به بهانه شیوع کرونا؛ انتشار اسناد محرمانه ترور کندی بار دیگر به تعویق افتاد

گروه جهان الف،   4000802048

جو بایدن انتشار اسناد محرمانه دولتی مربوط به ترور جان اف کندی، رئیس جمهور اسبق آمریکا را بار دیگر به تعویق انداخت و علت این تصمیم را تاخیر‌های مربوط به کرونا دانست.

انتشار اسناد محرمانه ترور کندی بار دیگر به تعویق افتاد

به گزارش صدا و سیما؛ روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به قلم ایمی بی. وانگ نوشت: اسناد مربوط به ترور کندی نخست قرار بود هفته آینده منتشر شود. بایدن روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد این اسناد در دو مرحله، یکی اواخر امسال و دیگری در اواخر سال ۲۰۲۲ منتشر خواهند شد.

بر اساس این بیانیه، انتشار اسناد به پیشنهاد آرشیو ملی آمریکا به تعویق افتاد. بنا بر اعلام آرشیو ملی آمریکا شیوع کرونا «تاثیر قابل توجهی روی نهادهای» مسئول بررسی ویرایش اسناد داشته است.

بایدن در این بیانیه نوشت: «آرشیو ملی همچنین گفته است اتخاذ چنین تصمیم‌هایی مستلزم روندی حرفه ای، کارشناسی شده و منظم است و نباید شتابزده صورت گیرد.» وی گفت موافق است که نهاد‌ها برای این کار نیاز به زمان بیشتری دارند.

رئیس جمهور آمریکا گفت برخی از این اسناد پانزدهم دسامبر امسال و برخی دیگر ۱۵ دسامبر سال ۲۰۲۲ منتشر خواهند شد.

به موجب «قانون گردآوری اسناد ترور جان اف کندی» مصوب سال ۱۹۹۲، همه اسناد ترور باید ظرف ۲۵ سال - یعنی تا اکتبر ۲۰۱۷- باید منتشر می‌شدند، اما بر اساس این قانون، در مواردی که نگرانی‌های مربوط به امنیت ملی مهم‌تر از منفعت عمومی در انتشار اسناد است، به تعویق انداختن انتشار اسناد مجاز دانسته شده است.

بنا بر اعلام آرشیو ملی، حدود ۸۸ درصد این اسناد از اواخر دهه ۱۹۹۰ منتشر شده است.