طرح مشکوک آمریکا ضد مقاومت در آستانه انتخابات پارلمانی لبنان

گروه جهان الف،   4000909082

اطلاعات حاکی از وجود یک طرح مشکوک و خطرناک آمریکایی ضد لبنان و مقاومت این کشور در نزدیکی انتخابات پارلمانی است.

طرح مشکوک آمریکا ضد مقاومت در آستانه انتخابات پارلمانی لبنان

به گزارش الف، دشمنی ریشه دار غرب و آمریکا با گروه های مقاومت در منطقه به ویژه حزب الله مسئله پوشیده ای نیست. از 2 دهه گذشته ایالات متحده در کنار هم پیمانان خود همچون عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی از همه گزینه های نظامی و غیرنظامی جهت تضعیف یا نابودی مقاومت در لبنان استفاده کرده است.

جنگ جولای 2006 با آغاز تجاوزات رژیم صهیونیستی ضد لبنان بارزترین کارزار نظامی محور آمریکایی-صهیونیستی ضد حزب الله بود که به شکست خفت بار این محور منجر گشت. بعد از آن که واشنگتن و متحدانش نتوانستند وارد یک درگیری نظامی مستقیم با مقاومت لبنان شوند، از بحران سوریه در سال 2011 به این منظور استفاده کردند.

هم زمان با آغاز بحران سوریه و جنگ ضد این کشور، تلاشهای متعددی از جانب آمریکا و عربستان و ابزارهای آنها در داخل لبنان برای از بین بردن حزب الله با کارت داعش صورت گرفت و این طرفها قصد داشتند سناریو مشابه بحران سوریه را در لبنان اجرا کنند. اما رزمندگان حزب الله با هوشیاری اجازه ورود داعش به داخل مرزهای لبنان و ایجاد هرج و مرج در این کشور را ندادند.

بعد از شکست پروژه تروریسم آمریکا ضد مقاومت لبنان، واشنگتن و تل آویو متوجه شدند که گزینه نظامی ضد حزب الله کارساز نبوده و آغاز هرگونه درگیری نظامی با مقاومت لبنان هزینه ای به مراتب سنگینتر از جنگهای قبلی برای صهیونیست ها خواهد داشت.

آمریکا با رویکرد سنتی محافظت از منافع رژیم صهیونیستی، از دهه گذشته با سیاست «هرج و مرج خلاق» تلاش کرده تا برنامه های خود ضد حزب الله را به شکل غیرمستقیم و از طریق اقدامات سیاسی و اقتصادی اجرا کند. محاصره لبنان و تحریم های خفقان آوری که واشنگتن علیه این کشور اعمال کرده همگی در چارچوب تلاش برای حذف حزب الله از عرصه لبنان و از بین بردن حمایت مردمی آن است. آمریکا در همه این سالها تلاش کرد تا حزب الله را عامل بحران اقتصادی لبنان معرفی کرده و مردم این کشور را بین دو گزینه قرار دهد: گرسنگی یا دست کشیدن از مقاومت.

اما همه این تلاشها نتیجه عکس داد و حزب الله با تکیه بر استراتژی تبدیل «چالش و تهدید به فرصت» موفق شد توطئه آمریکا و هم پیمانانش در داخل لبنان را خنثی کند. نمونه این امر را در ابتکار حزب الله برای واردات سوخت از جمهوری اسلای ایران میبینیم که به دنبال آن واشنگتن مجبور شد اجازه انتقال گاز از مصر و برق از اردن به لبنان را بدهد.

اما این پایان کار نیست و به ویژه هم زمان با نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی لبنان طرحهای آمریکا برای ضربه زدن به حزب الله نیز ادامه دارد. حوادثی که طی چند ماه گذشته در لبنان افتاده، از جمله فتنه منطقه «الطیونه » بیروت همگی حاکی از وجود یک برنامه از پیش طراحی شدن برای کشاندن حزب الله به جنگ داخلی توسط گروه های افراطی است.

علاوه بر کمپین رسانه ای و فرهنگی آمریکا ضد حزب الله از طریق نهادهای وابسته به خود در لبنان، اطلاعات حاکی از آن است که آمریکا پروژه ای را برای ایجاد گروه های افراطی ضد حزب الله سازماندهی کرده است.

ناظران معتقدند اتفاقی که چند ماه قبل در منطقه الطیونه بیروت به سرکردگی «سمیر جعجع» رئیس حزب نیروهای لبنانی افتاد یک زنگ خطر برای لبنانیها بود که در خصوص وجود توطئه ای جهت آغاز درگیری های داخلی در این کشور هشدار میداد.

گزارش نهادهای رسمی لبنان حاکی از آن است که طی دوره اخیر قاچاق اسلحه در بازار لبنان به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده و عمده کسانی که به تهیه سلاح میپردازند آوارگان سوری و برخی جوانان لبنانی وابسته به گروه های خاص هستند. اطلاعات نشان میدهد که این افراد بعد از تهیه سلاح به مدت چند ماه ناپدید شده و مجددا برای قاچاق اسلحه اقدام میکنند.

بررسی ها نشان میدهد که این افراد بعد از تهیه سلاح به سمت مناطق شرق سوریه و از آنجا به عراق حرکت میکنند. منابع امنیتی لبنان گزارش دادند که برخی خانواده ها در شمال این کشور برای گزارش رفتار مشکوک پسران خود به اداره اطلاعات ارتش مراجعه می کنند. این منابع فاش کردند که بیش از 35 جوان بین 16 تا 20 سال حدود یک سال پیش خانه‌های خود را در شمال ترک کردند و بعداً به خانواده‌های خود اطلاع دادند که در سوریه و عراق به داعش پیوسته‌اند و تعدادی از آنها برای خانواده هایشان پول می‌فرستند.

با توجه به این اطلاعات، ناظران هشدار میدهند که برنامه خطرناکی توسط آمریکا و متحدانش جهت تحریک جوانان لبنانی و نیز آوارگان سوری برای پیوستن به گروه های تروریستی جهت ایجاد یک کمپین افراطی ضد حزب الله طراحی شده است. به ویژه اینکه پیشنهادات مالی نه چندان قابل توجه نیز برای جوانان لبنانی و آوارگان سوری در اوضاع وخیم اقتصادی لبنان کاملا وسوسه برانگیز است.

نکته ای که لبنانیها باید به آن توجه داشته باشند این است که هرگونه توطئه ضد مقاومت در این کشور، همه مردم لبنان را هدف قرار میدهند؛ بنابراین باید از افتادن در هرگونه دامی که آمریکا و هم پیماناش در نظر گرفته اند خودداری کنند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 4. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 5. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 6. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 7. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 8. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 9. ارابه های مرگ همچنان می تازند

 10. ارتفاع پست !

 11. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

 12. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 13. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 14. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 15. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

 16. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 17. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 18. آب در دل کویر تکان خورد

 19. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 20. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

 21. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 22. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

 23. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 24. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

 25. زندگی یک مادر دهه شصتی با ۹ فرزند

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما