گردشگری چه زمانی عادی می‌شود؟

گروه اجتماعی الف،   4000715076

در حالی که کارشناسان بهبود کامل شرایط گردشگری در اکثر نقاط جهان را در سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ متصور هستند، معتقدند خاورمیانه تا سال ۲۰۲۲ به طور کلی به شرایط پیش از کرونا در عرصه گردشگری بازخواهد گشت.

گردشگری چه زمانی عادی می‌شود؟

 به گزارش ایسنا، گردشگری بین‌المللی با کاهش محدودیت‌های سفر در برخی از مقاصد  و گسترش جهانی واکسیناسیون در بسیاری از نقاط جهان، در ماه ژوئن و جولای ۲۰۲۱ نشانه‌هایی از بازگشت مجدد را تجربه کرد.

بر اساس آخرین نسخه گزارش سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) برآورد می‌شود ۵۴ میلیون گردشگر در جولای ۲۰۲۱ از مرزهای بین‌المللی عبور کردند که ۶۷ درصد نسبت به ماه مشابه در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته اما این بهترین نتایج از آوریل ۲۰۲۰ است. این در حالی است که در جولای ۲۰۲۰ میلادی در مجموع ۳۴ میلیون نفر گردشگر بین‌المللی اقدام به سفر کردند، گرچه هنور اختلاف چشم‌گیر ۱۶۴ میلیون نفری با آمار ثبت‌شده در سال ۲۰۱۹ وجود دارد. 

اکثر مقاصد در ماه ژوئن و جولای ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰، شاهد افزایش متوسطی در ورودی گردشگران خارجی بوده‌اند، با این وجود، سال ۲۰۲۱ همچنان سالی چالش‌برانگیز برای گردشگری جهانی خواهد بود زیرا ورودهای بین‌المللی در حد فاصل ژانویه تا جولای در مقایسه با سال ۲۰۱۹ تا ۸۰ درصد نزول یافته است.

منطقه آسیا-پاسیفیک همچنان ضعیف‌ترین نتایج را در بازه زمانی ژانویه تا جولای تجربه کرد و شاهد کاهش ۹۵ درصدی ورود مسافران بین‌المللی نسبت به سال ۲۰۱۹ بوده است. خاورمیانه (۸۲- درصد) دومین کاهش بزرگ را ثبت کرد و پس از آن اروپا و آفریقا (هر دو ۷۷- درصد) کاهش داشته‌اند و  قاره آمریکا با (۶۸- درصد) کاهش کمتری را تجربه کرده است. 

در همین حال، برخی از جزایر کوچک در دریای کارائیب، آفریقا، آسیا و اقیانوسیه به همراه چند مقصد کوچک اروپایی، بهترین عملکرد را در ماه‌های ژوئن و جولای به ثبت رسانده‌اند به طوری که ورود گردشگران در این مناطق به سطحی نزدیک یا در برخی موارد فراتر از آمار قبل از همه‌گیری رفته است. 

رشد آهسته اعتماد گردشگران

این بهبود شرایط ماحصل بازگشایی بسیاری از مقاصد برای سفرهای بین‌المللی بویژه در اروپا و آمریکاست. کاهش محدودیت‌های سفر برای مسافران واکسینه‌شده همراه با افزیش واکسیناسیون کووید ۱۹، به افزایش اعتماد گردشگران و بازگرداندن تدریجی سفر ایمن در اروپا و دیگر نقاط جهان کمک کرده است. در مقابل، اکثر مقاصد در آسیا همچنان برای سفرهای غیرضروری بسته هستند.

«زوراب پولولیکاشویلی» دبیرکل سازمان جهانی گردشگری در این‌باره گفت: «به وضوح تقاضای زیادی برای گردشگری بین‌المللی وجود دارد و بسیاری از مقاصد با خیال راحت و مسئولانه از بازدیدکنندگان استقبال کرده‌اند. با این حال، شروع مجدد واقعی گردشگری و مزایای آن همچنان متوقف است زیرا قوانین و مقررات ناهماهنگ و نرخ نامتوازن واکسیناسیون در مناطق مختلف، همچنان بر اعتماد به نفس افراد در سفر تأثیر می‌گذارد».

درآمدهای گردشگری

اگرچه مقاصد گردشگری همچنان در هفت ماه نخست سال ۲۰۲۱، درآمدهای ضعیفی را گزارش کرده‌اند، اما در ماه‌های ژوئن و جولای تعدادی از آن‌ها پیشرفت نسبتاً کمی را ثبت کردند و برخی حتی از درآمد سال ۲۰۱۹ نیز پیشی گرفتند. در میان مقاصد بزرگ‌تر، مکزیک در سال ۲۰۲۱ تقریباً همان درآمد گردشگری مانند سال ۲۰۱۹ را داشته و حتی در ماه جولای افزایش ۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ را به ثبت رسانده است.

همین امر در مورد سفرهای خروجی نیز صادق است. در بین بازارهای بزرگ‌تر، فرانسه (۳۵-) و ایالات متحده (۴۹-) در ماه جولای بهبود چشم‌گیری را تجربه کردند، اگرچه هزینه‌های گردشگری هنوز بسیار پایین‌تر از سطح سال ۲۰۱۹ بود.

چشم‌انداز آینده

بر اساس آخرین نظرسنجی از کارشناسان سازمان جهانی گردشگری، چشم‌اندازهای سپتامبر تا دسامبر ۲۰۲۱ همچنان نامشخص است و ۵۳ درصد از پاسخ‌دهندگان معتقدند این دوره بدتر از حد انتظار خواهد بود. تنها ۳۱ درصد از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند آمار بهتری در پایان سال حاصل خواهد شد. این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد اکثر متخصصان گردشگری همچنان انتظار دارند تقاضا برای سفرهای بین‌المللی در سال ۲۰۲۲ عمدتا در سه‌ماهه دوم و سوم افزایش یابد.

تقریباً نیمی از همه کارشناسان (۴۵ درصد) همچنان معتقدند بازگشت گردشگری بین‌المللی به سطح ۲۰۱۹ در سال ۲۰۲۴ یا بعد از آن روی خواهد داد، در حالی که ۴۳ درصد نیز به بهبود در ۲۰۲۳ اشاره می‌کنند. همچنین نیمی از این کارشناسان بر این باروند که شرایط گردشگری در اروپا در سال ۲۰۲۳ به شرایط پیش از همه‌گیری بازخواهد گشت و خاورمیانه نیز با پیش‌بینی بازگشت کامل در سال ۲۰۲۲، خوش‌بینانه‌ترین چشم‌انداز را برای بهبود سریع‌تر صنعت گردشگری دارد. 

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. مدینه فاضله موهوم؟!

 3. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

 4. ابتلای نوازد رها شده در سطل زباله به عفونت داخلی

 5. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

 6. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

 7. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 8. از پلاسکو تا متروپل ؛ برج هایی که همچنان فرو می ریزند!

 9. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

 10. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 11. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

 12. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

 13. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 14. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 15. سگ وحشی برای شکار ایمپالا به آب زد اما اسب آبی سر رسید !

 16. ویدئویی دیده نشده از وضعیت مردم تهران پیش از انقلاب!

 17. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 18. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 19. گرانی در ۴ سال آخر دولت روحانی

 20. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

 21. اتهامات عجیب یک وکیل

 22. چگونه تهدیدات را کاهش دهیم؟

 23. صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد؟!

 24. تصاویری زیبا از همایش «سلام فرمانده»

 25. اهداف پشت پرده ترور سرهنگ خدایی و سناریوهای پاسخ ایران

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما