ارائه تسهیلات برای متقاضیان اعزام به عتبات عالیات/ ثبت‌نام ۲۰ هزار زائر برای سفر زیارتی به عراق

گروه اجتماعی الف،   4000830089

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه از ۲۳ آبان اعزام زائران به عراق آغاز شد، گفت: امیدواریم بتوانیم برای هر زائر از بانک‌ها تسهیلات ارزان قیمت ۵ میلیون تومانی در نظر بگیریم.

ارائه تسهیلات برای متقاضیان اعزام به عتبات عالیات/ ثبت‌نام ۲۰ هزار زائر برای سفر زیارتی به عراق

علیرضا رشیدیان در گفت‌وگو با تسنیم درباره اعزام زائران به عتبات عالیات اظهار کرد: تاکنون کمتر از 20 هزار نفر ثبت‌نام قطعی برای اعزام در دفاتر خدمات زیارتی استان‌ها داشته‌اند. 

وی با اشاره به اینکه سال گذشته با تشکیل 20 کارگروه، همه فرآیندهای اجرایی سازمان حج و زیارت را در حوزه‌های حج، عمره و عتبات عالیات بازنگری کردیم، ادامه داد: در این راستا یکی از مباحث مطرح شده این بود که برخی از فرآیندها اصلاح و تکمیل و برخی فرآیند‌های جدید با توجه به تحولات حوزه حج و زیارت، ابزارها، تکنولوژی‌، نیازها و انتظارات حجاج و زائران باید ایجاد شود.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: عتبات عالیات نیز یکی از حوزه‌هایی بود که بیشترین تغییرات را در فرآیندهای اجرایی سازمان حج و زیارت به خود اختصاص داد و یکی از موضوعات مهم آن مربوط به نحوه ثبت‌نام زائران بود؛ در گذشته یک ثبت‌نام مرکزی صورت می‌گرفت و متقاضایان با ورود به سامانه تعیین شده نسبت به ثبت‌نام و واریز وجه اقدام می‌کردند. مشخصات و مبلغ واریزی در اختیار شرکت شمسا که مجری کار بود، قرار می‌گرفت و این شرکت براساس قراردادهای منعقد شده آنها را به صورت سهمیه به دفاتر زیارتی می‌سپرد.

وی افزود: در واقع در گذشته دفاتر زیارتی سهمیه دریافت می‌کردند اما در ریل‌گذاری جدید، براساس نگرش برنامه کلی کشور و در راستای کاهش تصدی‌گری دستگاه‌های دولتی، با حفظ متولی‌گری سازمان حج مبتنی بر هدفگذاری، برنامه‌ریزی، نظارت و کنترل، کار تصدی‌گری را به دفاتر زیارتی دارای مجوز از سازمان حج واگذار کردیم.

رشیدیان تصریح کرد: بر همین اساس در موضوع اعزام به عراق و سوریه (که انشاالله به زودی راه‌اندازی می‌شود) ثبت‌نام متمرکز نخواهیم داشت و هر فردی می‌تواند به دفاتر زیارتی مراجعه کند، نرم‌افزاری در حال تهیه است که به‌زودی در اختیار همه دفاتر زیارتی و شرکت‌های ارائه کننده خدمات قرار دارد که در آن بسته متنوع زیارتی مهیا می‌شود که متناسب با بودجه و سلیقه زائر به متقاضیان معرفی می‌کند در واقع زائر می‌تواند محل اسکان ارزان یا هتل چندستاره، اتوبوس 50 نفره، ون یا خودروی سواری و سرو غذا به صورت بوفه باز یا فقط دریافت صبحانه را انتخاب کند اما در حال حاضر با نرم‌افزار موقتی مشغول ثبت‌نام و اعزام این دوره گذار هستیم.

وی با بیان اینکه این امر هنوز به طور کامل شکل اجرایی به خود نگرفته است اما در حال حرکت به سمت آن هستیم، گفت: روز گذشته با دفاتر استان تهران جلسه‌ای برگزار شد تا مسئولان دفاتر نسبت به تغییر ریل سازمان برای ارائه خدمات توجیه شوند؛ بر این اساس دفاتر زیارتی می‌توانند به گروه‌های اجتماعی مختلف و گروه‌های صنفی مختلف مانند ادارات و کارخانه‌ها بسته‌های زیارتی متناسب با شرایط آنها ارائه کنند که در این صورت بر میزان ثبت‌نام متقاضیان نیز افزوده خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: برای اعزام زائران به صورت هوایی محدودیتی نداریم و اکنون زائران هرچقدر ثبت‌نام کنند، امکان اعزام وجود دارد اما با توجه به شرایط پاییز و زمستان و اینکه اعزام‌ها فعلا فقط به صورت هوایی است میزان ثبت‌نام کم بوده است البته از طریق سفیر ایران در عراق درخواست کرده‌ام پیگیر باشد تا بتوانیم برای اعزام زائران به صورت زمینی مجوز دریافت کنیم.

وی افزود: حتی اعلام کرده‌ایم حاضر به برقراری ویزا برای سفرهای زمینی هستیم تا مشکل دولت عراق هم در این خصوص برطرف شود البته با سفارت عراق در ایران مذاکراتی داشته‌ایم که آنها اعلام کردند هنوز دستور‌العملی در این رابطه از سوی دولت عراق نیامده است و امیدواریم با مساعی سفیر ایران در عراق میزان ثبت‌نام‌کنندگان افزایش خواهد یافت. 

رشیدیان در ادامه با اشاره به اینکه از 23 آبان اعزام زائران به عراق آغاز شد، گفت: چندین استان از جمله تهران، قم، کرمان، قزوین و البرز اعزام زائران را آغاز کرده‌اند و خوشبختانه تاکنون شکایتی از ارائه خدمات نداشته‌ایم چرا که شرط جذب بیشتر زائران، میزان رضایت آنها از خدمات دفاتر زیارتی است؛ از آنجایی که دفاتر مانند گذشته سهمیه دریافت نمی‌کنند، هر دفتری که بتواند خدمات بهتر و ارزان‌تری داشته باشد به‌تبع می‌تواند زائر بیشتری جذب کند.

وی درباره راه‌اندازی کاروان‌های زیارتی سوریه نیز اظهار کرد: امیدواریم در آذر ماه سفرهای سوریه را هم راه‌اندازی کنیم البته اخیراً دریافت مبلغ 15 میلیون تومان از سوی کاروان‌های آزادبَر به گوشمان رسیده است اما امیدواریم هزینه سفر به این کشور را در حدود قیمت دوسر هوایی سفر به عراق مدیریت کنیم تا متقاضیان زیارت حضرت زینب و حضرت رقیه بتوانند با شرایط مناسبی به سوریه اعزام شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: شرایط سوریه را هم بررسی کرده‌ایم؛ خوشبختانه از لحاظ امنیت، سلامت، آمادگی هتل‌ها، حمل و نقل، تغذیه و تدارکات شرایط مناسبی در این کشور وجود دارد.

وی درباره  اعزام کاروان‌های غیرمجاز به سوریه نیز گفت: بیش از اینکه واقعیت داشته باشد، شایعه است؛ فقط حدود دو هفته پیش یکی از شرکت‌های هواپیمایی دو گروه زائر را به سوریه برده بود که آنها را از فرودگاه بازگرداندند؛ دولت سوریه با توجه به تفاهم‌نامه قبلی که با سازمان حج و زیارت امضا کرده بود، به آنها اعلام کرد فقط زائرانی اجازه ورود دارند که در قالب تفاهم‌نامه مذکور باشند.

رشیدیان اظهار کرد: ما نیز در سفر به سوریه تعجیل کردیم و اکنون که مسیر در حال باز شدن است و مطالباتی وجود دارد، زمینه برای کسانی که صلاحیت‌های لازم را ندارند به وجود نیاید؛‌ بر این اساس به سوریه رفتیم و تفاهم‌نامه‌ای برای اعزام‌ها با طرف سوری امضا کردیم.

وی درپاسخ به اینکه هزینه سفر به عتبات برای بسیاری از اقشار جامعه حتی در صورت بازگشت به صورت زمینی، بالا است؛ برای ارائه تسهیلات چه تدبیری دارید؟ گفت: صبح امروز جلسه‌ای با یکی از رؤسای بانک‌های طرف قرارداد با سازمان حج و زیارت داشتیم؛ بنده در این جلسه اعلام کردم با توجه به اینکه برخی افراد که به این سفرهای زیارتی می‌روند از طبقه متوسط به پایین جامعه هستند، در تأمین هزینه‌ها مشکل دارند و اگر یک خانواده 4 نفره حتی مسیر بازگشت را زمینی انتخاب کند باید بیش از20 میلیون تومان بپردازد که با اوضاع فعلی اقتصادی رقم بالایی است. 

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: تصور ما این است که بتوانیم برای هر زائر از بانک‌ها تسهیلات ارزان قیمت 5 میلیون تومانی در نظر بگیریم. این موضوع در استان‌ها و دفاتر زیارتی در حال پیگیری است و برخی از آنها امکاناتی در این رابطه از بانک‌های محلی و استانی آماده کردند؛ ما نیز در سطح ملی با بانک‌هایی که سازمان با آنها تعامل مالی دارد پیگیر موضوع هستیم بنابراین ارائه تسهیلات در راه است و متقاضیان می‌توانند امیدوار باشند که در این راستا اقدامی صورت گیرد. 

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. ارابه های مرگ همچنان می تازند

 2. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

 3. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 4. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 5. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

 6. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

 7. پلیس و «زرنگ‌بازی»های ما !

 8. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

 9. آنچه بعد از درگذشت رفسنجانی رخ داد

 10. رئیس کل بانک مرکزی:  وضع اقتصادی خوب نیست اما رو به بهبود است

 11. برنامه ۲۵ ساله ایران و چین، مبتنی بر مشارکت برد-برد

 12. متهمان جدید بازنشدن ایربگ‌ها

 13. دلایل سازمان سنجش برای برگزاری مجدد کنکور از دانشجویان قانونی نیست

 14. شکستن سکوت استراتژیک حزب الله در برابر عربستان

 15. عیادت معاون رئیس‌جمهور از نادر طالب‌زاده

 16. مقایسه قیمت خودروهای SUV در چین و ایران

 17. میزان باروری در ایران رو به کاهش/ پنجره جمعیتی هنوز باز است

 18. چه سقفی ساختن!!

 19. محمدرضا یزدانی خرم درگذشت

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. ارز ۴۲۰۰ تومانی؛‌ بودنش یک دردسر، نبودنش هزار و یک دردسر !

 4. توضیح شهردار مشهد درباره حقوق ۵۰ میلیونی

 5. بخت خانه دار شدن را از مجردها نگیرید

 6. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 7. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 8. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 9. کارشناس هسته‌ای: هدف دیپلمات کره‌ای از حضور در وین فریب ایران بود

 10. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 11. به رگبار بستن خانه‌ای در ایذه با کلاشینکف

 12. ارابه های مرگ همچنان می تازند

 13. ارتفاع پست !

 14. ضرغامی بر مزار شجریان

 15. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

 16. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 17. مضحکه نوبل؟!

 18. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 19. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 20. آیا اصلاح‌طلبان رادیکال در اندیشه آشوبند؟!

 21. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 22. عطریانفر: اصلاحات ساختاری، تصویری از براندازی است/ حواشی مسئولیت جدید علی‌عسگری/ جهانگیری؛ انزوا یا بازگشت به سیاست؟

 23. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

 24. از «منهای برجام» تا «برجام پلاس» ؛ سناریوهای محتملِ سرنوشت مذاکرات وین

 25. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما