تحلیل عباس عبدی درباره شرایط تبیین در فضای مجازی

محمد فیروزی، گروه سیاسی الف،   4000712122

به اعتقاد عباس عبدی اندیشه صحیح و مبتنی بر عقلانیت فقط هنگامی تحقق پیدا می‌کنند که در جامعه همه بتوانند آزادانه اندیشه صاحب‌نظران مختلف را نقد کنند و به آنچه گفته می‌شود پاسخ دهند. 

تحلیل عباس عبدی درباره شرایط تبیین در فضای مجازی

به گزارش پایگاه خبری الف، یکی از اتفاقات مهمی که با نزدیک شدن به برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در داخل ایران افتاد رونق گرفتن شبکه اجتماعی کلاب‌‌ هاوس بین فعالان سیاسی- اجتماعی بود. گزارش‌ها و شواهد مختلفی وجود دارد که شمار زیادی از کاربران فضای مجازی در گروه‌های چند هزار نفری در شب‌های مختلف به موضوعاتی که در این بستر طرح می‌شد گوش می‌سپردند و نظرات چهره‌های مختلف اعم از سیاسی، روزنامه‌نگار و کنشگر اجتماعی را در داخل و خارج دنبال می‌کردند .

تجربه کلاب‌هاووس در ایران نشان داد علی‌رغم نظرات مختلف فعالان سیاسی- اجتماعی و نقدهایشان نسبت به هم بهترین روش برای پاسخ به نیاز مردم به ویژه طیفی که به موضوعات سیاسی-اجتماعی علاقمند هستند گفتگو و تبیین مسایل است.

اهمیت تبیین به حدی است که رهبر معظم انقلاب این‌روزها یکبار دیگر به آن توجه کرده اند. حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای در دیدار غیرحضوری (مجازی) با دانشجویان دانشگاه تهران درروز اربعین خطاب به آنها فرمودند:  «شما جوانان عزیز و دانشجویان عزیز که به معنای واقعی کلمه میوه‌ی دل ملّت و امید آینده‌ی این کشورید، به مسئله‌ی «تبیین» اهمیت بدهید. خیلی از حقایق هست که باید تبیین بشود. در قبال این حرکت گمراه‌کننده‌ای که از صد طرف به سمت ملت ایران سرازیر است و تأثیرگذاری بر افکار عمومی که یکی از هدفهای بزرگ دشمنان ایران و اسلام و انقلاب اسلامی است و دچار ابهام نگه داشتنِ افکار و رها کردن اذهان مردم و بخصوص جوانها، «حرکت تبیین» خنثی‌کننده‌ی این توطئه‌ی دشمن و این حرکت دشمن است.»

تعابیری که رهبر انقلاب به کار بردند مانند انتشار افکار صحیح و پاسخ به ابهام‌ها و مصداق جهاد دانستن این موضوع به طور حتم دارای الزامات و بایسته‌هایی است و در اینباره یکی از اولین سوالاتی که به ذهن متبادر می‌شود چگونگی مدیریت فضای مجازی به عنوان یک فضای عمومی بزرگ است و اینکه رویکرد جهاد تبیین در چه شرایطی به شکوفایی می‌رسد.

عباس عبدی، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار در گفت‌وگویی کوتاه با الف به برخی از این سوالات پاسخ داد.

به گفته وی به طور کلی اندیشه صحیح و مبتنی بر عقلانیت فقط هنگامی تحقق پیدا می‌کنند که در جامعه  آزادی وجود داشته باشد و همه بتوانند آزادانه اندیشه صاحب‌نظران مختلف را نقد کنند و به آنچه گفته می‌شود پاسخ دهند. 

وی افزود: تنها با تضمین این فضای آزاد در جامعه است که افراد سعی می‌کنند حرف‌های عقلانی را بیان کنند و نسبت به اندیشه‌های خود تبیین درستی داشته باشند. با تحقق این شرایط و فقط در چنین فضایی است که گویندگان نظرات مختلف می‌کوشند در مواجهه با نظرات دیگران پیروز و موفق باشند. 

این فعال سیاسی در بخش دیگری تاکید کرد:‌ هرگونه اقدامی برای محدود کردن فضای عمومی جامعه اعم از فضای مجازی یا فضای واقعی و به عبارتی فیلترکردن به مثابه این است که راه بر افکار ناصحیح و غیرعقلانی باز شود. چرا که شرط لازم برای تولید و توزیع فکر صحیح و عقلانی وجود آزادی بیان است. 

وی با طرح این موضوع که ممکن است برخی نسبت به باز بودن فضای مجازی نقد کنند و بگویند در این شرایط عده‌ای اقدام به انتشار دروغ، تهمت و افترا می‌کنند پاسخ داد:  باید افراد متخلف را مجازات کنند و اگر زورشان به این کار نمی‌رسد فضای واقعی [فضای عمومی در جامعه] را باز نگه دارند. چرا که اگر فضای واقعی در جامعه آزاد شود آن وقت فضای مجازی از درجه اهمیت کنونی ساقط می‌شود و نگرانی‌هایی مانند انتشار دروغ و افترا و… هم از بین می‌روند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

 2. بمب ساعتی که دولت قبل به ارث گذاشت

 3. سیف، رییس اسبق بانک مرکزی، به ۱۰ سال حبس محکوم شد

 4. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

 5. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

 6. ضرغامی: کوروش شاید اولین کسی است که تلاش کرد اقوام را به وحدت برساند / پاسارگاد نمادی از مدنیت است

 7. اردوغان در کوچه بن بست

 8. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

 9. رونمایی غرورانگیز از دستیابی ایران به فناوری پرتاب سرد موشک‌های پدافندی

 10. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

 11. تکمله ای بر ماجرای اعتراف برجامی ظريف

 12. سرقت جواهرات یک زن به عنوان مامور تست کرونا

 13. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

 14. توقف حکم اعدام آرمان درآخرین ساعات

 15. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

 16. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

 17. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

 18. قالیباف با طرح صیانت مخالف است؟/ انتقاد یک نماینده از جلسات غیرعلنی مجلس

 19. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

 20. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

 21. پیام سفرهای منطقه ای امیرعبداللهیان

 22. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

 23. ایرانی‌ها بازهم بزرگ ترین خریداران خانه در ترکیه شدند! / خرید ۱۳۲۳ خانه در یک ماه

 24. متولیان سلامت چطور درباره آمار سرانه پزشک در ایران به خطا افتاده‌اند؟

 25. روایت پدر و پسر از کلیپ ساختگی سیلی به یک روحانی

ابر آروان

آخرین عناوین