گوترش: افغانستان با بحران بشردوستانه غیرقابل توصیفی روبرو است

گروه جهان الف،   4000805113

دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: افغانستان با بحران بشردوستانه غیرقابل توصیفی رو به رو است و از لحاظ توسعه، در ورطه فاجعه‌آمیزی قرار دارد.

گوترش: افغانستان با بحران بشردوستانه غیرقابل توصیفی روبرو است

آنتونیو گوترش روز چهارشنبه در نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران و در پیامی تصویری،  با قدردانی از دولت جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری این نشست، گفت: افغانستان با بحران بشردوستانه غیرقابل توصیفی رو به رو است و از لحاظ توسعه، در ورطه فاجعه‌آمیزی قرار دارد.

به گزارش ایرنا، دبیر کل سازمان ملل متحد با بیان این که می‌خواهم بر چهار حوزه اقدام تاکید کنم، اضافه کرد: نخست، امداد بشردوستانه، به نوبه خودمان در سازمان ملل متحد و با وجود موانعی عظیم، در حال انجام عملیات بشردوستانه‌ گسترده‌ای در آن کشور هستیم. با همکاری طالبان اقدامات خود را پیش‌برده‌ایم؛ آنان رفته‌رفته دسترسی بیشتری به مناطق درخواستی اعطا کرده‌اند و در صورت نیاز، امنیت را فراهم ساخته‌اند.

گوترش ادامه داد: اینجانب از شما بابت کمک‌رسانی در آمد و شد نیروهای کمک‌ رسان و اقلام بشردوستانه سپاسگزاری می‌کنم و می‌خواهم بر لزوم همکاری‌ بی وقفه برای حمایت و کمک‌رسانی به پناهندگان تاکید کنم.

وی با بیان این که پشتیبانی بین‌المللی از کشورهای میزبان باید با مقیاس نیازها هماهنگ باشد، به دومین حوزه اقدام اشاره کرد و گفت: باید برای جلوگیری از فروپاشی کامل اقتصاد افغانستان به دنبال راههایی باشیم و برای تنفس دوباره اقتصاد و کمک به زنده ‌ماندن افراد با یکدیگر همکاری کنیم.

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد: تزریق نقدینگی به اقتصاد افغانستان را می‌توان بدون نقض قوانین بین‌المللی یا چشم‌پوشی از اصول پی گرفت.

وی به سومین موضوع اقدام اشاره و اضافه کرد: مردم افغانستان نیازمند دولتی فراگیر هستند که همه را نمایندگی کند، حقوق بشردوستانه بین‌المللی را محترم شمرده و از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی محافظت کند.

گوترش خاطرنشان کرد: از نقض حقوق بشر، از جمله حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌های قومی، همچنین حملات وحشتناک تروریستی به نهادهای مذهبی‌ که به تازگی رخ داد و جان بسیاری را گرفت، عمیقا نگرانم و باید در تماس باشیم تا بتوانیم امور را در مسیری درست به حرکت دربیاوریم.

دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد چهارمین اقدام، گفت: افغانستانی‌ها و منطقه خواهان کشوری امن هستند، نه کشوری که مأمنی برای تروریسم و یا مرکزی برای قاچاق مواد مخدر است و این امر برای صلح و ثبات منطقه و سراسر جهان حیاتی است.

وی ادامه داد: این‌ها همه مسائلی هستند که تمام منطقه در آن منافع مشترک دارد، و همگی باید در این رابطه یک صدا باشیم و تنها در صورت داشتن رویکردی متحد به ثبات بیشتر نائل می‌شویم. برای کمک به مردم افغانستان و برای دستیابی به آینده‌ای بهتر برای همگان، اجازه دهید با قاطعیت و بدون تأخیر اقدام کنیم.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

  3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

  5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

  7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

  8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  9. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

  10. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  11. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

  12. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

  13. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  16. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  17. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

  18. اتفاق جالب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

  19. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

  20. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

  21. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  22. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

  23. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

  24. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

  25. لطفاً ژست فرهنگی نگیرید

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما