تحولی قابل توجه در صدا و سیما

حسین رجائی،   4000804120 ۴۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
تحولی قابل توجه در صدا و سیما

این روزها در صدا و سیما با رویکردی روبرو هستیم که پیش از این هرگز انتظار آن را نداشتیم. دیروز ظهر اولین اخبار نگران کننده در خصوص اختلال در شبکه سوخت رسانی کشور که منتشر شد، کمتر کسی انتظار داشت که اخبار تکمیلی را به صورت لحظه به لحظه از رسانه ملی بشنویم. حداکثر انتظار این بود که کما فی السابق، شب در لابلای خبرهای بیست و سی، اشاره ای گذرا و پیروزمندانه به ماجرا برود.

البته شب هنگام شگفتی بیشتری را هم شاهد بودیم: در موضوع انتصاب داماد شهردار تهران، قاعدتا انتظار داشتیم که پس از توییت آقای زاکانی، صدا و سیما همین خط خبری را دنبال کرده و با برجسته کردن توضیحات ایشان، در تبرئه آقای شهردار بکوشد اما در کمال تعجب آنچه اتفاق افتاد، اشاره همزمان به استدلال های موافقان و مخالفان انتصاب یاد شده بود. 

بخش های خبری دیروز سیما، البته یک خط خبری مهم دیگر را هم دنبال می کردند. شب قبل از آن در اقدامی کم سابقه، برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما، میزبان دو عضو ارشد دیده بان شفافیت و عدالت بود. احمد توکلی و احمد امیرآبادی دعوت شده بودند تا در خصوص دو موضوع مهم شفافیت و تعارض منافع در مجلس صحبت کنند. موارد بسیار مهمی در این گفتگو مطرح شد که بخش های خبری دیروز سیما در پی برجسته کردن آن برآمدند. از خبر استخدام 60 نماینده دوره های گذشته مجلس در وزارت نفت آقای زنگنه گرفته تا بحث مهم اجرایی شدن قانون "از کجا آورده ای؟".  "از کجا آورده ای" قانونی بسیار راهگشا در حوزه مبارزه با فساد است که در سال های گذشته در رسانه ملی بشدت غریب بوده است. 

به نظر می رسد طرح چنین موضوعی در گفتگوی ویژه خبری نیز خود متأثر از موضوع استخدام دختر یکی از نمایندگان مجلس در وزارت نفت بوده باشد. موضوعی که رسانه ملی در پرداختن به آن نیز سنگ تمام گذاشت تا حدی که صدای نماینده یاد شده را درآورد. پیش از آن نیز رسانه ملی در موضوع انحصارطلبی در حوزه پزشکی و نقد سخنان وزیر بهداشت در خصوص چرایی محدودیت ظرفیت پذیریش رشته های پزشکی خودی نشان داده بود. 

آنچه این چند روز اتفاق افتاد البته نقطه اوج کار بود. از بعد از انتصاب آقای جبلی به ریاست صدا و سیما میشد تغییر تدریجی در رویکردها را به نظاره نشست. تأکید بسیار رئیس جدید بر توجه به مردم محوری و عدالت در صدا و سیما، روی خوش وی به جوانان عدالتخواه، دعوت از امام جمعه قبلی لواسان برای شرکت در مراسم معارفه، توجه به شایسته سالاری در انتصاب ها، بازدید از مناطق محروم خوزستان و نشستن پای صحبت های جوانان جهادی و عدالتخواه،  نشانه هایی هستند که ما را نسبت به مدیریت جدید در رسانه ملی امیدوار می ساختند. 

البته باید توجه داشت که در مسیر تبدیل صدا و سیما به یک رسانه هوشمند، پویا و مردمی و یک رسانه در تراز انقلاب اسلامی، آقای جبلی هنوز در ابتدای راه است و مسیر بسیار طولانی و پر فراز و نشیبی در پیش دارد، چرا که مشکلات و انتقادها به صدا و سیما یکی دوتا و منحصر به بحث خبر نیست و اصحاب قدرت و ثروت نیز بیکار نخواهند نشست تا رسانه ملی اینگونه متحول شود. 

با اینحال همین قدم های کوچک نیز بسیار نویدبخش است. از یاد نبرده ایم آن صدا و سیمایی که خبرها را میجوید و سعی می کرد آماده به خورد مخاطب دهد. صدا و سیمایی که به حق انتخاب و قدرت قضاوت مخاطب کمتر احترام می گذاشت. صدا و سیمایی که بحث عدالت خبری در آن کمرنگ بود و در مقیاس وسیعتر، عدالت طلبی اش چندان پر رنگ نبود. 

به هر روی امیدواریم آقای جبلی در ادامه مسیر نیز با همین قدرت به پیش برود و خدای نکرده همانند برخی از مسئولان در ادامه مسیر کم نیاورده و یا گرفتار باندهای ثروت و قدرت نشود.  

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۶۰۸۸۰۰۹:۱۶:۱۰ ۱۴۰۰/۸/۵
دقیقا من دیشب خبر 20:30 را که نگاه کردم تعجب کردم و البته بسیار خوشحال شدم از اینکه جمهوری اسلامی و صداوسیمای آن مثل همیشه پویایی و جبران نقائص خود را نشان داد. رمز ماندگاری جمهوری اسلامی در همین چیزهاست
ناشناس۲۲۶۰۹۵۳۰۹:۵۱:۱۹ ۱۴۰۰/۸/۵
صدا و سیما نیاز به تحول و انقلاب درونی دارد: از بالا تا به ذیل
کارکرد صدا و سیما۲۲۶۱۰۰۷۱۰:۲۳:۳۱ ۱۴۰۰/۸/۵
صدا و سیما در این مملکت فقط بودجه نجومی را به امواج الکترومغناطیس تبدیل می کند!
ناشناس۲۲۶۱۰۸۸۱۱:۰۶:۲۲ ۱۴۰۰/۸/۵
صدا و سیما به پارکینگ طبقاتی تبدیل شود
ناشناس۲۲۶۱۱۷۷۱۱:۳۹:۰۵ ۱۴۰۰/۸/۵
روحانی اجازه نمی داد که منتقدین و موافقین برجام در صدا و سیما مناظره کنند و رسانه ملی را به قطع بودجه تهدید می کرد حالا که روحانی رفته باید مناظره در مورد برجام برگزار بکنند.
ناشناس۲۲۶۱۶۱۲۱۵:۴۲:۰۳ ۱۴۰۰/۸/۵
برجامیون چرا از مناظره زنده وحشت دارند ؟!
ناشناس۲۲۶۱۲۹۳۱۲:۴۶:۰۶ ۱۴۰۰/۸/۵
چنانچه کانالهای صدا و سیما به بخش خصوصی واگذار شود هم بودجه نجومی آن صرف رفع فقر میشود هم مانند کشورهای دیگر رقابت برنامه سازی و تنوع دیدگاه ها به رشد کشور کمک میکند در انحصار فقط فساد رشد میکند .
نادعلی۲۲۶۱۶۱۷۱۵:۴۳:۴۴ ۱۴۰۰/۸/۵
انشا الله بتواند اعتماد از دست رفته ملت را بدست آورد چون اگر صدا و سیما اخبار شایسته ندهد سریعا از فضای مجازی مردم مطلع خواهند شد بهترین گزینه صادق بودن با مخاطبین است
ناشناس۲۲۶۰۹۵۵۰۹:۵۲:۳۲ ۱۴۰۰/۸/۵
عاقبت طرح تحقیق و تفحص از صدا و سیما چه شد؟
ناشناس۲۲۶۱۱۶۷۱۱:۳۵:۱۷ ۱۴۰۰/۸/۵
طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی به کجا رسید ؟!
احسان۲۲۶۱۶۶۰۱۶:۱۱:۴۸ ۱۴۰۰/۸/۵
هردو بایستی مورد تحقیق و تفحص قرا ر گیرند . حالا چون نفر قبلی اشتباه کرده ، بعدی هم نباید بازخواست شود؟!!
ناشناس۲۲۶۰۸۸۴۰۹:۱۷:۵۲ ۱۴۰۰/۸/۵
واقعا اگر همین مسیر عدالت را ادامه بده و این عدالت از نوع انقلابی باشه من جونمم برای این انقلاب میدم
کامنت خوان الف۲۲۶۰۹۷۸۱۰:۰۰:۱۰ ۱۴۰۰/۸/۵
صدا و سیما مجبور شده است که در رقابت رسانه ای با رسانه های مردمی از جمله پیام رسان تلگرام و... تغییر مسیر دهد . در واقع با پیشرفت های حوزه IT سوت پایان سانسور در تمام جهان به صدا درآمده چرا که از این پس رسانه ها بدست مردم عادی افتاده به هر حال از تغییر روش رسانه ملی مسرورم و یقینا منفعت این تغییر به کشور خواهد رسید
بیگی29۲۲۶۱۱۸۲۱۱:۴۲:۰۹ ۱۴۰۰/۸/۵
اگر صدا و سیما از میلی به ملی تغییر جهت دهد مردم هم از من و تو و ایران اینتر ناشنال و ......به سیمای ملی تغییر کانال میدهند.
مجتبی۲۲۶۱۴۱۳۱۳:۵۲:۵۹ ۱۴۰۰/۸/۵
فکر کردی آلان اینترنشنال و بی بی سی و .... ملی هستن برو ببین چه کارهایی کردن که موانعی برای میهنمان ایجاد کنن
ناشناس۲۲۶۰۸۹۳۰۹:۲۱:۵۸ ۱۴۰۰/۸/۵
متاسفانه من موفق نشدم این برنامه ها را ببینم و این فرصت را از دست دادم. راستش مدت زیادی هست که برنامه های صدا و سیما را دنبال نمی کنم.
ناشناس۲۲۶۰۸۹۵۰۹:۲۲:۴۴ ۱۴۰۰/۸/۵
جند صباح دیگر مسئولین بلند پایه شکایت صدا و سیما را به رهبری می برند و ...
ناشناس۲۲۶۰۹۰۱۰۹:۲۷:۱۱ ۱۴۰۰/۸/۵
خیلی عالی بود
ناشناس۲۲۶۰۹۱۰۰۹:۳۱:۳۱ ۱۴۰۰/۸/۵
چند وقت پیش درحال رانندگی بودم رادیو پیام ترانه پروانه من از فریدون فروغی را پخش کرد. ساعت ده صبح هم موزیکی از ترانه های فرهاد را پخش کرد . چون جوان قدیمی هستم و هفتاد سال سن دارم با صدا وسیما تماس گرفتم و تشکر کردم
محمد۲۲۶۰۹۲۷۰۹:۳۹:۱۰ ۱۴۰۰/۸/۵
سلام ووقت بخير ، اقدام مبارکي است که در صدا وسيما رخ مي دهد.اين اقدامات اعتماد عمومي را افزايش مي دهد.خوبست بدانيد در وزارت نيرو دومعاون انتصابي ساتکاپ وساتبا هردو رئيسانشان کارمند دولت نيستند ومتاسفانه بر خلاف قانون وضوابط اين انتصابات رخ داده است وهچنين تقاضاي مجوز 6نفر استخدام هم به سازمان اداري استخدامي داده شده است .اين مجوز ها از قبل توسط سازمان نامبرده داده مي شد هر چند ناعادلانه بود ولي درصورتيکه تعداد کارمندان کار معيني دستگاه کمتر از ده درصد پست هاي سازماني باشد قانوني مي باشد ولي اکنون تعداد کار معيني هاي وزارت نيرو از ده درصد پست هاي بيشتر است وبنابراين تحت هر شرايطي دادن اين مجوزها مغاير قانون است
ناشناس۲۲۶۰۹۴۳۰۹:۴۶:۵۰ ۱۴۰۰/۸/۵
فشارهاي بيروني مثل ندادن بودجه و...مثل زمان حدسرافراز نشه كه بيچاره رو کله پا کرد
صمصام۲۲۶۰۹۴۴۰۹:۴۷:۴۵ ۱۴۰۰/۸/۵
نتیجه چی شد ؟؟؟ خب صدا و سیما تازه رسیده به جایی که سالها قبل باید میرسید ...مهم اینه که این تحولات به قول شما قابل توجه به نتیجه ای ختم شود که هیچ مقامی حتی به انتصاب نزدیکانش در دولت فکر هم نکند ! اشاره همزمان به نظرات موافقان و مخالفان چه فایده ای داره اگر امروز شنیدید همکاری آقای زاکانی با دامادشون (به هر شکل ) در شهرداری منتفی است اونوقت میشه گفت صدا و سیما تاثیر گذار بوده مثل ماجرای استخدام دختر نماینده گرگان در وزارت نفت که با فشار رسانه ها منتفی شد رسانه باید قدرت تاثیر گذاری مثبت بر جامعه و دولت و حتی حاکمیت را داشته باشد
علی۲۲۶۰۹۶۴۰۹:۵۵:۱۱ ۱۴۰۰/۸/۵
کاش همانگونه که مجلس خواستار محاکمه کم کاری و رانتخواری دولتمردان دوره قبلی هستند، خواستار محاکمه ی کم کاری و بی توجهی به وظایف بر زمین گذاشته شده توسط رییس قبلی رسانه ی ملی که مردم را از رسانه دور کرد می گردیدند. البته اضافه کنید انتصابات خارج از شایسته سالاری توسط ایشان در دوره ریاست نظیر برادر زن به عنوان معاون و مشاور و ... بکارگیری دوستان و همقطاران بازنشسته از دیگر سازمان ها و ... که همچنان با حقوق بالا در قالب شرکت های اقماری مشغول بکارند. و... کاش رییس جمهور محترم هم از طریق بازرسی ویژه اشان ورود میکرد.
ناشناس۲۲۶۰۹۷۰۰۹:۵۷:۰۶ ۱۴۰۰/۸/۵
برای ما تعجبی ندارد چون خیلی وقته داریم این چیزها را می بینیم ولی این دفعه همه چیز با هم رخ داد
صمصام۲۲۶۰۹۸۶۱۰:۰۳:۳۱ ۱۴۰۰/۸/۵
باید عکس داماد جناب زاکانی رو انقدر در فضای مجازی پخش کنید تا یادش بیاد در جریان مناظره های خرداد ماه چی میگفت
ناشناس۲۲۶۱۲۴۳۱۲:۱۵:۴۳ ۱۴۰۰/۸/۵
اصلاح طلبان چرا در مورد استخدام بدون ضابطه 60 نفر از نمایندگان مجالس قبل در وزارت نفت توسط زنگنه روزه سکوت گرفته اند ؟!
ناشناس۲۲۶۱۳۳۹۱۳:۰۹:۳۸ ۱۴۰۰/۸/۵
دوست عزیز.در عجبم چرا در هر مساله ای باید تقسیم بندی اصلاح طلب . اصولگرا انجام بشه . کار خوب خوب است از هر جناحی . کار بد هم بد. مثلا چون فلان اصلاح طلب کار ناشایستی انجام داده الان فلان اصولگرا مجوز داره تکرار کنه. ؟ یا برعکس؟
ناشناس۲۲۶۱۳۸۱۱۳:۳۱:۲۳ ۱۴۰۰/۸/۵
یعنی چه این حرفها؟ با نقد و حتی محاکمه ی مسئولان پیشین مخالف نیستم و آنرا مفید هم میدانم. اما قطعا نقد و زیر ذره بین گذاشتن مسئولان فعلی مهمتر است. چون حالا کار دست اینهاست و اینها باید بدانند که رفتارشان زیر ذره بین است. یک رسم بدی به وجود آمده که تا به یک نفر نقد میکنی طرفدارانش میآیند و از خطاهای تیم مقابل میگویند. این اگر فرافکنی نیست، پس اسمش را چه بگذاریم؟
ناشناس۲۲۶۱۶۲۰۱۵:۴۴:۵۴ ۱۴۰۰/۸/۵
زاکانی فقط یک نفر را استخدام کرده اما زنگنه 60 نفر را بطور غیرقانونی استخدام کرده تفاوت را احساس کنیم.
ناشناس۲۲۶۱۳۹۶۱۳:۴۳:۱۷ ۱۴۰۰/۸/۵
چرا مسایل جناحی براتون مهمتر از حقیقته؟اصلاحاتی و اصول گرایی همه باید جوابگوی خطاهاشون باشند
سرباز میهن۲۲۶۱۴۱۷۱۳:۵۶:۱۸ ۱۴۰۰/۸/۵
خودت رو زدی به نادانی یا چی عزیزم برو مصاحبه اون رو گوش کن میفهمی اون آورده یا نه مثلا یکی که کار بلد هست رو نباید بیاری ؟ شما همون برید تو کشور های بیگانه تا ببینید اونجا چطوریه
احسان۲۲۶۱۰۱۳۱۰:۲۸:۳۵ ۱۴۰۰/۸/۵
سلام متاسفانه صداو سیما اصلابه شعور مخاطب توجهی ندارد در این دنیایی که در صدم ثانیه اطلاعات رد و بدل میشوند خبر قطعی بنزین رو اختلال عنوان میکرد هرچند که در برنامه گفتگو ی ویژه خبری تاحدودی جبران کرد چرا باید صداو سیما خودش را حامی مسیولین و درمقام پاسخگویی و ماله کشیدن بر عمکرد آنها قرار دهد که مردم ناچار به مراجعه به منابع خبری دیگری باشند که در لفافه اهداف خودشون را دنبال میکنند
سید۲۲۶۱۰۲۰۱۰:۳۰:۵۹ ۱۴۰۰/۸/۵
علم روانشناسی میگوید مشکل را بر روی کاغذ بنویس و یا با شخصی در میان بگذار و روز بعد خواهی دید از درجه حساسیتی که داشته کاسته شده و این همان مطلب است منتها بصورت بازتر. اما در این چندین ساله این موضوعات بوده ولی آیا تاکنون راهکاری ارائه و اجرائی گشته؟
ناشناس۲۲۶۱۰۲۵۱۰:۳۵:۴۷ ۱۴۰۰/۸/۵
رویکرد صدا و سیما در این مورد عجیب و غیر منتظره بوده. اکنون برای قضاوت زود است. باید صبر کرد و دید که این رویه ادامه دار است یا موردی بوده.
ناشناس۲۲۶۱۴۲۸۱۴:۰۴:۴۸ ۱۴۰۰/۸/۵
اگر یک طرفه باشد وفقط به خرابکاری های مخالفان غیر جناحیش بپردازد فقط یک فریب بزرگ است برای آفراد ساده وزود باور .
ناشناس۲۲۶۱۰۵۶۱۰:۵۰:۳۲ ۱۴۰۰/۸/۵
آقا از بورس چه خبر اینا رو ول کن
ناشناس۲۲۶۱۰۹۲۱۱:۱۰:۰۶ ۱۴۰۰/۸/۵
یک میان برنامه ای هم هست به نام ایران من. خیلی ضعیف هست و بیشتر سنت های قدیم ایران را نشان می دهد. مگه ایران کم پیشرفت علمی در زمینه پزشکی و ... داشته که همش سنت های قدیم را نشان می دهند؟!
احمد۲۲۶۱۴۵۹۱۴:۱۹:۱۴ ۱۴۰۰/۸/۵
هر دو مهم هستند. نباید بخاطر یکی دیگری را رها کرد.
سامان۲۲۶۱۱۱۷۱۱:۱۸:۴۵ ۱۴۰۰/۸/۵
با وجود فضای مجازی نیازی به صدا و سیما نداریم. سر مردم منت نذارید.
علی انتظاری۲۲۶۱۱۴۰۱۱:۲۸:۳۵ ۱۴۰۰/۸/۵
من هم امیدوار شدم. در عین حال امید دارم که این موضوع شامل فارغ التحصیلان امام صادق نیز باشد.
سامان۲۲۶۱۱۵۱۱۱:۳۰:۴۷ ۱۴۰۰/۸/۵
امروز چهارشنبه برای دریافت بنزین به چایگاه سوخت مراجعه کردم هم شلوغ بود و هم فقط بنزین آزاد می زد. صدا و سیما آدرس آن پمپ بنزین های خلوتی را که نشان می دهد بنزین یارانه ای دارند بدهد تا ماهم برویم آنجا.
علی کریمی۲۲۶۱۲۶۲۱۲:۲۹:۵۴ ۱۴۰۰/۸/۵
جناب آقای حسین رجائی آیا در گذشته پیشنهاد، انتقاد و یا هر گونه مطلبی در مورد لزوم تغییر در رویه صدا و سیما کرده بودید؟
علیرضا۲۲۶۱۲۶۷۱۲:۳۳:۳۴ ۱۴۰۰/۸/۵
مثل ،آقای سرافراز ،زیرابشو میزنند.
ناشناس۲۲۶۱۴۳۵۱۴:۰۷:۰۶ ۱۴۰۰/۸/۵
آنقدر اوضاع بنزین آشکار بود که چاره ای جز بیان آن نداشت .
مهدی۲۲۶۱۴۷۱۱۴:۲۳:۱۷ ۱۴۰۰/۸/۵
آقای جبلی درانجام وظیفه و احترام به درک و فهم مخاطبان صدا وسیماو باز گرداندن اعتماد به مخا طبین موفق باشید انشاالله.
عشق وطن۲۲۶۱۴۷۳۱۴:۲۳:۳۲ ۱۴۰۰/۸/۵
عالی
تهرانی۲۲۶۱۵۳۷۱۵:۰۰:۲۳ ۱۴۰۰/۸/۵
امیدواریم روش انتقادی جدید صدا و سیما ادامه پیدا کند و الا دوری مردم از آن بیشتر و بیشتر میشود
محمد۲۲۶۱۶۰۴۱۵:۳۶:۵۸ ۱۴۰۰/۸/۵
امیدوارم که این روال با قوت وقدرت بیشتر ادامه پیدا کند.
محمد۲۲۶۱۷۰۱۱۶:۳۱:۳۴ ۱۴۰۰/۸/۵
خدا کنه فقط همین رویه رو بره جلو وحرف دل مردم رو بزنه وسانسور رو به کل بذاره کنار
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

  3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

  5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

  7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

  8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  9. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

  10. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  11. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

  12. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

  13. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  16. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  17. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

  18. اتفاق جالب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

  19. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

  20. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

  21. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  22. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

  23. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

  24. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

  25. لطفاً ژست فرهنگی نگیرید

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما