اسفندقه: تلاش شد خشت اول کنگره «سردار سربداران» محکم گذاشته شود

گروه فرهنگی الف،   4000903099

دبیر علمی نخستین کنگره شعر سردار سربداران گفت: همه تلاشمان این است که خشت اول را درست بگذاریم؛ چون بقیه کنگره روی این خشت بنا می‌شود و اگر خشت اول محکم نباشد، دیوار کج می‌رود.

اسفندقه: تلاش شد خشت اول کنگره «سردار سربداران» محکم گذاشته شود

به گزارش فارس، مرتضی امیری اسفندقه دبیر علمی کنگره شعر سربداران گفت: تعداد شاعرانی که در این دوره شعر خوب داشتند به نقد و نگاه داوران خوب بوده است. اگر نخستین کنگره شعر سردار سربداران که بنده دبیر علمی آن بودم، از نظر نقد علمی به عنوان اولین پایه درست باشد، بقیه دوره‌ها هم درست خواهد بود. چون داریم اولین کنگره شعر سردار سربداران را برگزار می‌کنیم. همه تلاشمان این است که خشت اول را درست بگذاریم؛ چون بقیه کنگره روی این خشت بنا می‌شود. اگر خشت اول محکم نباشد، دیوار کج می رود.

وی افزود: به‌عنوان دبیر علمی نخستین کنگره شعر سردار سربداران، همه همتم را صرف این کردم که بهترین داورها در هر حوزه ورود یابند، نگاه به شعرها نقادانه همراه با ساخت و پرداخت باشد و پِی این بنا محکم گذاشته شود.همواره در مسیر مسایل علمی، کلاس اول ابتدایی از دکترا سخت‌تر است چون کلاس اول ابتدایی پِی اول است، اگر درست گذاشته شود مدرک دکترا هم در هر دوره به افراد شایسته عطا خواهد شد.

دبیر علمی نخستین کنگره شعر سردار سربداران در پاسخ به این سوال که آیا در بین آثار ارسالی، اثری بود که شما و داوران را به وجد بیاورد، گفت: شعر با احساس گفته می‌شود اما فکر، آن‌ را هدایت می‌کند. این سخن شاعران امروز، دیروز و فردای ایران است. داوری که بخواهد مجذوب شعر شود، نمی‌تواند آن را داوری کند. ما تلاش کردیم در نخستین دوره کنگره شعر سربداران این‌اتفاق نیفتد. باید معیار سالم و منسجی از شعر داشته باشیم. حتما در آثار نخستین دوره کنگره شعر سردار سربداران شعری هست که ما را به وجد بیاورد اما نباید در داوری ما اثر بگذارد. باید در فاصله معینی از شعر قرار بگیریم که آنرا داوری کنیم. دوست‌داشتن و دوست‌نداشتن خود را دخالت ندادیم و سعی کردیم ناقد باشیم نه ناقل.

امیری اسفندقه در پایان گفت: این را هم گفته باشم که به تعبیر سروانتس شاعر و رمان نویس معروف اسپانیایی، این مردم هستند که سرانجام داورند؛ داوران کهنسالی که هیچ گاه در قضاوتشان اشتباه نمی‌کنند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

 2. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 4. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

 5. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

 6. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 7. نجات اردوغان با پول ایران

 8. آیا نام های محلی، «بیگانه» هستند؟

 9. آقای وزیر، اینترنت مان «نفتی» شده است!

 10. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

 11. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

 12. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

 13. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

 14. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

 15. «سندروم ایجاد سامانه» به کالاهای اساسی هم رسید/ بازرگام متعلق به کیست؟

 16. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

 17. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

 18. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

 19. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

 20. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 21. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

 22. بدون تعارف با جاسوسان واقعی موساد در سریال سرجوخه

 23. نطق منحصربفرد یک دختر دانشجو علیه طرح صیانت در نماز جمعه تهران

 24. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

 25. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما