پیام سفرهای منطقه ای امیرعبداللهیان

گروه سیاسی الف،   4000720045 ۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

سفر اخیر منطقه ای حسین امیرعبداللهیان در میان تحولات متعددی که منطقه شاهد آن است پیامها و تاثیرات سیاسی و امنیتی مختلفی دارد.

پیام سفرهای منطقه ای امیرعبداللهیان

به گزارش الف، دولت سید «ابراهیم رئیسی» از زمان روی کار آمدن خود در کشورمان گسترش روابط با کشورهای همسایه و به ویژه هم پیمانان مقاومت را در دستور کار خود قرار داده است. بر همین اساس «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان بلافاصله بعد از به عهده گرفتن این ماموریت، سفرهای منطقه ای خود را آغاز کرد. 

امیرعبداللهیان در همین راستا در اولین سفر خارجی خود، برای شرکت در نشست یک‌روزه «حمایت از عراق» به بغداد سفر کرد که مواضع ایشان در این نشست بازتاب زیادی در رسانه های داخلی و خارجی داشت و مورد استقبال همپیمانان مقاومت قرار گرفت. وی بلافاصله بعد از نشست بغداد به سوریه رفت تا بر اتحاد استراتژیک تهران و دمشق تاکید کند.

وزیر خارجه کشورمان همچنین در تاریخ 13 مهر جاری در سفری به روسیه با مقامات این کشور دیدار و مسائلی همچون افغانستان و قفقاز و توافق هسته ای ایران را مورد بررسی قرار داد.

حسین امیر عبداللهیان بلافاصله از مسکو به فرودگاه بیروت رفته و در جریان سفر خود به لبنان با مقامات ارشد این کشور از جمله «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان، «نجیب میقاتی» نخست وزیر و «نبیه بری» رئیس پارلمان دیدار کرد و در همه این نشست ها بر حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با بحرانها تاکید کرد. وی همچنین دیداری با سید «حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله نیز داشت و دو طرف مسائل منطقه ای و بین المللی را مورد بررسی قرار دادند و وزیر خارجه کشورمان بر حمایت از مقاومت و جریانهای آن تاکید کرد.

امیرعبداللهیان بعد از لبنان به سوریه رفت و در دیدار با مقامات عالی رتبه این کشور از جمله «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه به بررسی آخرین تحولات جهان و منطقه و مسائل مربوط به تقویت اتحاد استراتژیک میان دو طرف پرداخت.

اما دور آخر سفر منطقه ای وزیرخارجه کشورمان از چند جهت حائز اهمیت بوده و نتیاج و پیامهای متعددی دارد. اول اینکه در همه صحبتهای حسین امیر عبداللهیان روحیه انقلابی و پایبندی به اصول مقاومتی دیده میشود. وی در همه دیدارهایی که با مقامات لبنانی و سوری داشت بر لزوم تقویت ائتلاف استراتژیک مقاومت و دستاوردهایی که این محور در برابر پروژه آمریکایی-صهیونیستی در منطقه کسب کرده تاکید کرد.

تاکید وزیر خارجه کشورمان به آمادگی ایران برای حمایت همه جانبه از لبنان و ارائه راهکارهای عملی همچون تاسیس 2 نیروگاه تولید برق در شمال و جنوب این کشور و ادامه واردات سوخت از ایران به لبنان نشان میدهد در شرایطی که غربیها تنها ادعای کمک به لبنان را دارند و با قرار دادن شروط غیرقابل پذیرش مقابل لبنانیها، قصد دارند از طریق موسسات جهانی همچون صندوق بین المللی پول این کشور را تحت قیمومیت خود دربیاورند، ایران دوستان خود را رها نمیکند.

مواضع مقاومتی حسین امیرعبداللهیان همچنین پیام روشن برای واشنگتن و تل آویو است مبنی بر اینکه مواضع تهران در پرونده هایی همچون دفاع از مسئله فلسطین و نیز توافق هسته ای بسیار قاطعتر از قبل خواهد بود. 

از طرف دیگر سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به لبنان و سوریه در زمانی انجام شده که منطقه و جهان با تحولات گوناگونی دست و پنجه نرم می کند. آمریکا بعد از شکست در افغانستان برای خروج نظامی از عراق و سوریه آماده می شود. امیرعبداللهیان نیز در گفتگوی اختصاصی با شبکه لبنانی المنار تاکید کرد که خروج آمریکا از منطقه قطعی است. سفر وی به دمشق و بیروت بعد از شکست محاصره ایالات متحده ضد لبنان از طریق واردات سوخت ایران به لبنان با کمک سوریه تاکید دوباره ای بر قدرتنمایی این مثلث مقاومتی در برابر آمریکاست که اکنون دیگر جایی در منطقه ندارد.

علاوه بر آن سفر منطقه ای وزیر خارجه کشورمان به کشورهای همپیمان مقاومت در زمانی صورت گرفته که شاهد تحریکات آذربایجان به دستور رژیم صهیونیستی علیه ایران بودیم. در شرایطی که سران آذربایجان بعد از مانور «فاتحان خیبر» نیروهای ایرانی در مرزهای این کشور پاسخ تحرکات غیرمنطقی خود را دریافت کردند، تاکید تهران بر ائتلاف استراتژیک خود با مقاومت پیامی هشدارآمیز برای باکو و متحد آمریکایی-اسرائیلی آن است که دست به حرکت احمقانه نزنند.

البته وزیر خارجه ایران در جریان سفر منطقه ای خود تاکید کرد که قصدی برای تحریک باکو وجود ندارد و به آذربایجانیها گفتیم که حضور رژیم صهیونیستی در کشور آنها به نفع صلح و ثبات منطقه نیست؛ ضمن اینکه ایران تحرکات صهیونیستها را کاملا زیر نظر دارد. 

سفر حسین امیرعبداللهیان به لبنان و سوریه بلافاصله بعد از سفر او به مسکو صورت گرفت که نشان میدهد علاوه بر تقویت اتحاد کشورهای عضو محور مقاومت، همکاری سازمان یافته ای میان این محور با متحدان بین المللیش همچون روسیه و چین وجود دارد؛ موضوعی که اصلا خوشایند آمریکا و همپیمانان آن نیست.

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۳۸۵۵۷۰۴:۰۵:۵۵ ۱۴۰۰/۷/۲۱
شما خودتان بفرمایید که تأثیرات این سفرها در زندگی مردم چه بوده است!
ناشناس۲۲۳۸۷۰۹۰۸:۵۵:۲۲ ۱۴۰۰/۷/۲۱
اصلا تولید سیمان چه تاثیری در زندگی مردم داره ، تولید سیمان و آسفالت مگه نون و آب میشه
ناشناس۲۲۳۸۸۰۴۰۹:۵۵:۵۵ ۱۴۰۰/۷/۲۱
تولید سیمان برای عده زیادی نون و آب میشه و برای همه مردم خونه ای آباد میشه نه ویرانسرا
سید۲۲۳۸۷۴۹۰۹:۲۷:۵۱ ۱۴۰۰/۷/۲۱
سلام، دوست عزیز سفرهای دیپلماتیک و سیاسی به کشورهای منطقه برای ایجاد اتحاد و زمینه سازی برای عقد قراردادهای اقتصادی هستش در همه جای کشورها وقتی دولتهای مختلف زمینه را برای بهره برداری اقتصادی و ایجاد اتحاد مستحکم، اماده میکنند، متاسفانه در دولت جناب روحانی صرفا نگاهها به غرب بود و زیر بنای استفاده و ببهره برداری اقتصادی آماده نشده. الانم رایزین های سیاسی به این زودی نان و پنیر نمیشه که سریع بیاد توی سفره مردم ایران.
ناشناس۲۲۳۸۸۹۶۱۰:۵۴:۳۷ ۱۴۰۰/۷/۲۱
شما برفرمائید تاثیر سفرهای متعدد ظریف به اروپا و اقامت در هتل کوبورگ چی بود ؟!
ناشناس۲۲۳۹۲۱۶۱۳:۲۵:۲۱ ۱۴۰۰/۷/۲۱
عراقچی: نتیجه برجام تحریم بیشتر بود.
ناشناس۲۲۳۹۲۴۳۱۳:۳۵:۴۵ ۱۴۰۰/۷/۲۱
گدایی از دشمن در قبال باج دادن در اروپا
ناشناس۲۲۳۹۲۷۴۱۳:۵۵:۱۰ ۱۴۰۰/۷/۲۱
اثرش تثبیت نسبی اقتصاد ایران تا قبل از خروج ترامپ از توافق بود.
ناشناس۲۲۳۸۵۵۸۰۴:۱۰:۴۳ ۱۴۰۰/۷/۲۱
آیا رفتن وزیر خارجه به سوریه و لبنان و عراق و روسیه مشکلات کشور را حل می کند؟ این چند کشور چقدر در عرصه بین المللی تاثیرگذار هستند؟
ناشناس۲۲۳۸۹۰۰۱۰:۵۶:۱۴ ۱۴۰۰/۷/۲۱
حالا ظریف که به امریکا و المان و فرانسه و غیره سفر می کرد چرا قیمت ارز و سکه و مسکن و خودرو و موبایل و مواد غذایی و غیره 10 برابر گران شد ؟!
ناشناس۲۲۳۹۰۹۰۱۲:۲۱:۲۷ ۱۴۰۰/۷/۲۱
جناب دکتر ظریف همش توی آمریکا و اروپا بودن، مشکلات حل شد یا بیشتر شد!؟
ناشناس۲۲۳۸۵۶۱۰۴:۱۵:۲۳ ۱۴۰۰/۷/۲۱
آیا هشدارهای امیر عبدالهیان امر جدیدی در دیپلماسی خارجی ایران است؟ از دیرباز مقامات ایران روزانه به آمریکا و اسراییل..... پیام هشدار می دهند.
ناشناس۲۲۳۹۰۹۷۱۲:۲۳:۰۰ ۱۴۰۰/۷/۲۱
البته چه کسی هشدار بده هم مهمه!!
ناشناس۲۲۳۸۵۶۳۰۴:۲۲:۱۱ ۱۴۰۰/۷/۲۱
روسیه و چین دوست ایران نیستند. دوستی شان تا آنجا ادامه دارد که منافع اقتصادیشان تامین شود.
ناشناس۲۲۳۸۹۰۳۱۰:۵۶:۵۲ ۱۴۰۰/۷/۲۱
دشمن اصلی ما امریکاست / مرگ بر امریکا
ناشناس۲۲۳۹۱۰۴۱۲:۲۴:۰۶ ۱۴۰۰/۷/۲۱
آمریکا و اروپا دوست ایران نیستند حتی اگر منافع اقتصادیشان تامین شود!
ناشناس۲۲۳۹۱۲۹۱۲:۳۸:۱۴ ۱۴۰۰/۷/۲۱
مگه دوستی کشورهای دیگه برای چیه!؟ مثلا اگه عربستان گاو شیرده نباشه باز هم آمریکا باهاش دوست هست!؟
ناشناس۲۲۳۸۵۶۵۰۴:۲۷:۲۶ ۱۴۰۰/۷/۲۱
در لبنان، نخست وزیر جدید چند روز قبل گفت که عربستان قبله سیاسی و دینی من است! در عراق هم حزب مقتدی صدر بیشترین آرا را در انتخابات 2 روز پیش بدست آورد!!
ناشناس۲۲۳۸۷۵۰۰۹:۲۸:۳۱ ۱۴۰۰/۷/۲۱
مقتدی صدر گفته تمام شبه نظامیان باید سلاح هایشان را به ارتش تحویل دهند.
ناشناس۲۲۳۹۲۴۷۱۳:۳۶:۵۷ ۱۴۰۰/۷/۲۱
خودش هم هست
ناشناس۲۲۳۹۱۳۳۱۲:۴۰:۴۵ ۱۴۰۰/۷/۲۱
خب اتفاق جدیدی نیفتاده! مگه حریری که قبلا نخست وزیر بود غیر از این بود!؟ در پارلمان قبلی عراق که تصویب کرد آمریکا از عراق بره هم مقتدی صدر بیشترین کرسی رو داشت!
ناشناس۲۲۳۸۵۶۸۰۴:۳۴:۱۱ ۱۴۰۰/۷/۲۱
3 کشتی سوخت به لبنان فرستادیم، آیا مشکل بی برقی این کشور حل شد؟ از روز شنبه دو نیروگاه برق بزرگ این کشور به علت عدم سوخت کافی تعطیل شده است!
ناشناس۲۲۳۸۸۸۸۱۰:۵۰:۱۹ ۱۴۰۰/۷/۲۱
ذخیره می‌شود سوخت ها برای زمستان
ناشناس۲۲۳۹۱۳۴۱۲:۴۱:۲۱ ۱۴۰۰/۷/۲۱
پس باید کشتیهای بیشتری بفرستیم!
ناشناس۲۲۳۸۵۷۱۰۴:۵۲:۴۱ ۱۴۰۰/۷/۲۱
مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید ورود ناوگان شرکت کشتیرانی ایران به بنادر چین از پارسال ممنوع شده است.
ناشناس۲۲۳۸۹۰۶۱۰:۵۷:۵۱ ۱۴۰۰/۷/۲۱
روحانی و ظریف باید در این مورد پاسخگو باشند.
فربد۲۲۳۹۲۶۴۱۳:۴۸:۰۳ ۱۴۰۰/۷/۲۱
مسلما باید پاسخگو باشند اما اگر این ممنوعیت ادامه پیدا کرد دیگه رئیسی و امیر عباداللهیان باید پاسخگو باشند
ناشناس۲۲۳۸۵۸۷۰۵:۴۷:۳۵ ۱۴۰۰/۷/۲۱
مهم اين است كه اين سفر ها جه عايدي براي كشور ومردم داشته باشدانچه بايد مورد ارزيابي قرار گيرداثرات اين سفر بر بهبود شرايط اقتصادي مردم است
ناشناس۲۲۳۹۱۳۸۱۲:۴۳:۲۳ ۱۴۰۰/۷/۲۱
چرا این حرفها رو وقتی ظریف راه به راه میرفت اروپا نمیگفتی!؟
ناشناس۲۲۳۸۶۲۲۰۷:۲۴:۰۲ ۱۴۰۰/۷/۲۱
این قضیه سوخت گیری چی بود
ناشناس۲۲۳۸۶۴۸۰۷:۵۹:۲۷ ۱۴۰۰/۷/۲۱
یعنی تو منطقه کشور دیگری جز سوریه و لبنان و روسیه وجود نداره . یعنی اعراب و ترکیه و منطقه قفقاز و هند و پاکستان همسایه نیستند . جغرافیا...
ناشناس۲۲۳۹۱۳۷۱۲:۴۲:۴۱ ۱۴۰۰/۷/۲۱
معاون وزیر خارجه هم همزمان به عمان و پاکستان و ترکیه رفت!
سید۲۲۳۸۷۵۲۰۹:۲۹:۳۲ ۱۴۰۰/۷/۲۱
یه عده از دوستان مثل جوجه 2 روزه هستن که فقط دهن باز میکنن و میگن غذا بده بخوریم بابا بی منطقا دولت فقط از پس خودش بربیاد ما باید کلاهمونو بندازیم هوا، جیب مارو نزنه ...والا
ناشناس۲۲۳۸۷۸۷۰۹:۴۹:۱۱ ۱۴۰۰/۷/۲۱
ضد ایرانی ها باز نگران شدن
ناشناس۲۲۳۸۹۹۴۱۱:۳۸:۴۲ ۱۴۰۰/۷/۲۱
چرا از انتخابات عراق خبر ندارید هنوز ؟ آیا انتخابات به نفع ما بود ؟؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

  پربحث‌های هفته

  1. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

  2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

  3. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

  4. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

  5. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

  6. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

  7. ارابه های مرگ همچنان می تازند

  8. ارتفاع پست !

  9. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

  10. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

  11. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

  12. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

  13. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

  14. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

  15. آب در دل کویر تکان خورد

  16. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

  17. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

  18. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

  19. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

  20. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

  21. زندگی یک مادر دهه شصتی با ۹ فرزند

  22. پلیس و «زرنگ‌بازی»های ما !

  23. آقای زیبا کلام کدام نژاد پرستی ؟

  24. نظر رهبر انقلاب‌ در مورد قرارداد ۲۵ ساله‌ با چین

  25. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

  ابر آروان

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

   2. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

   3. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

   4. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

   5. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

   6. آرمان گرایی مردم ایران و مسأله موفقیت نظام

   7. امیرعبداللهیان در عمان و قطر به دنبال چه بود؟

   8. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

   9. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

   10. آنچه بعد از درگذشت رفسنجانی رخ داد

   11. روایت نیکزاد از علت حذف ارز ۴۲۰۰/ مشورت رئیسی با لاریجانی و خرازی و جلیلی قبل از سفر به روسیه/ اشتباه تاریخی اصلاح‌طلبان از نگاه مرعشی

   12. شلیک پهپادهای انصارالله به قلب ابوظبی/ آیا امارات به سرنوشت عربستان دچار می‌شود؟

   13. اتمام حجت رئیسی با بانک‌ها/ گزارش خطیب‌زاده از آخرین وضعیت مذاکرات وین/ دستور اژه‌ای برای تخریب بنای قوه قضائیه در حاشیه رود چالوس

   14. گفت و شنود کیهان؛ انگشت کوچیکه!

   15. دیدار با شمخانی در مترو

   16. دلایل سازمان سنجش برای برگزاری مجدد کنکور از دانشجویان قانونی نیست

   17. شکستن سکوت استراتژیک حزب الله در برابر عربستان

   18. اعضای «هیئت تفحص از نهاد ریاست‌جمهوری دوره روحانی» انتخاب می‌شوند

   19. مشاو بشار اسد: پاسخ وفاداری جمهوری اسلامی ایران را خواهیم داد

   20. به بهانه سفر رئيسی به روسيه

   21. عیادت معاون رئیس‌جمهور از نادر طالب‌زاده

   22. ۵ فرمان رئیس‌جمهور به نظام بانکی

   23. بهادری جهرمی: منتظر خبرهای خوب باشید

   آخرین عناوین

   بلیط هواپیما