هر جا سخن از «ملک و املاک» است نام بانک ها می درخشد

گروه اقتصادی الف،   4000906150 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
هر جا سخن از «ملک و املاک» است نام بانک ها می درخشد

سازمان نظارت بر ناشران در بورس اوراق بهادار کشور، در اقدامی که با تحسین ناظران بازار سرمایه مواجه شد، بانک ها را موظف کرد که لیست، زمین و ساختمان متعلق به خود را در سامانه کدال بارگذاری کنند. علی رغم آنکه همه می دانستند که بانک‌های کشور در راستای بنگاه داری، زمین و ساختمان بسیاری احتکار کرده اند، با این همه نتیجه انتشار لیست ها، شوکه کننده بود. 

به اعتقاد کارشناسان بر خلاف ادعای بسیاری از بانک ها، آنها املاکی را که بابت وجه الضمان تسهیلات اعطایی توقیف کرده بودند نفروخته و آنها را به امید سود بیشتر نگاه داری کرده اند. همچنین بیشتر ساختمان تولید شده توسط شرکت های ساختمانی وابسته به بانک های کشور، به صورت خانه خالی نگه داری می شوند. 

اخیراً محمودزاده معاون وزارت راه و شهرسازی از ارسال اطلاعات 1 میلیون و 200 هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی خبر داد و گفت: غالب این واحدها به اشخاص حقوقی اختصاص دارد.
به اعتقاد برخی، منظور وی از اشخاص حقوقی، غالباً بانک ها هستند. 

تنها یک بانک خصوصی، که نسبت به برخی بانک های دولتی، دارایی بسیار کمتری دارد، لیستی بلند و ۲۳ صفحه ای بالغ بر ۱٠٠٠ ساختمان، زمین، خانه ویلایی، مغازه، برج، در متراژهای بسیار بزرگ تا کوچک منتشر کرده است. 

نکته قابل توجه اینکه، نرخ دفتری این املاک بسیار کمتر از ارزش واقعی آنها ثبت شده است، برای نمونه یکی از این بانک ها ، ساختمان شعبه خیابان آفریقای شمالی خود را با متراژ ۹٠۷ متر، را با قیمت دفتری ۳۶٠ میلیون تومان ثبت کرده است! 
لیست دیگر بانک ها نیز کم و بیش شبیه لیست زمین و ساختمان این بانک هستند. 

همتی رئیس اسبق بانک مرکزی که به حمایت بی قید و شرط از بانک ها شهره بود، آمار مطرح شده درباره احتکار چند هزار واحد مسکونی خالی توسط بانک ها را رد کرد و گفت: این تعداد، کمتر از 10 هزار ملک متعلق به 30 بانک است و شامل خانه های خالی نیست، بلکه تملیکی و عمدتاً برای فروش است. 

با این همه آمارهای جدید و لیست های افشای زمین و ساختمان در بورس، چیز دیگری می گویند، هنوز معلوم نیست، علی صالح آبادی رئیس جدید بانک مرکزی که خود نیز سال‌ها مدیرعامل یک بانک بوده (بانک توسعه صادرات) چه موضعی در خصوص احتکار مسکن و خانه های خالی توسط بانک ها اتخاذ خواهد کرد. 

دولت امیدوار است با اجرای طرح مالیات خانه های خالی، بانک ها را از احتکار مسکن و طمعی که بابت توقیف املاک تسهیلات گیرندگان دارند، بازدارد. 

از سوی برخی منتقدان نظام بانکداری کشور، فعالیت غیرسازنده بانک ها در بازار مسکن و التهابات مصنوعی ایجاد شده توسط آنها، یکی از دلائل افزایش قیمت روز افزون مسکن در کشور اعلام شده است. 

میانگین رشد قیمت مسکن نسبت به سال گذشته 60 درصد بوده، این در حالی است که ارز کمتر از 30 درصد و طلا کمتر از 20 درصد رشد کرده است. 

به همین دلیل احتمالاً بانک ها به این آسانی راضی به خروج از بازار مسکن نخواهند شد. 

بیت الله ستاری کارشناس مسکن می گوید: بانک ها اغلب در شمال شهر تهران خانه می سازند و واحدهای لوکس ساخت آنها منطبق با نیاز بخش عمده ای از متقاضیان نیست. 

به زبان ساده تر، بانک ها دوست دارند که برج های لوکس احداث کنند و بدون آنکه آنها را اجاره دهند و یا بفروشند، به صورت خانه خالی دپو نمایند تا حباب قیمت مسکن روز به روز افزایش یابد. در واقع مسکن سازی بانک ها بیشتر مضر است تا مفید. 

اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی،  می گوید بانک ها به جای آنکه به وظیفه ذاتی خود که همان اعطای تسهیلات است، بپردازند، به ساخت و احتکار مسکن روی آورده اند. دولت باید هر چه زودتر اقدامی عاجل در این خصوص انجام دهد. 

بر مبنای جزئیات طرح جهش تولید و تامین مسکن، بانک‌های کشور مکلف شده اند، 20 درصد از تسهیلات پرداختی خود یعنی 360 هزار میلیارد تومان را به حوزه ساخت مسکن اختصاص دهند. 

این بخش نامه در راستای وعده دولت برای ساخت 4 میلیون مسکن صادر شده است.  با این همه با تـوجه به ید طولایی سیستم بانکی در نکول تسهیلات تکلیفی مانند قرض الحسنه، در مورد میزان همکاری بانک ها با دولت در میدان عمل، تردید‌های وجود دارد. 

بر اساس قانون جدید، مردم از تاریخ 11 آبان ماه 1400 می توانند برای ثبت نام تسهیلات طرح جدید جهش تولید و تامین مسکن به بانک ها مراجعه کنند. 

برآورد کارنامه سیستم بانکی در این حوزه نیاز به زمان دارد، اما قطعاً دولت کار سختی در وادار کردن بانک ها و شرکت های وابسته به آنها برای فروش کامل ساختمان‌های احتکار شده، در پیش دارد. 

اگر همه 34 بانک و موسسه مالی اعتباری کشور و صدها شرکت وابسته و اقماری آنها، این کار را انجام دهند، با توجه به عرضه این تعداد از املاک و مستغلات، قطعاً قیمت ها به شکل محسوسی کاهش می یابد و اثر روانی این کار به شکست نسبی تورم در حوزه مسکن منجر خواهد شد.

دهقان دهنوی معاون وزیر اقتصاد در دولت قبل با اشاره به جریمه بانک در صورت عدم واگذاری اموال مازاد و بنگاه‌هایی که ارتباطی با فعالیت بانکی ندارند، گفته بود: هر مقدار از بنگاه‌ها و اموالی که واگذار نشود، بانک‌ها با یک مالیات مضاعفی جریمه می‌شوند.

البته دولت قبلی هرگز این قول دهنوی را اجرا نکرد. باید دید، این دولت در این خصوص چه خواهد کرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۱۰۵۹۱۱۰:۰۳:۱۱ ۱۴۰۰/۹/۷
اقتصاد دولتی و دخالت دولت در اقتصاد چیزی جز خرابی و عدم و ساخت و ساز برای کشور ندارد
ناشناس۲۳۱۱۰۰۴۱۴:۳۱:۰۰ ۱۴۰۰/۹/۷
بخش خصوصی واقعی وجود ندارد وقتی سخن از بخش خصوصی میشود میتوان اسحاق‌ها و رفسنجانی‌ها و فریدون‌ها و رضوی‌ها و ترکان‌ها و نهاوندیان‌ها و بیژن‌ها و الیاس‌ها و نعمت‌زاده‌ها و رفیقدوست‌ها را دید جماعتی که با سوء استفاده از موقعیت‌های سیاسی ، رانت و باند و مافیا تشکیل دادند
ناشناس۲۳۱۱۰۴۷۱۴:۵۵:۲۷ ۱۴۰۰/۹/۷
دقیقا، بعد دنبال شناسایی خونه خالی تو دست مردمند.
ناشناس۲۳۱۰۶۷۲۱۰:۴۵:۰۰ ۱۴۰۰/۹/۷
بانکها بعلت سودهای بالایی که باید بپردازند مجبورند در بازار مسکن و ارز و سکه مداخله کنند و بالا بردن قیمت پول مورد نیاز را کسب کنند.
ناشناس۲۳۱۰۶۸۴۱۰:۵۴:۵۴ ۱۴۰۰/۹/۷
بانک در ایران شده با پول مردم علیه مردم!
ناشناس۲۳۱۰۶۹۸۱۱:۰۲:۳۱ ۱۴۰۰/۹/۷
وظیفه ذاتی بانک همان چیزی است که در قانون برای بانک نوشته شده است. اگر بانک حق ندارد ملک بخرد باید قانون شود. اگر حق دارد ملک بخرد چرا گلایه می کنند؟
محمد۲۳۱۰۷۲۷۱۱:۲۰:۵۶ ۱۴۰۰/۹/۷
جالبترین قسمت قضیه اینستکه همه میدانند که مسبب اصلی بیماری اقتصادی کشور سیستم بانکداری است ولی هیچ اتفاقی هم برای مقابله با این اژدهای هفت سر نمیافتد
ناشناس۲۳۱۰۷۵۶۱۱:۳۸:۵۹ ۱۴۰۰/۹/۷
بگوییم بانکداری اسلامی امابخوانیم بنگاه املاک و ربا
جواد۲۳۱۰۷۵۷۱۱:۳۹:۰۱ ۱۴۰۰/۹/۷
وقتی نظارت نباشد معلومه که بانکها به جای پرداخت وام و ایجاد اشتغال میرن سراغ خرید سکه و ارز و ماشین لوکس و .... و خرید املاک که این روزگار مردم خوهد شد این همه تورم افسار گسیخنه و گرانی ؟ و حقوق نجومی برای خودشان
ناشناس۲۳۱۰۷۶۴۱۱:۴۱:۴۹ ۱۴۰۰/۹/۷
شرکتهای مضاربه ای با فعالیت دلالی به نام بانک.
ناشناس۲۳۱۰۷۶۷۱۱:۴۹:۲۹ ۱۴۰۰/۹/۷
خیلی تیترتون جالب بود.
مهدی۲۳۱۰۸۱۳۱۲:۲۳:۴۲ ۱۴۰۰/۹/۷
متاسفانه عامل اصلی تورم بخش مسکن ، بانکها و موسسات حقوقی هستند و بجای آنکه در تولید سرمایه گذاری کنند و باعث ارزش افزوده و کمک به مملکت شوند مثل دلالهای بنگاهی از تورم و جیب مردم میخواهند سود کنند و پشت سر این قضیه یکسری اشخاص به پولهای بادآورده برسند
ناشناس۲۳۱۱۱۳۰۱۵:۴۳:۱۰ ۱۴۰۰/۹/۷
قیمت مسکن با دلار بالا و پایین میشه نه این چیزا
ناشناس۲۳۱۰۸۵۹۱۳:۰۳:۵۲ ۱۴۰۰/۹/۷
خب مثلا کجا سرمایه گذاری کنند؟ صنعت پر رونقمون یا تجارت زیادمون یا بورس معرکمون؟ یدونه بازار مسکن سود میده با وامی که شبیه نزول میمونه
ناشناس۲۳۱۰۹۷۹۱۴:۱۶:۰۰ ۱۴۰۰/۹/۷
هر جا سخن از رباخواری، پارتی بازی، له کردن مردم، دواندن مردم برای چندرغاز وام نصف نیمه،..... نام بانکها مانند خورشید نیمروزی کویر میدرخشد. به داد مردم برسید. 100 میلیون تومان وام گرفتم 15 میلیون را گرو گرفته اند آنهم با 18 درصد سود اسمی...
ناشناس۲۳۱۱۱۳۲۱۵:۴۳:۴۹ ۱۴۰۰/۹/۷
اقتصادی که تو تحریم و کلا زیان هست بانک کجا سرمایه گذاری کنه دانشمند ؟؟
ناشناس۲۳۱۱۱۳۷۱۵:۴۷:۰۴ ۱۴۰۰/۹/۷
البته نام شهرداری ها هم می درخشه !
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

  2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

  3. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

  4. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

  5. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

  6. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

  7. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

  8. ارابه های مرگ همچنان می تازند

  9. ارتفاع پست !

  10. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

  11. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

  12. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

  13. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

  14. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

  15. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

  16. آب در دل کویر تکان خورد

  17. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

  18. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

  19. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

  20. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

  21. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

  22. زندگی یک مادر دهه شصتی با ۹ فرزند

  23. پلیس و «زرنگ‌بازی»های ما !

  24. آقای زیبا کلام کدام نژاد پرستی ؟

  25. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما