در گفت و گو با روسیه۲۴: سردار باقری: افق همکاری‌های نیروهای مسلح ایران و روسیه روشن است

گروه سیاسی الف،   4000728093

سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با اشاره به این که بخشی از سند راهبردی همکاری ایران و روسیه درحوزه های دفاعی، نظامی و امنیتی است، تاکید کرد که این سند افق روشنی را فرا روی همکاری های نیروهای مسلح دو کشور در زمینه های مختلف می گشاید.

سردار باقری: افق همکاری‌های نیروهای مسلح ایران و روسیه روشن است

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سفر روز 14 مهر ماه جاری به مسکو، اعلام کرد سند راهبردی همکاری ایران و روسیه بزودی تنظیم می شود. 

سردار سرلشکر باقری در مصاحبه با روسیه ۲۴ که بخش کوتاهی از آن نیز روز گذشته منتشر شد، در مورد سند همکاری های راهبردی ایران و روسیه خاطرنشان کرد:  سران دو کشور در مورد این سند راهبردی تفاهم کامل دارند. 

وی با بیان اینکه  بخشی از این سند مربوط به همکاریهای نظامی و امنیتی ایران و روسیه ازجمله آموزش کادر نظامی، مبارزه با تروریسم در آسیای مرکزی و برگزاری رزمایش های مشترک است، اظهار داشت: امیدواریم این سند در آینده نزدیک امضا شود. 

این مقام نظامی ارشد جمهوری اسلامی ایران افزود: این سند افق روشنی را فرا روی همکاریهای نیروهای مسلح ایران و روسیه می گشاید. 

سردار سرلشکر محمد باقری همچنین با اشاره به اهمیت همکاری ها و هماهنگی ایران و روسیه در حوزه های دفاعی، نظامی و امنیت، تاکید کرد که وضعیت امنیتی منطقه و تحرکات تروریست ها و چالش های موجود، ضرورت همکاری و هماهنگی اقدامات دو کشور را اثبات می کند. 

اقدامات آمریکا چالش های فراوانی را ایجاد کرده است

سردار سرلشکر باقری در ادامه مصاحبه با رسانه روسی تصریح کرد: فرار نیروهای آمریکایی از افغانستان اقدام غیرمسئولانه بود و از عواقب این خروج غیرمسئولان این است که امروز شاهد خطرات و تهدیدهای زیادی هستیم که از افغانستان منشاء می گیرد و سرازیر شدن سیل پناهجویان از این کشور و فعالیت تروریست های داعش در افغانستان از جمله این تهدیدها است. 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفت: همه این مسائل ممکن است به ما، پاکستان و آسیای مرکزی و دیگر کشورهای منطقه سرایت کند. این مساله ممکن است روسیه را نیز دربرگیرد. 

وی افزود: آمریکا پس از افغانستان نیروهای خود را از سوریه و عراق خارج می کند و از تعداد ناوها و ناوهای هواپیمابر آمریکایی در تنگه هرمز و خلیج فارس کاسته شده است.

سردار سرلشکر باقری در ادامه تصریح کرد: این به معنای آن نیست که آمریکا از خصومت علیه ایران و روسیه صرف نظر کرده است. مداخله آنها در امور داخلی ما همچنان ادامه دارد. 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در مورد مذاکرات طالبان و آمریکا مشکوک بودیم، اظهار داشت: گروه تروریستی داعش ممکن است که از خلاء قدرت بوجود آمده در افغانستان استفاده کند.

سردار باقری گفت: این وضعیت و نیز وضعیت اقیانوس هند ضرورت همکاری و هماهنگی اقدامات ایران و روسیه را اثبات می کند. 

دولت سیزدهم برای توسعه روابط با کشورهای شرق مصمم است

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در بخشی از این مصاحبه گفت: دولت سیزدهم به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی، مصمم به توسعه روابط و همکاریها با شرق است و عوامل زیادی به این امر کمک می کند. 

وی افزود: آمریکا ۴۲ سال است که علیه ایران تحریم هایی را وضع کرده است و در جنگ تحمیلی هم به صدام متجاوز کمک کرد و هیچ اقدام مثبتی در مورد ایران نکرده است. 

سردار سرلشکر باقری یادآوری کرد که حتی پس از امضای برجام که ایران از ابعاد برنامه هسته ای خود کاست، آمریکا به تحریم ها ادامه داد و از برجام خارج شد. 

سوریه نمونه خوبی از همکاریهای ایران و روسیه است

سردار سرلشکر پاسدار باقری با بیان اینکه ایران و روسیه در طول سالیان متمادی است که در عرصه های گوناگون همکاری می کنند، به سوریه به عنوان نمونه ای از همکاریهای گسترده دو کشور اشاره و اظهار داشت: ما تلاش های گسترده ای را برای حفظ حاکمیت سوریه بکار بستیم.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح کشورمان با اشاره به محدود شدن تماس های نظامی ایران و روسیه در دوره همه گیری کرونا تصریح کرد: ارتباط ما اکنون از سر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد که ایران و روسیه در عرصه آموزش های نظامی همکاریهای خوبی دارند. 

سردار سرلشکر باقری یادآوری کرد که نشست کمیسیون مشترک نظامی ایران و روسیه سه ماه دیگر در تهران برگزار خواهد شد و همکاریهای دو کشور در عرصه های دفاعی گسترش بیشتر خواهد یافت. 

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب همواره بر گسترش همکاریهای نظامی با روسیه تاکید کرده است، گفت: ایران و روسیه شرکای راهبردی هستند. اگر رقابتی وجود داشته باشد در عرصه تجارت نفت و گاز است که دو کشور در این عرصه ها غنی هستند.

وی افزود: ما همواره از یکدیگر در عرصه بین المللی حمایت کرده ایم. در عرصه نظامی هیچ گونه سوء تفاهم و ابهامی وجود ندارد. در مورد سوریه، قفقاز، خلیج فارس، دریای سرخ دیدگاههای بسیار نزدیک داریم. 

رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: حتی اگر تصور شود ایران با آمریکا توافق می کند که فرضیه بسیار بعیدی به نظر می رسد، ما هیچگاه از روسیه جدا نخواهیم شد.

 سردار باقری از روز یکشنبه  گذشته برای انجام دیدار رسمی در روسیه بسر می برد و در این مدت با وزیر دفاع و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه دیدار کرد و سفری نیز به سن پترزبورگ داشته و قرار است به آستراخان در ساحل دریای خزر نیز سفر کند . 

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. هشدارهای تجمع مردم اصفهان

  2. آیا «رئیسی» حریف اژدهای هفت سر فیش های نجومی می شود؟!

  3. اعتراف رسانه آمریکایی به قدرت نیروهای مسلح ایران

  4. آٰرمان عبدالعالی قصاص شد

  5. روحانی چگونه می‌تواند به سیاست بازگردد؟/ انتقاد قالیباف از بی‌توجهی به جوانگرایی/ ارزیابی توکلی از عملکرد مجمع تشخیص مصلحت

  6. خبر بد از ایران برای نیروی هوایی آمریکا

  7. پرونده ای که کاش دیگر تکرار نشود...

  8. سایه روشن‌های یک قرارداد پرحاشیه

  9. واکنش شریعتمداری به افشای حقوق نجومی بگیران؛ «انگور را دانه دانه می‌خورند!»

  10. قمه‌کشی کودکان برای یکدیگر در یکی از خیابان‌های تهران!

  11. انگیزه‌های ترکیه از تشکیل شورای منطقه‌ای کشورهای ترک زبان

  12. نوزاد ۲۳ روزه شروع به حرف زدن کرد!

  13. صحبت‌های خانواده «غزاله شکور» پس از قصاص قاتل دخترشان

  14. ارزیابی مخبر از عملکرد دولت در زمینه ثبات قیمت‌ها/ طرح پیشنهادی وحیدی برای اداره کشور/ ذوالنوری: اراده ما احیای برجام است

  15. پرچم سفید اردوغان در برابر دلارهای بن زاید

  16. بی ارزش شدن لیره و هجوم شهروندان بلغار به بازار ترکیه

  17. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  18. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  19. درخواست حسین شریعتمداری از رئیسی/کمپین علیه دولت/ نامه نمایندگان مجلس به سران قوا/ایده محسن رضايی اجرايی می شود؟

  20. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  21. واکنش سردبیر میزان نسبت به خبر اعدام آرمان عبدالعالی

  22. آیا مشکل خودروسازان تحریم و تورم است؟!

  23. مجلس را گران اداره نکنید!

  24. آزمون بزرگ دولت برای مقاومت در برابر تقاضا برای افزایش حقوق

  25. سقف درآمد پزشکان بالاخره کجاست؟ 

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

    پربحث‌های هفته

    1. هشدارهای تجمع مردم اصفهان

    2. اعتراف رسانه آمریکایی به قدرت نیروهای مسلح ایران

    3. روحانی چگونه می‌تواند به سیاست بازگردد؟/ انتقاد قالیباف از بی‌توجهی به جوانگرایی/ ارزیابی توکلی از عملکرد مجمع تشخیص مصلحت

    4. خبر بد از ایران برای نیروی هوایی آمریکا

    5. سایه روشن‌های یک قرارداد پرحاشیه

    6. واکنش شریعتمداری به افشای حقوق نجومی بگیران؛ «انگور را دانه دانه می‌خورند!»

    7. ارزیابی مخبر از عملکرد دولت در زمینه ثبات قیمت‌ها/ طرح پیشنهادی وحیدی برای اداره کشور/ ذوالنوری: اراده ما احیای برجام است

    8. پرچم سفید اردوغان در برابر دلارهای بن زاید

    9. درخواست حسین شریعتمداری از رئیسی/کمپین علیه دولت/ نامه نمایندگان مجلس به سران قوا/ایده محسن رضايی اجرايی می شود؟

    10. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

    11. مجلس را گران اداره نکنید!

    12. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا پرداختی‌ها در دستگاه‌های دولتی این قدر متفاوت است/ هم نیروی نظامی و هم اقتصاد قوی باید داشته باشیم/ ضرورت دارد الگوی کشاورزی تغییر کند

    13. پیام های جنجال جدید عربی - آمریکایی در آستانه مذاکرات هسته ای

    14. رئیسی: باید به حقوق نجومی خاتمه داده شود

    15. تجمع امروز مجوز نداشت / وضعیت اصفهان عادی است

    16. حقوق ۲۱۵ میلیونی در غیاب شفافیت

    17. هشدار رحیمی جهان‌آبادی به مخالفان ورود قرص کرونا به کشور

    آخرین عناوین

    بلیط هواپیما