رییس سازمان سینمایی: سینمای ایران به نوسازی و بازسازی انقلابی نیاز دارد  

گروه فرهنگی الف،   4000803002

رییس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: اعتقاد دارم در جشنواره فیلم کوتاه تهران، آینده سینمای ایران رقم می‌خورد و بستر رویش استعدادهای جدید است. پس از چهار دهه، سینمای ایران به نوسازی، بازسازی انقلابی، جوان سازی و تحول نیاز دارد. 

رییس سازمان سینمایی: سینمای ایران به نوسازی و بازسازی انقلابی نیاز دارد  

به گزارش ایرنا، محمد خزاعی در آیین اختتامیه سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران شامگاه یکشنبه در کتابخانه جندی شاپور، برگزار شد، اظهار داشت: جشنواره فیلم کوتاه دستاورد ارزشمندی است که حاصل تلاش عزیزان بسیاری در سال های متمادی گذشته است. از این رو،  وظیفه خودم می دانم از همه آنانی که در رشد و بالندگی نهال سینمای جوان دستی بر آتش داشته اند قدردانی کنم. 

وی با بیان اینکه از هیات‌های انتخاب و داوری و از همه فیلمسازان و جوانان خلاق و هنرمند هم تشکر می کنم. چه آن هایی که آثارشان در جشنواره حضور داشت و چه فیلمسازانی که به دلیل  شاخص های جشنواره و سلایق گروه های انتخاب، در بخش مسابقه نبودند، افزود: از سال های دور به یاد دارم که جشنواره فیلم کوتاه تهران همیشه با جنب ‌و ‌جوش و شور و هیجان خاصی برگزار می شده و همچنان هم، ادامه دارد.

رییس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ادامه داد: همین شور و حرارت و اعتراض‌ها و مطالبه ها باعث می‌شود که جنس این جشنواره متفاوت از سایر جشنواره‌ها باشد. پرسشگری و مطالبه گری مسیر را برای پویایی و بالندگی سینما هموارتر می‌کند. اعتقاد دارم اینجا، آینده سینمای ایران رقم می خورد و بستر رویش استعدادهای جدید است. پس از چهار دهه سینمای ایران به نوسازی، بازسازی انقلابی، جوان سازی و تحول نیاز دارد. 

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: الزامات و مقتضیات جامعه امروز "هنر - صنعت سینما" را دستخوش تغییر کرده است و به موازات این تغییر،  باید نسل های جدید با ظرفیت، بینش، بصیرت تازه و تجربه های نو از راه برسند و با تکیه بر میراث گذشتگان پیشتاز و پیشران جریانات تازه شوند. بدون شک، سینمای جوان خاستگاه جریان شناسی و جریان سازی نوین سینماست.

وی افزود: تاکنون، سینمای ایران و به طور ویژه، «فیلم های کوتاه ایرانی» در جشنواره های جهانی افتخاراتی را کسب کرده اند و همه ساله از افتخارات این سینما بارها می‌شنویم. این اتفاق خوبی است. ولی معتقدم نیاز به تغییر نگرش و الگو در عرصه فرهنگ جهانی داریم.

خزاعی ادامه داد: ما به استراتژی جدیدی در سینما نیاز داریم. سهم سینمای ایران در چشم انداز فرهنگ جهانی کجاست؟ اینک، در «عصر تصویر جهان» زندگی می کنیم؛ به میزانی که «تصویر خودمان» را بسازیم سهمی در سیطره فرهنگی و سینمای جهان خواهیم داشت.با همه جهش های گاه به گاه؛ باورم این است که هنوز در تصویرسازی فرهنگ جهانی سهم و مشارکتی نداریم. 

رییس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: متاسفانه برغم فرهنگ غنی، ادبیات با شکوه، تاریخ پر افتخار و نیروی انسانی عظیم و .... ما از طریق تصاویر و فیلم های مان فقط، نمایشی مردم شناختی صرف برای غرب بوده ایم.  نتوانسته‌ایم این همه غنای فرهنگی، ارزش‌های اخلاقی، اسطوره ها و قهرمانان ملی مان را به جهان معرفی کنیم.

وی تاکید کرد: سینمای ما امروز به دیپلماسی عمومی برای ارائه تصویری واقعی تر به جهان نیاز دارد. زمان برای یک انقلاب سینمایی فرا رسیده است. در گام دوم انقلاب نقشه راه مان این باشد که در سینما علاوه بر "تکنیک" به "محتوا" بیندیشیم.شما عزیزان آگاهید که سینما دیگر، صرفا، ابزار سرگرمی نیست بلکه فضای "اندیشه ورزی" است. 

خزاعی با بیان اینکه نیاز است از مدل الگوگیری و مصرف گرایی صرف محصولات سینمای جهان فاصله بگیریم و تصویر خودمان را به جهان عرضه کنیم، گفت: تصویری از زیبایی ها، اسطوره ها و تاریخ پرفراز و نشیب سرزمین مان. به عنوان مسئول سینمای ایران در دوره جدید به صراحت اعلام می کنم.

وی خاطرنشان کرد: برای بازسازی و معماری نوین سینما به حضور شما جوانان فیلمساز متعهد به فرهنگ ایرانی و اسلامی و ظرفیت های نوظهور و انقلابی نیاز داریم. و در این راستا، از هیچگونه تلاشی برای حمایت و تقویت سینمای انقلابی، سینمای کوتاه خلاق، جسور، کنجکاو، اخلاقمند و خانواده گرا دریغ نخواهیم کرد.

رییس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: به شخصه معتقدم این نوع سینما فراتر از اهداف تجربی و مزیت های آموزشی که دارد از آن رو که اسیر کلیشه ها و مقتضیات سینمای بدنه نیست خلاق تر است به شرط آن که مطالبات واقعی مردم و نیازهای فرهنگی جامعه در آن لحاظ شود.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

 2. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 4. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

 5. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

 6. بازار ارز در سایه خوشبینی‌ و بدبینی‌ها/ دلار ۱۸ هزار تومانی در راه است؟

 7. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 8. آیا نام های محلی، «بیگانه» هستند؟

 9. نجات اردوغان با پول ایران

 10. جزییات ماجرای اذیت و آزار یک معلم توسط دانش‌آموزان در کلاس درس

 11. آقای وزیر، اینترنت مان «نفتی» شده است!

 12. نظر قالیباف درباره ماجرای عنابستانی و سرباز راهور/ ارزیابی امیرعبداللهیان از دور اول مذاکرات وین/ پیش‌بینی رئیس بانک مرکزی درباره بازار ارز

 13. «سندروم ایجاد سامانه» به کالاهای اساسی هم رسید/ بازرگام متعلق به کیست؟

 14. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

 15. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

 16. جنبشی که دیگر جنبش نیست 

 17. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

 18. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

 19. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

 20. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

 21. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

 22. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

 23. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

 24. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 25. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما