همه چیز در مورد بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه شدن۶۰ میلیون راس دام سبک/ خشکسالی عامل افزایش کانون بیماری طاعون

گروه اجتماعی الف،   4000720042

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی ضمن اشاره به اینکه از جمعیت ۷۱ میلیون راس دام سبک کشور بیش از ۶۰ میلیون راس علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه شده اند، گفت: انتظار داریم با واکسیناسیون گسترده شاهد کاهش کانون های بیماری در نیمه دوم سال باشیم.

واکسینه شدن۶۰ میلیون راس دام سبک/ خشکسالی عامل افزایش کانون بیماری طاعون

علیرضا اکبرشاهی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک بیش از ۱۰ سال است که در کشور شناسایی شده، گفت: این بیماری در ۱۰ سال گذشته به دام های اهلی  و حیات وحش خسارت های زیادی وارد کرده است.

وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون به موقع و رعایت مسائل بهداشتی در کنترل این بیماری نقش دارد، افزود: سازمان بهداشت جهانی طرح ریشه کنی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک را تا سال ۲۰۳۰ در دستور کار گذاشته است و تمام کشورهای جهان متعهد شدند تا سال ۲۰۳۰ نسبت به ریشه کنی این بیماری اقدام کنند.  

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی اضافه کرد: سازمان دامپزشکی در طی این سالها واکسیناسیون را با اولویت مناطق پرخطر و مناطق اطراف حیات وحش در دستور کار قرار داده است. در سال ۱۳۹۰ حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند و آن زمان بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در ۲۵۰۰ کانون شناسایی شد. اما با واردات واکسن و تولید در داخل و به طور کل رونق واکسیناسیون، در سال  ١٣٩٩،  ۳۷ میلیون و ۸۳۳ هزار راس دام واکسینه شدند و کانون بیماری نیز به عدد ۳۶۰ رسید. یعنی با کاهش ۸۵ درصدی کانون های بیماری در سال ١٣٩٩ مواجه شدیم.

۶۰ میلیون راس دام سبک کشور تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفته اند

وی تصریح کرد: سازمان دامپزشکی در سال ۱۴۰۰ و در راستای تعهد ریشه کنی بیماری طاعون نشخوارکنندگان به سازمان بهداشت جهانی، برنامه ریشه کنی این بیماری را تدوین و اجرا کرده است. امسال اولین سال اجرای این برنامه است و قرار است در این سه سال پیش رو بیش از ۹۰ درصد دام سبک کشور به صورت رایگان واکسینه شوند. تاکنون نیز از جمعیت ۷۱ میلیون راس دام سبک کشور بیش از ۶۰ میلیون راس تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند. در مراحل بعدی نیز نوزادان این دام های سبک واکسینه می شوند و در نهایت نیز این بیماری ریشه کن می شود.

به گفته وی با واکسیناسیون گسترده دام های سبک در کشور انتظار داریم در نیمه دوم امسال کانون های بیماری به شدت کاهش یابند. البته ریشه کنی این بیماری منوط به این است که کشورهای همسایه همزمان با ما واکسیناسیون را انجام دهند. زیرا اگر در کشورهای دیگر انجام نشود با قاچاق دام احتمال انتقال این بیماری هم وجود خواهد داشت.

طاعون نشخوارکنندگان کوچک قابل سرایت به انسان نیست

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی در پاسخ به این سوال که این بیماری چگونه انتقال می یابد و آیا قابل سرایت به انسان هست یا خیر؟  گفت:این بیماری ویروسی اختصاصی دام سبک یعنی گوسفند و بز و کل در حیات وحش است.  راه انتقال آن نیز از طریق تماس حیوانات با یکدیگر و آبشخور و مراتع مشترک است.  این بیماری قابل سرایت به انسان نیست؛ اگرچه اسم آن طاعون نشخوارکنندگان کوچک است ولی گزارشی از سرایت به دام سنگین هم نداشته ایم. اسم طاعون هم برای این گذاشته شده که شدت بیماری و تلفات آن بسیار زیاد و شبیه طاعون انسانی است.

خشکسالی کانون بیماری را بیشتر کرده است

اکبرشاهی با بیان اینکه این بیماری از سال های قبل در حیات وحش وجود داشته است، عنوان کرد: سال گذشته در ۷ ماهه امسال ۵ کانون حیات وحش درگیر این بیماری شدند و امسال نیز در همان مدت مشخص ۷ کانون بیماری شناسایی شده اند. علت افزایش کانون های بیماری در حیات وحش نیز افزایش آگاهی نسبت به این بیماری، رصد و پایش بیشتر و البته خشکسالی است. خشکسالی باعث شده که حیوانات حیات وحش برای تامین علوفه و آب دچار مشکل شوند و به محل نگهداری حیوانات اهلی مراجعه و از آبشخورها و مراتع آنها استفاده کنند. همین امر هم نقاط تماس آنها را بالا برده است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

 2. جزییات ماجرای اذیت و آزار یک معلم توسط دانش‌آموزان در کلاس درس

 3. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 4. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

 5. بازار ارز در سایه خوشبینی‌ و بدبینی‌ها/ دلار ۱۸ هزار تومانی در راه است؟

 6. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

 7. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 8. جنبشی که دیگر جنبش نیست 

 9. آیا نام های محلی، «بیگانه» هستند؟

 10. نجات اردوغان با پول ایران

 11. آقای وزیر، اینترنت مان «نفتی» شده است!

 12. نظر قالیباف درباره ماجرای عنابستانی و سرباز راهور/ ارزیابی امیرعبداللهیان از دور اول مذاکرات وین/ پیش‌بینی رئیس بانک مرکزی درباره بازار ارز

 13. مهلت تمام شد؛ هیچ عذر و بهانه ای برای ثبت نکردن حقوق و دستمزدها در «پاکنا» وجود ندارد

 14. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

 15. «سندروم ایجاد سامانه» به کالاهای اساسی هم رسید/ بازرگام متعلق به کیست؟

 16. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

 17. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

 18. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

 19. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

 20. ادعای فرمانده ارتش انگلیس در مورد ایران، چین و کره شمالی

 21. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

 22. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

 23. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

 24. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 25. واکنش رئیسی به نوسانات ارزی/ بازگشت شفافیت آرا به خانه اول/ تشکر عنابستانی از قالیباف/ خاندوزی: گره‌های اقتصادی در ماه‌های آینده باز می‌شود

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما