حریری: نتیجه حکمرانی هر کشوری باید به رفاه ملت تبدیل شود

گروه اقتصادی الف،   4000722001 ۰ نظر، ۶ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس اتاق مشترک بازرگانی و کشاورزی ایران گفت: نتیجه حکمرانی هر کشوری باید در انتها به رفاه ملت ختم شود و دیپلماسی اقتصادی ابزاری مهم برای رفاه مردم است.

حریری: نتیجه حکمرانی هر کشوری باید به رفاه ملت تبدیل شود

به گزارش مهر، مجید رضا حریری رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران روز چهارشنبه (۲۱ مهرماه) با حضور در نشستی با محوریت «اولویت های اقتصادی و تجاری دولت سیزدهم در نگاه به شرق» در خصوص مهم‌ترین ملاحظات فنی که باید در دیپلماسی اقتصادی آسیا محور و مشخصاً رویکرد نگاه به شرق موردتوجه دولت سیزدهم قرار بگیرد اظهار داشت: قبل از اینکه به این سوال جواب داده شود باید به این بپردازیم که آیا مفهوم واحدی از دیپلماسی اقتصادی در ذهن همه ما وجود دارد؟ هرکسی تعابیر متفاوتی از مفاهیمی که در کشور مطرح می‌شود دارد، وقتی که دوازده، سیزده سال پیش که بحث اقتصاد مقاومتی مطرح شد، هیچ‌کس جرأت نمی‌کرد بگوید آن را درک نکرده است و اگر کسی مخالف بود جرأت نمی‌کرد آن را ابراز کند و این در صورتی بود که مقام معظم رهبری بر تشکیل کرسی‌های آزاداندیشی تأکید داشتند.

وی افزود: دیپلماسی اقتصادی نیز از مدهایی است که در یک دهه اخیر مطرح شده، اما آیا اینکه هریک از ما منظور واحدی را در ذهن داریم؟

رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و چین اظهار داشت: گفته می‌شود که باید سفرای ما اقتصاددان باشند، اما آیا سفیر چین در ایران به عنوان بزرگ‌ترین تاجر دنیا اقتصاددان است؟ گفته می‌شود تعداد رایزن‌های اقتصادی را زیاد کرد یا یک پله بالاتر رایزنی اقتصادی را به دست بخش خصوصی داد، بنده در تمام مطالعاتم از کشورهای موفق مانند ترکیه، مالزی و چین که در تجارت خارجی در چند دهه اخیر موفق بوده‌اند ندیده‌ام که رایزنی اقتصادی در اختیار بخش خصوصی باشد.

حریری با طرح این سوال که آیا تعریف دیپلماسی اقتصادی این است که تمام رفتار سیاسی‌مان به دنبال منفعت‌های اقتصادی باشد؟ گفت: باید برای این سوالات جواب پیدا شود، تا جواب‌ها پیدا نشود همین حرف‌هایی که طی این چند دهه گفته شده، تکرار می‌شود.

وی تصریح کرد: رسیدن به فهم واحد و آن را تبدیل کردن به الگوی سیاسی و اقتصادی کشور می‌تواند راه حل باشد و در این فهم واحد حتماً باید نظر تمام افرادی که ذینفع و اهل مطالعه و دارای سوابق اجرایی در بخش دولتی و خصوصی هستند گرفته شود.

حریری در ادامه گفت: نتیجه حکمرانی هر کشوری باید در انتها به رفاه ملت تبدیل شود، پس دیپلماسی اقتصادی یکی از ابزارهای مهم برای رفاه مردم است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و چین با بیان اینکه نفوذ نظامی پیش رو گرفته شده، گفت: هم اولویت امنیتی منجر به منفعت اقتصادی و هم روابط تجاری می‌تواند باعث امنیت شود کما اینکه در طی سال‌های بعد از جنگ شرکت‌هایی مانند توتال و نستله سرمایه‌شان به‌طور گسترده در کشور درگیر بود که کسی نمی‌توانست به راحتی ما را تهدید و تحریم کند؛ ما خود اقتصادمان را به یک اقتصاد بومی محلی بسته تبدیل کردیم که این خط که دور خود پیچیده‌ایم راهنمای هرکسی است که بخواهد ما را محصور کند، اگر سرمایه جهانی با سرمایه ما درگیر بود، نمی‌توانستند به این راحتی ما را منزوی و دور ما دیوار بکشند.

وی با اشاره به شکل‌گیری سازمان سرمایه‌گذاری در کشورهای مختلف بیان داشت: در کشور ما نیز سه دهه است که این سازمان ایجاد شده، اما چه کاری کرده است، مجموع جذب سرمایه‌گذاری خارجی ما به طور متوسط سالی دو میلیارد دلار، اما خروج سرمایه سالی ده میلیارد دلار می‌باشد، لذا به اعتقاد بنده باید در ابتدا محلی ایجاد کنیم که متولی جلوگیری از خروج سرمایه باشد. تراز ما نشان می‌دهد که در مقابل حدود سی میلیارد دلار سرمایه خارجی که جذب کردیم تا سال ۹۸ حدود ۹۸ میلیارد دلار خروج سرمایه داشتیم.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و چین یادآور شد: تا سال ۹۲ سه برنامه توسعه استراتژیک صنعتی تدوین شده است، اما هیچ‌کدام اجرایی نشد، می‌توانیم راجع به تجارت خارجی هم استراتژی بنویسیم که، اما مطمئن باشید به سرنوشت برنامه توسعه صنعتی دچار می‌شود، برای اینکه ما یک سند توسعه استراتژی ملی نداریم و نمی‌دانیم اقتصاد ما قرار است به کجا برود.

حریری اظهار داشت: ما به عنوان کشوری که در چهار راه جهانی قرار گرفته‌ایم، مزیت اصلی ما موقعیت سرزمین ما است نه افراد تحصیل‌کرده یا نکرده کشور و نه نفتی که در زیرزمین و معادنی که روی خاک داریم، هیچیک از آن‌ها ماندگار، ثابت و پایدار نیستند، اما منطقه جغرافیایی ما همیشه وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه شهرهای بزرگ دنیا در کنار آب‌های آزاد قرار دارند، اظهار داشت: ما چند هزار کیلومتر سرزمین در کنار آب‌های آزاد داریم اما این سرزمین‌ها جز مناطق محروم کشور هستند و این در حالی است که مقام معظم رهبری دوازده، سیزده سال است که بارها تاکید کرده اند که سواحل مکران را دریابید.

حریری یادآور شد: در طول تاریخ بزرگترین شهرها و پایتخت‌های ما در خشکی محصور بوده و ما همواره خود را در پشت کوه‌ها پنهان کرده ایم و می‌ترسیم در کنار مرز زندگی کنیم.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و چین با بیان اینکه مزیت ما از آبادان تا چابهار است، اظهار داشت: این در حالی است که ۹۵ درصد این مناطق مسکونی نیست و اگر مسکونی باشد، جز مناطقی است که برای آن یارانه در نظر می‌گیریم، در صورتی که ما باید کشور را از کنار آب‌های آزاد اداره کنیم.

وی اظهار داشت: در طول تاریخ هرکسی که قصد لشکرکشی داشته از کشور ما عبور کرده است اما ما به این مزیت توجه نکردیم که سر چهارراه غرب و شرق قرار داریم که می‌توانیم از این قابلیت استفاده بهینه کنیم.

حریری تاکید کرد: از آنجا که برای توسعه اقتصادی استراتژی نداریم، بنابراین دیپلماسی اقتصادی هم نمی‌توانیم داشته باشیم برای اینکه اصلاً نمی‌دانیم قرار است راهبرد ما چه باشد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و چین بیان کرد: به اعتقاد بنده نگاه به شرق یا غرب واژه‌هایی مربوط به قرن بیست و دوران جنگ سرد است، ما باید به منافع خود نگاه کنیم، اردوگاه سیاسی شرق و غرب تغییر کرده؛ اقتصاد دنیا از سال ۲۰۳۰ به بعد یعنی کمتر از ۱۰ سال دیگر اقتصاد آسیایی است فارغ از اینکه آن نظام آسیایی شرقی می‌اندیشد مثل چین یا غربی می‌اندیشد مانند هند.

وی خاطر نشان کرد: پیش بینی می‌شود که آمریکا، هند و چین جز سه اقتصاد بزرگ دنیا در سال ۲۰۳۰ هستند و بر این موضوع اجماع وجود دارد، ما که در چشم انداز میان مدت مان در روابط با آمریکا دارای یک رابطه برابر سیاسی و اقتصادی نیستیم بنابراین مجبوریم که به دلیل مزیت‌های اقتصادی، نه به هیچ دلیل سیاسی دیگری با هند و چین روابط تجاری و اقتصادی داشته باشیم، در پی قرارداد جامع راهبردی ایران و چین گفته می‌شود که جزایر ایرانی به چینی‌ها فروخته شد و این در حالی است که ما یک پنجم عربستان و یک سوم امارات با چین کار می‌کنیم.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و چین تصریح کرد: نوع اقتصاد ما که اقتصادی مبتنی بر ارسال انرژی و مواد خام و دریافت تکنولوژی و ماشین آلات است، ما و چین را مکمل هم می‌کند؛ ما با روسیه از نظر سیاسی رابطه قوی‌تری نسبت به چین داریم اما با روسیه در دنیا رقیب هستیم.

وی افزود: در طول این چهل سال رابطه سیاسی مان با چین روز به روز عمیق‌تر و رابطه اقتصادی نیز از زمانی که آقای هاشمی دولت را شروع کردند کمتر از ۱.۶ میلیارد دلار بود که رکورد ۵۱.۸ میلیارد دلار را در سال ۲۰۱۴ زدیم.

حریری اظهار داشت: چین برای هریک دلاری که با هرجای دنیا مبادله می‌کند برنامه دارد و براساس برنامه پیش می‌رود اما ما در طول این چهار دهه هر کجا که با غرب به مشکل خورده ایم به سراغ چینی‌ها رفته ایم، ما همواره چینی‌ها را جایگزین کردیم، برای هیچیک از روابط با چین استراتژی و برنامه نداشته ایم.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و چین خاطرنشان کرد: رابطه با چین و آسیا آینده اقتصاد و تجارت دنیا است و ما هیچ گریز و گزیری نداریم جز اینکه از امروز با برنامه و با استراتژی رابطه مان را با آسیا تعریف و بازتعریف کنیم.

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

 2. بمب ساعتی که دولت قبل به ارث گذاشت

 3. اردوغان در کوچه بن بست

 4. سیف، رییس اسبق بانک مرکزی، به ۱۰ سال حبس محکوم شد

 5. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

 6. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

 7. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

 8. ضرغامی: کوروش شاید اولین کسی است که تلاش کرد اقوام را به وحدت برساند / پاسارگاد نمادی از مدنیت است

 9. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

 10. رونمایی غرورانگیز از دستیابی ایران به فناوری پرتاب سرد موشک‌های پدافندی

 11. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

 12. تکمله ای بر ماجرای اعتراف برجامی ظريف

 13. سرقت جواهرات یک زن به عنوان مامور تست کرونا

 14. توقف حکم اعدام آرمان درآخرین ساعات

 15. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

 16. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

 17. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

 18. قالیباف با طرح صیانت مخالف است؟/ انتقاد یک نماینده از جلسات غیرعلنی مجلس

 19. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

 20. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

 21. پیام سفرهای منطقه ای امیرعبداللهیان

 22. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

 23. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

 24. ایرانی‌ها بازهم بزرگ ترین خریداران خانه در ترکیه شدند! / خرید ۱۳۲۳ خانه در یک ماه

 25. متولیان سلامت چطور درباره آمار سرانه پزشک در ایران به خطا افتاده‌اند؟

ابر آروان

پربحث‌های دیروز

  پربحث‌های هفته

  1. بمب ساعتی که دولت قبل به ارث گذاشت

  2. چند پیشنهاد بودجه‌ای که ثبات را به اقتصاد کشور باز می گرداند

  3. نادران: رئیس جمهور صراحتا بگوید مسئولیت اقتصادی دولت با کیست؟/ از پراکندگی‌ها نگرانیم

  4. پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی از استمرار ثبات در بازار ارز/ رمز‌ارز ملی به صورت آزمایشی راه‌اندازی می‌شود

  5. وزیر صمت: به دنبال خارج کردن دلار از اقتصاد هستیم/ در سال آینده بحث قرعه کشی خودرو را نخواهیم داشت!

  6. تورم ژاپن منفی تر شد

  7. یک تصمیم ضد رانت مجلس

  8. خودرو به صورت محدود وارد خواهد شد

  9. اعتراض مدیرمسئول روزنامه جوان به تولیدکنندگان لوازم خانگی داخلی

  10. تامین اجتماعی و بازنشستگی کشوری در پرداخت حقوق بازنشستگان با مشکل مواجه اند

  11. افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ کارکنان دولت علی‌الحساب ۱۰ درصد/عیدی یک‌میلیون و ۶۵۰ هزار تومان

  12. حضور نماینده برخی کشورها در ایران برای ورود فناوری جدید ساخت مسکن/ خبر خوش رستم قاسمی برای مردم

  13. چرا ساختار بودجه کشور اصلاح نمی شود؟/ ماهی گیری از برکه گل‌آلود بودجه

  14. عرضه سه محصول پر مصرف لبنی با تخفیف ۱۰ درصدی از هفته آینده در سراسر کشور

  15. از چهارشنبه سامانه ثبت نام مسکن باز می‌شود/ افراد متاهل و خانم‌های بالای ۳۵ سال واجد شرایط هستند

  16. همسان سازی حقوق بازنشستگان باید تعیین تکلیف و نهایی شود

  17. گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ یک کتاب مفصل از تخلفات گسترده دولت روحانی است

  آخرین عناوین