شگردهای غرب در تسلیم کردن ملت های جهان

گروه جهان الف،   4000803059 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

پایگاه خبری "مدرن دیپلماسی" در گزارشی به تحلیل شگردهای غرب در به تسلیم واداشتن ملت‌های جهان(به طور خاص کشورهای جهان سوم) پرداخته و گفتمان سازیِ کشورهای غربی از خود در عرصه بین المللی و معرفی غرب به عنوان مدینه فاضله جهان و در عین حال استفاده از نفوذ اقتصادی در کشورهای اقصی نقاط جهان را به مثابه اصلی ترین شگردهای غرب در تسخیر ملت های جهان توصیف کرده است. 

شگردهای غرب در تسلیم کردن ملت های جهان

به گزارش الف، پایگاه خبری "مدرن دیپلماسی" در گزارشی ضمن اشاره به رویه های پنهان استعماری غرب در کشورهای مختلف جهان می نویسد: «هرآنچه ما تاکنون به آن اعتقاد داشته ایم، میوه ای است که از گذشته به ما رسیده و به نوعی از درختی به عمل آمده که غربی  ها آن را کاشته اند. از این منظر، نباید چندان عجیب باشد که بسیاری از ما، عملا غرب را مهد تمدن می دانیم و سعی می کنیم هر آنچه خوب است را از چشم انداز آن(غرب) و گفتمانی که برای ما تعریف کرده، ببینیم». 

پایگاه خبری مدرن دیپلماسی در این رابطه می نویسد:

«صحبت درباره گفتمانِ توسعه و استعمار، انسان را به یادِ داستان "جان پرکینز" در کتابش با عنوانِ "اعترافاتِ یک آدم کش(مزدور) اقتصادی" می اندازد. این کتاب در سال 1982 و در زمانی نوشته شد که تنش ها و بحران ها میان بلوک های غرب و شرق به اوج خود رسیده بود. دو بلوکِ عمده قدرت در آن زمان(شوروی و آمریکا) با تمام توان در رقابت بودند تا بتوانند در کشورهای جهان سوم نفوذ و قدرت کسب کنند. کتابِ پرکینز حاوی اعترافاتِ تکان دهنده ای بود. وی در کتاب خود می گوید که چطور نهادهای بین‌المللی در کنار یکدیگر به همراهِ آمریکا، اقدام به توطئه چینی و طراحی نقشه هایی کردند تا بتوانند بر منابعِ کشورهای جهان سوم مسلط شوند. جان پرکینز خود در یکی از این نهادهای بین المللی کار می کرد. وی ماموریت داشت تا رهبران کشورهای مختلف جهان را فریب دهد و اغوا کند تا آن ها وام های بدهی را که از سوی "بانک جهانی"، "نمایندگی ایالات متحده آمریکا برای توسعه بین المللی"، و دیگر سازمان های ارائه کمک خارجی داده می شد، بپذیرند. این ماموریت توسط گروهی به انجام می رسید که از آن ها با عنوان "آدم کشانِ(مزدوران) اقتصادی" یاد می شود. 

اضافه بر این، آدم کشان اقتصادی وظیفه داشتند که اطمینان خاطر حاصل کنند که کشورهای هدفِ آن ها، در تله بدهی که برای آن ها طراحی شده است، گرفتار شوند. وقتی این دسته از کشورها به قدری بدهکار شده بودند که قادر به بازپرداخت بدهی های خود نبودند، مجبور می شدند تا امتیازاتی را در قالبِ بهره برداری از منابع طبیعی و معدنی کشور خود به کشورهای خارجی اعطا کنند. تله هایی که آدم کشان اقتصادی با استفاده از آن ها سعی می کنند تا طعمه های خود را شکار کنند دربرگیرنده مورادی نظیرِ: ارائه گزارش های گمراه کننده از طریق محاسبات و پیش بینی های اقتصادی غلط، دستکاری در انتخابات و انجام تقلب در راستای منافع آمریکا، رشوه‌دهی، اخاذی، روابط جنسی، و حتی قتل بود. آخرین مورد(قتل) در موردِ "جیمی رودلز آگویلرا" رئیس جمهور سابق اکوادور که در کشورش با نام "کاسترو" شناخته می شد عملیاتی شد. او در یک حادثه که برای یک هلی‌کوپتر حامل وی روی داد کشته شد. هلی کوپتر مذکور در 24 ماه میِ سال 1981 سقوط کرد و آتش گرفت. بسیاری از رسانه ها در آن زمان سازمان سیا را مسوولِ قتل رئیس جمهور اکوادور معرفی کردند. 

جدای از نمونه اکوادور، یکی دیگر از کشورهایی که در تله بدهی دولت آمریکا گرفتار شد، اندونزی بود. پس از آنکه دولت اندونزی در فاصله سال های 1997 تا 1998 با بحران مالی و اقتصادی رو به رو شد، به نحو اجتناب ناپذیری مجبور شد تا یک توافق بدهیِ جدید را با صندوق بین المللی پول به امضا برساند که بر اساس آن، اندونزی با برخی الزامات اجباری از سوی صندوق بین المللی پول رو به رو شد. توافقنامه هایی از این نوع، به نوعی راهبرد آمریکا جهت به تسخیر درآوردنِ کشورهایی بودند که با چالش های اقتصادی جدی رو به رو شده بودند. 

نمونه های مالزی و اکوادور تنها مثال های کوچکی هستند که نشان می دهند جهان در عصر پسااستعمارگرایی، با چه چالش های جدیدی از سوی استعمارگرانِ جدید رو به رو شده است. 

*غرب و تلاش جهت تسلط گفتمانی بر کشورهای در حال توسعه 

"گفتمان/Discourse" اصطلاحی است که برای نخستین بار توسط "میشل فوکو" محقق مشهور فرانسوی ابداع شد. فوکو گفتمان را به مثابه یک راه و روش تعریف می کند که آنچه را قابل دیدن با چشم نیست، آشکار می کند. در قالب گفتمان، دانش و قدرت وجود دارد که به یک قدرت مشترک شکل می دهند. قدرتِ مخفی در چهارچوب گفتمان به صورت ناخودآگاه در خدمت قدرت های هژمونیک و سلطه جو قرار می گیرد. خودِ گفتمان در خلا ایجاد نمی شود و گفتمان: وجود دارد، تولید می شود، سازماندهی می شود و به نحوی عامدانه توسط مقام های حاکمِ در قدرت کنترل می گردد و به مثابه ابزار انقیاد دیگران منتشر می شود. گفتمان از سوی کشورهای غربی به کشورهای در حال توسعه، به صورت اجباری و در قالب آنچه "تمدن" خوانده می شود، تحمیل شده است. غربی‌ها سعی می کنند تا کشورهای جهان سوم را در چهارچوب ارزش ها و اصولی که مد نظر خودشان است و در دوره استعمارگرایی نیز بر ملت های مختلف جهت تحمیل شده، کنترل کنند. از این رو، بسیاری از کشورهای جهان سوم به صورت ناخواسته از لحاظ فکری نیز در دام کشورهای غربی افتاده اند. در واقع غربی ها با تصویرسازی‌های خود، عملا سعی داشته اند تا خود را به تصویری درخشان در ذهن ملت های جهان سوم تبدیل کنند. در این چهارچوب، گفتمان در خدمت اهداف قدرت های غربی است و در دوران استعمارگرایی و حتی پس از آن، قویا در خدمت منافع غرب قرار داشته است. 

*غرب و استفاده از "گفتمان توسعه" جهت تسخیر ملت های جهان  

در حالیکه که دیدگاه سنتی در قالب استعمار ملت ها حاکی از نوعی خشونت فیزیکی و برخورد قهری با ملت ها و  استعمار ثروت ها و تحقیر ملت های مختلف جهان است، گفتمان توسعه و استفاده از آن از سوی کشورهای غربی علیه ملت های مختلف جهان، نوعی اشغال آن ها بدون هرگونه استفاده از زور و اجبار به حساب می آید. در واقع، این گفتمان ابزاری است که امکان جدیدی از تسخیر کشورها را برای غرب فراهم می سازد. گسترش و ترویج این گفتمان به طور خاص پس از دوران جنگ سرد و زمانیکه غرب به ارائه مشوق های اقتصادی به کشورهای جهان سوم و مقابله با کمونیسم روی آورد، متداول شد. 

غربی ها با استفاده از گفتمانِ توسعه عملا سعی داشته اند تا با ارائه چهره ای مثبت از خود و طرح این ادعا که سعی دارند به کشورهای جهان سوم کمک کنند، عملا زمینه را برای به تسلیم واداشتنِ آن ها فراهم می کردند. بحران بدهی که برای اندونزی و اکوادور پیش آمد و پیشتر نیز به آن اشاره شد، نمودی عینی از اجرایی شدن گفتمان توسعه از سوی غرب است. در واقع، این گفتمان نوع جدیدی از امپریالیسم را در لوای "توسعه" ترویج می‌کند. غربی ها در چهارچوب گفتمان توسعه، عملا هر آنچه غرب در حوزه های مختلف تعریف کرده و می کند را مصداقی از "تمدن" ارزیابی کرده و به نوعی کشورهای جهان سوم را تشویق و ترغیب کرده تا به صورت ذهنی خود را کاملا در چهارچوب این گفتمان قرار دهند. به محض اینکه این کشورها در چهارچوب گفتمان مذکور قرار می گرفتند، غرب عملا زمینه را برای نفوذ همه جانبه خود در تار و پود ساختارهای سیاسی و اقتصادی این کشورها فراهم می کرد و به صورت نامرئی، آن ها را وادار می کرد تا از تمایلات و خواسته های آن تبعیت کنند. 

غرب جهت پیشبرد خواسته های خود در چهارچوب گفتمان توسعه، چند مرحله اساسی را مد نظر قرار داده و  سعی دارد تا از این طریق، این گفتمان را به کشورهای جهان سوم تحمیل کند.
اولا، بایستی این باور به جهان سوم تزریق شود که این دسته از کشورها عقب مانده، بی سواد و آموزش ندیده، غیرعادی، و همچنین صاحب برخی دیگر از ویژگی های منفی هستند.
دوم، غرب به تشکیل رشته های تخصصی در چهارچوب مسائل توسعه‌ای اقدام می کند. در این راستا، غربی ها از علوم مختلف از جمله سیاست و اقتصاد در امر توسعه صحبت می کنند و سعی دارند از این طریق، نوعی بی طرفی را در مسائل مرتبط با توسعه القا کنند و عملا نیات اصلی خود را از این طریق پنهان کنند.
در نهایت غربی ها از "نهادی سازیِ توسعه" استفاده می کنند. در این راستا، آن ها ارزش ها و اصول خود را در قالب اصول و چهارجوب های توسعه ای در چارچوبِ سازمان های مختلف بین المللی عرضه می‌کنند(دیگر خود به صورت عیان و آشکار، اقدام به استعمار ملت ها نمی کنند). این نهادها عملا به مثابه کارگزاران کشورهای غربی، دستورکارهای به اصطلاح توسعه ای را به کشورهای مختلف دیکته می کنند و کشورهای در حال توسعه نیز عملا گفتمانِ غربیِ توسعه را ناخواسته وارد کشورهای خود می کنند. امری که در نهایت به تسخیر کلیه ساختارهای اقتصادی آن ها به دست کشورهای غربی ختم می شود و هرگونه استقلال عمل را از آن ها می گیرد.

به طور خلاصه می توان گفت که هرآنچه ما تاکنون به آن اعتقاد داشته ایم، میوه ای است که از گذشته به ما رسیده و به نوعی از درختی به عمل آمده که غربی  ها آن را کاشته اند. از این منظر نباید چندان عجیب باشد که بسیاری از ما، عملا غرب را مهد تمدن می دانیم و سعی می کنیم هر آنچه خوب است را از چشم انداز آن(غرب) و گفتمانی که برای ما تعریف کرده، ببینیم». 

 

*لینک: 

https://moderndiplomacy.eu/2021/10/17/how-the-west-subdue-us-an-approach-of-colonial-and-development-discourse/

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۵۸۱۳۱۱۳:۴۶:۵۷ ۱۴۰۰/۸/۳
غرب کارش درست است. این شرق است که انسانها را برده می پندارد.
پایه تمدن غرب۲۲۵۸۲۰۱۱۴:۲۵:۲۳ ۱۴۰۰/۸/۳
بنیاد نهادن تمدن بدون غارتگری همان قدر دشوار است که نگاهداری تمدن بدون برده داری! ویل دورانت کتاب تاریخ تمدن
ناشناس۲۲۵۸۳۹۳۱۶:۰۶:۳۲ ۱۴۰۰/۸/۳
هر سال میلیون ها تن از شرق فرار کرده و برای داشتن یک زندگی شرافتمندانه و بهتر از کشورهای غربی درخواست پناهندگی می کنند!
ناشناس۲۲۵۸۲۰۴۱۴:۲۸:۲۱ ۱۴۰۰/۸/۳
اروپایی ها از قرن 15 تا قرن 20 میلادی جهان را مثل زالو مکیدند و به استعمار و استثمار خود در آوردند و بعد در 2 جنگ جهانی بین خود صدها میلیون نفر انسان را کشتند تا افراد ساده اندیش و ظاهرگرایی چون شما غرب را کاردرست بدانند!
ناشناس۲۲۵۸۳۰۶۱۵:۱۴:۲۳ ۱۴۰۰/۸/۳
بخش مهمی از این مکش! توسط روسیه و شوروی انجام شد- حال روز بلوک شرق را ببینید
ناشناس۲۲۵۸۵۰۹۱۷:۱۰:۴۰ ۱۴۰۰/۸/۳
استاد تاریخ! قرن 15 که اسپانیایی ها و پرتغالی ها و سپس انگلیسی ها و بقیه اروپا از طریق دریانوردی تجارت برده از آفریقا را شروع کردند و بومیان قاره آمریکا را ریشه کن کردند روسیه کجا بود؟! زمانی که هند، استرالیا و جاوه را مستعمره خود کردند روسیه کجا بود؟! روسیه تزاری از قرن 18 و 19 با همسایگان خود مثل عثمانی و ایران و اروپا در جدال بود و توانایی سفر به قاره های دیگه و مستعمره سازی نداشت و سپس بعد از انقلاب اکتبر شوروی در قرن 20 تشکیل شد و ...
ناشناس۲۲۵۸۱۸۰۱۴:۱۰:۰۸ ۱۴۰۰/۸/۳
اگر از غرب و از دنیای مدرن دلزده شده اید و تصور می کنید زیادی خشن است لطفا بفرمایید به افغانستان یا تبت کوچ کنید و به خوبی به زندگی تان ادامه دهید.
ناشناس۲۲۵۸۲۸۴۱۵:۰۲:۳۱ ۱۴۰۰/۸/۳
دل نبسته بودیم که دلزده بشیم!!
ناشناس۲۲۵۹۱۶۰۰۸:۰۶:۰۲ ۱۴۰۰/۸/۴
دل نبستی؟ هر آنچه در زندگی خود از آن استفاده می کنید اختراع غرب است. اگر از غرب ناراحتی برگرد به زندگی دوره قاجار
ناشناس۲۲۵۸۲۸۹۱۵:۰۴:۲۷ ۱۴۰۰/۸/۳
متاسفانه در اين موارد هم ردپاي غرب ديده ميشود
ناشناس۲۲۵۸۵۱۲۱۷:۱۲:۵۳ ۱۴۰۰/۸/۳
تمدن بی رحم، فاسد و غیر عادلانه غرب سقوط خواهد کرد، پس عصبانی باشید جیغ بنفش بکشید!!!
ناشناس۲۲۵۸۵۳۸۱۷:۳۲:۳۶ ۱۴۰۰/۸/۳
آن زمان که کشورهایی مانند ایران صاحب تمدن بودند مردم اروپای غربی در غارها زندگی می کردند! آن زمان هم که جهان اسلام مرکز علم و تمدن جهان بود، اروپایی های قرون وسطی حمام رفتن را جرم میدانستند و هیچ کتابخانه ای جز کتابخانه کلیسا وجود نداشت!
ناشناس۲۲۵۸۲۱۵۱۴:۳۲:۱۲ ۱۴۰۰/۸/۳
حوادث چند سال اخیر عکس این را نشان می دهد. غرب دوستانش را به ته چاه پرتاب می کند و با رقبایش مدارا می کند! چه بلایی سر حکومت افغانستان امد در حالیکه تحریم هواوی لغو شد. خوب این مساله نشان می دهد که برای طبقه نخبه ابرثروتمند غربی فقط پول مهم هست نه هیچ چیز دیگر.
ناشناس۲۲۵۸۲۲۹۱۴:۳۷:۲۶ ۱۴۰۰/۸/۳
غرب در هر نقطه ای از جهان که حاضر شده ، آرامش و امنیت را حکمفرما نموده است
مانی۲۲۵۸۲۷۶۱۴:۵۹:۴۲ ۱۴۰۰/۸/۳
مثل آرامش در کشورهای : افغانستان - سوریه - عراق -لیبی - یمن - فلسطین اشغالی - و به تازگی لبنان هنوز خیلی زوده تو این بحث ها نظر بدی پسرجان
ناشناس۲۲۵۸۳۶۹۱۵:۵۰:۱۷ ۱۴۰۰/۸/۳
افغانستان رو در زمان حضور آمریکا ببین و یک هفته بعد از خروج آمریکا رو ببین . پسر جون ! زوده کامنت بذاری
ناشناس۲۲۵۸۲۸۶۱۵:۰۳:۳۶ ۱۴۰۰/۸/۳
مثل افغانستان، عراق، سوریه، سومالی، یمن، نیجریه ..... که در اوج رفاه درحال زندگی هستن!!
ناشناس۲۲۵۸۲۶۱۱۴:۴۷:۰۳ ۱۴۰۰/۸/۳
اعتماد بنده به غرب بیشتر از چین و روسیه است
ناشناس۲۲۵۸۲۸۸۱۵:۰۴:۲۵ ۱۴۰۰/۸/۳
بالاخره آدم‌های ساده همه جا هستن!!
ناشناس۲۲۵۸۲۹۵۱۵:۰۸:۴۶ ۱۴۰۰/۸/۳
در دنیای امروز اعتماد خیلی معنی نداره، چه به شرق چه به غرب، اون چیزی که مهمه توانایی کشورها در کسب منافعشونه، و تضمین‌های عملی که از طرفشون می‌گیرن!!! هر کسی اعتماد کنه یه روز ضربه میخوره!!
جواد۲۲۵۸۲۸۰۱۵:۰۰:۵۴ ۱۴۰۰/۸/۳
بد نیست نیم نگاهی به شرق و تاریخ خونبار اما بی حاصل آنهم داشته باشید
ناشناس۲۲۵۸۵۷۲۱۷:۵۷:۲۵ ۱۴۰۰/۸/۳
اول برو فرق استعمارگری و جنگ ها را بدان چی هست
ناشناس۲۲۵۸۲۸۱۱۵:۰۰:۵۹ ۱۴۰۰/۸/۳
غربی ها اگه دزد و جنایت کار نبودن صاحب این همه ثروت نمی شدن - یک عده ظاهر بین هم گول خوردن
ناشناس۲۲۵۸۳۹۷۱۶:۰۸:۳۸ ۱۴۰۰/۸/۳
غربی ها مزد زندگی بر پایه آزادی لیبرالیسم را دریافت کرده اند. جاییکه استعدادها شکوفا می شوند.
ناشناس۲۲۵۸۳۳۰۱۵:۳۱:۳۹ ۱۴۰۰/۸/۳
اسم واقعی کشورهای در حال توسعه همان کشورهای عقب افتاده است ضمنا غرب و شرق در کار نیست هر کشوری که قدرت اقتصادی و سیاسی بیشتری داشته باشد بر کشورهای عقب افتاده تسلط دارد همانطور که فرد غنی بر فرد فقیر تسلط دارد
ناشناس۲۲۵۸۳۴۰۱۵:۳۵:۱۵ ۱۴۰۰/۸/۳
غرب اگر بدست چرا فرزندان مسئولان همگی برای زندگی به آنجا می روند هیچ کس منکر بدیهای غرب نیست اما در مقام مقایسه باشرق وحتی کشورهای اسلامی ازخیلی جهات بهتر واز نظر عدالت وحقوق بشر بهتر است زندگی بدون دقدقه آرزوی هروز ما شده شعار دادن آسان است اما عمل کردن بسیار سخت وناممکن ما از شما عدالت علی ع را نخواستیم حداقل به اندازه کشورهای غربی عدالت داشته باشید همین
علی صادقی۲۲۵۸۵۶۳۱۷:۵۱:۵۴ ۱۴۰۰/۸/۳
مطلب منتشر شده و همچنین نظرات دوستان، محترم هست و البته جای بسی حرف و مباحثه که اینجا نمیشه گفت و شنود کرد. همینقدر که معمولا کشورها به فکر منافع هستند و از هیچ کار و حتی جنایتی دریغ نمیکنن. تاریخ گواهی میده. اما اگر حال و روز امروزمون رو میبینیم که اینقدر مشکلات اطرافمونو گرفته، حتما به شرق و غرب مربوط هست ولی بیشتر به خود ما مردم و حاکمان برمیگرده. *****بیشتر مطالعه کنیم**********بیشتر مطالعه کنیم**********بیشتر مطالعه کنیم*****
ناشناس۲۲۵۸۹۰۲۲۲:۳۰:۵۶ ۱۴۰۰/۸/۳
یه عده ای همین کارها را در ایران سر ملت خودمون درمیارن.نمونش خودروسازان
ناشناس۲۲۵۸۹۵۶۲۳:۱۶:۱۱ ۱۴۰۰/۸/۳
وقتی کامنت های مخاطبان الف رو میخونی احساس میکنی یا با یه مشت آدم غربزده طرفی یا یه عده مزدورقلم به مزد که وظیفه دارند در قبال پولیکه گرفتن اراجیف ببافن.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

  3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

  5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

  7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

  8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  9. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

  10. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  11. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

  12. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

  13. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  16. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  17. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

  18. اتفاق جالب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

  19. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

  20. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

  21. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  22. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

  23. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

  24. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

  25. لطفاً ژست فرهنگی نگیرید

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما