پازل غرب برای شروع سریع مذاکرات هسته‌ای

گروه سیاسی الف،   4000705082 ۶۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

فعالیت برخی رسانه‌های بین‌المللی در کنار گزارش روز ۲۶ سپتامبر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حکایت از فشارهای مضاعف بر ایران برای شروع هرچه سریع‌تر مذاکرات هسته‌ای دارد.

پازل غرب برای شروع سریع مذاکرات هسته‌ای

به گزارش الف قریب به بیش از سه ماه است که مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای 1+4 متوقف شده است، تصمیمی که از سمت جمهوری اسلامی ایران اتخاذ شد تا انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری را برگزار کند. با اعلام سید ابراهیم رئیسی به عنوان پیروز انتخابات مجددا گمانه‌زنی‌ها درباره آینده مذاکرات در داخل و خارج کشور بیشتر شد. 

رئیسی بعد از آنکه حسین امیرعبداللهیان را به عنوان وزیر امور خارجه خود برگزید و او از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت در هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل در قالب یک پیام ویدیویی تلاش کرد مواضع ایران در دوره جدید را نسبت برجام و توافق هسته‌ای مشخص کند. رئيس جمهور در این پیام احساس بدبینی دولتش نسبت به آمریکا و بدعهدی طرف مقابل را در یک تریبون رسمی و جهانی علنی کرد. 

زمینه‌چینی برای شروع سریع‌تر مذاکرات هسته‌ای
این سخنرانی رئیسی مورد توجه رسانه‌های مطرح جهانی همچون روزنامه واشنگتن پست قرار گرفت. این روزنامه مقاله‌ای نوشت که از محتوای آن بر می‌آید طرف غربی در حال زمینه‌چینی است تا نشان دهد ایران به دنبال شروع سریع مذاکرات نیست و نسبت به آن تعلل می‌کند. در حالی‌که ممکن است دیگر برای ادامه مذاکره با ایران دیر هم شده باشد. 

این روزنامه در بخش آغازین مقاله خود نوشت: سه ماه پس از آخرین نشست برای مذاکره پیرامون احیای توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی، هنوز مشخص نیست که آیا این مذاکرات از سر گرفته خواهد شد یا نه و از سرگیری آن چه زمانی خواهد بود یا این که چه کسی نماینده دولت جدید ایران در این مذاکرات خواهد بود.

ایران به فعالیت هسته‌ای خطرناک نزدیک است!
واشنگتن پست فعالیت‌های هسته‌ای ایران برای مخاطبانش را این‌گونه جلوه داد که جمهوری اسلامی ایران به فعالیت‌های هسته‌ای خطرناک نزدیک شده و ادامه داد: در آغاز، ایران به بالا بردن مقدار و کیفیت غنی‌سازی اورانیومش ادامه داد که برخی کارشناسان را به این نتیجه رساند حالا ایران نسبت به ارزیابی علنی دو- سه ماه گذشته دولت بایدن، به در اختیار داشتن مواد شکافت‌پذیر کافی برای ساختن یک بمب اتمی نزدیک‌تر شده است!

مقاله نویس تاکید می‌کند که جمهوری اسلامی ایران طی سالیان اخیر در موضوع بازرسی از فعالیت‌های هسته‌ای خود  مناقشاتی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته است تا ادعای مطرح شده در بخش قبل را بیشتر مورد قبول جلوه دهد. 

این روزنامه در ادامه درباره امکان به اتمام رسیدن مهلت مذاکرات هسته‌ای هم می‌پردازد و به نقل از یک مقام ارشد وزارت امور خارجه که نام وی را ذکر نمی‌کند این‌طور می‌نویسد:‌ «ما یک جدول زمان بندی [برای تاریخ شروغ مذاکرات] نداریم. موضعمان این است که ما آماده‌ بازگشت به میز مذاکرات هستیم، اگرچه زمانی می‌رسد که این امکان دیگر وجود نخواهد داشت، چون توسعه‌های هسته‌ای آن‌ها غیرقابل بازگشت خواهد بود و واقعا بازگشت به توافقی که در ابتدا درباره آن مذاکره شده بود، میسر نخواهد بود.»

نویسنده سپس موضوع شروع مذاکرات را به تاخیر و تعلل ایران پیوند می‌دهد و می‌گوید رئیس جمهور ایران در سخنرانی ویدیویی خود در مجمع اخیر سازمان ملل صحبتی درباره شروع مذاکرات نکرد و به بخش‌هایی از صحبت رئیسی اشاره می‌کند که او فتوای مقام معظم رهبری درباره حرام بودن فعالیت‌های تسلیحاتی هسته‌ای را در سخنرانی مذکور قرائت کرد. 

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

این مواضع روزنامه واشنگتن پست که در حدفاصل صحبت‌های رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل و دیدارها و برنامه‌های گسترده امیر عبداللهیان در سفر به نیویورک منتشر شده است و به نظر می‌رسد برای مهیا شدن افکار عمومی غرب علیه جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است در حالی منتشر می‌شود که به تازگی دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل در قالب یک بیانیه برای فشار به جمهوری اسلامی ایران برای شروع مذاکرات وارد صحنه شده است. 

در این بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به تاریخ 4 مهرماه (26 سپتامبر میلادی) تنظیم شده تاکیدی صورت گرفته مبنی بر اینکه وقتی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (حدود 4 روز قبل انتشار بیانیه) در ایران بودند براساس توافق‌های پیشین قرار بود یکسری از قطعات مرتبط با بازرسی امنیتی بین‌المللی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران سرویس، تعمیر و بازسازی شود اما در مورد مجموعه کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ تسای کرج این بازرسان اجازه این کار را پیدا نمی‌کنند. 

کاظم غریب‌آبادی نماینده کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین در واکنش به این بیانیه نوشت:‌ در طی مذاکرات تهران و وین، ایران اشاره کرده بود که چون مجتمع کرج هنوز تحت تحقیقات امنیتی و قضایی قرار دارد، تجهیزات مرتبط با این مجتمع مشمول سرویس شدن نمی‌شوند. به همین دلیل است که عبارت «تجهیزات تعریف‌شده» در بیانیه مشترک [اشاره به بیانیه مشترک رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرکل آژانس در ۱۲ سپتامبر] به کار رفته است.
وی ادامه می‌دهد: بنابراین، گزارش مدیرکل در ۲۶ سپتامبر درست نیست و فراتر از موارد توافق شده در بیانیه مشترک است. هر تصمیمی که از سوی ایران درباره تجهیزات نظارتی گرفته شود، تنها مبتنی بر ملاحظات سیاسی است تا ملاحظات  حقوقی و آژانس نمی‌تواند و نباید این موضوع را حق خود بداند.

دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل با طرح این موضوع اعلام کرده است که ایران شروط توافق جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران را که دو هفته پیش انجام شد، کاملا اجرا نکرده است. طبق این توافق، قرار بود بازرسان آژانس اجازه‌ سرویس کردن تجهیزات فنی نظارتی این نهاد را در ایران پیدا بکنند.

با این موضع‌گیری رسمی که در گزارش رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان متبوعش منتشر شده است به نظر می‌آید فشار برای جمهوری اسلامی ایران برای شروع مذاکرات بیشتر شود. براساس آنچه از مفاد بیانیه بر می‌آید و از گروسی نقل شده او هم تاکید می‌کند که تصمیم ایران مبنی بر عدم ایجاد دسترسی به کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ تسای کرج برخلاف موارد توافق شده در بیانیه مشترکی است که روز ۱۲ سپتامبر منتشر شد.

صحنه‌آرایی‌های بین‌المللی که با دستاویزهای مختلف در تقابل با جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته در حالی است که سعید خطیب‌زاده چند روز پیش اعلام کرد که ایران به زودی وارد مذاکرات هسته‌ای خواهد شد و امیر عبداللیان به نمایندگی از دستگاه دیپلماسی ایران در نیویورک با مقامات مختلف به تبیین مواضع ایران پرداخت. 

ایران برای شروع مذاکره عجله ندارد

از مجموع اظهارات امیرعبداللهیان این‌گونه استنباط نمی‌شود که جمهوری اسلامی ایران در دولت جدید قصد ترک میز مذاکره را دارد اما به نظر نمی‌آید به سادگی هم با ریاست علی باقری به عنوان جایگزین عباس عراقچی وارد دور جدید مذاکرات بعد از سه ماه شود. 

به عنوان مثال وزیر امور خارجه ایران در یک کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران از کشورهای مختلف در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: تهران در حال بررسی رویکردها و مطالعه پرونده برجام است، انشاالله در اولین فرصت به میز مذاکرات بازخواهیم گشت، اما میز مذاکره ای که نتیجه بخش و ثمربخش باشد.

امیر عبداللهیان اظهار کرد: ما فعلا با اعضای 1+4 مذاکره نخواهیم داشت. بصورت فردی و دو طرفه با طرف‌های مختلف گفت‌وگو کرده‌ایم. زمانی که بررسی‌ها در جمهوری اسلامی ایران و مطالعه پرونده برجام به نتیجه برسد، در میز مذاکره مطالب و دیدگاه‌ها تبادل خواهد شد.

این اظهارات وزیر امور خارجه در حالی است که طی همین چند روز در دیدار با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و گفت‌وگو با آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل این دو نفر در مقابل امیر عبداللهیان بر سرعت بخشی به شروع مذاکرات هسته‌ای تاکید کردند. موضوعی که با تلاش رسانه‌های مطرح بین‌المللی و گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قابل تطبیق است. 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۱۸۷۵۶۰۷:۱۶:۱۰ ۱۴۰۰/۷/۷
سیاست هسته ای جدید ایران، باعث نزدیک شدن مواضع اروپا و آمریکا و دیگر کشورها در این مورد شده است.
ناشناس۲۲۱۹۱۰۷۱۰:۴۳:۰۶ ۱۴۰۰/۷/۷
سیاست امریکا و اروپا از اول یکسان بود توافق میکنند بعد در اجرای توافق خرابکاری می کنند و به تعهدات خود عمل نمی کنند.
ناشناس۲۲۱۹۷۲۲۱۵:۴۰:۵۸ ۱۴۰۰/۷/۷
رکوردشکنی‌ تخم مرغ. قیمت هر شانه ۶۰ هزار تومان شد.
ناشناس۲۲۱۹۷۲۶۱۵:۴۲:۱۸ ۱۴۰۰/۷/۷
دلار: 28،500 تومن
ناشناس۲۲۱۹۱۵۲۱۱:۰۵:۰۶ ۱۴۰۰/۷/۷
البته زیاد هم فرقی نداره مواضعشون دور باشه یا نزدیک ، چون در عمل نشون داده نتیجش چندان فرقی نمی کنه !
ناشناس۲۲۱۹۲۹۷۱۲:۱۹:۰۴ ۱۴۰۰/۷/۷
امریکا و اروپا باید به تعهدات برجامی خود عمل کنند و تحریم ها را لغو کنند و ایران بعد از راستی ازمایی به تعهدات برجامی برخواهد گشت.
ناشناس۲۲۱۸۷۵۷۰۷:۱۸:۵۹ ۱۴۰۰/۷/۷
این ایران است که با گذشت زمان بیشتر از دیگران متضرر می شود. تصور این که با افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده، می توان در مذاکرات دست بالاتری گرفت، اشتباه است.
ناشناس۲۲۱۹۱۱۰۱۰:۴۴:۰۸ ۱۴۰۰/۷/۷
وقتی امریکا و اروپا برای توافق پافشاری و التماس می کنند یعنی تاخیر در مذاکره به نفع ایران است.
ناشناس۲۲۱۹۵۱۳۱۳:۵۳:۴۷ ۱۴۰۰/۷/۷
وقتی اقتصاد ایران با خاک یکسان شده و ملت ایران در فقر زندگی می‌کنند، یعنی داستان هسته‌ای هیچ فایده‌ای برای مردم ایران نداشته
ناشناس۲۲۱۹۱۳۱۱۰:۵۰:۴۰ ۱۴۰۰/۷/۷
با گذشت زمان اقتصاد و معیشت و سیاست ایران از حالت دوقطبی سازی کاذب خارج و به روال عادی بر می گردد
ناشناس۲۲۱۹۱۴۵۱۰:۵۹:۳۰ ۱۴۰۰/۷/۷
در دولت دهم این کار را کردیم و آنها را مجبور به عقب نشینی کردیم و حق غنی سازی را پذیرفتند، درکت می کنم!
ناشناس۲۲۱۹۲۹۶۱۲:۱۷:۲۸ ۱۴۰۰/۷/۷
ایران از مذاکره و برجام بسیار متضرر شد مذاکره بجز ضرر و زیان و تحریم بیشتر عایدی ندارد.
سينا۲۲۱۹۴۱۱۱۳:۱۴:۴۴ ۱۴۰۰/۷/۷
درسته. تو هشت سال مذاکره جز ضرر و ذلت هیچی نداشته برا ما. با مذاکره به جایی نمی رسیم.
ناشناس۲۲۱۹۶۰۶۱۴:۲۹:۲۱ ۱۴۰۰/۷/۷
این که دیکته امریکا و طرف‌های مقابل ایران هست. شما کدوم طرفی هستی؟
ناشناس۲۲۱۸۷۶۲۰۷:۲۳:۱۰ ۱۴۰۰/۷/۷
هسته ای برای کشوری که در غافله گذر زمان در حال عقب افتادن در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی.... است، هیچ سود و منفعتی ندارد.
ناشناس۲۲۱۹۱۱۲۱۰:۴۵:۰۴ ۱۴۰۰/۷/۷
امانوئل ماکرون: صنعت هسته ای اساس استقلال راهبردی فرانسه است.
ناشناس۲۲۱۹۲۵۴۱۱:۵۹:۵۹ ۱۴۰۰/۷/۷
دولت آلمان اعلام کرد در پی تصمیم به پایان دادن به استفاده از انرژی هسته‌ای در این کشور، ۲/۴ میلیارد یورو خسارت به چهار شرکت‌ بزرگ فعال در زمینه انرژی پرداخت خواهد کرد. آلمان پس از فاجعه هسته‌ای فوکوشیمای ژاپن در سال ۲۰۱۱ تصمیم گرفت نیروگاه‌های اتمی‌اش را برچیند.
ناشناس۲۲۱۹۴۰۰۱۳:۱۰:۱۸ ۱۴۰۰/۷/۷
کشورهای ایتالیا و فرانسه و امریکا و چین و روسیه و ژاپن و کره جنوبی و غیره 90 درصد برق خود را از طریق انرژی هسته ای تامین می کنند.
ناشناس۲۲۱۹۴۳۲۱۳:۲۲:۱۱ ۱۴۰۰/۷/۷
خود ژاپن چی!؟ ژاپن هم هسته‌ای رو تعطیل کرد یا توسعه داد!؟
ناشناس۲۲۱۹۴۷۱۱۳:۳۶:۴۲ ۱۴۰۰/۷/۷
هسته ای فقط برق نیست در علوم دیگر هم کاربرد دارد و حذف شدنی نبست
ناشناس۲۲۱۹۱۲۹۱۰:۵۰:۰۳ ۱۴۰۰/۷/۷
هزینه و فایده برجام چی بود ؟!!!!!
ناشناس۲۲۱۹۳۶۵۱۲:۴۹:۲۷ ۱۴۰۰/۷/۷
فایده اش همان چند سالی بود که قیمت دلار روی 3 هزار تقریبا ثابت بود و تورم هم تک رقمی شده بود.
ناشناس۲۲۱۹۴۶۳۱۳:۳۲:۱۱ ۱۴۰۰/۷/۷
هزینه فایده انرژی اتمی رو هم سوال کنید
ناشناس۲۲۱۹۱۳۳۱۰:۵۱:۳۸ ۱۴۰۰/۷/۷
کوته فکرانی که نوک بینی ببینند باید همچین نظرات پرتی را بدهند
ناشناس۲۲۱۹۱۶۰۱۱:۰۹:۱۶ ۱۴۰۰/۷/۷
عجب به خاطر یک بخشی عقب افتاده باید آن بخش جلو را عقب برانیم!! نظر یک جهان سومی است
ناشناس۲۲۱۸۷۶۹۰۷:۳۰:۱۲ ۱۴۰۰/۷/۷
هزینه کردن تمام منابع کشور پای درخت هسته ای اشتباه است. بلاخره آن درخت روزی خشک خواهد شد.
ناشناس۲۲۱۹۱۱۵۱۰:۴۶:۰۶ ۱۴۰۰/۷/۷
درخت هسته ای با برجام نافرجام خشک شد اما تحریم ها 10 برابر بیشتر شد.
ناشناس۲۲۱۹۱۴۰۱۰:۵۵:۱۴ ۱۴۰۰/۷/۷
مدینه فاضله چرا آن را رها نمی کند و نمی خشکاند؟ هرچند شما گدایان غرب این نباشد و آنها دست روی چیز دیگر بگذارند باز هم پررو هستید
ناشناس۲۲۱۹۱۴۹۱۱:۰۲:۱۷ ۱۴۰۰/۷/۷
20 سال قبل همین طیف غرب زده رفتند با بین المللی کردن مسئله داخلی این بلا را سر ایران آوردن و گستاخان بمب ام دار را هم متوهم کردن که بله می شود ایران را به زمین زد وقتی این عوامل را در ایران داریم و برای ما کار می کنند
ناشناس۲۲۱۹۱۵۷۱۱:۰۷:۱۱ ۱۴۰۰/۷/۷
اگر هزینه کرده بودیم که الان چند نیروگاه برق و بمب اتم داشته بودیم
ناشناس۲۲۱۹۴۹۱۱۳:۴۳:۱۳ ۱۴۰۰/۷/۷
هزینه کردن تمام منابع کشور پای برجام اشتباه است، این درخت که یکبار میوه نداده خشک شد، بعید است ثمری بدهد!
ناشناس۲۲۱۸۷۷۱۰۷:۳۲:۰۵ ۱۴۰۰/۷/۷
همانطور که در رابطه با جنگ قطعنامه 598 را پذیرفتیم، یک روزی هم در مورد هسته ای همچین کاری را خواهیم کرد.
ناشناس۲۲۱۹۱۰۰۱۰:۴۱:۲۶ ۱۴۰۰/۷/۷
برجام نشان داد که عقب نشینی در بحث هسته ای باعث زیاده خواهی دشمنان در مباحث موشکی و منطقه ای و تشدید تحریم ها شد لذا هرگونه عقب نشینی موجب خسران است.
ناشناس۲۲۱۹۱۳۸۱۰:۵۳:۳۳ ۱۴۰۰/۷/۷
آن قطعنامه بعد از پایان دادن به کار دشمن در کشور پذیرفتیم برجام و سعادت اباد که خلاف آن بود و دشمن را راه دادیم!
ناشناس۲۲۱۹۳۷۲۱۲:۵۳:۴۶ ۱۴۰۰/۷/۷
تازه می خواستیم صدام را برکنار کنیم و با مشورت هایی که دادن جام زهر را نوشیدیم اما با برجام بتن می ریزیم! ببین از کجا به کجا رسیدیم
ناشناس۲۲۱۹۲۹۳۱۲:۱۶:۰۷ ۱۴۰۰/۷/۷
ملت ایران هرگز از حق مسلم خود در استفاده از فناوری صلح امیز هسته ای کوتاه نخواهد امد.
ناشناس۲۲۱۹۴۴۰۱۳:۲۵:۱۲ ۱۴۰۰/۷/۷
همانطور که یک وجب از خاک کشور را از دست ندادیم، یک پیچ و مهره از صنعت هسته‌ای را از دست نمی‌دهیم!!
ناشناس۲۲۱۸۷۷۴۰۷:۳۳:۲۲ ۱۴۰۰/۷/۷
برای غرب که در موضع برتر قرار دارد نمی توان تعیین تکلیف کرد.
ناشناس۲۲۱۹۱۲۴۱۰:۴۹:۲۶ ۱۴۰۰/۷/۷
شکست مفتضحانه امریکا و انگلیس در افغانستان نشان داد که غربی ها در موضع ضعف قرار دارند.
ناشناس۲۲۱۹۱۲۵۱۰:۴۹:۲۷ ۱۴۰۰/۷/۷
خخخه عزیزم آنها می خواهند که شما بتن ریزی کنید!!!
ناشناس۲۲۱۹۴۴۵۱۳:۲۶:۳۶ ۱۴۰۰/۷/۷
موضع برتر غرب در افغانستان و عراق و سوریه و لبنان و یمن و ... حتی ارسال بنزین به ونزوئلا مشخص شد!!!
ناشناس۲۲۱۸۷۸۱۰۷:۳۵:۱۸ ۱۴۰۰/۷/۷
ما فاقد یک برنامه برای مذاکرات هستیم ‌در نتیجه آینده مبهم است این بلاتکلیفی هر روز اقتصاد ایران را بی رمق تر و مشکلات معیشتی مردم را بزرگ‌تر میکند
ناشناس۲۲۱۹۱۲۰۱۰:۴۸:۱۰ ۱۴۰۰/۷/۷
حالا روحانی که 8 سال مذاکره کرد چرا مشکلات اقتصادی و معیشتی 10 برابر بیشتر شدند ؟!
ناشناس۲۲۱۸۷۸۳۰۷:۳۶:۰۰ ۱۴۰۰/۷/۷
مسئولین کشور از فرصت های بدست آمده در وقت مناسب استفاده نمی کنند تا زمانی که به اصطلاح کارد به استخوان برسد،ناچار به قبول هر شرایطی می گردند.
ناشناس۲۲۱۹۱۲۱۱۰:۴۸:۳۴ ۱۴۰۰/۷/۷
آن را دوستان غرب زده شما می کنند و دنبال توافقات ولو ضرر در ضرر هستند
ناشناس۲۲۱۸۷۸۶۰۷:۳۷:۵۱ ۱۴۰۰/۷/۷
دولت رییسی هیچ برنامه جایگزینی به جای برجام ندارد.
ناشناس۲۲۱۹۱۱۷۱۰:۴۷:۱۲ ۱۴۰۰/۷/۷
دولت رئیسی اقتصاد کشور را معطل مذاکره و برجام نخواهد کرد و برنامه جایگزین دارد.
ناشناس۲۲۱۹۱۵۰۱۱:۰۳:۳۰ ۱۴۰۰/۷/۷
چون برنامه اصلی ایشون داخلی است و همسایگان نه تاراج نوامیس کشور
ناشناس۲۲۱۹۴۵۰۱۳:۲۷:۵۴ ۱۴۰۰/۷/۷
شما در این زمینه با آقای رئیسی صحبتی داشتین!؟
ناشناس۲۲۱۸۷۹۳۰۷:۴۹:۴۳ ۱۴۰۰/۷/۷
پازل ایران برای به تاخیر انداختن مذاکرات هسته‌ای!!!
حسام۲۲۱۸۷۹۵۰۷:۵۰:۴۴ ۱۴۰۰/۷/۷
فقط خدا به دادمون برسه همین به جایی میرسیم که مرگ شیرین ترین انتخاب خواهد بود
ناشناس۲۲۱۸۷۹۶۰۷:۵۱:۰۷ ۱۴۰۰/۷/۷
چه فایده ای دارد مذاکره ضعیف و قوی... بهتره آقای رییسی واقعا تکانی به داخل بدهد ...هنوز مدیران قبلی دولت اصلاحات روی کارند ...
علی۲۲۱۸۸۲۹۰۸:۲۲:۱۲ ۱۴۰۰/۷/۷
مسئولان عزیز ، من ۳۵ سال سن دارم ایام بچگیم که آرزوی همه چیز به دلم ماند ،جوانی که هم چند سالی وضعیت بهتر شد و دوباره آرزو به دل همه چیز شدیم ، از ماشین ایرانی و مبایل لباس ورزشی وسایل ورزشی تا سفر کردن همه چیز تبدیل به رویا شده ،بخدا میخوام زندگی کنم ۳۵ سال از زندگی من را هزینه کردید ، من یکبار بیشتر بدنیا نمیام
ناشناس۲۲۱۸۸۳۵۰۸:۲۶:۳۵ ۱۴۰۰/۷/۷
از شهدا خجالت بکشید و.... فروشی را پایان دهید
ی.س۲۲۱۹۱۸۴۱۱:۲۰:۲۴ ۱۴۰۰/۷/۷
برجام احیا کنید ،مردم نابود شدن.
ناشناس۲۲۱۹۲۷۵۱۲:۰۹:۱۷ ۱۴۰۰/۷/۷
اگر منظورت اقتصادی است اول برو اقتصاد یاد بگیر تا اینطور هر روز این را نگویید و خودتان را گول بزنید
ناشناس۲۲۱۹۲۸۹۱۲:۱۵:۰۵ ۱۴۰۰/۷/۷
روحانی و برجامش اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کرد.
ناشناس۲۲۱۹۳۶۸۱۲:۵۰:۱۷ ۱۴۰۰/۷/۷
از برجام هم خیری ندیدیم. تا قوی نباشیم دشمنی سر جایش است. باید با تلاش و همبستگی تحریم ها را خنثی کنیم.
ناشناس۲۲۱۹۱۹۱۱۱:۲۴:۵۲ ۱۴۰۰/۷/۷
هسته ا ی بسیار مهم است، دولت انقلابی زیر میز بزند و از برجام خارج شود و اقتدار انقلابی را به رخ غرب بکشد. باید تمام قوا و ثروت طبیعی و نیروهای کشور در جهت اهداف انقلابی، هسته ای و محور مقاومت و درگیری ها صرف بشود. رئیسی مچکریم.
ناشناس۲۲۱۹۱۹۷۱۱:۲۷:۲۶ ۱۴۰۰/۷/۷
بنظرم ایران باید ذخایر کنونی اورانیم را به عنوان تضمین برای پایان درست برجام حفظ کند. اگر ما ذخایر را کاهش دهیم و آنگاه در پایان برجام غربیها دوباره دبه در بیاورند چی؟ اگر گفتند ذخایر ایران باید کاهش یابد ذخایر کنونی را در داخل ایران حفظ کنید و اینرا منها کنید و پس از آن دیگر تولید نکنید. بگویید اینها را ما در روز پایان برجام به خارج از ایران می فروشیم نه الان. ثانیا فروش مواد هسته ای ما باید به قیمت تعیین شده ما باشد نه قیمت بازار. چون قیمت تمام شده ما خیلی بیشتر است. آنها ذخایر ما را می خواهند پس ارزان نفروشید.
ناشناس۲۲۱۹۲۰۳۱۱:۲۹:۵۷ ۱۴۰۰/۷/۷
حقیقت این است که غرب زورگوست. انقلابی ها اسمش را مستکبر میگذارند و روحانی به آن کدخدا می گفت. حرف هر دو سمت یکیست. مستکبر و کدخدا یکیست و ما با چنین دشمنی روبرو هستیم.
ناشناس۲۲۱۹۲۲۲۱۱:۴۵:۳۹ ۱۴۰۰/۷/۷
ببینم مگه نمیگید برنامه هسته ای ما صلح آمیزه؟؟ خب چه فرقی داره هزار تن اورانیوم داشته باشید یا یه کیلو؟؟؟؟ که بخواید باهاش چونه بزنید؟
ناشناس۲۲۱۹۴۰۵۱۳:۱۲:۳۷ ۱۴۰۰/۷/۷
با دست خالی نمیتوان از دشمن امتیاز گرفت ظریف و عراقچی با دست پر رفتن و دست خالی برگشتن.
ناشناس۲۲۱۹۳۱۷۱۲:۲۶:۳۲ ۱۴۰۰/۷/۷
هیچ کسی حق ندارد برود مذاکره مگر تحریم های ایران بردارند
ناشناس۲۲۱۹۳۹۱۱۳:۰۷:۲۴ ۱۴۰۰/۷/۷
منافع ملی ما در گرو تعامل سازنده با جهان و تلاش برای رفع تحریم هاست. با شعارها و تعصبات غیر منطقی، مشکلات و فشار زندگی همانگونه که میبینیم و لمس میکنیم روز به روز در حال افزایش است.
فربد۲۲۱۹۵۴۵۱۴:۰۵:۰۷ ۱۴۰۰/۷/۷
قیمت اقلام خوراکی به صورت روزانه داره افزایش پیدا میکنه مردم نمیتونن از غذا خوردن هم چشم پوشی بکنند
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. ایران کره جنوبی را شوکه کرد

  2. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

  3. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

  4. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

  5. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

  6. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

  7. اردوغان در کوچه بن بست

  8. پاسخ مجری به یاوه‌گویی الهام علی‌اف

  9. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

  10. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

  11. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

  12. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

  13. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

  14. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

  15. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

  16. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

  17. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

  18. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

  19. بزن بزن وسط زمین چمن؛ درگیری شدید در نیمه‌نهایی آسیا

  20. تصویری از تولیت آستان قدس رضوی در حال خرید میوه از بلوار هاشمی نژاد مشهد

  21. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

  22. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

  23. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

  24. ممانعت از پناهندگی فرقه یهودی به ایران

  25. راه حل آشوب های انتخاباتی عراق

  ابر آروان

  آخرین عناوین