احمد توکلی: بی‌عدالتی سیستماتیک امروز محصول تقدس‌زایی برای برخی نهادهاست

گروه سیاسی الف،   4000823058 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

توکلی با بیان اینکه امروز بی‌عدالتی در بخش‌هایی سیستماتیک شده، معتقد است که این وضعیت محصول تقدس‌زایی برای برخی دستگاه‌ها و نهادها و بستن راه نقد در گذشته است.

احمد توکلی: بی‌عدالتی سیستماتیک امروز محصول تقدس‌زایی برای برخی نهادهاست

به گزارش الف به نقل از ایکنا، اخباری که هرازگاهی از پرونده‌های فساد اقتصادی منتشر می‌شود و نام مسئولی در آن دیده می‌شود، به شدت افکار عمومی را تحت تأثیر قرار داده و به اعتماد عمومی لطمه وارد می‌کند؛ سؤال اساسی که پیش می‌آید این است که چرا بعد از بیش از چهار دهه و با وجود ادعاها درباره بهره‌گیری از الگوی و سیره علوی، همچنان حجم پرونده‌های فساد اقتصادی بالاست؟ در این رابطه با احمد توکلی اقتصاددان گفت‌وگویی انجام داده‌ایم. توکلی معتقد است که ما در کشور نه الگوی اسلامی و نه حتی الگوی بانک جهانی را به خوبی اجرا نکرده‌ایم. در ادامه این گفت‌وگو را می‌توانید مطالعه کنید. 

ـ مبارزه با فساد را از کجا باید آغاز کنیم و الگوی حکمرانی علوی چگونه می‌تواند به ما کمک کند؟

از قدیم گفته‌اند «گندم از گندم بروید جو ز جو». مولانا می‌گوید: « این جهان کوه است و فعل ما ندا / سوی ما آید نداها را صدا»

پس از انقلاب حکمرانان ما در نظام، درست عمل نکردند. اگر کاری کردیم که اسلامی بود، نتیجۀ اسلامی می‌گیریم؛ خرابی از بالا شروع شده است. پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید «در امت من دو دسته هستند که اگر خوب و صالح باشند جامعه صالح می‌شود، اگر بد باشند جامعه ناصالح می‌شود؛ فقها و امرا». در همین زمینه امیرالمومنین(ع) می‌فرماید «مردم به اُمرایِشان شبیه‌ترند تا به پدرانشان».

حضرت امیر(ع) در نهج‌البلاغه می‌فرماید که اساساً همه چیز اجتماعی است و حقوق، دوطرفه است. در خطبۀ ۱۶ بیان می‌کنند:‌ «سزاوارترين كَس، كسى است كه نعمت خدا بر او بسيار باشد و احسانش در حق او نيكو. زيرا نعمت خدا بر كسى افزون نشود مگر آنكه حق خداوندى در دلش بزرگ‌تر آيد. از سخيف‌ترين حالات واليان در نزد مردم صالح اين است كه مردم پندارند كه آنان دوستدار فخر و مباهات‌اند.» امیرالمومنین (ع) می‌فرماید اگر ما درست عمل کنیم؛ یعنی حکومت حق مردم را ادا کند و عدالت را برقرار کند و پارتی‌بازی نکند، مردم هم از حکومت تبعیت می‌کنند. مانند برخی از نماینده‌ها نباشند که از رانت استفاده می‌کنند و آبروی اسلام را برده‌اند، بلکه حکومت باید درست رفتار کند و حقوق مردم را رعایت کند. باید توجه کرد این عمل دوطرفه است. امیرالمومنین (ع) می‌فرماید؛ مردم اصلاح نمی‌شوند مگر به اصلاح کارگزاران. زیرا اگر کارگزاران صالح باشند، عموم مردم نیز صالح خواهند شد. اگر مردم می‌خواهند سالم باشند، باید حاکم سالم باشد و برای صالح‌شدن حاکم، مردم باید استقامت کنند؛ یعنی مردم انتقاد کنند یا اگر دیدند که واجبی رعایت نمی‌شود، اعتراض کنند. به تعبیر دیگر در گرفتن حق استقامت داشته باشند. اگر خلافی دیدند آن را رسوا کنند و بر سر حق بایستند.

من خودم زمانی که آقای هاشمی رئیس جمهور بودند با استدلال‌های اقتصادی نشان دادم که مدلی که آقای هاشمی اجرا می‌کند، همان مدل تعدیل اقتصادی یا اصلاح ساختاری اقتصاد توصیه شده بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول است. این مدل را خیلی از اقتصاددانان از دهه ۸۰ میلادی نقد کرده‌‌اند. من در آن زمان نوشتم که اگر جلوی این مدل را نگیرید و براساس آن عمل کنید، ظلم، ستم و بی‌عدالتی اوج می‌گیرد و اگر بی‌عدالتی شد، شما مقصر خواهید بود.

امروز بی‌عدالتی در بخش‌هایی سیستماتیک شده است؛ بانک مرکزی چشمان خود را می‌بندد و بانک‌ها و مؤسسات اعتباری هر بلایی سر مردم می‌آورند، این موارد باید رسیدگی شود. البته ما در این زمینه‌ها هرچه‌قدر زور می‌زنیم، موفق نمی‌شویم یا کم موفق می‌شویم. یکی از ایرادات، واگذاری امور به دست غیرمتخصصین است. وقتی به کسی که تخصصی ندارد کارهای مهم را سپرده‌اند، چگونه انتظار معجزه است؟

اینجا این سؤال پیش می‌آید چرا این‌گونه شد؟ به نظر من چون انتقاد را عملاً کنار گذاشتند و برای نهادها تقدس‌زایی کرده و منتقدین را حذف کردند. مثلاً در دوره‌ای حتی فرماندار را نمی‌شد نقد کرد و می‌گفتند توهین کرده‌اید؟ و... .

خود رهبری می‌فرماید که به ما مسئولان امر کنید، نه اینکه خواهش کنید. سیاست‌مداران ایران بعد از انقلاب، امر و نهی‌کردن یعنی تواصی به امر و تواصی به صبر را فراموش کرده‌اند. در صورتی‌که قرآن وقتی می‌فرماید: «وَالْعَصْرِ، إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ، إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ»؛ یعنی راه نجات، عمل صالح و اعتقاد درست. یعنی علاوه بر اینکه خودشان عمل صالح انجام می‌دهند، به حق هم توصیه کنند. توصیه به حق آنقدر مهم است که آن را قرآن جدا می‌کند و بعد توصیه به صبر می‌کند.

مبارزه اجتماعی، اقتصادی و ... همه اینها توصیه به حق هستند. اگر ما پایبند به حکمرانی اسلامی هستیم، باید واجب و مستحب را رعایت کنیم، اگر هیچ الگویی هم نداشته باشیم، در نهایت الگو شکل می‌گیرد. حضرت امیر(ع) در نهج البلاغه می‌فرماید: «أنصِفِ اللّه َ وأنصِفِ النّاسَ مِن نَفِسكَ ، ومِن خاصَّةِ أهلِكَ ، ومَن لَكَ فيهِ هَوىً مِن رَعِيَّتِكَ ؛ فإنَّكَ إلّا تَفعَلْ تَظلِمْ .داد خدا و مردم را از خودت و كسان نزديكت و از رعايايى كه مورد علاقۀ تو هستند بگير؛ زيرا اگر چنين نكنى ستم كرده‌اى» .

این فرمان را در نامه به مالک اشتر می‌گوید و این مسئله که امیرالمومنین(ع) می‌فرماید حق کردار است. اگر در یک طرف خدا بود و مردم و طرف دیگر اقوام و فامیل شما باید طرف خدا و مردم را بگیرید.

ـ همان‌طور که می‌فرمایید که عمل صالح باید الگوی ما باشد، الان چهل و دو سال است که از انقلاب اسلامی می‌گذرد و داعیه آن را داریم که اقتصادمان اسلامی است؛ در عین حال بسیاری از اندیشمندان اقتصاد اسلامی معتقدند که اقتصاد اسلامی اجرا نشده است. این پرسش پیش می‌آید که مگر چهل و دو سال زمان کمی است که می‌گوییم اقتصاد اسلامی اجرا نشده است. مشکل کار از کجاست؟

امیر المومنین(ع) می‌فرمایند؛ علت فقر جامعه از یک طرف این است که حاکمان به فکر جمع‌کردن مال دنیا بیفتند. ایشان وقتی به کوفه می‌آید می‌گوید که تمام دارایی من این شمشیر و این شتری است که بر آن سوارم، اگر روزی که می‌خواستم بروم بیشتر از این داشتم به شما خائنم. یعنی اولین کسی که دارایی مسئولان را بیان می‌کند امیرالمومنین(ع) است، اما الان طرحی تصویب می‌شود به مجمع تشخیص مصلحت می‌رود و چند سال معطل می‌شود و بعد به اینجا می‌رسد که احصای دارایی مسئولان جرم است.

ـ یعنی معتقدید مشکل از ساختار است؟

بله از ساختار است، اما بیشتر از آن مردم نقش دارند؛ ساختار بد را آدم درست می‌کند؛ وقتی مردم خراب می‌شوند، یعنی امرا و فقها خراب می‌شوند اینجاست که گیر داریم. در انگلستان وقتی به این نتیجه می‌رسند که حاکمان رفتار و دارایی‌ و زندگی‌شان بالاتر از انتظار مردم است جلوی آن را می‌گیرند. اما ما چه کاری می‌کنیم؟

امیرالمومنین(ع) می‌گوید «من همه چیز را با شما در میان می‌گذارم مگر مسائل امنیتی و نظامی را» آیا ما این کار را می‌کنیم؟ اگر این کار را می‌کردیم وضعیتمان این بود؟ ما کارهای بد را لاپوشانی می‌کنیم. صدا و سیما هم آن را لاپوشانی می‌کند. الان آقای جبلی آمده و انشاالله درست و بجا و به موقع تمام اخبار فساد را راست و درست می‌گوید، مردم را مطمئن می‌کند، اعتماد حاصل می‌شود و در جامعه، امید ایجاد می‌کند.

اما مسئله خیلی مهم، الگویی است که برای ادارۀ استراتژیک کشور انتخاب می‌شود. متأسفانه بعد از جنگ که کار دست آقای هاشمی ‌افتاد، با مسائلی که وجود داشت، اقتصاد را به صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی متمایل کرد و از آنها سیاست‌های تعدیل را پذیرفت. بسیاری از برنامه‌های تعدیل را در برنامه سوم و چهارم گنجاندند و براساس برنامه‌های این سازمان‌ها رفتار کردند. سیاست تعدیل را رابرت مک نامارا طراحی کرده بود؛ وی در زمان بمباران مردم ویتنام وزیر دفاع آمریکا بود. سیزده سال رئیس بانک جهانی است. تقریبا همۀ دنیا را یا مجبور کرد یا مجاب کرد که سیاست‌هایش را اجرا کنند. اما نتیجۀ این الگو چه شد؟ این الگو می‌خواست که همه چیز را در دست بازار قرار دهد. جریان سرمایه آزاد باشد، جلوی چرخه سرمایه را نگیریم و به تعبیری جریان سرمایه آزاد باشد و تمام دنیا بتوانند در کشور شما سرمایه‌گذاری کنند. جریان کالا و جریان بهره آزاد باشد. آقای روحانی هم در بحث برجام این کار را کرد.

باید بگویم که بازار همه چیز را حل نمی‌کند. اگر دخالت دولت نباشد بازار جور دیگری عمل می‌کند. یک عیب این الگو این بود که به صورت افراطی فقط بازاری بود و عیب دیگر آن اینکه یک نسخه واحد برای همه داشت، درصورتی‌که این امر معقول نیست. نئوکلاسیک‌ها که سیاست تعدیل را طراحی کرده بودند در اجماع واشنگتن همان مدل را عوض کردند. چون دادن یک نسخه برای همه درست نیست و در نهایت همه را بدهکار می‌کند. در دهه ۸۰ میلادی بدهی‌ها آغاز شد؛ برزیل اولین کشوری بود که اعلام کرد که نمی‌توانم قسط‌ها و بهره‌های وام‌ها را پرداخت کنم. آن زمان ترسیدند و برنامه را عوض کردند. در مدت ۵۰ سال اخیر حدود ۱۰۰ بحران درست شد. این اتفاقات در ایران در زمان آقای هاشمی، احمدی‌نژاد و روحانی هم رخ داد؛ چون همه از این برنامه‌ها تبعیت می‌کردند. اگر بازار را رها کنیم کارخانه‌ها با کارگران چگونه رفتار می‌کنند؟ اگر بازار را رها کنیم نرخ بهره چه می‌شود؟ نرخ بهره عامل کلیدی اقتصاد کشور است.

بانک با افراد مشارکت می‌کند و پروژه‌ای مثلاً ساختمانی می‌سازد، اما در ضرر و زیان آن شریک نمی‌شود و در نهایت ساختمان را مصادره می‌کند. در صورتی‌که نباید به این صورت باشد. در آمریکا دولت به این صورت عمل نمی‌کند و از سال ۱۹۳۹ یعنی تاکنون به نیازمندان خود بسته‌های حمایتی می‌دهد. در آنجا دولت عاقل است؛ چون معتقد است که اگر به این نسل نرسیم و نیازهای آنها را برطرف نکنیم، در آینده، نسلی ناتوان خواهیم داشت. پس این کمک‌ها را انجام می‌دهند. خود دولت آمریکا با شدت و حدت نرخ بهره را کنترل می‌کند. همچنین قوی‌ترین شخصیت‌ها را برای اداره و مدیریت این کارها می‌گذارند. به هر حال این الگو، الگویی شکست‌خورده است.

ـ من از صحبت‌های جنابعالی این را می‌فهمم که ما نه الگوی اسلامی را به‌خوبی اجرا کرده‌ایم و نه الگو‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول را؟

ما اصلاً اجرا نمی‌کنیم. اول اینکه مجریان به الگویی اسلامی نقد دارند و به آن عمل نمی‌کنیم. دیگر اینکه الگویی داریم که همه را به یک شکل می‌بیند و برای همه کشورها یک نسخه می‌نویسد. همه را خراب می‌کند و به درد جایی هم نمی‌خورد. همچنین بی‌عرضگی مسئولان هم در آن موثر است.

همانطور که گفتم، اولین لازمه سازنده جامعه انسانی و اسلامی درست، مطالبه‌گری و انتقاد سالم از دولت است؛ این یعنی پشتیبانی دولت. حضرت امیر(ع) می‌فرماید که اگر رعایت شود صالحین به سرکار می‌آیند و اگر رعایت نکنند اشرار به سرکار می‌آیند. حالا شرور کیست؟ شرور آقای خاوری بود که او را به عنوان امین در مسندی گذاشته بودند و خیانت می‌کرد. اغلب مفاسد از اینجا ناشی می‌شوند که ما به دلایل خاصی خودمان را به مردم ترجیح می‌دهیم و امتیازخواهی می‌کنیم.

بنابراین این رفتار حکومتی و الگوی مورد اعتماد دولت آقای هاشمی تا کنون این بلا را سرکشور آورده است. سیاست تعدیل یا اصلاح ساختاری، سیاست‌های اجماع واشنگتن چون از پشتیبانی سیاسی قدرتمند اروپا و آمریکا حمایت می‌شود و چون این کشورها قدرت اقتصادی دارند در نتیجه کشورها را بدهکار می‌کنند، پشتیبانی سیاسی هم آن روند را سرپا نگه می‌دارد. بنابراین باید خیلی تلاش کرد تا بتوان آن را عوض کرد.

باید توجه کرد که برخی‌ها معتقدند که همه رفتارهای انسان‌ها اقتصادی است؛ بدین معنی که هدف از فعالیت اقتصادی نهایتاً سود است. درصورتی‌که وجوه انسانی متنوع است و تنزل دادن آن به امر اقتصادی درست نیست. در واقع تنزل دادن آن به سودپرستی و شهوت‌پرستی، انسانی نیست.

کرونا که آمد مردم گفتند که بیماری ناشناخته‌ای است و سراسیمه شدند که درمان ندارد و بحث قرنطینه پیش‌آمد. دولت در اینجا می‌گوید که مردم باید قرنطینه و خانه‌نشین شوند، درصورتی‌که مردم باید به دولت اعتماد داشته باشند که خانه‌نشین شوند. اینجاست که بحث اعتماد و انصاف پیش آمد.

الان ۸۳ سرمایه‌دار بزرگ می‌گویند از ما مالیات بیشتر بگیرید تا کرونا را کنترل کنید، چرا که انسانیت بسیار مهم‌تر از سرمایه ماست. این تحول است، یکی از اتفاق‌های خوبی است که افتاده و از نعمت‌های کرونا است. این را گاردین به نقل از داووس نوشته است. این انشالله انقلابی درست می‌کند. اگر کانون‌های مذهبی سرمایه‌داری بخواهند تحول پیدا کنند، دیگر داووس و نهادهای دیگر نمی‌توانند برنامه‌هایشان را به آنها تحمیل کنند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۸۷۸۹۴۱۱:۵۸:۰۴ ۱۴۰۰/۸/۲۳
با عرض سلام به نظرم صحبت های شما روفقط ما مردم میخونیم. این صحبت ها رو میگید که مردم آگاه و مطلع بشن یا برنامه ای هم برای اصلاح دارید؟
ناشناس۲۲۸۷۹۳۲۱۲:۱۴:۵۵ ۱۴۰۰/۸/۲۳
کشور میبایست ازطریق سیاستمدران پاکدست ومنتحب اکثریت اداره بشه که بتوانند با جهان تعامل داشته باشند اگربا شعار مرگ براین وآن وضعیت کشور بهبود میافت وضعیت مملکت مان این نبود تامادامیکه نهادهای نظارتی مستقل نشوند نمی توانند به وظایف نظارتی خود عمل نمایندونهادهای نظارتی باید این توانایی راداشته باشند تمام ارکان حاکمیت را بدون توجه به اینکه در راس آن چه کسی قرارگرفته است به چالش بکشند
ناشناس۲۲۸۷۹۸۴۱۲:۴۱:۳۶ ۱۴۰۰/۸/۲۳
از سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت می خواهیم به مسله ترک فعل نمایندگان مجلس دهم و یازدهم که با گرفتن امتیازاتی و رانت هایی از انجام وظایف نمایندگی سر باز زده و موجبات هزینه های بسیار سنگین برای کشور شدند ورود نموده و نمایندگان امتیاز بگیر و خیانت کار را به مردم معرفی نمایند
امید۲۲۸۷۹۹۰۱۲:۴۵:۴۷ ۱۴۰۰/۸/۲۳
جای حضرات شهید مطهری ،شهید بهشتی ومرحوم طالقانی خالی است خدا مقامشان رامتعالی تر کنداقای توکلی جزو معدود آدم های باشرفی است که حتی المکان تا جایی که فضا اجازه دهد نقد می کند درود برایشان.
ناشناس۲۲۸۸۰۲۶۱۳:۰۲:۲۰ ۱۴۰۰/۸/۲۳
درود به غیرت و شرفت جناب آقای دکتر توکلی عزیز و بزرگوار که اینگونه با صداقت و راستگویی با ملت سخن می گویی
ناشناس۲۲۸۸۰۴۲۱۳:۱۱:۲۵ ۱۴۰۰/۸/۲۳
شما بعنوان یک اقتصاد دان لطفا بگویید چکار باید کرد باکلی گویی که نمیشود گرهی گشود در کشوری که بیشتر اقتصاد دست مردم نیست برای مثال اتومبیل سازی راه کار عملی بدهید این که همه بد بودند راه حل نیست.
ناشناس۲۲۸۸۰۵۶۱۳:۲۰:۵۲ ۱۴۰۰/۸/۲۳
درود بر شرفت . این تقدس سازی در دولت جدید بیشتر شده متاسفانه .اخرین مورد اینکه طرح رتبه بندی معلمان از الطاف خفیه الهیست
ناشناس۲۲۸۸۰۵۹۱۳:۲۲:۱۸ ۱۴۰۰/۸/۲۳
این شرایط باعث شده تا مردم آگاهتر شوند
ناشناس۲۲۸۸۰۶۴۱۳:۲۵:۰۵ ۱۴۰۰/۸/۲۳
بی عرضگی مدیران ربطی به سیاستهای بانک جهانی ندارد . الگوی غربی در آلمان غربی و کره جنوبی خوب عمل کرد . هاشمی رفسنجانی هم از خودتون بود . خودتون را دو تیکه کردید فکر میکنید ما هم این دو تکه بودن را قبول درایم .
ناشناس۲۲۸۸۰۹۴۱۳:۴۰:۱۵ ۱۴۰۰/۸/۲۳
همان طوری که قبلا گفتیم مردم از حاکمان و حاکمان از مردم هستند و تا زمانی یک بخشی از این گروه ها اصلاح نشوند وضع همین هست
ناشناس۲۲۸۸۱۳۳۱۴:۰۶:۲۴ ۱۴۰۰/۸/۲۳
ممنون از جناب توکلی بخاطر اظهارات شجاعانه و دغدغه مندانه
حسن۲۲۸۸۱۷۰۱۴:۳۱:۳۱ ۱۴۰۰/۸/۲۳
آقای دکتر توکلی باید دهانتان را بوسید ولی به قول استاد شهریار آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا/ بی‌وفا حالا که من افتاده‌ام از پا چرا نوشدارویی و بعد از مرگ سهراب آمدی/ سنگدل این زودتر می‌خواستی حالا چرا عمر ما را مهلت امروز و فردای تو نیست/ من که یک امروز مهمان توام فردا چرا نازنینا ما به ناز تو جوانی داده‌ایم/ دیگر اکنون با جوانان ناز کن با ما چرا وه که با این عمرهای کوته بی‌اعتبار/ این همه غافل شدن از چون منی شیدا چرا و گل گفتی ولی خیلی دیر گفتی این حرف ها را من سی سال پیش که تازه استخدام شده بودم در اداره می گفتم که متهم به ضد ولایت فقیه بودن می شدم و شعار «مخالف هاشمی، دشمن پیغمبر است» کسی که می‌خواست دولت را نقد کند، سرکوب می‌کردند».آقای دکتر توکلی حالا که حدود سی و پنج سال از تاسیس دانشگاه ازاد می گذرد درخصوص عملکرد و مزایا و معیب دانشگاه آزاد که یکی از این معایب ورود خیل دارندگان مدرک تحصیلی به بازار کار بدون ایجاد زمینه برای اشتغال زایی
ناشناس۲۲۸۸۲۳۳۱۵:۰۹:۳۶ ۱۴۰۰/۸/۲۳
نسخه واضح صندوق بین المللی پول بنزین بود که یهو گران کردن و مختص آن سازمان است برای شوک درمان اقتصادی و مامور آن هم جناب نیلی هستند و در دولت ها مشاوره می‌دهند
ناشناس۲۲۸۸۲۴۱۱۵:۱۳:۵۲ ۱۴۰۰/۸/۲۳
جناب اقای دکترتوکلی عزیز،،،، مابرای بدنام کردن نام اسلام عمل کردیم. شایدسرسخت ترین دشمنان اسلام اینگونه اسلام رابدنام نکرده بودند. ومابه نیابت ازانهابه راحتی اسلام رازیرسوال بردیم. دیگرکارازکارگذشته است. وضعیت اقتصادی که به طبع ان اوضاع فرهنگی، اجتماعی، اعتقادی، خانوادگی رابه همراه دارد. چگونه باعث ایجادگسل های عظیمی شد. که پرکردن ان کارحضرت فیل است
ناشناس۲۲۸۸۳۰۳۱۵:۴۷:۰۴ ۱۴۰۰/۸/۲۳
جناب آقای دکتر توکلی با سلام خواهشمند است برای نجات نظام و آرمانهای انقلاب، نقطه تمرکز خود را بر ایجاد شفافیت در نظام قضا و گسترش عدالت از مبدا سیستم قضایی کنید. نباید همه توجهات صرفا به رفع فساد از بدنه دولت معطوف شود و از بخشهایی از سیستم قضایی ناعادل غافل شد. تمرکز رئیس جمهور محترم بر رفع فساد از بدنه دولت است که درست هم است اما حتما باید هوشیار باشیم که مسئولان نظام، از فسادها و رانتهای برخی قضات نفوذی بی خدا غا فل نشوند. به آقای اژه ای یاری رسانید تا سرمنشا قضا را تطهیر کند و به اشد وجهی با خاطیان دستگاه قضا مقابله کنند. عدالت مهم ترین نقطه اتصال دوستداران انقلاب و تنها راه بازگشت آنهایی است که از این نظام مقدس بریده اند. متاسفانه فساد در قوه قضائیه بیداد می کند و به گمانم توجه هات به سمت دولت رفته است که در این صورت برخی وکلا و قضات آلوده به دنیا طلبی، در حیات خلوت ایجاد شده، سریع تر از سابق خواهند تاخت. خدا پشت و پناه همه آن کسانی که در راه برافراشتن پرچم حق و عدالت گام برمیدارند.
کاوه۲۲۸۸۳۶۹۱۶:۱۵:۰۴ ۱۴۰۰/۸/۲۳
درود بر شما جناب توکلی . خداوند سرنوشت هیچ قومی را عوض نخواهد کرد مگر آن قوم خودشان را عوض کنند . دولتهای نئولیبرال متاسفانه جز بدهکار کردن مردم کار دیگری انجام نمی دهند .
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

 2. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 4. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

 5. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

 6. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 7. نجات اردوغان با پول ایران

 8. آیا نام های محلی، «بیگانه» هستند؟

 9. آقای وزیر، اینترنت مان «نفتی» شده است!

 10. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

 11. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

 12. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

 13. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

 14. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

 15. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

 16. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

 17. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

 18. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

 19. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 20. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

 21. بدون تعارف با جاسوسان واقعی موساد در سریال سرجوخه

 22. نطق منحصربفرد یک دختر دانشجو علیه طرح صیانت در نماز جمعه تهران

 23. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

 24. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

 25. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  3. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  4. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

  5. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

  6. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

  7. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

  8. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  9. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

  10. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  11. «دستاورد شگفت انگیز» ایران در توسعه سامانه‌های دفاع موشکی

  12. ادعای سخیف شبکه «تی.آر.تی» ترکیه درباره جزایر سه‌گانه ایرانی

  13. رئیس جمهور: دولت مصمم به بازگشت امید به مردم است/ گلایه‌های مردم را بحق می‌دانم/برای تأمین واکسن، شخصاً با برخی کشورها تماس گرفتم

  14. تحریف سخنان رئیس‌جمهور به چه قیمتی؟!

  15. سرانجام طرحی که چند بار نام عوض کرد به کجا می رسد؟!

  16. شلیک تمرینی سامانه‌های پدافندی در آسمان منطقه نطنز

  17. آقای «تَکرار می‌کنم» اول شما پاسخگو باشید/مردم از اصلاح‌طلبان عبور کرده‌اند

  18. سخنگوی دولت: دیوار میان مردم و دولت شکسته است/ مردم شاهدند که کشور ویدئوکنفرانسی اداره نمی‌شود

  19. راهکارهای ضمانت گرفتن از امریکا برای خارج نشدن از توافق

  20. نمایندگان مجلس انقلابی در مسیر شهید مدرس باشند

  21. هشدار توکلی درباره حذف ارز ۴۲۰۰/ توضیحات قالیباف درباره جلسات متعدد سران قوا/ علت برگشت‌خوردن طرح صیانت چه بود؟

  22. اصلاح‌طلبان و پالس ناامیدی که به وین می‌فرستند/ پای منفعت مشترک با آمریکا در میان است؟

  23. فرماندار اصفهان: هیچ درخواست اخذ مجوزی برای برگزاری تجمع در روز جمعه نشده است

  24. حضور رئیس‌جمهور در تجمع خانواده‌های بیماران SMA در مقابل مجلس

  25. پاسخی به ادعای مضحک رسانه‌ی ترکیه‌ای درباره جزایر سه گانه

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما