آلمان از ایران خواست برای ازسرگیری مذاکرات وین شرط تعیین نکند

گروه جهان الف،   4000712120

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان امروز در اظهاراتی به درخواست ایران از آمریکا برای موافقت با آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های خارجی به عنوان نشان دادن حسن نیت در زمینه از سرگیری مذاکرات وین، واکنش نشان داد.

آلمان از ایران خواست برای ازسرگیری مذاکرات وین شرط تعیین نکند

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که برلین "درخواست تهران برای آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده‌ ایران به عنوان یکی از شروط از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین" را رد می‌کند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در این باره گفت: ایران نمی‌تواند شروط بیشتری برای از سرگیری مذاکرات تعیین کند.

او با مطرح کردن این که «ما از ایران می‌خواهیم هر چه زودتر مذاکرات را ز سر بگیرد»، گفت انتظار دارد توافقی در یک تاریخ معین انجام شود.

به گزارش ایسنا، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان اخیرا در گفت‌وگویی زنده درباره مذاکراتش درباره موضوع تحریم‌های ایران و احیای توافق هسته‌ای با مقامات خارجی در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: در نیویورک به دبیرکل سازمان ملل و آقای بورل گفتم به جای اینکه انقدر به ما فشار بیاورید که هرچه زودتر مذاکرات انجام شود باید اقدام عملی موثر از سوی طرف‌های مقابل انجام شود و زود ایرانی‌ها با زود غربی‌ها فرق دارد. شما از زمانی که توافق صورت گرفته و تاکنون دائم مصاحبه می‌کنید و یک بار می‌گویید می‌خواهیم کانال مالی اینستکس را ایجاد کنیم. یک روز دیگر می‌گویید کانال مالی بشردوستانه ولی هیچ کار موثری از سوی شما انجام نشده است.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه ما به آنها گفتیم که در حال بررسی و تنظیم سیاست‌ها و برنامه‌های خود در ارتباط با مذاکرات هستیم، تصریح کرد: به آنها گفتیم که دولت جدید ایران به هشت سال قبل یا پنج سال قبل و یا یک‌ سال و نیم قبل برنمی‌گردد و ما بر سر میز مذاکره نمی‌آییم که قهوه‌ای خورده شود و سپس به پایتخت‌ها برگردند و احتمالا متنی رد و بدل شود. شما باید نیت و اراده واقعی خود را نشان دهید. در زمانی که در نیویورک بودیم آمریکایی‌ها از کانال‌های مختلف تلاش کردند که تماس‌هایی بگیرند، پیام‌هایی را منتقل کنند، به یکی از کسانی که حامل پیام آمریکایی‌ها بود گفتم که آیا نیت آمریکا واقعی است که او در جواب گفت فکر می‌کنم واقعی است. من نیز گفتم که اگر نیتش واقعی است بخشی از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران را آزاد کند و یک حرکتی بکند تا ما بتوانیم بگوییم جو بایدن با ترامپ تفاوت دارد.

همچنین سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در کنفرانس خبری امروزش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی خود با شبکه یک سیما اعلام کردند که یکی از مقدمات برای انجام گفت‌وگوهای وین می‌تواند اقدام آمریکا برای آزادکردن پول‌های بلوکه شده ایران باشد و آیا این پیغامی برای آمریکا بوده است، گفت:‌ آنچه که آقای امیرعبداللهیان درباره پول‌های بلوکه شده ایران در آمریکا گفتند پیغامی برای آمریکایی‌ها نبود بلکه یک واقعیت بود که ایشان بیان کردند. واقعیت این است که رفتار و روش کنونی دولت آمریکا با دولت قبل آمریکا تغییر نکرده است. آن‌ها می‌خواهند همچنان میراث شکست خورده ترامپ علیه برجام را حفظ کنند و در عین حال می‌خواهند در مذاکرات وین به نتیجه‌ای که دلشان می‌خواهد دست پیدا کنند. این در حالی است که ما تأکید داریم که آمریکا باید نشان دهد که در روش و اقدام تغییر کرده است. نمی‌شود که تحریم ها بماند و پول‌های ایران در بانک‌های بین‌المللی همچنان توقیف بماند و بعد آمریکا به عنوان طرف خواهان ادعاهایی را مطرح کند.

وی گفت:‌ آقای امیرعبداللهیان در این گفت‌وگوی تلویزیونی تأکید کردند که آمریکا به روش‌های گوناگون می‌تواند حسن نیت خود را نشان دهد از جمله اینکه این زمینه را فراهم کند که پول‌های بلوکه شده ایران آزاد شود.

درخواست برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران تحت تحریم‌های آمریکا  در خارج از کشور که بخشی از آن‌ها در بانک‌های کره جنوبی است، بارها از مجاری قانونی و دیپلماتیک از سوی ایران مطرح و پیگیری شده است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

  3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

  5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

  7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

  8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  9. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

  10. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  11. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

  12. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

  13. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  16. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  17. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

  18. اتفاق جالب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

  19. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

  20. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

  21. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  22. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

  23. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

  24. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

  25. لطفاً ژست فرهنگی نگیرید

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما