نگرانی رسانه صهیونیستی از قرارداد گازی جدید ایران

گروه اقتصادی الف،   4000909147

یک رسانه صهیونیستی در زمینه قرارداد سوآپ گازی ایران با ترکمنستان و باکو نوشت، این قرارداد دستاوردهای سیاسی برای تهران دارد و در واقع بخشی از چرخش دولت «سید ابراهیم رئیسی» به سمت شرق است.

نگرانی رسانه صهیونیستی از قرارداد گازی جدید ایران

 به گزارش فارس، یک رسانه صهیونیستی روز دوشنبه در تحلیلی قرارداد سوآپ گازی ایران با ترکمنستان و باکو را بسیار مهم ارزیابی کرد و نوشت، این قرارداد دستاوردهای سیاسی برای تهران دارد.

به نوشته روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» ایران روز یکشنبه در حاشیه پانزدهمین اجلاس سازمان همکاری اقتصادی با ترکمنستان و جمهوری آذربایجان قرارداد سوآپ گاز منعقد کرد.  بر اساس این قرارداد، سالانه ۱.۵ تا ۲ میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان (سرخس) به ایران وارد و از طریق شبکه خط انتقال ایران به جمهوری آذربایجان (آستارا) ارسال می‌شود. قرارداد جدید در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری های اقتصادی امضا شد.

*پیام سیاسی نهفته در سوآپ گازی

این روزنامه نوشت، این بدان معناست که یک پیام سیاسی مهم در قلب این توافق نهفته است و می‌تواند برنامه ایران برای تبدیل شدن به مرکزیت انرژی گاز در منطقه را محقق کند. اکنون ایران این  قرارداد را پیامی مبنی بر این می‌بیند که می‌تواند نقش خود را در منطقه پس از سال‌ها عدم موفقیت تغییر دهد. این پیام مهم است زیرا می‌تواند گام های بعدی ایران در گسترش تجارت با ترکمنستان به ویژه در زمینه گاز را تسهیل کند.

به گفته کارشناسان، انعقاد قرارداد سوآپ گاز با ترکمنستان اولین گام برای اجرای طرح جامع در وزارت نفت دولت سیزدهم است که تداوم آن منجر به جفت شدن این دو خط لوله رقیب بازار منطقه ای گاز ایران می شود. بر اساس این خط لوله، شبکه گاز ترکمنستان دریای خزر را به جمهوری  آذربایجان متصل می‌کند و برای انتقال منابع عظیم گاز آسیای مرکزی به بازارهای انرژی اروپا از طریق کریدور گاز جنوبی طراحی شده است. خط لوله ترانس خزر (TCP) بین ترکمنستان و  جمهوری آذربایجان از دریای خزر به خط لوله «اس سی پی» در داخل  جمهوری آذربایجان متصل می شود.

*ایران به ترکیه و جمهوری آذربایجان نزدیکتر می‌شود

این روزنامه نوشت، این قرارداد مهم است و می تواند به ایران قدرت بیشتری در قبال آسیای مرکزی بدهد و ایران را به ترکیه و جمهوری آذربایجان نزدیکتر کند. در واقع، این قرارداد سواپ گازی، اولین گام ایران برای احیای روابط گازی با دو کشور تاثیرگذار در کریدور گاز جنوب است و تقویت بیشتر این روابط می‌تواند اجرای پروژه ترانس خزر را برای همیشه متوقف کند. حتی اگر حجم زیادی از انتقال گاز بین ترکمنستان و جمهوری آذربایجان وجود داشته باشد، این امکان وجود دارد که با توسعه شبکه گاز، ایران بتواند در این بازی بزرگ شرکت کند.

*گام رو به جلوی دولت رئیسی 

دولت جدید ایران به عنوان بخشی از چرخش به سمت شرق به این موضوع اهمیت می‌دهد. استفاده از شبکه گاز طبیعی ایران برای ترکمنستان مزایای بسیاری دارد که بارزترین آنها عدم سرمایه گذاری مورد نیاز برای احداث خطوط لوله جدید با هزینه های گزاف است. ایران می‌تواند با تقویت روابط بین دو کشور و ایجاد اعتماد متقابل، ترکمنستان، دو رقیب جدی و تهدیدکننده بازار گاز منطقه‌ای را از معادله خارج کند.

این روزنامه در خاتمه نوشت، موضوع قرارداد سواپ گازی فقط واگذاری چند میلیون مترمکعب نیست و باید از این توافقنامه استفاده کرد. گامی رو به جلو برای تغییر معادلات بازار گاز منطقه‌ای. این اقدام می‌تواند پیامدهای بزرگی در سال‌های آینده داشته باشد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

  2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

  3. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

  4. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

  5. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

  6. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

  7. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

  8. ارابه های مرگ همچنان می تازند

  9. ارتفاع پست !

  10. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

  11. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

  12. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

  13. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

  14. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

  15. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

  16. آب در دل کویر تکان خورد

  17. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

  18. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

  19. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

  20. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

  21. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

  22. زندگی یک مادر دهه شصتی با ۹ فرزند

  23. پلیس و «زرنگ‌بازی»های ما !

  24. آقای زیبا کلام کدام نژاد پرستی ؟

  25. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما