جوشن حسینی»؛ سید مهدی شجاعی؛ نشر کتاب نیستان واسطه‌ای برای جذب کرامات امام حسین (ع)

گروه کتاب الف، مانی ارجمند،   4000705138

در همه این سالها سید مهدی شجاعی در عین حفظ باورهای دینی و نگاهی نقادانه که به پیرامون خود داشت، پیش رفته و جایگاهی منحصر به فرد یافته است که برخی نویسندگان که به کلیشه‌های گل درشت دلخوش ند، با آن میانه‌ای ندارند. شجاعی جدای از آثار داستانی یا نوشته‌هایی که در حوزه ادبیات نمایشی داشته، بر روی متون مذهبی نیز کارهایی انجام داده که بی‌تردید اهمیت آنها اگر بیش از دیگر آثارش نباشد، کمتر از آنها نیست

«جوشن حسینی» 

(هزار سلام بر حضرت حسین ع)

نوشته: سید مهدی شجاعی

ناشر: کتاب نیستان، چاپ اول 1400

70 صفحه، 10000 تومان

 

****

 

سید مهدی شجاعی از شاخص ترین نویسندگان جریان منسوب به انقلاب است که باورها و تعهدات مذهبی به عنوان یکی از ویژگی‌های بارز آثارش شناخته می‌شود. آنچیزی که او را در میان این طیف برجسته و جریان ساز ساخته، ارزش‌های ادبی و هنری آثارش بود، در حالی که عمده نویسندگان این جریان داشتن تعهد را شرط لازم و کافی می دانستند و همین باعث می‌شد که از سوی دیگر جریانها جدی گرفته نشوند، اما شجاعی با همراه ساختن تعهد دینی و نقد فرهنگی و اجتماعی ساختارهای دولتی (یا حکومتی) برخاسته از انقلاب  (کاری که برای بسیاری تابو فرض می‌شد)، طرحی نو در این میان در انداخت که از ریشه های دینی در آثارش و تعلق خاطر به آرمانهای اصیل انقلاب اسلامی به دور از تعصب و کج اندیشی حکایت داشت.

به هر روی در همه این سالها سید مهدی شجاعی در عین حفظ باورهای دینی و نگاهی نقادانه که به پیرامون خود داشت، پیش رفته و جایگاهی منحصر به فرد یافته است که برخی نویسندگان که به کلیشه‌های گل درشت دلخوش ند، با آن میانه‌ای ندارند. شجاعی جدای از آثار داستانی یا نوشته‌هایی که در حوزه ادبیات نمایشی داشته، بر روی متون مذهبی نیز کارهایی انجام داده که بی‌تردید اهمیت آنها اگر بیش از دیگر آثارش نباشد، کمتر از آنها نیست.

آثاری که می‌توان اذعان کرد در راستای جذب جوانان و آشتی نسل امروز با مذهب و متون مذهبی نوشته و منتشر می‌شوند. مجموعه ترجمه‌هایی که از ادعیه های معروف به فارسی انجام شده و با زبانی ادبی و در عین حال همه فهم منتشر شده اند از جمله آثار شاخص در این زمینه اند.  از جمله تازه‌ترین آثار سید مهدی شجاعی در این حوزه می‌توان از کتاب «جوشن حسینی» یا هزار سلام بر حضرت حسین (ع) نام برد که به همت نشر نیستان منتشر شده است.

اگر چه جای یک مقدمه کوتاه در ابتدای این کتاب کوچک خالی است، اما شجاعی در حاشیه مراسم رونمایی این کتاب اشاراتی به انگیزه و چگونگی شکل گیری آن کرده است. او که پیشتر برگردانی  تازه و به زبان امروزی از دعاهای کمیل افتتاح، عرفه ، ندبه، زیارت عاشورا و... را به علاقمندان این گونه آثار ارائه کرده است، می گوید : «خواندن دعای جوشن کبیر به واسطه بخشیده شدن گناهان و عاقبت بخیری افراد است. «جوشن حسینی» نیز دربردارنده هزاران سلام به ساحت حضرت امام حسین (ع) است که به امید دریافت کرامات از جانب حضرت نثارشان می شود. فرستادن سلام به ساحت حضرت امام حسین(ع) از فضای مجازی و به صورت اتفاقی شروع شد و بعدها به این نتیجه رسیدم که اگر این سلام تبدیل به هزاران سلام شود باعث جذب کرامات حضرت امام حسین (ع) و حفاظت انسان در زندگی دنیوی و اخروی می شود.»
به این ترتیب کتابی پیش روی مخاطب قرار گرفته که دربردارنده هزار سلام است بر سید شهیدان حسین بن علی (ع)، با زبانی که گاه به شعر پهلو می زند و و گاه از ریتمی مجذوب کننده و آرامش بخش برخوردار می شود. شجاعی در این کتاب که عنوان آن را متاثر از عنوان دعای جوشن کبیر برگزیده، به طیف‌های دیگری از مخاطبان نظر داشته و در همین راستا نیز سعی کرده شکل متفاوتی از ادعیه‌های مرسوم و آشنا راجع به امام حسین (ع) و فاجعه عاشورا را تجربه کند. بنابراین در این کتاب از اشکال آشنای نوحه سرایی و مداحی های مرسوم خبری نیست و همین نیز می‌تواند ضامن نوآوریی و جذب گروهی دیگر از مخاطبان باشد که به دنبال گرفتن پاسخ‌های غیر مرسوم و کلیشه شده از دغدغه‌های مذهبی و درونی شده خویش هستند.

به این ترتیب در قالب این هزار سلام، سید مهدی شجاعی  به معرفی صفات و ویژگی‌های امام حسین (ع) رفته و آنها را به شکلی موجز در قالب عباراتی برخوردار از وجوه ادبی بازگو کرده و از این جهت با تاثیر گذاری بیشتر با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند  چرا که بار ادبی و زیبایی آن موجب نشستن آن بر جان و دل خواننده می شود :

 

سلام بر حسین

سلام بر حسین وارث آدم ، خلیفه خداوند در زمین

سلام بر حسین وارث نوح، حضرت رب العالمین  

سلام بر حسین وارث ابراهیم، دوست و خلیل پروردگار مهر آیین

سلام بر حسین وارث موسی، همکلام با خداوند، انیس الذاکرین

سلام بر حسین وارث عیسی، روح خداوند خیرالمجبوبین

سلام بر حسین وارث محمد مصطفی، خاتم النبیین و سید و سالار مرسلین

سلام بر حسین وارث امیر المونین، سید الوصیین و امام المتقین

سلام بر حسین وارث صدیقه کبرا، فاطمه زهرا، بهانه آفرینش و محبوبه خداوند اکرم الاکرمین

سلام بر حسین وارث حسن این علی المجتبی، تجلی حسن مبین

سلام بر حسیم فرزند فارس المومنین

سلام برحسین فرزند قاتل المشرکین  

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. ایران کره جنوبی را شوکه کرد

 2. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

 3. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

 4. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

 5. اشتباه رئيسی در اردبیل

 6. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

 7. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

 8. اردوغان در کوچه بن بست

 9. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

 10. درس‌هایی از ماجرای یک استخدام که لغو شد

 11. واکنش سردار حمیدی به سرباز راهوری که ترند فضای مجازی شد چه بود؟

 12. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

 13. آقای رئیس جمهور؛‌ لطفا کمی آهسته تر!

 14. روحانی: مدعیان اسلامیت را با ترازوی اخلاق باید سنجید

 15. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

 16. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

 17. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

 18. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

 19. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

 20. بزن بزن وسط زمین چمن؛ درگیری شدید در نیمه‌نهایی آسیا

 21. تصویری از تولیت آستان قدس رضوی در حال خرید میوه از بلوار هاشمی نژاد مشهد

 22. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

 23. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

 24. شاهزاده دبی بر روی بلندترین چرخ و فلک جهان

 25. دستور لغو استخدام دختر نماینده مجلس در وزارت نفت صادر شد

ابر آروان

آخرین عناوین