مترو و اتوبوس، بستری برای ابتلا به کرونا / تعدد مراجع تصمیم‌گیر؛ آفتِ مدیریت کووید در کشور

گروه اجتماعی الف،   4000802023

عضو کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به احتمال وقوع پیک ششم بیماری در روزهای آتی و انتقاد از تعدد مراجع تصمیم‌گیری پیرامون مدیریت کرونا، در عین حال درباره بازگشایی مدارس گفت: پیشنهادی که از سوی کارشناسان درباره بازگشایی مدارس مطرح است، واکسینه بودن والدین است؛ یعنی بچه‌هایی برای حضور در مدرسه امن تشخیص داده شوند که والدینشان واکسن زده باشند.

مترو و اتوبوس، بستری برای ابتلا به کرونا / تعدد مراجع تصمیم‌گیر؛ آفتِ مدیریت کووید در کشور

دکتر محمد وجگانی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه واکسیناسیون کرونا هنوز به سطح مطلوب حدودا ۸۰ درصدی نرسیده است، درباره بازگشایی مدارس، گفت: به دلیل سیاست‌های کلی موجود ناگریز از بازگشایی‌ها هستیم؛ بنابراین باید مدیریتی هوشمند شکل گیرد که برای هر مدرسه، منطقه و شهر ملاحظات خاص درنظر گرفته شود و در عین حال وضعیت رنگ‌بندی منطقه نیز در تصمیم‌گیری‌ها مهم است. از این رو زمان بازگشایی، نحوه آن و... باید به مدیریت‌های خرد حوزه مربوطه واگذار شود.

وی با تاکید بر اینکه نمی‌توان با یک نسخه واحد کل کشور را اداره کرد، افزود: نمی‌توان در همه مناطق گفت مدارس اجبارا باز یا اجبارا بسته باشد. در مورد نحوه برگزاری کلاس‌های حضوری باید فاصله گذاری‌ها رعایت شود و استفاده از ماسک باید اجباری باشد. بودن مواد شوینده کافی برای شست و شوی دست‌ها بسیار ضروری است؛ زیرا دستان آلوده می‌تواند بستر انتقال بیماری باشد. همچنین رصد افراد آلوده و کسانی که با آنها در تماس بودند از اهمیت بالایی برخوردار است؛ یعنی اگر خانواده‌ای به بیماری مبتلا شدند از فرستادن بچه‌ها به مدرسه خودداری کرده و اگر هم معلمی بیمار شد برای تدریس به مدرسه نیاید.

این ایمونولوژیست ادامه داد: پیشنهادی که از سوی کارشناسان درباره بازگشایی مدارس مطرح است، واکسینه بودن والدین است؛ یعنی بچه‌هایی برای حضور در مدرسه امن تشخیص داده شوند که والدینشان واکسن زده باشند.

وی درباره سامانه مدیریت هوشمند کرونا، بیان کرد: در این مورد در جلسه آخر کمیته علمی اساتید اطلاعات خود را ارائه کردند و مقرر شد این طرح به شکل پایلوت در ۳ استان قزوین، آذربایجان غربی و کردستان اجرا شود؛ ولی چون ما تعدد مراجع تصمیم‌گیری داریم و گاهی هم هماهنگی‌های لازم صورت نمی‌گیرد، می‌بینیم قبل از اینکه نتیجه‌ یک اقدام کشوری تایید شود، در جایی دیگر تصمیماتی می‌گیرند و اقداماتی انجام می‌دهند که این ناهماهنگی در تصمیمات و اقدامات به عنوان بزرگترین آفت مدیریت کرونا در کشور است. تا زمانی که به مدیریت واحد نرسیم و تا زمانی که یک مرجع جامع تصمیم‌گیری برای همه امور نداشته باشیم، متاسفانه نه تنها بر مشکل فائق نمی‌شویم بلکه اقدامات متضاد و خنثی کننده از سوی مراجع مختلف اعمال می‌شود که مشکلاتی به وجود می‌آورد.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا، گفت: کنترل هوشمند، نکات و ملاحظات خاصی دارد؛ ولی اینکه بخواهیم در شرایط فعلی ۱۰۰ درصد به آن سیستم وابسته باشیم شاید درست نباشد؛ اما در هر صورت یک گام رو به جلو است و باید به این مسیر وارد شویم تا نقاط ضعف و قوت طرح را ببینیم و آهسته آهسته به اصلاح ایرادات احتمالی و ارتقای این سامانه هوشمند بپردازیم. هنوز نه پایلوتی از طرح صورت گرفته و نه نتیجه‌ای منتشر شده است که بتوان برای کشور بر آن مبنا تصمیم گرفت و احتمالا تصمیمات فعلی بر مبنای موضوعات دیگری گرفته می‌شود.

وی درباره لغو دورکاری‌ها در استان تهران نیز تاکید کرد: در این مورد باید نکات مختلفی را کنار یکدیگر در نظر گرفت. بستر حمل و نقل عمومی از نظر بهداشتی ناامن است و مترو و اتوبوس محلی است که افراد را در معرض ابتلا قرار می‌دهد. لغو دورکاری می‌توانست گام به گام و با سیاست متعادل‌تری صورت گیرد ولی به هرحال نحوه اعلام فعلی، مخاطرات و نگرانی جدی را به همراه دارد در این شرایط فقط میتوانیم بگوییم هرکس نکات حفاظت شخصی را رعایت کند تا بیمار نشود.

او با تاکید بر پرهیز از شتابزدگی در تصمیم گیری‌ها در  مدیریت کرونا، اظهار کرد: افراد باید با وجدان باشند و اگر به بیماری مبتلا شدند و یا حتی مشکوک به بیماری هستند به خاطر خداوند و بشریت در جامعه حضور پیدا نکنند تا سایرین را آلوده نکنند.

وجگانی درباره شرایط کرونا در روزهای آتی، تصریح کرد: پیش‌بینی‌ها حاکی از بروز پیک بعدی در هفته‌های آتی است. نکته مهمی که می‌تواند عاملی برای کنترل و بهبود شرایط باشد رعایت پروتکل‌های بهداشتی بویژه زدن ماسک است تا زمینه انتشار ویروس متوقف شود و امیدوار باشیم پیک ششم با شرایط ناگواری رخ ندهد. رعایت بهداشت فردی وابسته به وجدان و شعور اجتماعی افراد است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

 2. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 3. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

 4. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 5. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

 6. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

 7. آٰرمان عبدالعالی قصاص شد

 8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 9. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

 10. پرونده ای که کاش دیگر تکرار نشود...

 11. قمه‌کشی کودکان برای یکدیگر در یکی از خیابان‌های تهران!

 12. صحبت‌های خانواده «غزاله شکور» پس از قصاص قاتل دخترشان

 13. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

 14. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

 15. پرچم سفید اردوغان در برابر دلارهای بن زاید

 16. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

 17. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

 18. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

 19. واکنش سردبیر میزان نسبت به خبر اعدام آرمان عبدالعالی

 20. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

 21. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 22. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

 23. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

 24. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

 25. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما