مهندسی یا دلالی؟!

گروه اقتصادی الف،   4000825094 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
مهندسی یا دلالی؟!

حامد برقی کار*

در اصلاح کلی مهندس به کسی گفته می شود که به علم هندسه واقف است. کسی که با تسلط بر علوم ریاضی، هندسه و فیزیک راهی را برای حل معضلات متفاوت می گشاید. پیشرفت تکنولوژی و صنعت یک کشور مدیون و مرهون مهندسین آن است. بازار رقابتی ، تلاش برای دوام و حضور گسترده در بازارهای بین المللی یکی از مسایلی است که همواره صنعت را پویا و مهندسین را خلاق نگه می دارد.

در طی 20 سال اخیر در کشور روند استقبال از رشته های ریاضی فیزیک که پایه اصلی علوم مهندسی است در کنکور سراسری به شدت رو به افول نهاده است. برای مشخص شدن این روند، آمار شرکت کنندگان رشته ریاضی فیزیک در دو دوره مورد بررسی قرار گرفته است. در سال 1380 از مجموع قریب یک میلیون و ششصد هزار داوطلب کنکور، 414160 نفر داوطلب رشته ریاضی فیزیک بوده اند، یعنی نزدیک به 26 درصد. در سال 1400 از مجموع قریب به یک میلیون و صد هزار نفر شرکت کننده کنکور 126706 نفر داوطلب رشته ریاضی فیزیک بوده اند، یعنی نزدیک به 11 درصد.

از آنجا که این عدم استقبال به سیاست گذاری های دولت ها در زمینه های مختلف اقتصادی، صنعتی، علمی و ... منوط می شود، اما هدف از طرح این موضوع بعد فرهنگی و اجتماعی آن است. 
در جامعه ای که هوش، نخبگی و استعداد در به دست آوردن هر چه بیشتر پول در بازه زمانی کوتاه است و کسی مورد استقبال و پذیرش اجتماعی بیشتری است که در مدت زمان اندکی خلق ثروت کند، مسلما نباید انتظاری بیش از این در حوزه تحصیل علوم مهندسی داشت. 

زیر ساخت اقتصادی فعلی جامعه با خلق نقدینگی متزلزل شده است و این شرایط بستر بسیار مناسبی را فراهم کرده که واسطه گری و در اصطلاح عام "دلالی" یک شاخصه مهم محک زدن افراد در توان خلق پول شود. 

حال فرد داوطلب کنکور و مشاورین وی که عمدتا خانواده یا نزدیکان و اقوام هستند قطعا درس خواندن سخت و انتظار 4 ساله برای مدرک توام با استرس های موجود مانند " امتحان " و ... را بر نمی تابند و در مقام مقایسه و نمونه های عینی اطرافشان، مهندسی را گزینه مناسبی برای انتخاب نمی بینند. 

بعلاوه انتظار برای کار متناسب با رشته تحصیلی و یا پیدا شدن محیط و شرایطی که یک مهندس بتواند استعداد و خلاقیت خود را به جرگه ظهور گذارد در کنار درآمد و حقوق های نازل، از جمله این موارد است.

از سویی دیگر برخی از افرادی که مهندسی را به عنوان انتخاب برتر خود دانسته اند، به دنبال راهی برای مهاجرت هستند، که در این باب بحث بسیار مفصل است. 

علی ایحال با رویکرد فعلی پیش رو و شرایط حاکم بر اقتصاد، تولید و صنعت طی 10 سال آینده کشور با فقر مهندس و علم مهندسی مواجه خواهد شد، که در این زمان کشور یا مجبور به وارد کردن مهندس و یا متحمل صدمات و لطمات جبران ناپذیری در عرصه های صنعتی و معدنی و بالتبع آن اقتصادی و اجتماعی خواهد بود.

بدیهی است دولت ها و مسولین و سیاستگذاران مربوطه اهتمام جدی در این زمینه به کار گیرند و با ایجاد انگیزه، حمایت های مالی، بستر سازی شغل های مناسب وتصمیم گیری های راهبردی و سایر ابزارهای دیگر از سقوط این بخش از جامعه علمی کشور جلوگیری شود.

* عضو هیئت علمی دانشگاه

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۹۲۹۱۷۰۹:۰۴:۰۸ ۱۴۰۰/۸/۲۶
به لطف دانشگاه آزاد و دانشگاه های پولی، چند میلیون مهندس بی کار در کشور وجود دارند. تعدادشان آن قدر زیاد است که می توانند همه کشورهای همسایه لبریز کنند.
ناشناس۲۲۹۳۰۸۰۱۱:۰۰:۳۳ ۱۴۰۰/۸/۲۶
چطور شخصی توانسته در طی 20 سال 600 مقاله شیمی منتشر کند؟ چقدر بودجه پژوهشی داشته است؟!
ناشناس۲۲۹۳۰۸۷۱۱:۰۶:۲۴ ۱۴۰۰/۸/۲۶
دانشگاه هاروارد آمریکا که در سال 1638 تاسیس گردیده، تا کنون فقط 10 رییس داشته است! مقایسه کنید با دانشگاههای ایران که هر یکی دو سال با آمدن این وزیر و رفتن آن وزیر، روسایشان تغییر می کنند.
ناشناس۲۲۹۳۲۲۱۱۲:۱۶:۳۸ ۱۴۰۰/۸/۲۶
۲۹ رئیس داشته
ناشناس۲۲۹۲۹۲۱۰۹:۰۶:۳۸ ۱۴۰۰/۸/۲۶
مهندسینی که با سهمیه وارد دانشگاه های دولتی شده اند، پایه صنعت کشور را کج و بدون اصول علمی بالابرده و می برند.
ناشناس۲۲۹۲۹۳۰۰۹:۰۹:۴۷ ۱۴۰۰/۸/۲۶
تا موقعیکه 60 ظرفیت دانشگاهها به سهمیه های این و آن اختصاص دارد، و تا اساتید سهمیه ای در دانشگاهها حضور دارند، خروجی این مراکز عده ای بی سواد خواهند بود.
ناشناس۲۲۹۲۹۳۱۰۹:۱۰:۴۸ ۱۴۰۰/۸/۲۶
شرایط پذیرش در دانشگاه غیر انتفاعی امام صادق چیست؟ شهریه اش چه میزان است؟
ناشناس۲۲۹۳۱۲۴۱۱:۱۷:۰۲ ۱۴۰۰/۸/۲۶
100% سهمیه است!!
تبریزی۲۲۹۳۲۱۲۱۲:۱۰:۵۹ ۱۴۰۰/۸/۲۶
می خوای مدیر و مسئول بشی ناقلا؟
ناشناس۲۲۹۲۹۴۲۰۹:۱۷:۰۱ ۱۴۰۰/۸/۲۶
به شما قول می دهم اگر امروز در تمام دانشگاههای کشور بسته شود، چیزی تغییر نخواهد کرد. حتی صرفه جویی هم خواهد شد.
ناشناس۲۲۹۲۹۵۷۰۹:۲۸:۳۱ ۱۴۰۰/۸/۲۶
تیتر خوبی نزدین " مهندسی در اغما" یا افول مهندسی"
ناشناس۲۲۹۲۹۸۸۰۹:۴۷:۳۱ ۱۴۰۰/۸/۲۶
ساعت خواب شما هم مثل دانشجویان کمی دیر رسیدید. ده سال دیگر چیست ؟!!! همین الان نیروی کار متخصص نایاب شده و دیگر کسی حاضر نیست با این چندغاز کار کنه یا کوله پشتی بسته و داره میره و یا زده تو کار دیگه. داماد بشید با دقت کافی . بهترین شغل دنیاست . دیدم که میگم
ناشناس۲۲۹۲۹۹۷۱۰:۰۰:۲۰ ۱۴۰۰/۸/۲۶
الان پیدا کردن یک مهندس درست و حسابی در کشور بسیار مشکل است. ساختار اقتصاد ما متزلزل شده است. البته در رشته های دانشگاهی دیگر و حتی علوم پزشکی هم به همین روز افتاده ایم. در مجموع اگر الان دانشگاههایی مثل شریف را تعطیل کنیم هیچ فرقی بای کشور ما ندارد چون تمامی دانشجویانش را برای کانادا و اروپا وآمریکا تربیت می کنیم نه خودمان.
ناشناس۲۲۹۲۹۹۹۱۰:۰۱:۲۲ ۱۴۰۰/۸/۲۶
مسبب این وضع رفسنجانی است. خدا ازش نگذره.
اسد۲۲۹۳۰۱۵۱۰:۱۶:۵۷ ۱۴۰۰/۸/۲۶
در جامعه ای که پول حرف اول و اخر ار می زند کی مهندسی میخواند که بعد از یک عمری بیکار شود
ناشناس۲۲۹۳۰۶۷۱۰:۴۸:۳۵ ۱۴۰۰/۸/۲۶
دانشگاه ازاد کلی تولید میکنه که کل جهان رو پاسخگوست
ناشناس۲۲۹۳۰۷۳۱۰:۵۳:۰۷ ۱۴۰۰/۸/۲۶
برای همه شاغلین کشور هوشمندانه ترین کار تغییر شغل به دلالی است نشد مهاجرت مهندسی هم یکیش
ناشناس۲۲۹۳۰۹۷۱۱:۰۸:۲۴ ۱۴۰۰/۸/۲۶
یک اشتباهی در ایران رایج شد که مهندسی پولساز است خیر مهندس مثل یک کارمند شرکت میشود و مستخدم است از بخش اداری دولتی که با پول مفت نفت باعث این انحراف است بگذریم در همه جای دنیا مهندسی رشته جذابی نیست و درامدزا نیست شما فرض را بر یک اشتباه گذاشته و تفسیر کرده اید ضمنا ما صنعت خاصی که مهندس خاصی بخواهد نداریم مهندس دانشگاه ازادی هم میتواند فعالیت کند الان بخش خصوصی ساختمان به مهندس عمران پنج شش میلیون میدهند و کارگر افغانی ساختمان شش میلیون میگیرد
ناشناس۲۲۹۳۱۸۵۱۱:۵۳:۳۳ ۱۴۰۰/۸/۲۶
با سلام .الان آموزش وپرورش بجای استخدام لیسانس وفوق لیسانس فیزیک .ریاضی .شیمی ودیگر علوم پایه لسانس علوم تربیتی ودیگر مدارک استخدام می کند آن وقت میگویند بار علمی کم شده یک نفر لیسانس علوم تربیتی چه چیزی از ریاضی ویا شیمی وغیره میداند!!!!!
ناشناس۲۲۹۳۱۸۹۱۱:۵۵:۳۷ ۱۴۰۰/۸/۲۶
همین الان به لطف حقوق کم و سواد کم برخی مهندسین در شرکت های مشاور، هزینه تمام شده پروژه ها چندین برابر می شود. تازه اگر پروژه ناکارآمد نباشه مثل سد گتوند. مهندسین باسواد یا راهی خارج شدن و یا به کارهای دیگه مشغول و یا انگیزه کار اصولی و درست ندارند
ناشناس۲۲۹۳۲۴۶۱۲:۳۰:۵۳ ۱۴۰۰/۸/۲۶
دوست عزیز این را هم اضافه کنید " به لطف حضور کارشناسان ناشی وبیسواد در سیستم کارفرمایی واصرار به انجام کارها به شیوه تحمیلی به مشاورین طرح ها هزینه تمام شده برای پروژه ها چند صد برابر می شود .البته اگر بخت یار باشد وکلا طرح را با صدور دستورات اشتباه وتحمیل به مشاورین به با د ندهند !
ناشناس۲۲۹۳۲۰۱۱۱:۵۹:۴۵ ۱۴۰۰/۸/۲۶
مهندس نیاز نداریم. ماشالله این همه نخبه دانشگاه امام صادق
علیرضا۲۲۹۳۲۰۸۱۲:۰۶:۲۴ ۱۴۰۰/۸/۲۶
متن قابل تاملی است
ناشناس۲۲۹۳۲۲۹۱۲:۲۱:۱۲ ۱۴۰۰/۸/۲۶
بیشتر شبیه اعتراف به بی حساب و کتاب بودن و در اصطلاح بی صاحب بودن مملکت بود. عمرمون رو هدر داده اید .
ناشناس۲۲۹۳۳۴۶۱۳:۱۲:۰۵ ۱۴۰۰/۸/۲۶
مهندس چیه. اگه داماد و فامیل و خواهرزاده و برادرزاده وزیر و مدیر باشی کارت حله. ...
ناشناس۲۲۹۳۴۳۰۱۳:۵۷:۰۰ ۱۴۰۰/۸/۲۶
با انحصاري كه درپزشكي درست كردند ديگه كسي انگيزه مهندسي نداره چون پزشكي درآمدش صدبرابر بيشتره همچنين بازاركارش تضمينيه
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

 2. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 4. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

 5. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

 6. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 7. نجات اردوغان با پول ایران

 8. آیا نام های محلی، «بیگانه» هستند؟

 9. آقای وزیر، اینترنت مان «نفتی» شده است!

 10. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

 11. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

 12. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

 13. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

 14. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

 15. «سندروم ایجاد سامانه» به کالاهای اساسی هم رسید/ بازرگام متعلق به کیست؟

 16. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

 17. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

 18. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

 19. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

 20. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 21. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

 22. بدون تعارف با جاسوسان واقعی موساد در سریال سرجوخه

 23. نطق منحصربفرد یک دختر دانشجو علیه طرح صیانت در نماز جمعه تهران

 24. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

 25. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما