رئیسی وارث کسری بودجه ۵۰ درصدی و بدهی‌های دولت قبل است

گروه سیاسی الف،   4000723087

رئیس مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس با اشاره به کسری بودجه ۵۰ درصدی و بدهی‌های بجا مانده از دولت قبل گفت: دولت جدید، به ظرفیت‌های راکد بخش صنعت، کشاورزی علمی و گسترش صنایع تبدیلی توجه کند.

رئیسی وارث کسری بودجه ۵۰ درصدی و بدهی‌های دولت قبل است

حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی در گفت‌وگو با فارس، در خصوص راه‌های اداره بهتر کشور و اصلاح وضعیت معیشتی مردم در دولت جدید اظهار داشت: آقای رئیسی کمتر از سه ماه است که دولت را تحویل گرفته و فعلاً درگیر چینش نیروهای مناسب برای مدیریت مناصب مختلف است تا مدیران نسبت به اهداف و سیاست‌های کشور توجیه و هماهنگ شوند.

وی افزود: در حال حاضر بخش قابل توجهی از انرژی دولت صرف ساماندهی امور جاری می‌شود و رئیس‌جمهور و وزرا در حال هماهنگ کردن مدیران بخش‌های مختلف هستند، اما در عین حال اولویت‌هایی وجود دارد که دولت باید آنها را با جدیت دنبال کند.

رئیس مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس خاطرنشان کرد: با آغاز به کار دولت سیزدهم، اولین و مهمترین مشکل پیش‌روی دولت اوج گرفتن بیماری کرونا بوده و لازم بود تا یک مقابله جدی با آن شود که در این خصوص دولت به خوبی وارد شد.

تقوی افزود: در این باره، شخص رئیس‌جمهور مستقیماً با سران برخی کشورها صحبت کرد و این رایزنی‌ها منجر به تأمین واکسن و افزایش واردات و نیز گسترش واکسیناسیون عمومی با بکارگیری همه ظرفیت‌ها به ویژه بسیج و نیروهای مسلح و دانشجویان رشته‌های مختلف پزشکی شد و این اقدام که در شرایط بحرانی کرونا و افزایش داغدار شدن مردم صورت گرفت، قابل تحسین است و لازم است که این روند همچنان با قاطعیت دنبال شود تا این موفقیت دولت به مهار بیماری منجر شود.

میراث «کسری بودجه 50 درصدی» و «اوراق مالی پیش‌فروش شده» در دولت روحانی

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه اولویت و مشکل بعدی پیش‌روی دولت اصلاح روند مدیریتی کشور و بهبود معیشت مردم است،‌ تصریح کرد: در این خصوص یک سؤال مطرح می‌شود که دولت سیزدهم چه چیزی تحویل گرفته و مقدورات آن در چه حد است؟ البته اقدامات خوبی در گذشته انجام شده و نمی‌خواهیم همه اقدامات گذاشته را زیر سوال ببریم، اما واقعیت‌هایی هست که نمی‌توان بدون توجه به آنها از دولت جدید در ابتدای کارش توقع داشت.

تقوی با اشاره به برخی از این واقعیت‌ها گفت: بر اساس اعلام آقای میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه، دولت با کسری بودجه 50 درصدی کار را تحویل گرفته و رقم کلانی اوراق بهادار فروخته شده که زمان سررسید اقساط آنها در دوره دولت فعلی است و تعهداتی هم که دولت قبل قبول کرده و عملیاتی نشده، بر روی دوش این دولت افتاده است که از جمله آنها می‌توان به منابع اجرای رتبه‌بندی معلمان و افزایش حقوق سایر کارکنان از جمله قضات اشاره کرد.

وی ادامه داد:‌ از سوی دیگر، استقراض‌های بی‌رویه‌ای که از بانک مرکزی انجام شده، منجر به پمپاژ پول در جامعه و افزایش نقدینگی و زایش تورم شده و همین کار دولت جدید را سخت کرده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در چنین شرایطی آقای رئیسی و وزرایش کار را تحویل گرفته‌اند، اما بارها اعلام کرده‌اند که هیچگاه ناامید نیستند و امیدوار به حل مشکلات هستند اما برای تحقق این امیدواری باید به چند نکته توجه شود.

لزوم تأمین به موقع نهاده‌های دامی و کنترل قیمت کالاهای اساسی

تقوی در توضیح این مسأله اظهار داشت: دولت باید به احیای ظرفیت‌های خالی بخش صنعت و تولید توجه فوری کند که اقداماتی در این خصوص آغاز شده، اما باید ادامه یابد. اگر ظرفیت‌های راکد بخش صنعت احیا شود، هم مشکل بیکاری حل می‌شود و هم منجر به اصلاح وضعیت اقتصادی خواهد شد.

نماینده سابق ولی‌فقیه در وزارت کشاورزی همچنین به ظرفیت‌های حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت:‌ در حوزه کشاورزی اقدامات مهمی باید انجام شود؛ به ویژه در زمینه تأمین به موقع نهاده‌های دامی و کنترل قیمت کالاهای اساسی، اقداماتی در دست انجام است که باید دقیق و هماهنگ دنبال شود.

تقوی با تأکید بر اینکه مدیریت کشور یک بسته جامع است که همه اجزایش با هم ارتباط دارند تأکید کرد:‌ دولت ابتدا باید راهبردها و سیاست‌های کلان و هماهنگی را برای بخش‌های صنعت،‌کشاورزی، نظام بانکی و امثال آنها تعریف و ارائه کند و این بخش‌ها را هماهنگ با هم پیش ببرد؛ نمی‌توان یک شبه چیزی را ممنوع یا مسأله‌ای را آزاد کرد، لذا هر تصمیمی باید به صورت هماهنگی و در قالب بخشی از یک سیاست کلان و به صورت دقیق و کارشناسی انجام شود.

با کشاورزی علمی و گسترش کشت گلخانه‌ای، می‌توان برداشت محصولات کشاورزی را افزایش داد

وی تصریح کرد:‌ بخش کشاورزی ما چندان به خارج از کشور وابسته نیست و اگر به این بخش توجه شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. با توجه به تنوع اقلیمی در کشور ما می‌توان با کشاورزی علمی و گسترش کشت گلخانه‌ای، میزان برداشت محصولات کشاورزی را به چندین برابر افزایش یافت و از ظرفیت حدود 45 الی 50 هزار تحصیلکرده بخش کشاورزی برای کشاورزی علمی و کارهایی مانند اصلاح بذر و نهال بهره گرفت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر حدود 55 میلیون رأس دام سبک و سنگین داریم که می‌توان نسل آنها را با اقدامات علمی به دام‌های پر بارور و پربهره‌ تغییر داد و این در صورت تحقق، منجر به یک انقلاب در تولید محصولات دامی می‌شود و نیاز مردم با قیمت مناسبی تأمین می‌شود.

تقوی با تأکید بر گسترش صنایع تبدیلی بخش کشاورزی گفت: در حال حاضر سالانه 125 میلیون تن تولید محصولات زراعی و باغی داریم که حدود 22 میلیون تن از آنها ضایعات است! در حالی که با داشتن صنایع تبدیلی می‌توان این محصولات را به سود تبدیل کرد و اشتغال هم ایجاد کرد.

وی با اشاره به سرکشی رئیس‌جمهور به مراکز تولیدی و اقتصادی در سفرهای یک روزه استانی گفت: این اقدام نشان از توجه دولت به بخش تولید دارد، البته همه باید کمک کنند تا برنامه‌های دولت به سرانجام برسد و از همه ظرفیت‌های موجود در کشور بهره گرفته شود.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

 2. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 4. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

 5. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

 6. بازار ارز در سایه خوشبینی‌ و بدبینی‌ها/ دلار ۱۸ هزار تومانی در راه است؟

 7. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 8. جزییات ماجرای اذیت و آزار یک معلم توسط دانش‌آموزان در کلاس درس

 9. آیا نام های محلی، «بیگانه» هستند؟

 10. نجات اردوغان با پول ایران

 11. آقای وزیر، اینترنت مان «نفتی» شده است!

 12. نظر قالیباف درباره ماجرای عنابستانی و سرباز راهور/ ارزیابی امیرعبداللهیان از دور اول مذاکرات وین/ پیش‌بینی رئیس بانک مرکزی درباره بازار ارز

 13. «سندروم ایجاد سامانه» به کالاهای اساسی هم رسید/ بازرگام متعلق به کیست؟

 14. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

 15. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

 16. جنبشی که دیگر جنبش نیست 

 17. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

 18. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

 19. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

 20. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

 21. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

 22. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

 23. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

 24. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 25. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 2. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 3. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

 4. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

 5. نظر قالیباف درباره ماجرای عنابستانی و سرباز راهور/ ارزیابی امیرعبداللهیان از دور اول مذاکرات وین/ پیش‌بینی رئیس بانک مرکزی درباره بازار ارز

 6. جنبشی که دیگر جنبش نیست 

 7. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

 8. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

 9. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

 10. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 11. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

 12. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

 13. «دستاورد شگفت انگیز» ایران در توسعه سامانه‌های دفاع موشکی

 14. ادعای سخیف شبکه «تی.آر.تی» ترکیه درباره جزایر سه‌گانه ایرانی

 15. رئیس جمهور: دولت مصمم به بازگشت امید به مردم است/ گلایه‌های مردم را بحق می‌دانم/برای تأمین واکسن، شخصاً با برخی کشورها تماس گرفتم

 16. تحریف سخنان رئیس‌جمهور به چه قیمتی؟!

 17. رئیس جمهور:عده‌ای شبانه روز در تلاشند نرخ دلار را بالا ببرند

 18. سرانجام طرحی که چند بار نام عوض کرد به کجا می رسد؟!

 19. شلیک تمرینی سامانه‌های پدافندی در آسمان منطقه نطنز

 20. آقای «تَکرار می‌کنم» اول شما پاسخگو باشید/مردم از اصلاح‌طلبان عبور کرده‌اند

 21. سخنگوی دولت: دیوار میان مردم و دولت شکسته است/ مردم شاهدند که کشور ویدئوکنفرانسی اداره نمی‌شود

 22. راهکارهای ضمانت گرفتن از امریکا برای خارج نشدن از توافق

 23. پاسخ اینستاگرامی امیرعبداللهیان به طرف‌های غربی

 24. نمایندگان مجلس انقلابی در مسیر شهید مدرس باشند

 25. هشدار توکلی درباره حذف ارز ۴۲۰۰/ توضیحات قالیباف درباره جلسات متعدد سران قوا/ علت برگشت‌خوردن طرح صیانت چه بود؟

آخرین عناوین

بلیط هواپیما