قالیباف: باید نقدینگی را هدایت کنیم/ دولت با مذاکره عزتمندانه بار تحریم‌های ظالمانه را از دوش مردم برمی‌دارد

گروه سیاسی الف،   4000910022 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس مجلس خطاب به آیت‌الله رئیسی گفت: به عنوان یک نماینده انصافاً گواهی می‌دهم در این بیش از یک‌صد روز فعالیت دولت، تلاش بسیار مجاهدانه‌ای را داشتید و حتی پنجشنبه و جمعه ها را هم مشغول کار هستید.

قالیباف: باید نقدینگی را هدایت کنیم/ دولت با مذاکره عزتمندانه بار تحریم‌های ظالمانه را از دوش مردم برمی‌دارد

به گزارش الف به نقل از خانه ملت، دکتر محمدباقر قالیباف در نشست مشترک مجلس و قوه مجریه که امروز (چهارشنبه، 10 آذر ماه) در محل صحن علنی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: 10 آذر ماه به برکت خون شهید مدرس، روحانی متقی، بزرگمرد و عالم، روز مجلس نامگذاری شده است. وی بزرگترین فقیهی بود که ترس از خدا داشت و هرگز چشم غره مستکبرین را در دنیا و رضاخان را برنتابید و برای عزت ملت و احیای دین، سیاست و قدرت افتخار آفرید.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با گذشت بیش از صد روز از آغاز به کار دولت سیزدهم گواهی می‌دهم که رئیس جمهور منتخب تلاش مجاهدانه، پرکار و پرتلاشی داشته است و حتی روزهای پنج‌شنبه و جمعه به همراه همکاران خود مشغول به کار بوده است. مردمی بودن دولت را با سفرهای استانی که داشته است می‌توان دریافت، هر چند برخی نقدهایی به این نوع سفرهای استانی دارند اما نفس سفر و در بین مردم بودن و درد دل مردم را شنیدن، نعمت بزرگی است زیرا موجب می‌شود میزهای کاری ما را از مردم و دغدغه آنها غافل نکند و دغدغه مردم هر روز در وجود ما باقی بماند.

وی با اشاره به اظهارات نمایندگانی پس از سرکشی از حوزه‌های انتخابیه گفت: نماینده عزیزی که چند دوره در مجلس بوده است اذعان دارد ایامی که نمایندگان در بین مردم هستند، بار سنگین، فشار کاری و روحی تحمل کرده و دغدغه مردم را درک می‌کنند.

دولت با مذاکره خوب و عزتمندانه بار تحریم‌های ظالمانه را از دوش مردم برمی‌دارد  

قالیباف با اشاره به اقداماتی که دولت در کنترل شیوع ویروس کرونا انجام داده است، افزود: دولت کاری کارستان انجام داد، در دوره کمتر از 70 روز تلفات 700 نفر در روز به 70 نفر رسانده شد و این کار جز با مجاهدت دولت و حمایت مجلس در تأمین اعتبار امکان‌پذیر نبود. مطمئنم که در حوزه سیاست خارجی و رفع تحریم‌ها با تلاشی که صورت می‌گیرد مذاکره خوب و عزتمندانه انجام خواهیم داد و با توافق خوب و عادلانه حق این ملت را می‌گیرید و تحریم ظالمانه از دوش ملت مقاوم برداشته می‌شود.

رئیس قوه مقننه در ادامه تصریح کرد: ارتباط دولت سیزدهم و مجلس یازدهم باید ماندگار و مثال‌زدنی برای آیندگان باشد. همکاری ما بدون شک همکاری مسئولانه است، مجلس حامی دولت بوده و حتما ناظر دلسوز دولت و همه وزرا است. مجلس خود را یار و یاور همه اعضای هیأت دولت و در رأس آن رئیس جمهور برای حل مشکلات مردم می‌داند.

وی در ادامه اظهار کرد: فلسفه وجودی نشست مشترک امروز مجلس و دولت در روز شهادت شهید مدرس که به نام روز مجلس نامگذاری شده، پرداختن به دغدغه‌های مردم است چرا که اگر دغدغه‌ای جز این مسئله داشته باشیم به دین، انقلاب، شهدا و مردم ظلم کرده‌ایم.

دولت برای تعیین اولویت‌های مردم به نظرات کارشناسی نمایندگان توجه داشته باشد

قالیباف تصریح کرد: مطمئن هستم که دولت برای تعیین اولویت‌های واقعی مردم به نظرات کارشناسی نمایندگان که در بطن مردم هستند، توجه دارد و آنها را کارشناس و همراه امین خود می‌داند. ما از دولت، اجرا و تحقق قوانین، احکام بودجه و برنامه توسعه کشور را با همه سختی‌های موجود انتظار داریم به ویژه در موضوعات مهم همانند حوزه بورس، معیشت، اشتغال، مسکن، جوانی جمعیت و افزایش قدرت خرید مردم انتظارات جدی از دولت داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نمایندگان در کمک به تحقق خواسته‌های مردم دریغ نمی‌کنند و می‌دانیم که بار این مسئولیت بر دوش اعضای دولت و رئیس جمهور است لذا مجلس صادقانه با دولت همراهی می‌کند و محکم پای کار است. اگر هماهنگی و همدلی دولت و مجلس منجر به هم‌افزایی و کارآمدی برای حل مشکلات مردم نشود، هیچ ارزشی ندارد.

وی خاطر نشان کرد: ما امروز محکوم به این هستیم که کارآمدی دین را در جامعه نشان دهیم، بار این مسئولیت بر دوش دولت است لذا مجلس همراه و یاور دولت خواهد بود. ما بیش از همیشه باید در موضوعات و حل مشکلات به مباحث کارشناسی توجه داشته باشیم و بیشترین وقت خود را صرف این موضوع کنیم که چگونه می‌خواهیم رو به جلو حرکت کنیم، گلایه و صحبت از گذشته برای کسب تجربه مهم است اما مهمتر توجه و نگاه به آینده است.

قالیباف ادامه داد: اصلاح ساختار بودجه مبحثی است که از گذشته مطرح بوده و موضوع این مجلس و دولت نیست. ساختار بودجه از قبل از پیروزی انقلاب مشکلاتی داشته و همه نیت اصلاح آن را داشتند ولی نتیجه شرایط کنونی شده است، اگر ما هم مسیر گذشته را ادامه دهیم، نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود. مردم و نمایندگان از ما سوال می‌کنند که در جلسات هفتگی روسای قوا چه تصمیماتی گرفته می‌شود.

مردم هر تصمیم عاقلانه، عادلانه و شجاعانه را از مجلس و دولت می‌پذیرند/ لزوم تهیه بودجه 1401 با نگاه به برنامه هفتم توسعه

رئیس قوه مقننه ادامه داد: جلسات سران قوا حتما مهمترین جلسه تصمیم‌گیری برای اداره کشور است اما اگر تمام اعضای حاضر در این نشست موضوعات را با هم دنبال نکنیم سران سه قوه هم در جلسات نمی‌توانند تصمیم‌ بگیرند. نمایندگان و اعضای دولت و مردم باید از تصمیمات جلسات سران قوا مطلع باشند.

وی تصریح کرد: ما باید تصمیم‌های سخت و شجاعانه بگیریم و با قوت تصمیم بگیریم و در غیر این صورت همه چیز در خدمت به مردم زیر سوال می‌رود، مردم هر تصمیم عاقلانه و عادلانه ما را که انقلابی هم هست را می‌پذیرند. مردم هر هزینه‌ای خواهند داد به شرط آن که تصمیم در طراحی و اجرا درست اتخاذ شود. طرح‌های خوبی در کشور مطرح شده اما در اجرا به دلیل عدم اجرای درست، قربانی شده‌اند بنابراین ما برای بودجه سال 1401 باید با نگاه رو به جلو و منطبق با برنامه هفتم توسعه تصمیم‌گیری کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: مجلس و دولت درباره برنامه هفتم توسعه به فهم مشترک برسند و بودجه سال 1401 را منطبق با نقشه راه برنامه هفته توسعه تنظیم کنند.

لزوم تمرکز مجلس و دولت بر حل مشکلات اقتصاد، آب و جمعیت

وی با اشاره به مشکلات عدیده کشور در حوزه های مختلف، گفت: دولت و مجلس باید بر روی سه مشکل اقتصاد، آب و جمعیت متمرکز شوند و وقتی در مورد جمعیت صحبت می کنیم تمام ابعاد موالی، مهاجرت و اختلاف طبقاتی را شامل می شود. در خصوص موضوع آب که تکلیف مشخص است و در حوزه اقتصاد نیز مردم باید بدانند ده ها میلیارد دلار در شرایط تحریم ظرفیت هایی داریم که اگر تصمیم شجاعانه و عاقلانه گرفته نشود، هر روز از دست می دهیم. این فرصت های بزرگ به تهدیدات بزرگی تبدیل شده است.

قوای مقننه و مجریه از خلق پول و افزایش نقدینگی جلوگیری کنند

قالیباف در توضیح تهدیداتی که در بالا از آن نام برد، گفت: ناترازی در ساختار بودجه یکی از تهدیدات است. ما لازم نیست 9 هزار ردیف بودجه داشته باشیم. ما باید شجاعانه تصمیم بگیریم و مجلس باید پیش قدم شود. دومین تهدید، تحمیل بار اضافی به بانک ها است. بانک مرکزی، مجموعه دولت و مجلس باید مانع خلق پول در بانک ها به ویژه بانک های خصوصی شوند که هر روز کشور را به سمت مشکلات، تورم و گرانی سوق می دهند.

رئیس قوه مقننه در ادامه اظهار کرد: از اتخاذ هر تصمیمی در سران قوا، دولت، مجلس و کمیسیون های تخصصی مجلس که موجب خلق پول شود باید جلوگیری کرد. در حوزه انفال، اموال مردم تنها در حوزه معادن، فلزات و بحث انرژی به بدترین شکل از بین می رود و ما باید جلوی آن را بگیریم. هیچ معنا ندارد که سهم مردم در حوزه صنایع و معادن کمتر از 5 یا 6 درصد باشد.

وی افزود: شرکت ها نشان می دهند که سود دارند اما این منابع در کجا هزینه می شود؟ در حقیقت ما وقتی حرف از اقتصاد می زنیم باید بدانیم که وضعیت چگونه است و چه اقداماتی باید انجام دهیم.

قالیباف یادآور شد: پروژه های نیمه تمام تهدید دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. مجلس و دولت اگر محکم بایستند در همین برنامه هفتم توسعه نا به سامانی هفتصد، هشتصد هزار میلیاردی که در سال 1395 ارزیابی شده و تا امروز 2 یا 3 برابر افزایش یافته است را حل خواهد کرد. پروژه های نیمه تمام و رها شده ای که 10 تا 15 سال به آن ها زمان خورده و بیش از چند ده هزار اموال غیر مولد دولتی باید تعیین تکلیف شود.  

لزوم هدایت نقدینگی جهت جلوگیری از مشکلات

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: باز آفرینی و ساختار مطمئنی برای تامین مالی این حرکت ها باید انجام دهیم. ما باید نقدینگی را هدایت کنیم در غیر این صورت سودا گران اجازه هدایت نقدینگی را نخواهند داد و نقدینگی به سمت سوداگری حرکت می کند که در نتیجه مشکلاتی مانند بورس را رقم خو اهد زد. ما باید راهکار اجرای گام به گام برای این مسائل تعریف کنیم.

وی تصریح کرد: ما در بودجه سال 1401 و برنامه هفتم توسعه جز این چند کار را نباید انجام دهیم مطمئن باشید بورس، تورم، قدرت خرید و اشتغال و حل مشکل معیشت در گرو مسائلی است که در بالا به آن ها اشاره شد و در یک قدمی ما است. مردم بدانند به همت نمایندگان و اعضای دولت که دلدادگان و خدمتگزاران مردم هستند و همه به امام، راه امام و شهدا باور دارند این اقدامات قابل عملیات است و خدا در تمام سختی ها با ما است و مردم در پایان برنامه و در هر سال با افتخار خواهند دید که تحولات تحقق پیدا می کند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۱۵۷۸۶۱۱:۱۵:۳۶ ۱۴۰۰/۹/۱۰
میشه با ذکر مثال توضیح بدید دولت در این صد روز دقیقا چیکار کرده؟ دلار 25 هزار تومن شده 29 هزار تومن
رضا۲۳۱۵۸۹۷۱۲:۳۳:۴۵ ۱۴۰۰/۹/۱۰
انشاالله همین طوره
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. چرا بر سر چین و روسیه، اینقدر جنجال می‌کنند!؟ / پاسخی دوباره به پرسشی تکراری

   2. خودروسازان تا رقیب نداشته باشند وضع ما همین است !

   3. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

   4. «اشرف غنی» سکته کرد

   5. گرهی که دولت رئیسی باید با دست باز کند

   6. انقلاب اسلامی و مفهوم مدرن «انقلاب»

   7. منتقدان صادق و پاک دست؛ نه دغلکاران فرصت طلب!

   8. رونمایی از لامبورگینی ایرانی که در یک خانه در یزد تولید شد

   9. ایران و پیامدهای احتمالیِ قدرت گیری مجدد "ترامپیست ها" در آمریکا

   10. توصیه رهبر انقلاب به مداحان/ ائتلاف یا گسست ناطق نوری، خاتمی و روحانی/ رونمایی از نقشه نئولیبرال‌ها علیه دولت/ جدال مجلس و اتاق بازرگانی بالا گرفت 

   11. با سازندگان سفینه های مرگ مماشات نکنید !

   12. سهام دولت در ایران خودرو و سایپا واگذار می‌شود/ شرط شمخانی برای مذاکره مستقیم با آمریکا/ واکنش شریعتمداری به حواشی سفر رئیسی به روسیه

   13. توصیه حسین شریعتمداری به امیرعبداللهیان و شمخانی درباره مذاکره با آمریکا

   14. افشاگری درباره دلايل گرانی خودرو/ واکنش وزير به جلسه جنجالی در وزارت ورزش/  فرزندان هاشمی را چه کسی مدیریت می‌کند؟

   15. دانشگاه شهید بهشتی با محمد فاضلی قطع همکاری کرد +توضیحات دانشگاه

   16. روابط بین المللی، شرق و غرب ندارد !

   17. باهنر: مملکت را با یک مجلس نمی شود اداره کرد

   18. تهدیدهای انصارالله علیه امارات عملی می‌شود؟

   19. جعبه سیاه پرونده حسین فریدون چگونه از کشور فرار کرد؟

   20. احیای داعش و سودای تکراری دموکرات‌های کاخ سفید  

   21. یحیی سریع: مراکز حیاتی دبی و پایگاه های نظامی سعودی هدف حمله پهپادی قرار گرفت  

   22. غرب‌پرستان را چه مي‌شود؟!

   23. جشن تولد «قرائتی» در پشت صحنه «سمت خدا» 

   24. دولت برای بالابردن کیفیت خودرو داخلی برنامه دارد  

   25. متن کامل برنامه ۷ فصلی وزیر صنعت برای تحول در خودروسازی

   ابر آروان

   پربحث‌های اخیر

    پربحث‌های دیروز

     پربحث‌های هفته

     1. چرا بر سر چین و روسیه، اینقدر جنجال می‌کنند!؟ / پاسخی دوباره به پرسشی تکراری

     2. خودروسازان تا رقیب نداشته باشند وضع ما همین است !

     3. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

     4. گرهی که دولت رئیسی باید با دست باز کند

     5. انقلاب اسلامی و مفهوم مدرن «انقلاب»

     6. منتقدان صادق و پاک دست؛ نه دغلکاران فرصت طلب!

     7. ایران و پیامدهای احتمالیِ قدرت گیری مجدد "ترامپیست ها" در آمریکا

     8. توصیه رهبر انقلاب به مداحان/ ائتلاف یا گسست ناطق نوری، خاتمی و روحانی/ رونمایی از نقشه نئولیبرال‌ها علیه دولت/ جدال مجلس و اتاق بازرگانی بالا گرفت 

     9. سهام دولت در ایران خودرو و سایپا واگذار می‌شود/ شرط شمخانی برای مذاکره مستقیم با آمریکا/ واکنش شریعتمداری به حواشی سفر رئیسی به روسیه

     10. توصیه حسین شریعتمداری به امیرعبداللهیان و شمخانی درباره مذاکره با آمریکا

     11. افشاگری درباره دلايل گرانی خودرو/ واکنش وزير به جلسه جنجالی در وزارت ورزش/  فرزندان هاشمی را چه کسی مدیریت می‌کند؟

     12. روابط بین المللی، شرق و غرب ندارد !

     13. باهنر: مملکت را با یک مجلس نمی شود اداره کرد

     14. جعبه سیاه پرونده حسین فریدون چگونه از کشور فرار کرد؟

     15. دولت برای بالابردن کیفیت خودرو داخلی برنامه دارد  

     16. رئیس متخلف در شهرداری تهران بازداشت شد

     17. رئیس جمهور: مسأله زن را نباید از خانواده تفکیک کرد/طلاق توافقی باید اصلاح شود و به سهولت انجام نشود

     18. دروغ‌های شاخدار علیه امیر فرزاد اسماعیلی

     19. محمد فاضلی: دولت سیزدهم هیچ تصمیمی برای اخراج من نداشته است

     20. جزئیاتی جدید از دیدار روحانی، خاتمی، ناطق و سیدحسن خمینی

     21. چرا آمریکا برای نجات عربستان از باتلاق یمن دست و پا می‌زند؟

     22. اظهارات نماینده دادستان درباره ارتباط مدیران شرکت «کروز» با حسین فریدون

     آخرین عناوین

     بلیط هواپیما