گسترش فقر با حذف دلار ۴۲۰۰ توماني

گروه اقتصادی الف،   4000903074 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

تورمي كه فشار اصلي آن را فقرا و اقشار كم‌درآمد تحمل مي‌كنند و نه اغنيا و ثروتمندان. به قول معروف تورم مالياتي است كه فقرا به اغنيا مي‌پردازند. تورم منجر به افزايش شكاف طبقاتي شده و دارندگان دارايي‌شان ارزشمند‌تر و محرومان چيزي براي به دست آوردن ندارند.

گسترش فقر با حذف دلار ۴۲۰۰ توماني

به گزارش الف به نقل از اعتماد، تورمي كه فشار اصلي آن را فقرا و اقشار كم‌درآمد تحمل مي‌كنند و نه اغنيا و ثروتمندان. به قول معروف تورم مالياتي است كه فقرا به اغنيا مي‌پردازند. تورم منجر به افزايش شكاف طبقاتي شده و دارندگان دارايي‌شان ارزشمند‌تر و محرومان چيزي براي به دست آوردن ندارند. 
با اين وجود مباحث همچنان در ميان طرفداران و مخالفان آزادسازي قيمت ارز باقي است. موافقان براساس منطق اقتصاد آزاد و اتفاقا از موضع عدالت و رشد و توسعه اقتصادي استدلال مي‌كنند كه قيمت‌گذاري تصنعي و دستوري دولت موجب توزيع رانت براي عده‌اي و محروم شدن از مزاياي آن براي عده‌اي ديگر و به‌طور كلي موجب كژكاركرد اقتصادي مي‌شود. اين بحث در حالي درمي‌گيرد كه بخش عمده اقتصاد ايران دولتي است و دولت نقش تعيين‌كننده و اصلي در اقتصاد ايران ايفا مي‌كند. دولت كنترل بخش عمده ارز حاصله از صادرات را در اختيار دارد، شركت‌ها و سازمان‌هاي بزرگ اقتصادي و ارزآور يا دولتي يا به گونه‌اي وابسته به دولت و نهادهاي دولتي هستند. در اين شرايط اين پرسش باقي است كه آيا سخن گفتن از اقتصاد آزاد منطقي است؟ از طرفي ديگر اين سوال مطرح مي‌شود كه آيا دولت مي‌تواند كنترل نرخ ارز را تا ابد ثابت نگه دارد و خود را با بحران عدم بودجه مواجه كند. اينجاست كه دولت بر سر دوراهي قرار دارد و ناچار به انتخاب سخت است، انتخابي كه سرنوشت ميليون‌ها نفر به آن گره خورده است. 
به نظر مي‌رسد در چنين شرايطي آزاد‌سازي قيمت‌ها در يك اقتصاد سياست‌زده و غالبا دولتي نه تنها به شكوفايي اقتصادي منجر نمي‌شود، بلكه فقر را گسترش مي‌دهد. عبارت‌هايي مانند آزادسازي يا واقعي كردن قيمت‌ها و هدفمند شدن يارانه‌ها بدون توجه به ابعاد اصلي رشد و توسعه اقتصادي مانند افزايش توليد، رقابت آزاد، حذف انحصار، حذف موانع تجاري در سطوح داخلي و بين‌المللي نه تنها به شكوفايي اقتصادي منجر نمي‌شود، بلكه صرفا مرحله‌اي است در دور باطل تورم و در نتيجه گسترش فقر. كما اينكه تجربه سال‌هاي گذشته نشان داده است كه در شرايط تورمي به سرعت يارانه پرداختي ارزش خود را از دست مي‌دهد در حالي كه قيمت‌ها همچنان افزايش مي‌يابد. همان‌گونه كه يارانه نقدي احمدي‌نژاد به چنين سرانجامي رسيد. در پايان بايد گفت علاج واقعي اقتصاد ايران نه صرفا تاكيد يك‌جانبه بر ابعاد خاصي مانند حذف يارانه‌هاست، بلكه اصلاح همه‌جانبه در همه امور سياسي، اقتصادي و فرهنگي در جهت رشد و توسعه و پيشرفت است و صرفا در چنين شرايطي است كه دولت مي‌تواند با برعهده گرفتن نقش ميانجي چتر حمايتي خود را بر اقشار آسيب‌پذير بگستراند و با اتخاذ سياست‌هاي مناسب مالياتي و اشتغال‌زايي به توليد ثروت و كاهش فقر كمك كند.

 

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

  3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

  5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

  7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

  8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  9. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

  10. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  11. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

  12. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

  13. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  16. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  17. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

  18. اتفاق جالب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

  19. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

  20. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

  21. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  22. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

  23. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

  24. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

  25. لطفاً ژست فرهنگی نگیرید

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما