مراقب رفتار‌های هیجانی در حراج جمعه باشید

گروه سلامت الف،   4000904054

یک روانشاس اجتماعی گفت:بلک فرایدی حراجی است که به خوبی می‌تواند نشان دهنده تاثیر پذیری افراد از یکدیگر در خرید‌های دسته جمعی باشد.

مراقب رفتار‌های هیجانی در حراج جمعه باشید

منصوره نیکوگفتار عضو هیات علمی دانشگاه و روانشناس اجتماعی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان،درباره تحلیل رفتار افراد در حراج بلک فرایدی و علت فاصله گرفتن حراج در ایران به معنای واقعی آن توضیحاتی داد.

بلک فرایدی چیست و اولین بار در کجا کلید خورده است؟
نیکوگفتار اظهار کرد: بلک فرایدی آخرین جمعه ماه نوامبر و شروع مراسم خرید برای کریسمس است که اولین بار در آمریکای شمالی پا گرفت و مانند بسیاری ازاتفاقاتی که در آمریکا کلید می‌خورد سایر کشور‌ها را نیز به تدریج تحت تاثیر قرار داد و در هر کشور نوعی از آن پیاده شد.

این روانشناس اجتماعی گفت: بلک فرایدی در آمریکا آن چنان محبوب است که فروشگاه‌ها از ساعت ۴ صبح کارشان رو شروع می‌کنند، مردم از نیمه شب پشت در فروشگاه‌ها صف‌های فشرده‌ای می‌بندند و حتی گاهی تراکم جمعیت باعث شکسته شدن در فروشگاه می‌شود.

وی ادامه داد: در بلک فرایدی مردم اجناس مورد نیازشان را تا حدود ۸۰ درصد زیر قیمت اصلی می‌خرند که باعث خالی شدن انبار فروشگاه‌ها البته با سودی کمتر می‌شود و آن چه موجب می‌شود بلک فرایدی در کشور‌های غربی جذاب و پرمخاطب باشد تخفیف‌های واقعی و حراج صادقه
است.

مصداق بلک فرایدی در کشور ما چیست و چرا حراج‌های ما معنی واقعی را ندارند؟
نیکوگفتار تصریح کرد: نسخه وطنی بلک فرایدی چندسالی است که در ایران اجرا می‌شود، اما مشاهدات میدانی نشان می‌دهد حراج‌ها ساختگی، جعلی بودن تخفیف و عرضه اجناس به اصطلاح بی کیفیتی است که روی دست فروشندگان مانده است.

این روانشناس اجتماعی افزود:از سویی چند هفته مانده به نوروز تقریبا مصداق بلک فرایدی در کشور ما است، زیرا خرید‌ها برای عید نوروز در این زمان شروع می‌شود، اما با این تفاوت که اجناس با بالاترین قیمت و کمترین کیفیت به دست مصرف کننده می‌رسد.

وی گفت: از موضاعاتی که حراج را در کشور ما خصوصا در سال‌های اخیر از معنای خود تهی کرده افزایش روحیه فرد گرایی در جامعه و حس ناامنی اجتماعی است.

نیکوگفتار بیان کرد: این باعث تمرکز بیش از حد افراد در صنف‌های مختلف روی خودشان شده به طوری که سعی می‌کنند تا حد ممکن به دنبال کسب نفع بیشتر بوده و زودتر به موفقیت‌های مادی رسیده و در رده‌های بالاتر اقتصای قرار گیرند.

آیا الگوی رفتار افراد در بلک فرایدی تغییر می‌کند؟
این روانشناس اجتماعی تصریح کرد: قطعا رفتار مصرف کننده تحت تاثیر عوامل زیادی قرار می‌گیرد. منظور از رفتار مصرف کننده گرایش خرید آن‌ها است که نه تنها به طور انفرادی صورت می‌گیرد بلکه می‌تواند تحت تاثیر افکار و تمایلات گروه نیز قرار گیرد. بلک فرادی مصداقی از یک خرید گروهی و لحظه ای است.

وی ادامه داد: عملکرد ما هنگامی که تنها خرید می‌کنیم نسبت به زمانی که با جمع دوستان یا خانواده به خرید می‌رویم، متفاوت است. با بررسی رفتار مصرف کننده می‌توان به جمع بندی دقیقی از بازار‌های هدف رسید و روند بازار در آینده را پیش بینی کرد. همین طور اعتماد سازی یکی از مولفه‌های کلیدی در یک بیزینس موفق است. چیزی نمی‌توان که در بازار‌های ایرانی خصوصا در سال‌های اخیر نشانی از آن پیدا کرد.

نیکوگفتار گفت:رفتار ما در گروه از یک ریخت شناسی متفاوتی برخوردار است. یعنی زمانی که در جمع هستیم در اثر همنوایی با دیگران رفتار آن‌ها را تقلید کرده و ترجیح می‌دهیم با جمع همراه شویم.

این روانشناس اجتماعی اظهار کرد: بخشی از پیامد‌های همنوایی با گروه می‌توان صورت آسیب زایی داشته باشد. برای مثال هنگام خرید گروهی انتخاب دیگران می‌تواند روی خرید ما تاثیر بگذارد و کالایی را تهیه کنیم که مورد نیازمان نبوده، در نتیجه بعدا از خرید آن پشیمان شویم.

وی گفت: در نمونه‌های وطنی و اورجینال بلک فرایی می‌شود همنوایی با گروه را مشاهده کرد به طوری که شاهد بروز رفتار‌های لحظه ای، خارج از اراده، کنترل و شناخت شخص متاثر از انتخاب دیگران هستیم.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

 2. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

 3. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

 4. «دستاورد شگفت انگیز» ایران در توسعه سامانه‌های دفاع موشکی

 5. سامانه شاد هک شد

 6. رئیس جمهور: دولت مصمم به بازگشت امید به مردم است/ گلایه‌های مردم را بحق می‌دانم/برای تأمین واکسن، شخصاً با برخی کشورها تماس گرفتم

 7. گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور در ۱۰۰ روزگی دولت | رئیسی: در تلاشیم گرانی را کنترل کنیم

 8. «بی فرهنگی» اقتصادی و آبی که همیشه گل آلود می شود

 9. سقوط پهپاد در یکی از روستاهای شهرستان کوهرنگ

 10. راهکارهای ضمانت گرفتن از امریکا برای خارج نشدن از توافق

 11. روایت یک مقام وزارت خارجه از سختی و دشواری کار تیم مذاکراتی ایران در وین

 12. واکنش مشهدی‌ها به توهین شهاب مرادی در برنامه زنده تلویزیونی

 13. وارونگی افزایش حقوق بازنشستگان کشوری

پربحث‌های هفته

 1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

 2. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 3. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

 4. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 5. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

 6. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

 7. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

 8. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

 9. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 10. نجات اردوغان با پول ایران

 11. آیا نام های محلی، «بیگانه» هستند؟

 12. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

 13. آقای وزیر، اینترنت مان «نفتی» شده است!

 14. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

 15. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

 16. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

 17. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

 18. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

 19. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

 20. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

 21. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

 22. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

 23. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 24. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

 25. بدون تعارف با جاسوسان واقعی موساد در سریال سرجوخه

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

    آخرین عناوین

    بلیط هواپیما