اولین موتور دیزل دریایی تمام ایرانی رونمایی می شود

گروه سیاسی الف،   4000907003

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: اولین موتور دیزل دریایی که تماماً به دست جوانان این کشور طراحی و ساخته شده است به زودی رونمایی می‌شود.

اولین موتور دیزل دریایی تمام ایرانی رونمایی می شود

به گزارش مهر امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش در برنامه نگاه یک، شبکه اول سیما در خصوص دستاوردهای نیروی دریایی به مناسبت هفتم آذر روز نیروی دریایی رونمایی خواهد شد گفت: اولین موتور دیزل دریایی که تماماً به دست جوانان این کشور طراحی و ساخته شده است به زودی رونمایی می‌شود، این موتور که قطعات آن کاملاً ایرانی است در روزهای آینده رونمایی و بر روی اولین ناو موشک انداز ایرانی نصب خواهد شد.

وی ادامه داد: این موتور از ویژگی‌های بسیار خاصی برخوردار است و متناسب با تداوم مأموریت‌های نیروی دریایی ساخته شده و توانست کشور را در تولید موتورهای دیزلی به خودکفایی برساند و در سطح جهان تنها پنج کشور هستند که توان ساخت موتورهای دیزلی دریایی را دارم و خوشبختانه ایران با تولید این موتورها جزو این کشورها قرار گرفته است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه به عملیات مروارید در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: عملیات مروارید نتیجه یک سلسله عملیات‌هایی بود و در واقع نتیجه و گل کار رزمندگان ما در نیروی دریایی ارتش بود که موجب شد و مسیر جنگ تغییر پیدا کند.

وی ادامه داد: این عملیات از ویژگی‌های خاصی برخوردار است که اولین ویژگی آن قطع کردن شاهرگ اقتصادی دشمن بود و با انهدام سکوهای نفتی عراق توان صادرات نفت عراق از بین رفت.

امیر ایرانی ادامه داد: انهدام توان دریایی ارتش بعث عراق یکی دیگر از دستاوردهای ما در عملیات مروارید بود که در آن روزهای ابتدایی جنگ اتفاق افتاد و اهمیت این عملیات را نشان می‌دهد. از سوی دیگر با انهدام توان دریایی ارتش بعث و خطوط مواصلاتی تجارت دریایی ایران برای صادرات نفت و صادرات کالا و ورود کالاهای اساسی ایمن شد و ارتش عراق در حوزه دریا دیگر نتوانست از طریق نیروی دریایی این خطوط دریایی را تهدید کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به رشادت‌های رزمندگان نیروی دریایی ارتش و خدمه ناوشکن پیکان اشاره کرد و گفت: در آن مقطع انهدام توان دریایی رژیم بعث واجب و لازم بود و تلاش و همت و کادر ناو همیشه قهرمان پیکان به گونه‌ای بود که تا آخرین لحظه و اهدای جانشان ایستادند و از منافع جمهوری اسلامی ایران دفاع کردند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: اگرچه دفاع مقدس پایان داشت اما جنگ و تهدید در حوزه نظامی همواره وجود داشته و دشمنان با نیت شوم همواره تلاش کرده اند منافع جمهوری اسلامی ایران را تهدید کنند بر همین اساس دشمنان تلاش کردند که خطوط تجاری ایران را دچار مشکل و اقتصاد کشور ما را با مسائلی روبه‌رو کنند در این زمان بود که نیروی دریایی ارتش مأموریت اسکورت کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها را برعهده گرفت و توانست به خوبی مأموریت را به انجام برساند این مأموریت امروز هم با گسترش دزدی دریایی ادامه پیدا می‌کند و امروز مرزهای اقتصادی ما به بیش از ۲ هزار کیلومتر از مرزهای خشکی گسترش یافته است.

امیر ایرانی در خصوص جایگاه نیروی دریایی ارتش در حوزه ساخت تجهیزات و شناورها مورد نیاز گفت: ما از بازسازی شناورها شروع کردیم و بعد از آن وارد حوزه ساخت شناورها شدیم، البته همه مراحل با فرمان مقام معظم رهبری اجرا شد و روند تولید ناوشکن‌ها بنا بر خواست فرمانده معظم کل قوا ادامه پیدا کرد و بر همین اساس همه بخش‌ها پای کار آمدند و با ابتکار و خلاقیت امروز به جایی رسیده ایم که می‌توانیم شناورهای سطحی مورد نیاز را تولید کنیم.

وی پیام توانمندی حوزه دفاعی کشور را بی اثر بودن تحریم‌ها دانست و گفت: امروز ما در لبه‌های دانش و فناوری حرکت می‌کنیم و من فکر نمی‌کنم در حوزه فناوری نقطه غیر قابل دسترسی برای ما وجود داشته باشد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: اینکه در حوزه‌های دیگر ضعف داریم به دلیل این است که هنوز نمی‌خواهیم بپذیریم جوانان ما دارای توانمندی‌های بالایی هستند و جزو سطوح بسیار بالایی در سطح جهان هستند.

وی ادامه داد: این قدرتی که در حوزه دریا به دست آمده به دلیل در کنار هم قرار گرفتن تجربه و دانش است، بسیاری از جوانان ما تجربه دریا و دریانوردی را ندارند اما وقتی در کنار پیشکسوتان حوزه دریا قرار می‌گیرند دانش و تجربه با هم می‌تواند موجب به وجود آمدن تجهیزات بسیار پیشرفته شود.

امیر ایرانی نیروی دریایی را یک نیروی علمی و دانشگاهی دانست و گفت: همانگونه که فرماندهی معظم کل قوا گفت نیروی دریایی، نیروی نظامی، علمی، سیاسی و بین‌المللی است، ویژگی‌های نیروی دریایی و تجهیزاتی که در آن استفاده می‌شود ملزم می‌کند که این نیرو متصل به دانش و دانشگاه باشد. نتیجه همکاری نزدیک نیروی دریایی با مراکز علمی و تحقیقاتی می‌شود یک ناو تمام ایرانی به عنوان سهند که می‌تواند دور دنیا را دریانوردی کند و سالم به کشورمان بازگردد.

وی ایران را قدرت اول دریایی در سطح منطقه دانست و گفت ایران توان ساخت تجهیزات در سه سطح زیرسطحی، سطحی و هوایی را دارد و این به معنای آن است که ما به یک قدرت دریایی مختلف در سطح منطقه و جهان تبدیل شده ایم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: حضور نیروی دریایی در آب‌های فرا دست نشان دهنده دست بلند جمهوری اسلامی ایران در آب‌های آزاد است و توان و دانش والای جوانان ایران اسلامی را نشان می‌دهد و اگر ما امروز در عرصه دریا حرفی برای گفتن داریم به دلیل همین توانمندی علمی و فناوری است زیرا ما می‌توانیم تمامی تجهیزات مورد نیاز خود را تولید و به کار بگیریم و این توانمندی‌ها و قدرت در شرایطی به دست آمده که در تحریم‌های کامل بوده ایم.

امیر ایرانی یادآور شد: نیروی دریایی در تمامی سطوح توان پاسخگویی به تمامی تهدیدات را دارد و دشمنان ما نیز به خوبی از این توانمندی‌ها آگاه هستند. دشمنان ما به خوبی می‌دانند که اگر خطایی کنند پاسخ قاطعی از سوی ایران دریافت خواهند کرد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. چرا بر سر چین و روسیه، اینقدر جنجال می‌کنند!؟ / پاسخی دوباره به پرسشی تکراری

   2. خودروسازان تا رقیب نداشته باشند وضع ما همین است !

   3. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

   4. «اشرف غنی» سکته کرد

   5. گرهی که دولت رئیسی باید با دست باز کند

   6. انقلاب اسلامی و مفهوم مدرن «انقلاب»

   7. منتقدان صادق و پاک دست؛ نه دغلکاران فرصت طلب!

   8. رونمایی از لامبورگینی ایرانی که در یک خانه در یزد تولید شد

   9. ایران و پیامدهای احتمالیِ قدرت گیری مجدد "ترامپیست ها" در آمریکا

   10. توصیه رهبر انقلاب به مداحان/ ائتلاف یا گسست ناطق نوری، خاتمی و روحانی/ رونمایی از نقشه نئولیبرال‌ها علیه دولت/ جدال مجلس و اتاق بازرگانی بالا گرفت 

   11. با سازندگان سفینه های مرگ مماشات نکنید !

   12. سهام دولت در ایران خودرو و سایپا واگذار می‌شود/ شرط شمخانی برای مذاکره مستقیم با آمریکا/ واکنش شریعتمداری به حواشی سفر رئیسی به روسیه

   13. توصیه حسین شریعتمداری به امیرعبداللهیان و شمخانی درباره مذاکره با آمریکا

   14. افشاگری درباره دلايل گرانی خودرو/ واکنش وزير به جلسه جنجالی در وزارت ورزش/  فرزندان هاشمی را چه کسی مدیریت می‌کند؟

   15. دانشگاه شهید بهشتی با محمد فاضلی قطع همکاری کرد +توضیحات دانشگاه

   16. روابط بین المللی، شرق و غرب ندارد !

   17. باهنر: مملکت را با یک مجلس نمی شود اداره کرد

   18. تهدیدهای انصارالله علیه امارات عملی می‌شود؟

   19. جعبه سیاه پرونده حسین فریدون چگونه از کشور فرار کرد؟

   20. احیای داعش و سودای تکراری دموکرات‌های کاخ سفید  

   21. یحیی سریع: مراکز حیاتی دبی و پایگاه های نظامی سعودی هدف حمله پهپادی قرار گرفت  

   22. غرب‌پرستان را چه مي‌شود؟!

   23. جشن تولد «قرائتی» در پشت صحنه «سمت خدا» 

   24. دولت برای بالابردن کیفیت خودرو داخلی برنامه دارد  

   25. متن کامل برنامه ۷ فصلی وزیر صنعت برای تحول در خودروسازی

   ابر آروان

   پربحث‌های اخیر

    پربحث‌های دیروز

     پربحث‌های هفته

     1. چرا بر سر چین و روسیه، اینقدر جنجال می‌کنند!؟ / پاسخی دوباره به پرسشی تکراری

     2. خودروسازان تا رقیب نداشته باشند وضع ما همین است !

     3. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

     4. گرهی که دولت رئیسی باید با دست باز کند

     5. انقلاب اسلامی و مفهوم مدرن «انقلاب»

     6. منتقدان صادق و پاک دست؛ نه دغلکاران فرصت طلب!

     7. ایران و پیامدهای احتمالیِ قدرت گیری مجدد "ترامپیست ها" در آمریکا

     8. توصیه رهبر انقلاب به مداحان/ ائتلاف یا گسست ناطق نوری، خاتمی و روحانی/ رونمایی از نقشه نئولیبرال‌ها علیه دولت/ جدال مجلس و اتاق بازرگانی بالا گرفت 

     9. سهام دولت در ایران خودرو و سایپا واگذار می‌شود/ شرط شمخانی برای مذاکره مستقیم با آمریکا/ واکنش شریعتمداری به حواشی سفر رئیسی به روسیه

     10. توصیه حسین شریعتمداری به امیرعبداللهیان و شمخانی درباره مذاکره با آمریکا

     11. افشاگری درباره دلايل گرانی خودرو/ واکنش وزير به جلسه جنجالی در وزارت ورزش/  فرزندان هاشمی را چه کسی مدیریت می‌کند؟

     12. روابط بین المللی، شرق و غرب ندارد !

     13. باهنر: مملکت را با یک مجلس نمی شود اداره کرد

     14. جعبه سیاه پرونده حسین فریدون چگونه از کشور فرار کرد؟

     15. دولت برای بالابردن کیفیت خودرو داخلی برنامه دارد  

     16. رئیس متخلف در شهرداری تهران بازداشت شد

     17. رئیس جمهور: مسأله زن را نباید از خانواده تفکیک کرد/طلاق توافقی باید اصلاح شود و به سهولت انجام نشود

     18. دروغ‌های شاخدار علیه امیر فرزاد اسماعیلی

     19. محمد فاضلی: دولت سیزدهم هیچ تصمیمی برای اخراج من نداشته است

     20. جزئیاتی جدید از دیدار روحانی، خاتمی، ناطق و سیدحسن خمینی

     21. چرا آمریکا برای نجات عربستان از باتلاق یمن دست و پا می‌زند؟

     22. اظهارات نماینده دادستان درباره ارتباط مدیران شرکت «کروز» با حسین فریدون

     آخرین عناوین

     بلیط هواپیما