حجت الاسلام والمسلمین مروی: احیای روحیه بسیجی کلید حل مشکلات کشور است

گروه سیاسی الف،   4000903157

تولیت آستان قدس رضوی احیای روحیه بسیجی دوران دفاع مقدس را عامل رفع مشکلات کشور دانست.

احیای روحیه بسیجی کلید حل مشکلات کشور است

به گزارش الف حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی امروز چهارشنبه در پایان جلسه درس المکاسب المحرمه که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، فرارسیدن هفته بسیج را گرامیداشت و با بیان اینکه بسیج یکی از عنایات الهی بود که خداوند به قلب و زبان امام خمینی(ره) جاری کرد، گفت: بسیج یکی از ابتکارات باارزش حضرت امام خمینی(ره) است که منحصر به قشر و ظاهر خاصی نیست، بسیج یک اندیشه و سبک زندگی است.

بسیج یک سبک زندگی مؤمنانه است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با بیان اینکه سبک زندگی بسیجی به قشر خاصی منحصر نمی‌شود، اظهار کرد: اگرچه سبک زندگی بسیجی در دوران دفاع مقدس جلوه‌ای خاص پیدا کرد، اما با پایان دوران دفاع مقدس این سبک زندگی تمام نشد و تجلیلی دیگری پیدا کرد.

وی با اشاره به تجلی تفکر بسیجی در دوران دفاع مقدس، ابراز کرد: در دوران دفاع مقدس جوانانی با ایمان، پاکیزه و مخلص برای دفاع از دین خدا و لبیک به امر ولی‌فقیه و نائب امام زمان(عج) از بهترین سرمایه زندگی خود که جانشان بود، گذشتند تا دین خدا را یاری کنند.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به تبیین سبک زندگی بسیجی پرداخت و تصریح کرد: اخلاص، ایثار، روحیه جهادی، حمایت از دین و ولی خدا تاپای جان و انجام کار برای رضای الهی از جمله ویژگی‌های سبک زندگی بسیجی است که هرکسی در هر لباس، ظاهر و زمانی از این ویژگی‌ها برخوردار باشد، یک بسیجی است.

اخلاص رزمندگان نتیجه روحیه بسیجی بود

حجت‌الاسلام مروی وصیت‌نامه‌های شهدا را سراسر عرفان و معرفت دانست و گفت: مطالعه وصیت‌نامه‌های عارفانه شهدا، انسان را متعجب می‌کند که این جوانان پای درس کدام عارف و سالک الی الله توانسته‌اند این‌گونه رشد کنند و به مقامات عالیه برسند؛ در وصیت‌نامه‌های شهدا تعبیرات بسیار عالی و بلندی از گذشت، بندگی، اخلاص، فداکاری برای دین خدا و غیره آمده است که انسان را مبهوت می‌سازد و این تأثیر بسیج است.

حجت‌الاسلام مروی پیروزی در دوران دفاع مقدس را تجلی تحقق معجزه و نصرت الهی دانست، ابراز کرد: تجلی روحیه بسیجی، مقاومت، ایثار، جهاد و اخلاص ملت ایران در دوران دفاع مقدس یکی از امدادها و نصرت‌های الهی بود که مستکبران آن را در نظر نگرفته بودند و همین امر موجب شکست آن‌ها شد.

تولیت آستان قدس رضوی دوری از روحیه بسیجی را موجب متضرر شدن کشور دانست و گفت: اگر روحیه بسیجی دوران دفاع مقدس را در عرصه سازندگی نیز حفظ می‌کردیم، درصحنه ‎های سازندگی، عمران، آبادانی، اقتصاد و احیای کشور موفقیت‌های بزرگی رقم می‌خورد، اما متأسفانه آن روحیه بعد از پایان جنگ تحمیلی کمتر حفظ شد.

گرفتاری‌ها نتیجه دوری از روحیه بسیجی

حجت‌الاسلام مروی روحیه بسیجی را روحیه اخلاص و کار برای رضای خداوند خواند و گفت: هرکجا روحیه بسیجی که همان اخلاص و کار برای خدا است، حاکم بوده شاهد پیشرفت و موفقیت بوده‌ایم که نمونه‌های فراوانی نیز دارد و همه گرفتاری‌ها و آفت‌ها نتیجه منیّت و خودخواهی و دوری از روحیه بسیجی است.

وی اضافه کرد: در جبهه‌ عناوین و منیت ها نبود، این‌ها بعد آمد و این مشکلات را ایجاد کرد؛ اگر روحیه و سبک زندگی بسیجی دوران دفاع مقدس را حفظ می‌کردیم بسیاری از گرفتاری‌ها مرتفع شده بود.

وظیفه روحانیون بسیجی

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه سخنان خود به تبیین وظایف روحانیون بسیجی پرداخت و تصریح کرد: تبیین و تبلیغ صحیح اسلام نابی که امام خمینی(ره) بر آن تأکید داشت در مقابل اسلام آمریکایی و اسلام متحجرین وظیفه روحانیون بسیجی است.

وی دفاع از ولایت‌فقیه و ارکان و مبانی انقلاب اسلامی را از دیگر وظایف طلاب بسیجی برشمرد و اضافه کرد: تبیین اندیشه امام (ره) و رهبری برای مردم و به‌ویژه نسل جوانی که دوران طاغوت، امام(ره) و جنگ تحمیلی را ندیده ‎اند وظیفه روحانیون بسیجی است، روحانیون بسیجی باید شرایط و وضعیت فعلی را نسبت به گذشته برای نسل جوان تبیین و البته در کنارش ضعف‌ها و دلیل ایجاد این ضعف‎ها را نیز بیان کنند.

حجت‌الاسلام مروی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی استوار، محکم و ریشه‌دار بوده و دوران دفاع مقدس تجلی کارآمدی انقلاب است، گفت: اگر ضعف ‌هایی وجود دارد دلیلش تغییر سبک زندگی و دوری از آرمان‌های انقلاب و روحیه بسیجی است، متأسفانه در برخی حوزه‌ها روحیه بسیجی کم‌رنگ شده و هرکجا آن روحیه حفظ‌شده موفقیت بوده‌ایم.

دشمن به دنبال ناکارآمد نشان دادن نظام اسلامی است

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به سیاست‌های خصمانه دشمنان با اعمال تحریم‌های اقتصادی و جنگ روانی برای ناکارآمد نشان دادن جمهوری اسلامی اشاره و ابراز کرد: دشمن با اعمال فشارها و تحریم‌های اقتصادی به دنبال آن است که ضعف‌ها را به حساب اصل انقلاب و ناکارآمدی نظام جمهوری اسلامی بگذارد؛ درحالی‌که نظام اسلامی اگر ناکارآمد بود در دوران دفاع مقدس از بین رفته بود، نظام و انقلاب ناکارآمد نیست ما نتوانسته‌ایم خوب عمل کنیم.

وی گفت: هرکجا منطبق بر اسلام و اهداف انقلاب عمل کرده‌ایم موفقیت بوده و نصرت الهی شامل حال ما شده است.

لزوم حضور طلاب بسیجی در عرصه‌های اجتماعی

حجت‌الاسلام مروی فراز پایانی سخنان خود یکی از دیگر وظایف مهم روحانیون بسیجی را حضور در عرصه‌های اجتماعی دانست و گفت: طلاب و روحانیت بسیجی باید در عرصه‌های مختلف خدمات اجتماعی حضورداشته باشند که البته این‌گونه نیز هست، در موضوع کرونا و در دورانی که هیچ‌کس حاضر نمی‌شد فوت‌شدگان کرونایی را غسل دهد این طلاب بودند که در اقدامی جهادی غسل و نماز اموات کرونایی را بر عهده گرفتند که دشوارترین کارها بود.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

 2. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 4. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

 5. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

 6. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 7. نجات اردوغان با پول ایران

 8. آیا نام های محلی، «بیگانه» هستند؟

 9. آقای وزیر، اینترنت مان «نفتی» شده است!

 10. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

 11. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

 12. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

 13. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

 14. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

 15. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

 16. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

 17. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

 18. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

 19. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 20. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

 21. بدون تعارف با جاسوسان واقعی موساد در سریال سرجوخه

 22. نطق منحصربفرد یک دختر دانشجو علیه طرح صیانت در نماز جمعه تهران

 23. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

 24. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

 25. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  3. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  4. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

  5. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

  6. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

  7. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

  8. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  9. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

  10. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  11. «دستاورد شگفت انگیز» ایران در توسعه سامانه‌های دفاع موشکی

  12. ادعای سخیف شبکه «تی.آر.تی» ترکیه درباره جزایر سه‌گانه ایرانی

  13. رئیس جمهور: دولت مصمم به بازگشت امید به مردم است/ گلایه‌های مردم را بحق می‌دانم/برای تأمین واکسن، شخصاً با برخی کشورها تماس گرفتم

  14. تحریف سخنان رئیس‌جمهور به چه قیمتی؟!

  15. سرانجام طرحی که چند بار نام عوض کرد به کجا می رسد؟!

  16. شلیک تمرینی سامانه‌های پدافندی در آسمان منطقه نطنز

  17. آقای «تَکرار می‌کنم» اول شما پاسخگو باشید/مردم از اصلاح‌طلبان عبور کرده‌اند

  18. سخنگوی دولت: دیوار میان مردم و دولت شکسته است/ مردم شاهدند که کشور ویدئوکنفرانسی اداره نمی‌شود

  19. راهکارهای ضمانت گرفتن از امریکا برای خارج نشدن از توافق

  20. نمایندگان مجلس انقلابی در مسیر شهید مدرس باشند

  21. هشدار توکلی درباره حذف ارز ۴۲۰۰/ توضیحات قالیباف درباره جلسات متعدد سران قوا/ علت برگشت‌خوردن طرح صیانت چه بود؟

  22. اصلاح‌طلبان و پالس ناامیدی که به وین می‌فرستند/ پای منفعت مشترک با آمریکا در میان است؟

  23. فرماندار اصفهان: هیچ درخواست اخذ مجوزی برای برگزاری تجمع در روز جمعه نشده است

  24. حضور رئیس‌جمهور در تجمع خانواده‌های بیماران SMA در مقابل مجلس

  25. پاسخی به ادعای مضحک رسانه‌ی ترکیه‌ای درباره جزایر سه گانه

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما