اظهارات طراح واکسن "کووپارس" درباره واریانت "اُمیکرون" کرونا

گروه سلامت الف،   4000906110

مدیر تحقیقات و توسعه و طراح واکسن رازی کووپارس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به مطالبی درباره واریانت جدید کووید ۱۹ (امیکرون) گفت: سیستم ایمنی بدن افراد نسبت به اوایل وقوع کرونا هوشیارتر شده است.

اظهارات طراح واکسن "کووپارس" درباره واریانت "اُمیکرون" کرونا

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی موسسه رازی، دکتر سید رضا بنی هاشمی با بیان این که همیشه در طول تاریخ جنگ مابین سیستم ایمنی و ویروس ها اتفاق افتاده که این مهم در راستای تکامل هر دو  بوده است، اظهار کرد: نعمت داشتن این سیستم تکامل یافته ایمنی و سایر تکامل ها در سیستم های دیگر مدیون همین کارزارها بوده است.
    
وی با اشاره به وقوع پاندمی کرونا در دو سال اخیر، به مواردی درباره تغییر وضعیت سیستم ایمنی بدن در مقابل این ویرس و واریانت جدید کووید 19 (اومیکرون) اشاره کرد و گفت: سیستم ایمنی اکنون شما، همان سیستم ایمنی دو سال پیش از شیوع کووید ١٩ نیست و همچنان که می دانید با آموزش هایی که در اثر بیماری طبیعی آموخته و اطلاعاتی که از طریق واکسن توسط واکسیناسیون به سیستم ایمنی فرد انتقال داده شده این سیستم هوشیارتر، قوی تر و مجهز تر شده است و مانند اوایل شیوع بیماری دست بسته و ضعیف نخواهد بود.

وی افزود: موتاسیون های صورت گرفته در واریانت امیکرون در جایگاه های RBD و NTD و همچنین NSP 6 و N  و S1/S2 furine cleavage site  همه در راستای افزایش سرایت و بیماری زایی ویروس است چرا که ویروس برای فرار از سیستم ایمنی و تغییر الگوی پاسخ های ایمنی میزبان که هم اکنون با ورژن بالاتر و هدفمندتری ظاهر شده است،چاره ای نداشته است.

طراح واکسن رازی کووپارس ادامه داد: این تغییر تاکتیک از طرف ویروس که در مواقعی به ضرر خود ویروس خواهد بود، برای اتصال بیشتر به رسپتور ACE2 بوده و قسمت حساس ویروس RBD را بیشتر برای سیستم ایمنی نمایان کرده و قدرت و شدت اتصال را بالا برده است.

بنی هاشمی با بیان این که افزایش بیان RBD شاید به علت تغییرات گلیکوزیاسیون سطح ویروس بعد از این جهش باشد، یادآور شد:  پیشتر، گلیکوزیزاسیون قسمت RBD را استتار کرده بود و این اتفاق مانع مهار کامل ویروس می شد.

مدیر تحقیقات و توسعه موسسه رازی، تصریح کرد: در نظر داشته باشید برای شیوع و غالب شدن این ویروس به عنوان واریانت غالب، امیکرون به غیر از سیستم ایمنی میزبان باید با رقیب خود یعنی واریانت های دلتا و دلتا پلاس بجنگد و این به سادگی رقابت واریانت دلتا با واریانت آلفا و بتا نخواهد بود و بعید به نظر می رسد به راحتی بر روی واریانت دلتا سوار شده و واریانت غالب شود.

وی، موتاسیون های زیاد ویروس را عاملی در تحت تاثیر قرار دادن  واکسن ها از دیدگاه ایمنی همورال و همچنین آنتی بادی های مونوکلنال (جهت درمان) دانست و اضافه کرد: لذا واکسن هایی که هر دو ایمنی همورال و سلولار را فعال می کنند در این خصوص موفق تر عمل خواهند کرد.

بنی هاشمی تصریح کرد: واقعیت این است اگر این ویروس به جای ویروس اولیه ووهان بود با سیستم ایمنی دو سال پیش هم اکنون میزان مرگ و میر ١٠ برابر امروز بود.

وی افزود: امروز این نگرانی جایگاهی ندارد و خدا را شکر با واکسیناسیون و ایمنی طبیعی این مشکل حل شده است.

مدیر تحقیقات و توسعه موسسه رازی در ادامه، به ذکر نکاتی مهم در خصوص واکسن و واکسیناسیون اشاره کرد و با تاکید بر تکمیل واکسیسنایون عموم افراد واجد شرایط هر چه سریع تر، گفت: لازم است از واکسن های موثرتر برای این مهم استفاده شود.

وی گفت: به علت موتاسیون در قسمت خود RBD واکسن هایی که فقط بر پایه RBD ساخته شده اند، یا واکسن هایی که با غیر فعال کردن ویروس ساختار RBD و پروتئین سطحی به هم می خورد در این کارزار ضعیف عمل خواهند کرد.

بنی هاشمی تزریق دزز یادآور را بسیار مهم خواند و تاکید کرد: افرادی که واکسن هایی در پلتفرم سینوفارم دریافت کرده اند، دوز یادآور را پس از سه تا چهار ماه از دریافت دوز دوم، حتما دریافت کنند.

طراح واکسن رازی کووپارس، با اشاره به این که شاید این آخرین واریانت نبوده و سال های آتی به دزهای یادآور جدید نیاز باشد، تصریح کرد: همچنین با توجه به این که سیستم ایمنی نباید با پروتئین های غیرمهم به غیر از پروتئین های ایمونودومیننت آن هم در صورت لزوم درگیر شود، بنابراین برای دز یادآور از واکسن های غیر فعال ویروسی یا وکتور بیس نباید استفاده کرد.

وی، کنترل و قرنطینه مرزهای ورودی کشور بدون هیچ استثنایی را ضروی دانست و  تاکید کرد: افرادی که از کشورهای مشکوک به واریانت های جدید وارد ایران می  شوند، تا دو هفته در مکان های ایزوله نگهداری شوند.

ایمونولوژیست موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، با تاکید بر  تشویق مردم به رعایت فاصله اجتماعی، پوشیدن ماسک و اقدام منطقی در مورد واکسیناسیون افراد زیر ١٢ سال، یادآور شد: در صورت رعایت این موارد و پروتکل ها مشکلی نخواهیم داشت.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. چرا بر سر چین و روسیه، اینقدر جنجال می‌کنند!؟ / پاسخی دوباره به پرسشی تکراری

   2. خودروسازان تا رقیب نداشته باشند وضع ما همین است !

   3. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

   4. «اشرف غنی» سکته کرد

   5. گرهی که دولت رئیسی باید با دست باز کند

   6. انقلاب اسلامی و مفهوم مدرن «انقلاب»

   7. منتقدان صادق و پاک دست؛ نه دغلکاران فرصت طلب!

   8. رونمایی از لامبورگینی ایرانی که در یک خانه در یزد تولید شد

   9. ایران و پیامدهای احتمالیِ قدرت گیری مجدد "ترامپیست ها" در آمریکا

   10. توصیه رهبر انقلاب به مداحان/ ائتلاف یا گسست ناطق نوری، خاتمی و روحانی/ رونمایی از نقشه نئولیبرال‌ها علیه دولت/ جدال مجلس و اتاق بازرگانی بالا گرفت 

   11. با سازندگان سفینه های مرگ مماشات نکنید !

   12. سهام دولت در ایران خودرو و سایپا واگذار می‌شود/ شرط شمخانی برای مذاکره مستقیم با آمریکا/ واکنش شریعتمداری به حواشی سفر رئیسی به روسیه

   13. توصیه حسین شریعتمداری به امیرعبداللهیان و شمخانی درباره مذاکره با آمریکا

   14. افشاگری درباره دلايل گرانی خودرو/ واکنش وزير به جلسه جنجالی در وزارت ورزش/  فرزندان هاشمی را چه کسی مدیریت می‌کند؟

   15. دانشگاه شهید بهشتی با محمد فاضلی قطع همکاری کرد +توضیحات دانشگاه

   16. روابط بین المللی، شرق و غرب ندارد !

   17. باهنر: مملکت را با یک مجلس نمی شود اداره کرد

   18. تهدیدهای انصارالله علیه امارات عملی می‌شود؟

   19. جعبه سیاه پرونده حسین فریدون چگونه از کشور فرار کرد؟

   20. احیای داعش و سودای تکراری دموکرات‌های کاخ سفید  

   21. یحیی سریع: مراکز حیاتی دبی و پایگاه های نظامی سعودی هدف حمله پهپادی قرار گرفت  

   22. غرب‌پرستان را چه مي‌شود؟!

   23. جشن تولد «قرائتی» در پشت صحنه «سمت خدا» 

   24. دولت برای بالابردن کیفیت خودرو داخلی برنامه دارد  

   25. متن کامل برنامه ۷ فصلی وزیر صنعت برای تحول در خودروسازی

   ابر آروان

   آخرین عناوین

   بلیط هواپیما