سکوتِ موافقان ، بُردِ مخالفان

گروه سیاسی الف،   4000803091 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
سکوتِ موافقان ، بُردِ مخالفان

 عباس مدحجی |

قطعا در هر جامعه آماریِ آزاد یا حتی نسبتاً آزاد موافقان و مخالفانی برای هر موضوعی هست. جامعه هم آموخته است از کوچکترین نظرخواهی ها تا بزرگترین اتفاقات را پوشش دهد و برای هر موردی ولو خارج از حوزه تخصص، آگاهی و اختیاراتش نظر دهد و حتی مخالفان را هم توبیخ کرده یا برچسب بزند.

 استقرار و تثبیت حکومت مجازی هم فضارا برای این کار بیش از پیش گشوده و هرکاربر فارغ از فیک یا اصیل بودنش میتواند نظرش را حتی خارج از چارچوبهای آن جامعه ابراز کرده یاگاها تحمیل کند. در این شرایط میتوان مواضع جامعه را به سه دسته ی مخالف، موافق و ممتنع دسته بندی کرد.

 مخالفان یا متضرران اغلب صدای بلندتر و اعتراض مؤثرتری از خود نشان میدهند چرا که شرایط برایشان سخت شده یا میشود. تلاش بیشتری برای ابراز نارضایتی خود انجام میدهند و به واسطه انگیزه ی قویِ تغییر طبق نظر خود، گاه صدای غالب جامعه میشوند. اعتراض، تجمع، کمپین‌، تولید انواع محتوا، تحریک احساسات، جمع آوری نمونه هایی در راستای میل خود و... از جمله ابزاری ست که قویا بدانها دست یازدیده و تمرکز میکنند.

در سوی دیگر، موافقان آن اتفاق یا شرایط هستند که اغلب سکوت اختیار کرده یا صدای کمتری دارند. اینان شاید به واسطه ی بر وفق بودن شرایط دلیلی برای ابراز نظر خود نمیبینند و عملا فضا را برای مخالفان باز میگذارند. این عدم دفاع از سوی موافقان در برابر نظرات مخالف، فشار مخالفان را افزوده و ناخواسته نقطه ی ثقلْ را به کفه ی آنها سرازیر میکند. افکار عمومی و یا حتی ممتنع ها را رسماً به سمت مخالف اهدا میکند و با بازی نکردن، عملاً برای او بازی میکند.

 یک دلیل دیگر هم شاید در مَثَل های "آسه بیا آسه برو که گربه شاخت نزنه" و "سکوت علامت رضاست" تمثیل پیدا کند و موافقان با خود بگویند حالا که شرایط به نفع ماست، چرا باید حرفی بزنیم؟ مبادا که ضرری را متوجه خود کنیم! یا انتظار داشته باشیم از سکوتمان، رضایت برداشت شود و سکوت رضایت بر صدای مخالفت کارگر شود.

اما حقیقت این است که تبلیغ، تکرار و اظهار یک مخالفتِ واحد به روشهای متفاوت، کم کم هم بار فشار روانی را برای تغییر اوضاع زیاد میکند و هم مدافعانِ نظر را ناامید یا تضعیف میکند ولو راه درست و منطقی مشخص باشد. جامعه زمانی به تعادل نزدیک تر است که هردو سمت منتقد و مشوق بستر اظهار نظر پیدا کنند و از آن به درصد متعادل استفاده کنند. 

جامعه ی ما امروز دچار نوعی خاموشی موافقان و مشوقان شده و صدای مخالفان نسبت به هر موضوعی  (اقتصادی، اجتماعی، سیاسی ، ورزشی، هنری، فرهنگی و...) بلندتر است.

 مخلص کلام اینکه موافقتمان را همانقدر ابراز کنیم که مخالفتمان را. همانقدر تشویق کنیم که نقد میکنیم. همانقدر پای نظرات مثبتمان بایستیم که نظرات منفی مان محکم میکنیم. همانقدر از شخصیت های حقیق و حقوقی و عملکردشان حمایت کنیم که وقتی مخالفشان هستیم. این نگاشته به مصداق خاصی اشاره ندارد و نگاهی هرچند کوچک اما کلی دارد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۶۰۷۸۴۰۷:۵۳:۰۳ ۱۴۰۰/۸/۵
صدای مخالفان را تو هر زمینه ای به بدترین وجه پاسخ دادید بعد میگید تعریف هم بکنید!!!
ناشناس۲۲۶۰۸۲۹۰۸:۲۸:۰۰ ۱۴۰۰/۸/۵
کی موافق این وضعیته؟
ناشناس۲۲۶۰۸۸۳۰۹:۱۶:۵۷ ۱۴۰۰/۸/۵
ای کاش راهنمایی می فرمودید که من مهندس با حقوق زیر 500 دلار برای ابراز موافقت خودم در زمینه های اقتصادی، سیاسی، ورزشی و ... باید دقیقاً چه کار کنم؟
مهندس و دبیر ۲۸ سال سابقه۲۲۶۱۰۰۴۱۰:۲۰:۱۰ ۱۴۰۰/۸/۵
خیلی خوب فرمودید واقعا با حقوق ۳۰۰ دلاری چگونه تعریف و تمجید کنم
ناشناس۲۲۶۰۹۲۲۰۹:۳۶:۳۸ ۱۴۰۰/۸/۵
یعنی اینهمه رسانه از صدا و سیما تا سایر رسانه که شبانه روز از دستاوردهای سیاسی و اقتصادی و صنعتی و علمی اطلاع رسانی میکنند سکوت است ؟ مشکل سکوت نیست مشکل تعارض گفتار با واقعیت عینی قابل لمس برای مردم است
ناشناس۲۲۶۰۹۳۷۰۹:۴۳:۵۶ ۱۴۰۰/۸/۵
مشکل این است که برای طرحهای دولتی و حکومتی که محدودیت برای مردم ایجاد می کند مخالفان با دادن هزینه در بستر فضای مجازی صدای خود را به گوش جامعه می رسانند
ناشناس۲۲۶۰۹۵۸۰۹:۵۳:۴۰ ۱۴۰۰/۸/۵
فیک یعنی چی؟!!!!!!!!!!حالا دیدی خودت هم متاثر هستی!
علی کریمی۲۲۶۱۲۸۷۱۲:۴۲:۱۳ ۱۴۰۰/۸/۵
جناب آقای عباس مدحجی مسئله را کلا" وارونه ترسیم کرده اید. مخالفان فرصتی برای ابراز نظر ندارند.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

  3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

  5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

  7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

  8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  9. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

  10. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  11. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

  12. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

  13. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  16. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  17. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

  18. اتفاق جالب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

  19. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

  20. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

  21. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  22. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

  23. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

  24. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

  25. لطفاً ژست فرهنگی نگیرید

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما