داستان آقای شهردار در پیچ‌وخم‌ تبصره‌های حقوقی؛ قصه‌ای که ظاهرا سر دراز دارد

گروه اجتماعی الف،   4000724063

پرونده انتخاب شهرداران، فرآیندی که با تصمیم شورای شهر آغاز و با تایید وزارت کشور تمام می شود؛ اما بعد از سه ماه هنوز باز است.

داستان آقای شهردار در پیچ‌وخم‌ تبصره‌های حقوقی؛ قصه‌ای که ظاهرا سر دراز دارد

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، با روی کار آمدن دولت‌ها و شورا‌های شهر جدید، یکی از تغییراتی که در سطح شهر‌ها انجام می‌شود، انتخاب شهرداران جدید برای هر شهر است؛ فرآیندی که با تصمیم شورای شهر آغاز می‌شود و با تایید وزارت کشور به پایان می‌رسد.

بنا بر ماده یک آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار، شورا‌های شهر موظف هستند یک ماه پس از رسمیت یافتن، شهردار مورد نظر خود را انتخاب کنند و صورتجلسه مصوبه شورا را به همراه مدارک و مستندات مورد نیاز، برای صدور حکم به مرجع مربوط ارائه دهند و از طرف دیگر طبق تبصره ۳ ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شورای‌های اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، وزیر کشور و استانداران موظفند حکم شهردار معرفی شده را ظرف مدت ده روز صادر نمایند.

در ماده ۲ این آیین نامه آمده است: مدارک و مستندات در جلسات مربوط بررسی می شود و چنانچه شهردار معرفی شده فاقد شرایط معین باشد، مراتب به شورای شهر اعلام شده و نسبت به انتخاب گزینه جدید اقدام صورت می‌گیرد.

چند شهر؛ چند شهردار؟ مسئله این است
طبق آخرین تقسیمات کشوری بیش از ۱۳۵۰ شهر در ایران وجود دارد و این یعنی ۱۳۵۰ شهردار توسط شورا‌های شهر به مراجع مربوط معرفی می شوند؛ به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر سابق کشور، حکم شهرداران شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر توسط وزیر کشور و حکم شهرداران شهر‌های زیر ۲۰۰ هزار نفر توسط استاندار تایید و صادر می‌شود.

مهدی جمالی نژاد معاون وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری ها در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان می گوید: «حدود ۵۴ شهر با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر داریم که حکم شهرداران آن‌ها توسط وزیر کشور صادر می‌شود و بیش از ۱۳۰۰ شهر با جمعیت کم تر از ۲۰۰ هزار نفر داریم که استانداران، برای شهرداران آن‌ها حکم صادر می‌کنند.»

به گفته جمالی نژاد حکم ۹۰ درصد شهرداران پنجاه و چهار کلانشهر تعیین تکلیف شده و تکلیف ۳۰ درصد شهرداران باقی مانده شهرستان‌ها نیز به زودی مشخص می شود.

این اظهارات جمالی نژاد یعنی فرآیند تعیین تکلیف شهرداران جدید فعلا ادامه دارد و باید منتظر باشیم تا پازل شهرداران کشور تکمیل شود؛ اما کی و کجا و چه زمانی؛ الله اعلم.

با وجود همه این قوانین و مقررات عریض و طویل، نکته قابل تامل اینکه زمان قانونی برای انتخاب شهردار نهایت چهل روز تعیین شده، اما بعد از گذشت بیش از سه ماه هنوز شهردار برخی شهر‌ها تعیین نشده است.

قانون چه می گوید؟
حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی و دبیرکل حزب سبز در همین زمینه می گوید: «در شرایط کنونی شاهدیم که شهردار توسط شورای شهر انتخاب می شود و در مرحله بعد در وزارت کشور پشت درهای بسته می ماند و اعلام می شود که تایید نشده که این موضوع فقط به دلیل خلاهای قانونی موجود است. تبعات این موضوع هم برای شهرداری و هم برای شورای شهر و هم استان تبعات منفی دارد.»

اما قانون در باره تبعات تعیین تکلیف نکردن شهرداران در بازه زمانی تعریف شده یعنی همان ده روز چه می‌گوید؟

امیر خداداد استاد دانشگاه و حقوقدان در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان در این باره گفت: «اگر وزارت کشور در مهلت ده روزه قانونی خود نتوانست شهردار پیشنهادی را تایید کند، مصوبه برای تعیین تکلیف به شورای حل اختلاف می رود و در آن شورا مشخص می شود که این گزینه رد یا تایید شود؛ در این مدت این وظیفه خود شورای شهر است که پیگیر این چنین پرونده هایی باشد تا به نتیجه برسد.»

طبق ماده ۲ «آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار» در صورت اختلاف بین وزیر کشور یا استاندار با شورای شهر درباره گزینه پیشنهادی شهرداری موضوع به هیئت حل اختلاف ارجاع می شود. 

بنابر آن چه که اشاره شد صرف نظر از کم توجهی وزارت کشور به انتخاب شهرداران در مدت قانونی،  بخش عمده ای از بلاتکلیفی این روزهای برخی شهرهای کشور به عدم پیگیری شوراهای آن شهرها بر می گردد، زیرا مطابق با قانون این شوراها هستند که تا لحظه آخر باید پیگیر انتخاب شهرداران خود باشند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

 2. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 3. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

 4. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 5. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

 6. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

 7. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

 8. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

 9. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

 10. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 11. نجات اردوغان با پول ایران

 12. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

 13. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

 14. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

 15. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

 16. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

 17. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

 18. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

 19. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

 20. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 21. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

 22. اتفاق جالب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

 23. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

 24. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

 25. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما