اسرائیل؛ قطب نمای حکام عرب

گروه جهان الف،   4000828097 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

پایگاه خبری "میدل ایست مانیتور" در گزارشی می نویسد: «واقعا دردناک است که می بینیم اسرائیل به یک قطب‌نما برای برخی سیاستمداران و حکام عرب تبدیل شده است. عجیب و ناراحت کننده است که مشاهده می کنیم آن دسته از سیاستمدارانی که سودای به دست گرفتن قدرت را دارند نیز به اسرائیل چشم می دوزند. »

اسرائیل؛ قطب نمای حکام عرب

به گزارش الف، پایگاه خبری "میدل ایست مانیتور" در گزارشی، به نفوذ قابل توجه اسرائیل در میان حکام عرب و تبدیل شدن آن به یک قطب‌نمای سیاسی برای برخی رهبران و سیاستمداران عربی پرداخته و این مساله را فاجعه ای برای اعراب و ملت های عربی ارزیابی کرده است. میدل ایست مانیتور به طور خاص گرایشِ برخی رهبران عرب به عادی سازی روابط با اسرائیل را نمودی از خیانت آن ها به ملت های عرب و بوسیدنِ دست یک رژیم اشغالگر و ستمگر که جنایات زیادی را به ویژه علیه اعراب مرتکب شده، دانسته است. 

میدل ایست مانیتور در این رابطه می نویسد:

«ملت عرب در بدترین و سیاه ترین دوران خود زندگی می کنند. آن‌ها در شرایط کنونی، سطحی بی سابقه و قابل توجه از تحقیر و بی احترامی را تجربه می کنند. حکام عرب در شرایط کنونی با تحقیر هر چه تمام تر به اسرائیل به عنوان دشمن اصلی اعراب نزدیک شده و از آن تقاضای کمک و بخشش می کنند و در عین حال به این رژیمِ ستمگر، به نوعی اعلام وفاداری نیز می کنند. رهبران عرب اکنون با اسرائیل که رژیمی قاتل است و خونِ ملت عرب را بر دستان خود دارد، به دنبال تنش زدایی و عادی سازی روابط هستند. در این نقطه باید پرسید که واقعا چه بر سر ملت عرب آمده است؟ 

آنچه اکنون بر سر اعراب می آید تا حد زیادی ریشه در رویه ها و اقداماتِ رهبرانی دارد که از خودِ ملت عرب نیستند و عمدتا توسط قدرت های استعماری به عنوان نماینده ملت های عربی و در جایگاه رهبران آن ها قرار گرفته اند. رهبرانی که به جای اعلام وفاداری به مردمِ خود، به اشغالگران و استعمارگران اعلام وفاداری می کنند. این حکام ملت های خود را شکنجه می کنند، آن ها را تحقیر می کنند، و قواعد ستمگرانه و فاشیستی را بر آن‌ها تحمیل می کنند. حکام عرب با ملت های خود به نحوی وحشیانه رفتار می کنند، تا شاید از این طریق، قدرت‌های خارجی را خوشحال و خوشنود کنند. آن ها با ترساندنِ ملت های خود، از آن ها اطاعت می گیرند. این حکام به هیچ عنوان قادر به دادنِ آزادی و عزت به ملت های خود نیستند از این رو، حتی با دادن پول نیز به ملت هایشان، نمی توانند به طور تمام و کمال وفاداری آن ها را به خود جلب کنند. 

در این چهارچوب، شاید استعمارگران از سرزمین های عربی خارج شده باشند، با این حال افرادی را بر سر کار آورده اند که به خوبی از منافع آن ها حراست می کنند. افرادی که به دینِ اعراب، عربیتِ آن ها، و همچنین شرافت و عزت عرب ها خیانت می کنند. اکنون نیز برخی حکام عربی به خوبی فهمیده اند که تنها راهِ بقای آن ها در قدرت، از مسیرِ اسرائیل می گذرد. رژیمی که به صریح ترین شکل ممکن، خاک فلسطین را اشغال کرده و ملت این کشور را استعمار و سرکوب می کند. 

در این رابطه، برخی حکام عربی که مشتاقانه به دنبال عادی سازی روابط کشورهای تحت حاکمیت خود با اسرائیل هستند، از جمله مهمترین عوامل و نیروهای رژیم اشغالگر اسرائیل محسوب می شوند. خنده دار است که رژیم اسرائیل اکنون برای عادی سازی روابط خود با برخی رژیم های عربی، حتی شرط هم تعیین می کند و ملاک عادی سازی را حُسن رفتار آن ها(مطابق با استانداردهای اسرائیلی) می داند. 

در شرایط کنونی، حکام عرب، دیگر همچون گذشته، روابط پنهانی خود با اسرائیل را مخفی نمی کنند و به صراحت به دنبال عادی سازی روابط با تل آویو هستند. اکنون این رویکرد کاملا آشکار است و حتی رهبران عربی از این مساله نزد جهانیان، مغرور و خشنود هم می شوند و در این رابطه، دشمنان به آن ها هدایایی نیز می دهند. اسرائیل در شرایط کنونی آن هایی را که به سمت عادی سازی روابط با آن حرکت می کنند، پاداش می دهد و در نقطه مقابل، آن دسته از دولت هایی را که راهِ عادی سازی روابط با اسرائیل را در پیش نمی گیرند نیز قویا تهدید می‌کند. 

بازیِ عادی سازی روابط با اسرائیل، تا حد زیادی شبیه به معادله "هویج و چماغ" است. نمونه واضح آن را می‌توان در عادی سازی روابط اسرائیل با سودان دید. وزارت خارجه آمریکا اخیرا در مورد تحولات سودان و وقوع کودتا در این کشور اعلام کرده: "ما باید صبر کنیم و تحولات سودان را ارزیابی کنیم. ما و اسرائیل با دقت آنچه در سودان می گذرد را زیر نظر داریم". 

هفته گذشته یک هواپیما از لیبی در اسرائیل به زمین نشست که ماموریت ویژه ای را دنبال می کرد. این هواپیما حاملِ پسر ژنرال "خلیفه حفتر" بود که خون بسیاری از مردم لیبی از دستان او می چکد و در سال های اخیر کارهای زیادی را علیه ملت خود انجام داده است. پسر خلیفه حفتر با این پیام عازم اسرائیل شده بود که اگر تل‌آویو به پدرش کمک کند تا در انتخابات ریاست جمهوری لیبی، قدرتمندانه حاضر شود و زمینه برای پیروزی آن فراهم شود، در نقطه مقابل، هنگامی که خلیفه حفتر رئیس جمهور لیبی شد، او عادی سازیِ روابط لیبی با اسرائیل را اعلام خواهد کرد. 

از طرفی، در شرایط فعلی، امارات متحده عربی که پیشروی عادی سازیِ روابط کشورهای عرب با اسرائیل بود، اکنون عملا به عامل منطقه ای پیشبرد دستورکارهای اسرائیل نیز تبدیل شده و سعی دارد به هر نحو ممکن که شده، موجب گسترش عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل شود. حتی گفته شده که در جریان سفر اخیر وزیر خارجه امارات به سوریه، وی از بشار اسد رئیس جمهور سوریه درخواست کرده تا عادی سازی روابط با اسرائیل را در دستورکار قرار دهد. 

نباید فراموش کرد که عربستان سعودی نیز روابط قابل توجهی با اسرائیل دارد. سال 2017 که وزیر دادگستری وقت اسرائیل، دولت سوریه را تهدید کرد که "اگر می خواهد همچنان پابرجا باشد، باید هر چه سریع تر زمینه را جهت خروج نیروهای ایرانی از خاک سوریه فراهم کند"، تل آویو میزبانِ یک مهمان ویژه بود: محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی. بن سلمان به صورت پنهانی به اسرائیل سفر کرده بود. نَه عربستان سعودی و نَه اسرائیل، وقوع این دیدار را انکار نکردند با این حال طبق معمول، این اسرائیل بود که انجام این دیدار را فاش کرد تا بن‌سلمان را در معذوریت قرار دهد. 

واقعا دردناک است که می بینیم اسرائیل به یک قطب‌نما برای سیاستمداران عرب تبدیل شده است. عجیب و ناراحت کننده است که مشاهده می کنیم آن دسته از سیاستمدارانی که سودای به دست گرفتن قدرت را دارند نیز به اسرائیل چشم می دوزند و آن را به مثابه عاملی که می تواند مسیرشان جهت قبضه قدرت را هموار کند، ارزیابی می کنند. این دسته از افراد، در ازای جلب توجه رژیم اشغالگر اسرائیل، بایستی بهای سنگین که همان اطاعات و وفاداری از/به تل آویو است را بپردازند. این واقعا غم انگیز و البته یک تراژدی هولناک است». 

*لینک: 
https://www.middleeastmonitor.com/20211115-israel-has-become-the-gateway-to-government-in-the-arab-world/

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۹۶۶۴۹۰۶:۰۹:۳۶ ۱۴۰۰/۸/۲۹
دمکراتها در زمان اوباما توانستند سوریه و عراق و لبنان و سوریه و یمن را اسقاط کنند. ایران را تحریم کنند. عربستان و امارات را در یمن به خرج کردن کل ثروتشان بکشند که در سالهای اینده نتیجه ان مشخصه. فقط ترکیه باقی مانده بود که با غرور رجب هر چه ترکیه بافته بود را پنبه کردند و حالا اقتصاد ترکیه داره سقوط ازاد می کنه. این خاورمیانه بزرگ وعده داده شده بود که با دولتهاباعث شد که توفق و برتری استراتژیک اسراییل حداقل برای صد سال اینده تضمین شود. روسیه هم خوشحال هست چون تمام قدرتهای منطقه ای و تاریخی رقیب مانند ترکیه و ایران در مشکلات اقتصادی هستند. از این بهتر برای قدرتهای بزرگ نمی شود. فقط اروپا ناراحت هست چون نگران سیل پناهاندگان و مهاجرت از خاورمیانه بزرگ اسراییل هست.
ناشناس۲۲۹۷۱۰۸۱۳:۴۸:۰۰ ۱۴۰۰/۸/۲۹
و کشور های خاورمیانه نتوانستند کوچکترین اثری بر اقتصاد آمریکا و انگلیس بگزارند. این است معنای ابرقدرت
رضا۲۲۹۸۹۷۵۱۵:۱۸:۴۷ ۱۴۰۰/۸/۳۰
اخوی شب دراز است و قلندر بیدار در اینده نه چندان دور همین مردم منطقه طومار این رژیم های فاسد و خائن را چنان در هم می پیچند که از انها جز نامی باقی نماند در ان زمان تکلیف اسرائیل هم معلوم خواهد شد
ناشناس۲۲۹۶۷۰۷۰۷:۵۸:۴۵ ۱۴۰۰/۸/۲۹
هر کشوری مختار روابط بین المللی خودش است.
ناشناس۲۲۹۶۷۱۰۰۸:۰۰:۱۶ ۱۴۰۰/۸/۲۹
چرا حکام عرب به سمت اسراییل غش کرده اند؟
ناشناس۲۲۹۷۵۰۴۱۸:۳۵:۴۷ ۱۴۰۰/۸/۲۹
الحاق به طناب پوسیده و خون آلود نشان از حماقت مفرطه
ناشناس۲۲۹۶۷۴۶۰۸:۲۲:۳۴ ۱۴۰۰/۸/۲۹
والا ما دبی رفتیم. اگر اونها ملت ستم دیده و بیچاره ای هستن. سوار بنر و بی ام هستن و تویوتا.پس ما چی هستیم؟
ناشناس۲۲۹۷۱۲۱۱۳:۵۸:۵۵ ۱۴۰۰/۸/۲۹
شرافت چیزی هست که در مخیله خیلی ها نمی گنجد! البته با ان کار سقوط هم همراه خواهد شد با آن غده سرطانی اندکی صبر سحر نزدیک است
سعید روشن‌کرمانشاهی۲۲۹۶۷۷۱۰۸:۴۱:۱۳ ۱۴۰۰/۸/۲۹
خبررا می شد اینطور بنویسید:درنبود استراتژی صحیح ارتباط در جهان اسلام بیشترکشورهای مسلمان منطقه وخاورمیانه با اسراییل هم.پیمان وهم ارمان شده اند .
ناشناس۲۲۹۶۷۸۰۰۸:۵۵:۱۹ ۱۴۰۰/۸/۲۹
اسراییل و حکام عرب،مردم خودشان را بی محابا نمی کشند
ناشناس۲۲۹۶۷۸۹۰۹:۰۳:۳۷ ۱۴۰۰/۸/۲۹
امریکا جان این را رها کرده و فکر کردن اسرائیل می تواند این ها را نجات بدهد ولی خنده دارش این است که خود اسرائیل تار عنکبوت است و از این اعراب سست تر و با طناب پوسیده به ته دره سقوط خواهند کرد
ناشناس۲۲۹۶۸۰۶۰۹:۱۴:۳۷ ۱۴۰۰/۸/۲۹
الان بهترین روابط با اسرائیل را امارات داره که اتفاقا حاکمانش قویترین پایگاه مردمی در بین جامعه امارات رو دارند و مردم کاملا راضی و مطیع هستند.
ناشناس۲۲۹۶۸۷۷۱۰:۰۷:۴۵ ۱۴۰۰/۸/۲۹
برخی حکام عرب گاو شیرده امریکا هستن به همین دلیل بدنبال ایجاد رابطه سیاسی با فرزند ناخلف شیطان بزرگ یعنی رژیم منحوس و کودک کش صهیونیستی هستن و البته ظلم پایدار نمی ماند.
ناشناس۲۲۹۶۸۷۹۱۰:۰۸:۳۹ ۱۴۰۰/۸/۲۹
اسرائیل غده سرطانی منطقه است و باید از روی نقشه کره زمین حذف بشود.
ناشناس۲۲۹۷۱۱۱۱۳:۵۰:۰۸ ۱۴۰۰/۸/۲۹
پس چرا فقط شعار میدید. مرد عمل باشید
حسن۲۲۹۶۹۵۳۱۰:۵۷:۱۷ ۱۴۰۰/۸/۲۹
برای قضاوت عملکرد حاکمان ملت هاکافی است به وضع زندگی ملت هاشون نگاه کنید.
ناشناس۲۲۹۷۰۵۱۱۲:۴۹:۵۹ ۱۴۰۰/۸/۲۹
این میدل ایست مانتیتور نه معروفه نه معتبر معلوم هم نیست از کجا تغذیه می شه همیشه هم مطالبی می نویسه که شماها خوشتون بیاد !
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

 2. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 4. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

 5. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

 6. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 7. نجات اردوغان با پول ایران

 8. آیا نام های محلی، «بیگانه» هستند؟

 9. آقای وزیر، اینترنت مان «نفتی» شده است!

 10. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

 11. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

 12. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

 13. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

 14. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

 15. «سندروم ایجاد سامانه» به کالاهای اساسی هم رسید/ بازرگام متعلق به کیست؟

 16. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

 17. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

 18. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

 19. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

 20. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 21. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

 22. بدون تعارف با جاسوسان واقعی موساد در سریال سرجوخه

 23. نطق منحصربفرد یک دختر دانشجو علیه طرح صیانت در نماز جمعه تهران

 24. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

 25. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما