مسئولانی که تصمیم می گیرند، مردمی که هزینه می دهند!

گروه سیاسی الف،   4000803076 ۶۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
مسئولانی که تصمیم می گیرند، مردمی که هزینه می دهند!

 محمد حسن نخجوانی |

در خبرها آمده بود که بابت لغو قرارداد کرسنت، ایران باید 600 میلیون دلار خسارت بپردازد. تازه این مبلغ بابت خسارت اولین مرحله قرارداد است. چراکه قرارداد طولانی مدت بوده و قیمت گاز مورد معامله در طول قرارداد، در چند مرحله قرار بوده افزایش بیابد بنابراین هنوز کل خسارت نامشخص است. نمیدانیم حق با حامیان اجرای قرارداد است یا حامیان لغو قرارداد. آنچه ما میدانیم آن است که از جیب مردم باید خسارت پرداخت شود بدون آنکه هیچکدام از مسئولین ذیربط توبیخ/ جریمه یا تنبیه شوند!

ماجرای سد گتوند را همه شنیده ایم. سدی که با حدود یک میلیارد دلار هزینه، علیرغم مخالفت بسیاری از متخصصین ساخته شد. برغم همه مشکلات این سد، تاکنون یک نفر از مسئولین مرتبط با اجرای این پروژه نه جریمه شده نه تنبیه شده و نه حتی به مردم معرفی شده است! 

همچنین میتوان به ماجرای شهرک زیتون در شرق تهران اشاره کرد. در دهه شصت یکی از مسئولان وقت وزارت کشاورزی سابق بخشی از اراضی شرق تهران را به  تعاونی مسکن کارمندان خود واگذار می کند. اصل این واگذاری مورد اعتراض سازمان حفاظت محیط زیست قرار میگیرد و در یک فرایند اداری طولانی نهایتا واگذاری زمینها لغو می شود. از آن تاریخ تا کنون بسیاری از کارمندان یا خریداران آن زمینها با بخش های مختلف دولت دچار درگیری شده اند و مشکل همچنان حل نشده است. جالب اینکه از آن مدیری که این سنگ را به ته چاه انداخت و بدون استعلام از سازمان حفاظت محیط زیست، زمینها را واگذار کرد، هیچ گفته نمیشود. نه تنبیهی، نه جریمه ای و نه حتی معرفی به مردم.

متاسفانه فرهنگی بدی در کشور نهادینه شده است. برخی مسئولان صرفاً در منافع مسئولیتها شریکند. یعنی حقوق و مزایا و فوق العاده شغل، سختی کار و .... سِمت خود را تمام و کمال دریافت می کنند. همچنین اگر وام، زمین، آپارتمان یا خودروی با شرایط مناسب به آنها تخصیص یابد حتماٌ دریافت می کنند. اما چنانچه در طی مسئولیت آنها بعلت تصمیمات نادرست، خساراتی به کشور وارد شود اصلاً حاضر به پذیرش آن خسارات نیستند. متاسفانه این عدم پاسخگویی و عدم پذیرش خسارت، در عرف کشور هم جا افتاده است. به این معنا که حتی نهادهای نظارتی یا جامعه نیز مطالبه جبران خسارات را ندارند. در چنین وضعیتی طبیعی است که پذیرش مسئولیت بسیار آسان خواهد بود و هر فرد ناتوان و ضعیفی ادعای قابلیت و توانایی نماید. دلیلش را هم میدانیم. فرد ناتوان مسئولیتی را میپذیرد. از حقوق و مزایای آن بهره مند می شود. به قدرت و شهرت می رسد. اما در میدان عمل اگر با تصمیمات نابخردانه به شهر/ استان یا کشور آسیب بزند بدون آنکه جبران خسارتی کند، بدون آنکه پاسخگوی کارشناسان و متخصصین باشد، پس از یک مراسم تودیع و معارفه به سمت دیگری منصوب میشود! 

در برخی کشورهای دیگر وضعیت اینگونه نیست. وقتی مسئولی نتواند تصمیمات درستی اتخاذ کند و مردم شهر یا کشور دچار آسیب شوند، حیثیت حرفه ای اش خدشه دار میشود. همه از او کناره می گیرند حتی هم حزبیهایش. در نهایت آن مسئول مجبور به استعفا و خانه نشینی میشود. در آن کشورها  دهها فرصت در اختیار مسئولان قرار داده نمی شود تا مثلا اگر در اولی ناموفق بودند، بدون دغدغه و تنزل مقام به سِمَت دوم منصوب شوند.

بد نیست بدانیم در گذشته در ایران خودمان هم روشهایی برای پاسخگو نمودن مسئولان بوده است. برای مثال حاکمان ولایات در عصر شاه عباس، مسئول تامین امنیت کاروانها بوده اند. اگر دزدان کاروانی را غارت میکردند. حاکم ولایت نمیتوانسته با گفتن جملاتی مانند "تمام تلاشم را برای بازپس گیری اموال مسروقه میکنم" یا  "موضوع سرقت را پیگیری میکنم! غارت شدگان را معطل نماید. بلکه باید فوراً از اموال شخصی خود، خسارت آنها را پرداخت میکرده است. اجبار به پرداخت خسارت دو نتیجه خوب به همراه داشته است. اولی توجه کامل حاکمان به امنیت راهها بوده است و دومی نپذیرفتن حاکمیت ولایات توسط افراد ناتوان. چراکه خودشان بهتر میدانستند، نه تنها از پذیرش مسئولیت چیزی عایدشان نخواهد شد بلکه اموال شخصی خود را هم از دست خواهند داد!
خوشبختانه امروز قوه قضاییه تحت عنوان ««احیاء حقوق عامه، گسترش عدل و آزادی‌های مشروع» درصدد جبران عقب ماندگی  در این حوزه است که امیدواریم با آغاز به کار رییس جدید قوه قضاییه شتاب بیشتری بگیرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۵۹۲۲۴۰۹:۱۲:۳۹ ۱۴۰۰/۸/۴
آنانی که قرارداد کرسنت را لغو کردند، باید محاکمه شوند. زیرا: 1)بدون در نظر گرفتن مفاد قرارداد و بند دادن خسارت در صورت لغو یک طرفه این کار را کردند. 2) به جای صادرات گاز، این گاز سوخته و هدر رفته است که رقمی معادل 30 میلیارد دلار است. 3) با اجرای قرارداد کرسنت، امارات برای 20 سال زیر نفوذ ایران قرار می گرفت و اکنون نمی توانست با اسراییل روابط سیاسی برقرار کند.
ناشناس۲۲۵۹۲۹۸۰۹:۵۹:۲۵ ۱۴۰۰/۸/۴
اصل کار رشوه گیری و یا متن قرارداد را ول کردی چسبیدی به این که چرا جلوی آن را گرفتند که در اصل هم باید صورت می گرفت خجالت نمی کشید؟
ناشناس۲۲۵۹۳۴۶۱۰:۲۵:۱۶ ۱۴۰۰/۸/۴
طوری صحبت می کنی که تمام کارها و قرار دادهای دیگر پاکِ پاک هستند!!!
ناشناس۲۲۵۹۳۸۰۱۱:۰۵:۱۱ ۱۴۰۰/۸/۴
پاک پاک هم نباشند این خیانت هم وجود ندارد البته به غیر برجام
ناشناس۲۲۵۹۴۴۲۱۱:۳۹:۱۹ ۱۴۰۰/۸/۴
تو کی هستی که به همه برچسب و اتهام می زنی؟
ناشناس۲۲۵۹۴۴۸۱۱:۴۰:۵۴ ۱۴۰۰/۸/۴
دوستان محمود احمدی نژاد این قرار داد را لغو کردند و باید برای آن پاسخگو باشند. همینطور گم شدن دکلهای نفتی!!!!
ناشناس۲۲۵۹۴۵۲۱۱:۴۳:۳۶ ۱۴۰۰/۸/۴
با روی کار اومدن دولت احمدی نژاد هر روز اسناد تازه ای از فساد و تخلف و رشوه در قرارداد کرسنت پیدا شد.
ناشناس۲۲۵۹۴۵۴۱۱:۴۴:۵۸ ۱۴۰۰/۸/۴
مهدی هاشمی چرا رشوه های 30 و 15 و 10 میلیون دلاری دریافتی از توتال و استات اویل و کرسنت را پس نداد ؟!
ناشناس۲۲۵۹۴۹۹۱۲:۱۲:۱۷ ۱۴۰۰/۸/۴
فقط جریمه کرسنت زنگنه معادل 200 عدد دکل نفتی است و البته دکل دزدی نفتی هم کار اقازاده مهاجرانی بود و اصلاح طلبان باید پاسخگو باشند.
ناشناس۲۲۵۹۵۰۲۱۲:۱۴:۲۳ ۱۴۰۰/۸/۴
خود زنگنه و دولت اصلاحات از سال 81 اجرای کرسنت را متوقف کردند و قرارداد را یکطرفه لغو کردند.
ناشناس۲۲۵۹۵۲۸۱۲:۳۳:۲۴ ۱۴۰۰/۸/۴
اتهام نیست دادگاهی شده! زنگنه خودتی یا نوچه هاش؟
ناشناس۲۲۵۹۵۳۴۱۲:۳۷:۰۴ ۱۴۰۰/۸/۴
دولت خاتمی می توانست در جریان عدم توانایی شرکت کرسنت در تامین 40 میلیون دلار بعنوان ضمانت قرارداد یا قرارداد را ملغی کند و یا فرمول قیمت گذاری گاز را اصلاح کند اما هیچ یک از اینکارها را انجام نداد و اینگونه این خسارت محض به کشور تحمیل شد.
ناشناس۲۲۵۹۸۳۲۱۵:۲۶:۲۲ ۱۴۰۰/۸/۴
زنگنه باید بدلیل انعقاد قراردادهای خسارت بار و بدلیل حذف سمهیه بندی سوخت که در مدت 5 سال حدود 100 میلیارد دلار به کشور خسارت وارد کرد محاکمه و مجازات بشود.
ناشناس۲۲۵۹۴۱۴۱۱:۲۶:۳۳ ۱۴۰۰/۸/۴
بدلیل کم کاری و تعلل دولت اصلاحات در توسعه میدان گازی سلمان عملا"امکان صادرات گاز در سال 84 وجود نداشت.
ناشناس۲۲۵۹۴۴۵۱۱:۳۹:۲۷ ۱۴۰۰/۸/۴
امیرابادی فراهانی نماینده مجلس دیشب در برنامه گفتگوی خبری شبکه 2 افشاگری کرد که زنگنه 60 نفر از نمایندگان مجالس قبل را بدون ضابطه به استخدام وزارت نفت در اورده است.
ناشناس۲۲۵۹۵۰۴۱۲:۱۶:۱۵ ۱۴۰۰/۸/۴
ای مرجع قضایی / اقدام انقلابی
ناشناس۲۲۵۹۴۵۶۱۱:۴۶:۴۸ ۱۴۰۰/۸/۴
قراردادهای خسارت بار کرسنت و توتال و استات اویل و پذیرش سهم 9 درصدی ایران از دریای خزر در دولت اصلاحات اتفاق افتاد و بانیان اون باید محاکمه و مجازات بشوند.
ناشناس۲۲۵۹۵۰۳۱۲:۱۵:۲۵ ۱۴۰۰/۸/۴
ای مرجع قضایی / اقدام انقلابی
ناشناس۲۲۵۹۵۲۶۱۲:۳۱:۲۹ ۱۴۰۰/۸/۴
دولت اصلاحات با فروش دریای خزر رکورددار چوب حراج زدن به منافع ملی بود.
ناشناس۲۲۵۹۴۶۷۱۱:۵۴:۳۶ ۱۴۰۰/۸/۴
فرض کنیم حرفت درست و رشوه دریافت شده، کمترین عقل ممکن هم حکم میکند که قرارداد را با صدهامیلیون دلار خسارت متوقف نکنی و رشوه گیرنده را اعدام کنی!
ناشناس۲۲۵۹۵۰۷۱۲:۱۹:۳۶ ۱۴۰۰/۸/۴
احمدی نژاد در سال 84 گفت که امکان لغو کرسنت توسط ایران وجود ندارد زیرا هزینه لغو این قرارداد ممکن است بیشتر از اجرای اون باشد لذا کسانی که این قرارداد خسارت بار را منعقد کردند باید پاسخگو باشند.
ناشناس۲۲۵۹۵۱۴۱۲:۲۴:۴۰ ۱۴۰۰/۸/۴
قرارداد کرسنت یک معامله دو سر باخت برای ایران بود زیرا اگر اجرا می شد مُفت فروشی منابع گازی به یک چهاردهم قیمت منطقه ای بود و حالا که اجرا نشد بیش از 50 میلیارد دلار خسارت دیدیم دولت اصلاحات و زنگنه باید در این مورد پاسخگو باشند.
ناشناس۲۲۵۹۵۲۵۱۲:۳۱:۱۵ ۱۴۰۰/۸/۴
قراردادی که با رشوه همراه باشد از اساس باطل است و خسارتی برای آن طرف قرارداد وجود ندارد
ناشناس۲۲۵۹۶۵۵۱۳:۴۲:۴۰ ۱۴۰۰/۸/۴
اگر کسی رشوه گرفته قطعا باید محاکمه و مجازات شود. اما قراردادی که برای گازی که دارد می سوزد و ازبین می روی رو لغو کردیم و تازه باید جریمه هم بدهیم کدام عقل سلیم قبول می کند؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! البته امثال شما همیشه سرتان زیر برف است و حرف می زنید
ناشناس۲۲۵۹۳۰۴۱۰:۰۲:۲۹ ۱۴۰۰/۸/۴
شرط می بندم اگر هم اجرایی می شد همین خود تو می گفتی این چه مفت فروشی بود و این خاصیت شست و شو شدگان مغزی است که ایران همیشه بد است!
ناشناس۲۲۵۹۴۳۶۱۱:۳۷:۰۵ ۱۴۰۰/۸/۴
زنگنه طوری قرارداد را بسته بود که گاز ایران با بهایی ناچیز با یک چهاردهم قیمت منطقه ای و تقریبا"رایگان در اختیار دلال امارات قرار می گرفت.
ناشناس۲۲۵۹۵۳۷۱۲:۳۹:۱۳ ۱۴۰۰/۸/۴
زنگنه باید بابت صادرات 2 میلیارد دلار گاز مجانی به ترکیه و پرداخت 2 میلیارد دلار بابت مناقشه گازی به ترکمنستان پاسخگو باشد.
ناشناس۲۲۵۹۵۸۸۱۳:۰۸:۵۴ ۱۴۰۰/۸/۴
و الان دارد هدر میرود
ناشناس۲۲۵۹۸۲۸۱۵:۲۲:۱۴ ۱۴۰۰/۸/۴
دروغ بزرگی که به مردم گفته می شود این است که این منابع گازی دارد به هدر می رود ! در حالیکه این منابع در میدان سلمان ذخیره می شود و قابلیت تبدیل شدن به گاز شیرین در پالایشگاههای داخل را دارد.
ناشناس۲۲۵۹۳۲۲۱۰:۱۱:۵۵ ۱۴۰۰/۸/۴
خخخخه با اسرائیل رابطه برقرار نمی کرد!! اگر ایران بخواهد کاری کند از طریق یمن یا در تنگه هرمز با ابزارآلات و عوارض خیلی کارها می تواند بکند در ضمن رابطه وجود داشته قربان علنی نبوده و این را همه می دانند
ناشناس۲۲۵۹۴۱۰۱۱:۲۴:۵۴ ۱۴۰۰/۸/۴
ایران هرگز این قرارداد را لغو نکرد اجرای قرارداد کرسنت از دولت هشتم متوقف شد در این قرارداد محل تحویل گاز در ابهای سرزمینی ایران در جزیره ابوموسی روی سکوی مبارک در نظر گرفته شده بود که راه را برای ادعاهای ارضی امارات باز می کرد.
ناشناس۲۲۵۹۴۲۹۱۱:۳۱:۴۰ ۱۴۰۰/۸/۴
امارات با خرید گاز از ما زیر نفوذ ایران قرار نمی گرفت زیرا ترکیه سالها از ایران گاز خریداری می کند اما حالا در منطقه برای ما شاخ و شونه می کشد.
ناشناس۲۲۵۹۶۹۲۱۳:۵۸:۵۵ ۱۴۰۰/۸/۴
ترکیه علاوه بر ایران از روسیه، الجزایر و اخیرا از آذربایجان گاز می خرد،!
ناشناس۲۲۵۹۴۳۴۱۱:۳۵:۰۵ ۱۴۰۰/۸/۴
دولت احمدی نژاد مدارکی به دادگاه ارائه داده بود که اثبات می کرد در انعقاد کرسنت فساد صورت گرفته و پرونده داشت به نفع ایران مختومه می شد که با روی کار اومدن مجدد زنگنه در سال 92 عملا"موضوع فساد از پرونده خارج شد و ورق به کلی به ضرر ایران برگشت.
ناشناس۲۲۵۹۶۵۲۱۳:۴۱:۰۹ ۱۴۰۰/۸/۴
مسائل داخلی یک کشور تاثیری در پرونده خارجی ندارد.مثلا اگر در استخدام یک بازیکن خارجی دلالی و رشوه باشه آیا فیفا اجازه میده پول بازیکن رو ندن؟
ناشناس۲۲۵۹۸۳۰۱۵:۲۳:۵۳ ۱۴۰۰/۸/۴
در قراردادهای خارجی اگر اثبات بشود که فساد صورت گرفته قرارداد کلا" لغو می شود.
مهران۲۲۵۹۴۳۷۱۱:۳۷:۱۱ ۱۴۰۰/۸/۴
چقدر قشنگ تمام دروغ های باند زنگنه رو تکرار میکنی کدوم گاز سوخته ؟خجالت بکشید حتی با همه این خسارات ها بازهم لغوش بهتر بود وقتی که بیست پنج سال گاز رو با تخفیف بیش از سیصد درصدی میخواستن بفروشن اونم نه به قیمت روز بلکه قیمت روز اول قرارداد
مهران۲۲۵۹۴۴۳۱۱:۳۹:۱۹ ۱۴۰۰/۸/۴
جواب امثال شما رو حسن روحانی در نامه به خاتمی داده که به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی این قرارداد را خاۓنانه و کسانی که این قرارداد رو تنظیم کردن خائن خطاب کرد اینکه دیگه حرف روحانی جون شما بود
ناشناس۲۲۵۹۴۴۹۱۱:۴۱:۲۳ ۱۴۰۰/۸/۴
خود زنگنه و دولت اصلاحات از سال 80 تا 84 اجرای کرسنت را متوقف کردند و زیر ساخت های لازم برای صاردات گاز را مهیا نکردند و لذا باید محاکمه و مجازات بشوند.
احسان۲۲۵۹۲۳۰۰۹:۱۷:۵۲ ۱۴۰۰/۸/۴
سپاس بابت این مطلب خوب. ۱-« در گزارش شاخص ادراک فساد سال 2020 سازمان شفافیت بین الملل ایران در میان 179 کشور، رتبه نه چندان رشک برانگیز 149 را کسب کرد. کشورمان در این گزارش، پایین تر از کشورهای اوگاندا، بنگلادس و آنگولا قرار گرفت. در این گزارش، بالاترین نمره خاورمیانه به کشور امارات متحده عربی تعلق گرفته است و قطر حائز رتبه دوم شد.» ۲- بایستی پرسید پس اینهمه دستگاههای نظارتی و امنیتی و بازرسی چکار می کنند؟ قوه قضاییه ، مجلس ، شورای نگهبان ، مجمع تشخیص ، چندین نهاد و سازمان نظارتی و بازرسی ، چندین نهاد و سازمان امنیتی و انتظامی، حفاظت ها ، حراست ها و … ۳- حدود ۲۰ سال است در ژاپن زندگی می کنم ، و بایستی عرض کنم تعداد دستگاههای نظارتی و بازرسی در ایران بسیار بیشتر از ژاپن هست.
ناشناس۲۲۵۹۲۷۶۰۹:۴۴:۲۷ ۱۴۰۰/۸/۴
شما از چه کسانی انتظار کار درست دارید، مسئولان؟ مقاله در مورد کارها و تصمیمات اشتباه مسئولان است!!!
ناشناس۲۲۵۹۳۲۳۱۰:۱۲:۵۵ ۱۴۰۰/۸/۴
مسوولان هم از خود همین مردم هستند! پس فکر عجیب نکن
ناشناس۲۲۵۹۶۰۰۱۳:۱۵:۲۷ ۱۴۰۰/۸/۴
مسئولان سالهاست که از مردم دورند و دائم در پستها جابجامی شوند دراین دو دهه اخیر شخصی از بین مردم معمولی میشناسید که مقام و پست تاثیرگذاری گرفته باشد؟ نگد احمدینژاد که .. خنده آید خلق را
ناشناس۲۲۵۹۲۸۹۰۹:۵۲:۴۷ ۱۴۰۰/۸/۴
همین نهادهای نظارتی خیلیهاشون خانواده هاشون رو فرستادن خارج از کشور. صحبت از مبارزه با فساد در این سیستم توهین به شعور مردمه
ناشناس۲۲۵۹۲۳۲۰۹:۱۸:۲۸ ۱۴۰۰/۸/۴
این قدر برای گسترش حوزه گازی پارس جنوبی سرمایه گذاری کردیم، اما نتوانستیم صادرات گاز را افزایش دهیم! صادرات گاز به امارات و پاکستان که منتفی شد. ترکیه هم همین هفته قبل قرارداد خرید گاز از جمهوری آذربایجان را امضا کرد و بزودی واردات گازش را از ایران متوقف خواهد کرد!
ناشناس۲۲۵۹۲۴۱۰۹:۲۲:۲۴ ۱۴۰۰/۸/۴
مسئولان در هیچ ماجرایی پاسخگو زیانهایی که با تصمیمات اشتباه خود گرفته و به مردم و مملکت زیان وارد نمودند، نبوده اند. اشتباهاتی که نظیر آنها را در کشورهای دیگر نمی توان پیدا کرد. اگر یک مورد سراغ دارید، اعلام کنید.
ناشناس۲۲۵۹۲۶۱۰۹:۳۲:۳۳ ۱۴۰۰/۸/۴
بسیار مقاله جالبی بود، به این سیاهه ، قرارداد ویلموتس بلژیکی ، واگذاری هپکو ، نیشکر هفت تپه ، بانک سرمایه ، و خود برجام را اضافه کنید. باید زنگنه و نعمت زاده محاکمه شوند.
ناشناس۲۲۵۹۲۹۵۰۹:۵۷:۳۳ ۱۴۰۰/۸/۴
زنگنه را محاکمه کنید تا مردم به عدلیه اعتماد کنند رییس قوه قضا اقتدار اقتدار
حامد۲۲۵۹۳۱۶۱۰:۰۷:۳۲ ۱۴۰۰/۸/۴
قراداد کرسنت رو لغو کردید که چی بشه ؟ وقتی مصرف کننده نداری و خود نمی تونی پالایش کنی و صادر کنی چرا قراداد رو لغو می کنی ؟ این گاز داره هدر میره و ما منفعتی نداریم ، حداقل اون زمان یه منفعتی بود برای کشور به جای هدر رفت سرمایه، کسایی که قرارداد رو به خاطر مسایل سیاسی لغو کردن باید پاسخگو باشن که چه جایگزینی داشتن برای این قرارداد
ناشناس۲۲۵۹۳۴۴۱۰:۲۲:۵۵ ۱۴۰۰/۸/۴
در همان خود دولت وقت جلوگیری شد در ضمن هدر می رود؟!!!!!!! یعنی چی اگر منظورت از قطر است باید عرض شود که میزان برداشت ایران بیشتر است
ناشناس۲۲۵۹۳۷۶۱۰:۵۶:۴۶ ۱۴۰۰/۸/۴
دوستان محمود آن را لغو کردند!
ناشناس۲۲۵۹۴۲۰۱۱:۲۸:۲۱ ۱۴۰۰/۸/۴
کرسنت در سال 80 در دولت خاتمی منعقد شد خود زنگنه تا سال 84 فرصت داشت انرا اصلاح و اجرایی بکند اما چنین نکرد.
ناشناس۲۲۵۹۴۳۳۱۱:۳۳:۳۷ ۱۴۰۰/۸/۴
عزیزم در دولت اصلاحات لغو شد و مهم اقدام برای جلوگیری بود حالا در هر دولتی
ناشناس۲۲۵۹۳۸۳۱۱:۰۸:۲۳ ۱۴۰۰/۸/۴
شما ميدوني قرارداد مربوط به فروش كدوم گاز بوده؟ حداقل يه سرچ ساده بكن !!
ناشناس۲۲۵۹۴۶۸۱۱:۵۴:۴۴ ۱۴۰۰/۸/۴
وقتی از اصل موضوع اطلاع نداری اظهار نظر کردن کار درستی نیست برادر ، این گاز اون گاز نیست
ناشناس۲۲۵۹۴۲۵۱۱:۲۹:۴۷ ۱۴۰۰/۸/۴
این گاز هدر نمی رود بلکه در میدان گازی سلمان ذخیره شده و قابل تبدیل به گاز شیرین و استفاده در داخل کشور است.
رضا۲۲۵۹۳۲۹۱۰:۱۵:۳۷ ۱۴۰۰/۸/۴
عزیزم شما یک نمایندگی برای تعمیر خودرو میری قطعه رو اشتباهی عوض میکنه و پولش رو تمام و کمال از شما میگیره و شما نمیتونی کوچکترین اعتراضی بکنی .حالا ببین تو سطوح بالا چقدر از این اشتباهات و تصمیمات اشتباه دارند و پولش و تمام و کمال از جیب مردم میکشن بیرون
ناشناس۲۲۵۹۳۸۲۱۱:۰۷:۲۴ ۱۴۰۰/۸/۴
در کدام مراجع رسمی گفته شده آن سد ایراد دارد؟ حرف 4 تا آدم که نشد ملاک
ناشناس۲۲۵۹۳۸۸۱۱:۱۲:۰۳ ۱۴۰۰/۸/۴
کشور واقعا مثل شبهای برره داره اداره میشه استقبال از مدیر بانک ملی!شعر خوانی در ایرانخودرو !داماد مشاور برای شهردار! ..... بعد سرقت 3 بسته بادام هندی وحکم 10 ما حبس برای سارق اگه بدین صورت هست که زنگنه و تیمش باید حبس ابد بگیرند ؟!
ناشناس۲۲۵۹۳۸۹۱۱:۱۲:۳۲ ۱۴۰۰/۸/۴
علت این همه مشکل ازاینه مدیران ما چرخشی هستند طرف تو یه دولت وزیره تو دولت بعد ریس دفتر یا برعکس و هیج وقت بی پست و مقام نیست و چرخه بطور خیلی خاصی از بیرون نیروی جدید نمیگره
تهرانی۲۲۵۹۴۰۲۱۱:۱۷:۰۹ ۱۴۰۰/۸/۴
زمان آن رسیده که مسئولان شفاف عمل کنند و پاسخگوی تصمیمات و اقدامات خود باشند.و حتی اگر 10 سال هم گذشته باشد. در خبرها آمده بود که سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه در دادگاهی که سالها بعد از مسئولیتش برگزار شده محکوم شده است. چرا به مسئولین نباید از گل نازک تر گفت. بگذارید پذیرش مسئولیت سخت شود تا فقط افراد کاردان و مجرب حاضر به پذیرفتن آن شوند.
رضا۲۲۵۹۴۰۴۱۱:۱۹:۰۹ ۱۴۰۰/۸/۴
آب از سرچشمه آلوده است !
ناشناس۲۲۵۹۴۸۰۱۲:۰۰:۳۹ ۱۴۰۰/۸/۴
تعجب می کنم چرا اصرار داریم سرنا را از سر گشادش بزنیم؟ مسئولان کشور اگر بر اساس جناح و باند و همفکر و نظامی گری و ... انتخاب نشوند و یک شایسته سالاری کامل حکمفرما باشد ما این فجایع را نخواهیم دید که بخواهیم مسببش راجریمه کنیم، کسی که چند میلیارد دلار ضرر زده را چطوری میخواهی جریمه اش کنی؟ و اصلا تکه تکه اش بکنی چه فایده برای این مردم بدبخت ستمزده داره؟
shahram۲۲۵۹۵۷۶۱۳:۰۱:۴۲ ۱۴۰۰/۸/۴
و لغو قراردادهای خریدهای نظامی گذشته توسط دولت موقت فراموش شده هواپیمای جنگنده تانک و..............................................
ناشناس۲۲۵۹۷۷۵۱۴:۴۶:۵۶ ۱۴۰۰/۸/۴
مدام دارند با تصمیمات غلط به مردم و کشور ضربه می زنند سنت اعدام خاعن باید راه بیفته چرا اینقدر سیستم قضایی برای مردم راحت حکم می ده اما برای مجرمان حکومتی تعلل می کنه فقط دار بزنید و تمام سرمایشون بگیرید و خانوادشون را لغو تابعیت واخراج کنید
علی ابادی۲۲۵۹۸۷۸۱۵:۴۶:۲۸ ۱۴۰۰/۸/۴
همه از کرسنت بیست سال پیش میگویند، چرا از سو مدیریت واکسن کرونا و از دست رفتن ده ها هزار انسان عزا دار شدن ملیون ها نفر و یتیم شدن بیش از پنجاه هزار کودک سخنی نیست
حقگو۲۲۵۹۸۸۱۱۵:۴۷:۵۰ ۱۴۰۰/۸/۴
توی هر اداره و هر بخش کرسنت های فراوان هس ک مردم تاوان مدیران ناشایست یا باندی رو میپردازن.تا دلتون بخواد نمونه و مصداق هست.اما مشکل اینه ک میشه یه مدیر رو بجرم سواستفاده یک میلیون تعقیب کرد اما نمیشه مدیری رو بجرم هدر دادن صدها میلیون تحت تعقیب قرار داد.چه منابعی ک بخاطر نبود شایسته سالاری هدر میشه.
ناشناس۲۲۵۹۹۷۲۱۶:۲۷:۳۵ ۱۴۰۰/۸/۴
اصل ضرر غني سازي بوده چرا راجع به اون نمينوسيد؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

  3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

  5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

  7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

  8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  9. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

  10. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  11. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

  12. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

  13. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  16. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  17. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

  18. اتفاق جالب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

  19. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

  20. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

  21. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  22. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

  23. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

  24. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

  25. لطفاً ژست فرهنگی نگیرید

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

   2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

   3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

   4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

   5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

   6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

   7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

   8. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

   9. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

   10. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

   11. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

   12. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

   13. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

   14. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

   15. ادعای سخیف شبکه «تی.آر.تی» ترکیه درباره جزایر سه‌گانه ایرانی

   16. یادآوری حسین شریعتمداری به تیم مذاکره کننده؛ امروز چه روزی است؟!

   17. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا پرداختی‌ها در دستگاه‌های دولتی این قدر متفاوت است/ هم نیروی نظامی و هم اقتصاد قوی باید داشته باشیم/ ضرورت دارد الگوی کشاورزی تغییر کند

   18. تحریف سخنان رئیس‌جمهور به چه قیمتی؟!

   19. وعده چشم‌گیر میرکاظمی برای اقتصاد

   20. هشدار وزیر بهداشت درباره ورود سویه جدید کرونا به کشور/ روایت میرکاظمی از عقب‌ماندگی ده‌ساله در اقتصاد ایران

   21. مجلس به «نوری» برای تصدی وزارت آموزش و پرورش اعتماد کرد

   22. زاینده‌رود تا ۵ سال دیگر احیا نمی‌شود

   23. دستور اژه‌ای برای رسیدگی مجدد به پرونده مدیرعامل دیوار/مصباحی مقدم : برخی مشکلات ریشه ۵۰ ساله دارد

   24. مصباحی‌مقدم: باید مردم را به صبوری دعوت کرد/ کم‌بارش بودن کشور تقصیر دولت نیست

   25. سخنگوی دولت: دیوار میان مردم و دولت شکسته است/ مردم شاهدند که کشور ویدئوکنفرانسی اداره نمی‌شود

   آخرین عناوین

   بلیط هواپیما