خبرنگار آمریکایی زندانی در میانمار آزاد شد

گروه جهان الف،   4000824128

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که "دانیل فنستر" خبرنگار آمریکایی که به ۱۱ سال زندان به اتهام تروریسم و فتنه‌گری در میانمار محکوم شده بود، آزاد شده است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در بیانیه ای  اعلام کرد که  ما از آزادی دانیل فنستر خبرنگار آمریکایی در میانمار استقبال می کنیم. وی در این کشور به اشتباه  به مدت شش ماه زندانی شده بود.

به گزارش ایرنا وزیر امور خارجه آمریکا با تشکر از مقامات آمریکایی دخیل در آزادی این خبرنگار گفت: ما همچنان از میانمار می خواهیم تا همه افرادی را که ناعادلانه در این کشور بازداشت شده اند، آزاد کند.

یک دادگاه روز جمعه در میانمار، دانیل فنستر یک خبرنگار آمریکایی بازداشت شده در این کشور را به اتهام تروریسم و فتنه‌گری به ۱۱ سال زندان محکوم کرده بود.

این دادگاه اعلام کرد که فنستر به دلیل تشویق مخالفان علیه ارتش، مشارکت غیرقانونی و نقض قانون مهاجرت مجرم شناخته شده است.

او همچنین به دلیل کارش در روزنامه اینترنتی "فرانتییر میانمار" با اتهامات تروریسم و فتنه گری روبرو بود.
 میانمار از زمان کودتا تا کنون درگیر تنش و ناآرامی بوده است؛ کودتایی که به یک دهه دموکراسی در این کشور پایان داد. در خشونت‌های ماه‌های اخیر در این کشور بیش از یک هزار و ۲۰۰ تن کشته شده‌اند.
طرح نقشه راه مصوب آ. سه. ‌آن شامل تعهدی به گفت‌وگو با همه طرف‌ها و اجازه دسترسی‌های انسان‌دوستانه و توقف خشونت‌ها بود.

تاریخ طولانی دیکتاتوری نظامی و نقض حقوق بشر در میانمار یکی از مسائل دشوار مورد بحث در اتحادیه‌ آ. سه. ‌آن بوده که وحدت این سازمان و سیاست عدم مداخله را به آزمایش گذاشته است.
میانمار از آغاز کودتا در این کشور با سرکوب مرگبار معترضان، فروپاشی اقتصادی و مهاجرت دسته جمعی پناهجویان رو به رو شده است.

همچنین افزایش گسترش ویروس کرونا در این کشور، سیستم بهداشت را مختل کرده و در ماه‌های گذشته منجر به وقوع فاجعه انسانی در این کشور شده است