روند صعودی نفت معکوس شد

گروه اقتصادی الف،   4000729072
روند صعودی نفت معکوس شد

قیمت نفت در معاملات روز پنج‌شنبه که بعضی از سرمایه گذاران به سودگیری از رشد اخیر قیمتها اقدام کردند، کاهش یافت.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۵۴ سنت معادل ۰.۶ درصد کاهش، به ۸۵ دلار و ۲۸ سنت در هر بشکه رسید و رشدی که ابتدای معاملات داشت را واگذار کرد. این شاخص روز گذشته ۰.۹ درصد صعود کرده بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ماه دسامبر ۳۳ سنت معادل ۰.۴ درصد کاهش یافت و به ۸۳ دلار و ۹ سنت در هر بشکه رسید. بهای قرارداد نوامبر وست تگزاس اینترمدیت که روز چهارشنبه منقضی شد، پس از صعود به بالاترین حد از ماه اکتبر سال ۲۰۱۴، با ۹۱ سنت معادل ۱.۱ درصد افزایش بسته شد.

ساتورو یوشیدا، تحلیلگر کالا در شرکت راکوتن سکیوریتیز گفت: ما تا حدودی شاهد اصلاح قیمتها هستیم اما فضای بازار مثبت مانده زیرا افزایش تولید بزرگی از سوی آمریکا یا اوپک انجام نگرفته است. بهای نفت برنت با محدود شدن عرضه در بازارهای نفت جهان و ادامه تلاشهای کربن‌زدایی آمریکا که افزایش تولید را محدود خواهد کرد و همزمان افزایش تقاضا شرکتهای نیرو برای نفت می‌تواند به ۹۰ دلار در هر بشکه برسد.

قیمتهای نفت تحت تاثیر ادامه افزایش تدریجی عرضه اوپک که برخلاف امید بازار به مداخله این گروه و افزایش بیشتر تولید برای رفع کمبود عرضه بود، افزایش پیدا کرده‌اند.

پالایشگاههای نفت برای تامین تقاضای رو به رشد در آسیا، اروپا و آمریکا تولیدشان را افزایش می‌دهند اما فعالیت تعمیراتی و قیمتهای بالای گاز میزان عرضه را در سه ماهه چهارم محدود نگه خواهد داشت.

بازارهای نفت هفته جاری تحت تاثیر کمبود جهانی زغال سنگ و گاز که باعث روی آوردن به مصرف دیزل و نفت کوره برای تولید برق شده است، هفته جاری به بالاترین رکورد چند سال اخیر صعود کردند.

آمارهای هفتگی هم تقاضای قوی در آمریکا را تایید کردند؛ گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد ذخایر نفت در هفته منتهی به ۱۵ اکتبر، به میزان ۴۳۱ هزار بشکه کاهش پیدا کرده و به ۴۲۶.۵ میلیون بشکه رسیده است در حالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز رشد ذخایر به میزان ۱.۹ میلیون بشکه را پیش بینی کرده بودند.

ذخایر نفت در کاشینگ اوکلاهاما که هاب تحویل معاملات نفت ست، به پایین‌ترین میزان از اکتبر سال ۲۰۱۸ رسیده که به زمان‌بر بودن رفع محدودیت عرضه در بازار اشاره دارد.

بر اساس گزارش رویترز، ذخایر بنزین آمریکا در همین مدت ۵.۴ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۲۱۷.۷ میلیون بشکه رسید که پایین‌ترین میزان از نوامبر سال ۲۰۱۹ است و ذخایر سوختهای دیگر به سطحی افت کرد که از آوریل سال ۲۰۲۰ مشاهده نشده بود.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

  3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

  5. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

  6. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

  7. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  8. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

  9. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  10. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

  11. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  12. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

  13. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  14. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  15. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  16. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

  17. اتفاق جالب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

  18. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

  19. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

  20. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  21. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  22. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

  23. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

  24. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

  25. لطفاً ژست فرهنگی نگیرید

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما