بانک مرکزی برنامه زمانبندی اجرای تکالیف باقی­مانده قانون جدید چک را ارائه دهد

گروه اقتصادی الف،   4000903110

بعد از جلسه رئیس بانک مرکزی با اعضای کمیسیون اصل۹۰ مجلس شورای اسلامی که در روز دوشنبه، مورخ ۲۴ آبان، در مورد تکمیل اجرای قانون جدید چک برگزار شده بود، بانک مرکزی موظف شد تا برنامه اجرایی قانون جدید چک را ارائه کند.

بانک مرکزی برنامه زمانبندی اجرای تکالیف باقی­مانده قانون جدید چک را ارائه دهد

به گزارش الف، با توجه به اینکه بانک مرکزی باید زیرساخت­های لازم برای اجرای تکالیف قانون جدید چک را نهایتا تا پایان سال 1399 مهیا می­کرد، اما همچنان قانون جدید چک به صورت کامل اجرایی نشده است؛ این در حالی است با وجود اجرای ناقص قانون جدید چک، اما این قانون تاثیر زیادی بر افزایش اعتبار چک­های مبادله­شده بین افراد داشته است.
طبق آماری که بانک مرکزی هر ماه منتشر می­کند، از ابتدای سال 1400 که مهمترین تکلیف قانون جدید چک، بعنی لزوم ثبت و تائید چک در سامانه صیاد توسط صادرکننده و گیرنده به طور رسمی اجرایی شده است، تا پایان شهریور ماه، در مجموع 42 میلیون فقره چک مبادله شده که از این میان، 21 میلیون فقره چک مربوط به چک­های جدید و 21 میلیون فقره چک نیز مربوط به چک­های جدید بوده است. با این وجود، نسبت چک­های برگشتی به مبادله­شده در دسته چک­های قدیمی برابر با 9 درصد و در دسته چک­های جدید برابر با 5 درصد بوده که این، نشان از افزایش رونق و اعتبار چک­های جدید در بازار دارد.
با توجه به تاثیرات مثبتی که قانون جدید چک بر فضای کسب و کار داشته است، بنابراین انتظار می­رود تا بانک مرکزی با اجرای کامل قانون جدید چک، به بهبود بیشتر معاملات کمک شایانی کند.
از این رو، حجت الاسلام حسن شجاعی، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در مورد اقداماتی که قرار شد بانک مرکزی بعد از جلسه دوشنبه با کمیسیون اصل 90 جهت اجرای کامل قانون جدید چک انجام دهد، گفت: در این نشست مقرر شد بانک مرکزی درباره این قانون متعهد شود که همه موارد اجرایی را مشخص کرده و مواردی را که اجرا نشده تعیین، و جدول زمانی برای اجرای موارد اجرا نشده را به کمیسیون اصل 90 ارسال کرده و برای اطلاع­رسانی منتشر کند.

مهمترین اقدام بانک مرکزی در جهت اجرای قانون جدید چک
با توجه به الزامی شدن ثبت و تائید اطلاعات چک در سامانه صیاد توسط صادرکننده و گیرنده و همچنین با توجه به اینکه دیگر چک­های ثبت نشده در سامانه صیاد توسط شبکه بانکی کارسازی نمی­شوند، از این رو لازم است تا بانک مرکزی اقداماتی جهت افزایش دسترسی مردم به سامانه صیاد را ترتیب دهد.
در حال حاضر امکان ثبت و تائید اطلاعات چک در سامانه صیاد از طریق موبایل بانک­ها و اپلیکیشن­های تجاری فراهم است اما در مناطق محروم، برخی از افراد به گوشی هوشمند و اینترنت دسترسی ندارند و از این رو در معاملاتی که به وسیله چک انجام می­دهند، دچار مشکل شده­اند.
برای حل مشکل این دسته از افراد، بانک مرکزی راه حل مراجعه حضوری به شعب بانکی جهت ثبت و تائید اطلاعات چک را مهیا کرده است، اما چون مراجعه به بانک بعد از هر بار معامله با چک کاری زمان­بر و وقت گیر است و موجب ازدحام جمعیت در شعب بانک و در نتیجه کاهش سرعت ارائه خدمات بانکی می­شود، از این رو لازم است تا جهت تسهیل دسترسی مردم به سامانه صیاد، خودپردازها و دستگاه­های کارتخوان و همچنین سیستم پیامکی جهت ثبت و تائید چک به سامانه صیاد متصل شوند.
علی صالح‌آبادی رئیس بانک مرکزی، در حاشیه نشست رئیس کل بانک مرکزی با کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی و در جمع خبرنگاران، یکی از مهم‌ترین بحث‌های قانون چک که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت را ثبت و تائید چک دانست و گفت: در حال حاضر از طریق اپلیکیشن‌های موبایلی این امکان فراهم است اما از طریق پیامک و خودپرداز اجرایی نشده که مورد تأکید کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز قرار گرفت.
وی افزود: از آذر ماه تا پایان امسال، به تدریج همه بانک‌ها امکان ثبت و تأیید چک از طریق خودپرداز را فراهم می‌کنند؛ البته بانک‌ها را ملزم کردیم تا با توجه به اینکه بیشتر مشتریان به داخل شعب مراجعه می‌کنند، این امکان از طریق خودپرداز سریع‌تر عملیاتی شود.

همراه سازی مردم با اجرای قانون از طریق آموزش
از طرف دیگر، با توجه به اینکه قانون جدید چک از سازوکارهای به روز و نوآورانه­ای در زمینه معامله با چک استفاده می­کند که تا قبل از آن چنین سازوکارهایی وجود نداشته است، از این رو لازم است تا این موارد جدید هم به مردم و هم به کارکنان شعب بانکی آموزش داده شود تا مردم به راحتی بتوانند از مزایای قانون جدید چک در معاملات خود بهره ببرند.
حجت الاسلام حسن شجاعی، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس، بعد از جلسه روز دوشنبه 24 آبان کمیسیون اصل 90 با رئیس بانک مرکزی بیان کرد: به‌رغم آموزش و فرهنگ‌سازی برای اجرای قانون جدید چک توسط بانک مرکزی، به نظر می‌رسد پس از چند ماه از اجرای این قانون، مردم و حتی کارمندان بانک‌ها بار دیگر به آموزش نیاز داشته باشند.
وی با بیان اینکه طبق گزارش‌های رسیده، برخی از کارمندان بانک‌ها همکاری لازم را با مردم ندارند، خاطر نشان کرد: مقرر شد بسته‌ آموزشی تهیه شده و همکاری بیشتری بین کارمندان بانک‌ها و مردم در موضوع چک انجام شود.

اجرای کامل قانون جدید چک نیازمند جدیت بانک مرکزی
همان طور که بیان شد، قانون چک با وجود اجرای ناقص آن، تاثیرات مثبتی بر فضای کسب و کار داشته است؛ از این رو انتظار می­رود تا بانک مرکزی با اتصال خودپرداز و دستگاه­های کارتخوان به سامانه صیاد، سهولت دسترسی مردم به سامانه صیاد و همچنین سهولت کار با چک را فراهم کند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

  3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

  5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

  7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

  8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  9. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

  10. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  11. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

  12. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

  13. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  16. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  17. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

  18. اتفاق جالب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

  19. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

  20. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

  21. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  22. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

  23. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

  24. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

  25. لطفاً ژست فرهنگی نگیرید

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما