مردم آنفلوآنزای امسال را جدی‌تر بگیرند

گروه سلامت الف،   4000729024
مردم آنفلوآنزای امسال را جدی‌تر بگیرند

رئیس بخش عفونی بیمارستان ولیعصر(عج) بیرجند گفت: اتفاقی که شاید امسال نگرانش باشیم این است که پارسال بیماری آنفلوانزا در جامعه چرخشی نداشته، اما امسال بسیاری از افراد به آن حساس هستند و شاید یک موج اپیدمی آنفلوانزا را داشته باشیم.

مسعود ضیایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بیماری آنفلوانزا از قدیم درگردش بوده که در فصل سرما تشدید می‌شود؛ همیشه افرادی که حساس تر بودند به نوعی به این بیماری مبتلا می‌شدند و بیماری شدیدتری داشتند برای پیشگیری از آن واکسن آنفلوانزا را داشتیم که سوش‌های شایع سال قبل را پوشش می‌داده و تصور بر این بوده که با این کار می‌شود تا حدی جلوی آنفلوانزای فصلی را در افرادی که حساس تر هستند گرفت .

وی افزود: سال گذشته متاسفانه به علت کمبود واکسن عده بسیاتر کمی واکسینه شدند؛ از طرفی به خاطر مراقیت‌های شدید و رعایت پروتکل‌ها و زدن ماسک بخاطر شرایط خاص کرونا، کمترین موارد آنفلوانزا را داشتیم و خوشبختانه مشکلی پیش نیامد.

این متخصص عفونی گفت: یکی از دلایل موج اپیدمی این است که پارسال این چرخش نبوده و ایمنی نسبی ایجاد نشده و باتوجه به واکسیناسیون که انجام شده و عده زیادی واکسن دریافت کردند شاید مانند قبل پروتکل‌ها را رعایت نکنند و چون راه انتقال آنفلوانزا قطرات تنفسی است؛ آنفلوانزا چرخش پیدا کند و باعث ابتلای بسیار شود.

ضیایی با توصیه به اینکه واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های پرخطر مطابق سال‌های گذشته تزریق شود، افزود: زمان تزریق آنفلوانزا اواخر تابستان در نیمه دوم شهریور و بهترین زمان آن در فصل پاییز و اوایل پاییز است.

چه کسانی لازم است واکسن را دریافت کنند؟

رئیس بخش عفونی بیمارستان ولیعصر(عج) بیرجند اظهار کرد: کارکنان سیستم بهداشت و درمان، دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی و کسانی که با بیماران سر و کار دارند؛ کارمندان و کارکنان دامپزشکی، نیروی انتظامی، کسانی که نقص ایمنی دارند، بیماران خاص و صعب العلاج، کارکنان مراکز نگهداری سالمندان، تمام افرادی که بالای ۶۵ سال هستند، زنان باردار تا دو هفته بعد از زایمان و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند مانند بیماری‌های ریوی و آسم، قلبی، کلیوی، دیابت ، کودکان ۶ ماه تا 8 سال که به خاطر بیماری قرص آسپرین دریافت می‌کنند، باید این واکسن را دریافت کنند.

ضیایی با بیان اینکه افراد چاق و مسافرین کشورهای خارج در اولویت تزریق واکسن هستند، تصریح کرد: اگر به هر دلیلی کسی می‌خواهد واکسن بزند و در سن ۶ ماه تا ۸ سال است باید دو نوبت در فاصله یک ماه تزریق کند و اگر سال گذشته دو نوبت را دریافت کرده و زیر هشت سال است امسال دریافت یک نویت کافی است.

این متخصص عفونی اظهارکرد: دز این واکسن نیم سی سی است و برای سنین متفاوت فرقی نمی‌کند؛ اکنون تمام دز تزریق می‌شود؛ واکسن آنفلوانزا سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی است؛ فرقشان در این است که سه ظرفیتی، دو سوش تایپa ، یک سوش تایپ b را پوشش می‌دهد و چهار ظرفیتی دو سوش تایپ  a و b  را پوشش می‌دهد.

فاصله واکسن آنفلوانزا با واکسن کرونا

رئیس بخش عفونی بیمارستان ولیعصر(عج) بیرجند گفت: اگر مبتلا به کرونا شدید حداقل دو هفته‌ای باید فاصله باشد تا بتوانید واکسن آنفلوانزا را دریافت کنید؛ اگر کرونا ندارید و  می‌خواهید واکسن کرونا و آنفلوانزا بزنید، فاصله یک هفته کفایت می‌کند و حتی همزمان می‌شود تزریق کرد، اما شاید عوارض بیشتری داشته باشد بنابراین با فاصله بهتر است.

ضیایی افزود: دز سوم واکسن کرونا برای کسانی که نقض ایمنی دارند، بیماران خاص و کارکنان سیستم بهداشتی تصویب شده و در استان نیز تزریق آن آغاز شده است.

وی با بیان اینکه تزریق واکسن آنفلوانزا حتماً باید در دست صورت گیرد و بهتر است در دست مخالف غالب تزریق شود، افزود: این واکسن عوارض خفیفی چون خارش، سوزش و درد محل تزریق دارد.

ضیایی با اشاره به موارد منع واکسن گفت: کسانی که آلرژی شدید به واکسن و ترکیبات آن دارند و  افراد دارای سابقه بیماری گیلن‌باره در طی شش هفته پس از دریافت واکسن آنفلوانزای قبلی و افرادی که حساسیت شدید به تخم مرغ  دارند باید با نظر پزشک اقدام به دریافت واکسن کنند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان ولیعصر(عج) بیرجند خاطرنشان کرد: کسانی که واجد شرایط هستند واکسن را تهیه و تزریق کنند و درعین حال مراقبت‌ها برای کرونا خصوصا در پیشگیری از انتقال بیماری به دیگران جدی باشد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. هشدارهای تجمع مردم اصفهان

  2. آیا «رئیسی» حریف اژدهای هفت سر فیش های نجومی می شود؟!

  3. اعتراف رسانه آمریکایی به قدرت نیروهای مسلح ایران

  4. آٰرمان عبدالعالی قصاص شد

  5. روحانی چگونه می‌تواند به سیاست بازگردد؟/ انتقاد قالیباف از بی‌توجهی به جوانگرایی/ ارزیابی توکلی از عملکرد مجمع تشخیص مصلحت

  6. خبر بد از ایران برای نیروی هوایی آمریکا

  7. پرونده ای که کاش دیگر تکرار نشود...

  8. سایه روشن‌های یک قرارداد پرحاشیه

  9. واکنش شریعتمداری به افشای حقوق نجومی بگیران؛ «انگور را دانه دانه می‌خورند!»

  10. قمه‌کشی کودکان برای یکدیگر در یکی از خیابان‌های تهران!

  11. انگیزه‌های ترکیه از تشکیل شورای منطقه‌ای کشورهای ترک زبان

  12. نوزاد ۲۳ روزه شروع به حرف زدن کرد!

  13. صحبت‌های خانواده «غزاله شکور» پس از قصاص قاتل دخترشان

  14. ارزیابی مخبر از عملکرد دولت در زمینه ثبات قیمت‌ها/ طرح پیشنهادی وحیدی برای اداره کشور/ ذوالنوری: اراده ما احیای برجام است

  15. پرچم سفید اردوغان در برابر دلارهای بن زاید

  16. بی ارزش شدن لیره و هجوم شهروندان بلغار به بازار ترکیه

  17. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  18. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  19. درخواست حسین شریعتمداری از رئیسی/کمپین علیه دولت/ نامه نمایندگان مجلس به سران قوا/ایده محسن رضايی اجرايی می شود؟

  20. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  21. واکنش سردبیر میزان نسبت به خبر اعدام آرمان عبدالعالی

  22. آیا مشکل خودروسازان تحریم و تورم است؟!

  23. مجلس را گران اداره نکنید!

  24. آزمون بزرگ دولت برای مقاومت در برابر تقاضا برای افزایش حقوق

  25. سقف درآمد پزشکان بالاخره کجاست؟ 

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما