وزیر خارجه پاکستان: امیدواریم هیأت حاکمه کنونی افغانستان توقعات جامعه بین‌المللی را برآورده کنند

گروه سیاسی الف،   4000805061

وزیر خارجه پاکستان با بیان این‌که امیدواریم هیأت حاکمه کنونی افغانستان توقعات جامعه بین‌المللی را برآورده کنند، گفت: ما به تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذاریم و به دنبال افغانستانی با ثبات و شکوفا هستیم.

وزیر خارجه پاکستان: امیدواریم هیأت حاکمه کنونی افغانستان توقعات جامعه بین‌المللی را برآورده کنند

به گزارش فارس، شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان امروز (چهارشنبه) در نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه در تهران طی سخنانی گفت: باید جامعه جهانی به وضعیت اقتصادی مردم افغانستان توجه و از وقوع یک فاجعه انسانی در این کشور جلوگیری کند. معتقدیم باید پول‌های افغانستان در خارج از کشور آزاد شود.

وی ادامه داد: در مدت اخیر تحولات مهمی در این کشور رخ داد و در ماه آگوست امسال یک انتقال قدرت بدون خونریزی در این کشور به وقوع پیوست و طالبان به قدرت رسید.

وزیر خارجه پاکستان اضافه کرد: در حال حاضر شاهد موج فراگیر پناهجویان نیستیم، اظهار داشت:‌ نخستین نشست کشورهای همسایه افغانستان در ماه سپتامبر برگزار شد و این نشست نیز در ادامه آن برگزار شده تا کشورهای همسایه در افغانستان به یک هماهنگی برسند تا چالش‌های به وجود آمده را به نوعی مدیریت کنند. 

این دیپلمات ارشد پاکستانی ادامه داد: ما همه به دنبال این هستیم که افغانستان به عنوان یک کشور همسایه دارای ثبات باشد. معتقدیم که جلسه امروز می‌تواند نتایج جلسه اول را تقویت کند و گام‌های مهمی برای ایجاد ثبات در افغانستان بردارد.

وی افزود: مبارزه با تروریسم در افغانستان حیاتی است، در حال حاضر شاهد تشکیل یک کابینه موقت در این کشور هستیم و این می‌تواند زمینه را برای ایجاد یک دولت فراگیر در این کشور محقق کند. معتقدیم اهمیت دارد حقوق مردم افغانستان محترم شمرده شود و در دولت فراگیر حضور داشته باشند.

شاه محمود قریشی گفت: برای ما بازگشایی مدارس در افغانستان برای دختران و پسران مهم است.

وی با اشاره به تعاملات مقامات پاکستان با مسئولان کنونی مستقر در افغانستان اظهار داشت: براساس رایزنی‌های انجام شده متوجه هستیم که آنها به انتظارات و توقعات بین‌المللی توجه دارند و به دنبال این هستیم که تعامل سودمندی داشته باشند. 

وزیر خارجه پاکستان ادامه داد: ما باید از وقوع منازعات جدید در این منطقه جلوگیری کنیم. در حال حاضر مردم افغانستان دارای مشکلات اقتصادی جدی هستند و بسیار مهم است که کمک‌های انساندوستانه به مردم این کشور ارسال شود. بسیاری از مردم در حال حاضر پایین‌تر از خط فقر زندگی می‌کنند و پیش بینی می‌شود با توجه به در پیش بودن فصل سرما وضعیت وخیم‌تر شود.

وی گفت: ما کمک‌هایی را به افغانستان ارسال کرده و ادامه می‌دهیم و باید کمک‌های بین‌المللی و انساندوستانه به مردم این منطقه ادامه یابد.

وزیر خارجه پاکستان ادامه داد: در همین راستا معتقدیم که باید سرمایه مردم افغانستان در خارج از کشور نیز آزاد شود تا به اقتصاد مردم افغانستان کمک کند.

قریشی با اشاره به انفجارهای اخیر در افغانستان گفت: مسئله مهم دیگر مقابله با تروریسم و افراطی گری است و در این زمینه باید برای ایجاد ثبات در منطقه همکاری کنیم چرا که فعالیت‌ تروریست‌ها تهدیدی برای ثبات منطقه است.

وی بیان کرد: امیدواریم هیأت حاکمه کنونی افغانستان توقعات جامعه بین‌المللی را برآورده کنند. تحقق این می‌تواند تضمین کننده بهبود تعامل با طالبان شود. ما به تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذاریم و به دنبال افغانستانی با ثبات و شکوفا هستیم.

به گزارش فارس، اجلاس امروز با حضور چهار تن از وزرای خارجه شامل ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و پاکستان و با حضور آنلاین وزرای خارجه روسیه و چین و حضور نمایندگان ویژه این دو کشور به صورت حضوری در حال برگزاری است و قرار است پیام ویدئویی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز در این نشست پخش شود.

سفرای خارجی مستقر در تهران هم در این نشست حضور دارند و به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه بعد از افتتاح نشست وارد مباحث محتوایی نشست خواهیم شد و انتظار داریم این جلسه تا چند ساعت به صورت محتوایی ادامه یابد و بعد در خصوص بیانیه مشترکی تلاش خواهد شد به جمع بندی برسیم.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه نیز طی سخنانی در این نشست با بیان این‌که آمریکا باید مسئولیت خودش را در قبال فجایع دو دهه گذشته در افغانستان با صدای بلند بپذیرد، گفت: مسئولیت امنیت شهروندان افغان و مرزها با همسایگان با هیأت حاکمه سرپرستی در کابل است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. هشدارهای تجمع مردم اصفهان

 2. آیا «رئیسی» حریف اژدهای هفت سر فیش های نجومی می شود؟!

 3. اعتراف رسانه آمریکایی به قدرت نیروهای مسلح ایران

 4. آٰرمان عبدالعالی قصاص شد

 5. روحانی چگونه می‌تواند به سیاست بازگردد؟/ انتقاد قالیباف از بی‌توجهی به جوانگرایی/ ارزیابی توکلی از عملکرد مجمع تشخیص مصلحت

 6. خبر بد از ایران برای نیروی هوایی آمریکا

 7. پرونده ای که کاش دیگر تکرار نشود...

 8. سایه روشن‌های یک قرارداد پرحاشیه

 9. واکنش شریعتمداری به افشای حقوق نجومی بگیران؛ «انگور را دانه دانه می‌خورند!»

 10. قمه‌کشی کودکان برای یکدیگر در یکی از خیابان‌های تهران!

 11. انگیزه‌های ترکیه از تشکیل شورای منطقه‌ای کشورهای ترک زبان

 12. نوزاد ۲۳ روزه شروع به حرف زدن کرد!

 13. صحبت‌های خانواده «غزاله شکور» پس از قصاص قاتل دخترشان

 14. ارزیابی مخبر از عملکرد دولت در زمینه ثبات قیمت‌ها/ طرح پیشنهادی وحیدی برای اداره کشور/ ذوالنوری: اراده ما احیای برجام است

 15. پرچم سفید اردوغان در برابر دلارهای بن زاید

 16. بی ارزش شدن لیره و هجوم شهروندان بلغار به بازار ترکیه

 17. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

 18. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

 19. درخواست حسین شریعتمداری از رئیسی/کمپین علیه دولت/ نامه نمایندگان مجلس به سران قوا/ایده محسن رضايی اجرايی می شود؟

 20. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

 21. واکنش سردبیر میزان نسبت به خبر اعدام آرمان عبدالعالی

 22. آیا مشکل خودروسازان تحریم و تورم است؟!

 23. مجلس را گران اداره نکنید!

 24. آزمون بزرگ دولت برای مقاومت در برابر تقاضا برای افزایش حقوق

 25. سقف درآمد پزشکان بالاخره کجاست؟ 

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. هشدارهای تجمع مردم اصفهان

 2. اعتراف رسانه آمریکایی به قدرت نیروهای مسلح ایران

 3. روحانی چگونه می‌تواند به سیاست بازگردد؟/ انتقاد قالیباف از بی‌توجهی به جوانگرایی/ ارزیابی توکلی از عملکرد مجمع تشخیص مصلحت

 4. خبر بد از ایران برای نیروی هوایی آمریکا

 5. سایه روشن‌های یک قرارداد پرحاشیه

 6. واکنش شریعتمداری به افشای حقوق نجومی بگیران؛ «انگور را دانه دانه می‌خورند!»

 7. ارزیابی مخبر از عملکرد دولت در زمینه ثبات قیمت‌ها/ طرح پیشنهادی وحیدی برای اداره کشور/ ذوالنوری: اراده ما احیای برجام است

 8. پرچم سفید اردوغان در برابر دلارهای بن زاید

 9. درخواست حسین شریعتمداری از رئیسی/کمپین علیه دولت/ نامه نمایندگان مجلس به سران قوا/ایده محسن رضايی اجرايی می شود؟

 10. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

 11. مجلس را گران اداره نکنید!

 12. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا پرداختی‌ها در دستگاه‌های دولتی این قدر متفاوت است/ هم نیروی نظامی و هم اقتصاد قوی باید داشته باشیم/ ضرورت دارد الگوی کشاورزی تغییر کند

 13. پیام های جنجال جدید عربی - آمریکایی در آستانه مذاکرات هسته ای

 14. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

 15. رئیسی: باید به حقوق نجومی خاتمه داده شود

 16. تجمع امروز مجوز نداشت / وضعیت اصفهان عادی است

 17. حقوق ۲۱۵ میلیونی در غیاب شفافیت

 18. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

 19. هشدار رحیمی جهان‌آبادی به مخالفان ورود قرص کرونا به کشور

آخرین عناوین

بلیط هواپیما