خرید گنبد آهنین اسرائیل توسط عربستان و پیامدهای آن

گروه جهان الف،   4000704070 ۴۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

مطرح شدن دوباره تمایل عربستان برای خرید گنبد آهنین از رژیم صهیونیستی همزمان با خروج سامانه‌های پاتریوت آمریکا پیامدهایی را به همراه دارد.

خرید گنبد آهنین اسرائیل توسط عربستان و پیامدهای آن

به گزارش الف، اخیرا سایت «بریکینگ دیفنس آمریکا» اعلام کرد که عربستان به دنبال خرید سامانه گنبد آهنین اسرائیل و جایگزین کردن آن به جای سامانه پاتریوت و تاد است. پیش از این برخی رسانه‌ها اعلام کردند که عربستان سال  2018 قرارداد خرید سامانه گنبد آهنین از اسرائیل را با مداخله آمریکا امضا کرده؛اما وزارت دفاع عربستان سعودی  این خبر را به طور کلی تکذیب  و رد کرد. اکنون بار دیگر خرید گنبد آهنین اسرائیل توسط عربستان کانون بحث بسیاری از رسانه‌ها قرار گرفته به ویژه اینکه عربستان پیش از این از حمایت آمریکا در خصوص خرید گنبد آهنین اسرائیل اطمینان حاصل کرده‌ است. بر اساس نظریه بسیاری از کارشناسان این اقدام مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی است که پیامدهایی را به دنبال دارد.

آمریکا زمانی سامانه‌های پاتریوت خود را از عربستان خارج کرد که این کشور مورد هدف انصارالله قرار گرفته و متحمل شکست سنگینی شده بود.«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا برخلاف « دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا که با اعمال فشار و استفاده از سخت‌افزاری  کشورها را در دام عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل گرفتار کرد، از سیاست نرم‌افزاری و تدریجی برای پیوستن عربستان به قطار عادی‌سازی روابط استفاده می‌کند.

 از آنجا که واشنگتن به دنبال منافع خود و تل‌آویو در منطقه است، از فراهم کردن تجهیزات نظامی برای ریاض دست نمی‌کشد، بدین ترتیب به دنبال خروج سامانه‌های پاتریوت خود ، تمهیدات لازمی برای عربستان و منافع خود فراهم می‌کند. آمریکا در میان گزینه‌های نظامی جهان، قطعا اسرائیل را منبع تجهیزات دفاعی عربستان انتخاب می‌کند و این بدان معناست که واشنگتن در کنار تحمیل هزینه‌های اقتصادی علیه ریاض به دنبال متمایل شدن این کشور به سوی اسرائیل و ایجاد روابط دیپلماتیک با آن است.

پایگاه خبری «الخنادق» نوشت : در پی مخالفت گروهی از اعضای کنگره آمریکا، کمک اضطراری 1 میلیارد دلاری به رژیم صهیونیستی برای تجهیز سکوها‌ی پرتاب و سکوهای رهگیری سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین با تاخیر مواجه خواهد شد.بسیاری از ناظران تاخیر قابل توجه در انتقال کمک اضافی به اسرائیل را با خروج سامانه‌های آمریکا از ریاض مرتبط می‌دانند؛ چراکه آمریکا از خلال این اقدام ریاض را وادار به عقد قرارداد نظامی با رژیم اشغالگر صهیونیستی برای بدست آوردن سیستم‌های خود و جبران کمبود آن و جبران تاخیر بودجه اسرائیلی‌ها می‌کند.

معامله خرید گنبد آهنین در وهله اول گام تدریجی عربستان به سوی عادی‌سازی روابط با اسرائیل است؛ چراکه خرید این گنبد و راه‌اندازی و نصب آن در عربستان مستلزم ایجاد قرارداد‌های علنی میان عربستان و اسرائیل است و این خرید مقدمه عادی‌سازی روابط میان دو طرف است؛ اما به رسمیت شناختن اسرائیل توسط عربستان و عادی سازی روابط با آن پیامدهای زیادی برای عربستان خواهد داشت.

پیش از این سایت «خليج آنلاين»  با انتشار گزارشي در خصوص عادی سازی عربستان با اسرائیل نوشت که وليعهد سعودي «بيم از هرج ‌و مرج داخلي» را يكي از ملاحظات جدي در زمينه توافق با رژيم صهيونيستي اعلام كرده است. همچنین عربستان یک کشور اسلامی و مذهبی است که در صورت ایجاد روابط دیپلماتیک با اسرائیل همدلی برخی کشورهای عربی و اسلامی را از دست خواهد داد.

 عادی سازی روابط عربستان با  رژیم اسرائیل به معنای پذیرش صهیونیست ها توسط عربستان است و جامعه عربستان تحمل این موضوع را ندارد. ویژگی عربستان در میان سایر کشورهای عربی و اسلامی قیمومیت آن بر حرمین شریفین است؛ بر این اساس صلح علنی با صهیونیست‌ها این جایگاه عربستان را به شدت متزلزل و مشروعیت دینی عربستان را سلب خواهد کرد.

عیوب و نواقص سامانه‌ گنبد آهنین اسرائیل بر کسی پوشیده نیست که عملکرد ضعیف این سامانه در جنگ 12 روزه غزه و در رویارویی با گروه‌های مقاومت بر همگان آشکار شد . بنابراین گنبد آهنین رژیم اسرائیل نمی‌تواند امنیت سعودی‌ها را تضمین کند  و جلوی موشک‌ها و پهپادهای یمنی را بگیرد؛چراکه  فناوری و قابلیت‌های نظامی رزمندگان مقاومت یمن افزایش یافته و تسلیحات غربی و شرقی نیز نمی‌تواند از این رژیم در برابر حملات رزمندگان یمنی حمایت کند.علاوه بر این ممکن است حملات تروریستی به عربستان سعودی نیز افزایش یابد.

اسرائیل به دنبال شکست در برابر حماس و آشکار شدن عملکرد ضعیف گنبد آهنین تلاش می‌کند تا مجدداً ساختار و سازمان پدافندی خود را  بازسازی و یا تغییر دهد؛اما با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی این رژیم بسیاری از پرونده‌ها و طرح‌های آن معلق مانده است. بدین ترتیب اسرائیل با فروش سامانه گنبد آهنین  به عربستان و راه‌اندازی آن در این کشور به دنبال دوشیدن آن است و از این طریق می‌خواهد خلأ امنیتی و نظامی در ساختار نظامی خود را بازسازی کند . ریاض در این معامله با پرداخت بیش از 5 میلیون دلار به  طور ناخواسته به نوسازی ساختار تسلیحاتی اسرائیل کمک می‌کند.

در واقع می‌توان گفت خرید گنبد آهنین اسرائیل توسط عربستان منافع مالی برای آمریکا و اسرائیل و یک شکست نظامی، امنیتی و اقتصادی برای عربستان به دنبال خواهد داشت و علاوه بر آن جایگاه این کشور در میان کشورهای اسلامی از بین خواهد رفت.

 

 

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۱۶۱۰۱۱۲:۳۰:۰۰ ۱۴۰۰/۷/۵
شاید قصد داشته باشند در عربستان نقایص احتمالی این سیستم را برطرف کنند
ناشناس۲۲۱۶۹۳۷۰۰:۰۳:۵۷ ۱۴۰۰/۷/۶
باید دید چطور میشه به کشور عربستان کمک کرد تا به اسراعیل وابسته نشود.شاید بشود کمک نظامی کرد.
ناشناس۲۲۱۶۱۱۶۱۲:۵۰:۱۷ ۱۴۰۰/۷/۵
صلاح مملکت خویش را خسروان دانند به من و شما چه مربوط است؟
ماهک ادیب۲۲۱۶۹۰۸۲۳:۴۸:۰۶ ۱۴۰۰/۷/۵
عقل کل مگه میشه نسبت به سیاستهای منطقه ای بی تفاوت بود اگه سران کشور مثل تو فکر میکردن الان ایران و ایرانی وجود نداشت
ناشناس۲۲۱۶۱۱۸۱۲:۵۱:۱۰ ۱۴۰۰/۷/۵
کدوم شکست در برابر حماس؟ قریب به چندین هزار موشک و راکت به سمت شهرک نشین ها پرتاب شد... نهایت چقد خسارت و تلفات به دنبال داشت؟
ناشناس۲۲۱۷۶۱۵۱۱:۴۷:۵۵ ۱۴۰۰/۷/۶
حدود 90 درصد موشک های غزه توسط گنبد آهنین ساقط شد
ناشناس۲۲۱۷۷۲۵۱۳:۰۳:۳۷ ۱۴۰۰/۷/۶
آمار غلط هم که می دهی و خودشان چیز دیگری می گویند
ناشناس۲۲۱۶۱۲۱۱۲:۵۲:۰۶ ۱۴۰۰/۷/۵
عربستان با اسراییل مشکلی ندارد بهتر است هر چه زودتر گفتگو های صلح را آغاز کنند
ناشناس۲۲۱۶۱۲۵۱۲:۵۴:۳۰ ۱۴۰۰/۷/۵
دشمنان سعی دارند در این منطقه مسلمانان را به جان هم بیندازند این تنش ها باعث می شود توریست کمتری به منطقه بیاید در صنایع مختلف سرمایه گذاری کمتر شود و منطقه عقب بیفتد از همه جوانب به مساله نگاه کنیم راضی نباید بود که منطقه دچار عقب افتادگی شود صلح و آرامش را به هر طریق ممکن باید در منطقه برقرار کرد و به فکر توسعه اقتصادی بود جنگ علاوه بر هزینه مستقیم این همه عقب ماندگی هم به همراه می آورد در نقشه دشمنان گرفتار نشویم
ناشناس۲۲۱۶۱۲۶۱۲:۵۴:۴۹ ۱۴۰۰/۷/۵
گنبد آهنین چیزی کمتر از پاتریوت ندارد
ناشناس۲۲۱۶۹۹۶۰۰:۴۷:۴۸ ۱۴۰۰/۷/۶
در سوراخ سوراخ شدن
ناشناس۲۲۱۶۱۲۷۱۲:۵۵:۱۲ ۱۴۰۰/۷/۵
آرامکو بیمه شد
ناشناس۲۲۱۶۱۲۸۱۲:۵۶:۰۱ ۱۴۰۰/۷/۵
برای جلوگیری از موشک پرانی و پهپاد پرانی لازم است
ناشناس۲۲۱۶۹۶۱۰۰:۲۲:۰۷ ۱۴۰۰/۷/۶
خخخه یکی موشک می‌زنند وسط سر این سامانه واز کار می افتد و تو زجر می کشی
ناشناس۲۲۱۶۱۳۲۱۳:۰۱:۵۴ ۱۴۰۰/۷/۵
عربستان با سرمایه اش میتونه همه اسراییل رو بخره . دمش گرم .
ناشناس۲۲۱۶۱۳۶۱۳:۰۴:۲۰ ۱۴۰۰/۷/۵
آسمان عربستان امن تر از قبل میشود
ناشناس۲۲۱۶۱۴۲۱۳:۰۷:۳۵ ۱۴۰۰/۷/۵
سردار شکارچی: قدرت‌های شیطانی در حال افول هستند و امروز ارتش آمریکا و رژیم جعلی اسرائیل از قدرت ایران می‌لرزند و این به واسطه دستاوردهای ارزشمند دفاع مقدس است.
ناشناس۲۲۱۶۱۷۵۱۳:۴۷:۱۵ ۱۴۰۰/۷/۵
قبله مسلمین ببین دست کی افتاده ولی دیر یا زود خواهید رفت
ناشناس۲۲۱۶۱۷۷۱۳:۴۹:۳۳ ۱۴۰۰/۷/۵
به قول یک تحلیلگر معروف مصری نقشه دراز مدت آمریکا برای عربستان چند تکه کردن آن است
ناشناس۲۲۱۶۱۸۴۱۳:۵۴:۵۹ ۱۴۰۰/۷/۵
حملات موشکی حماس به اسرائیل نشان داد که سامانه گنبد اهنین هم مثل سامانه پاتریوت امریکا سوراخ است.
ناشناس۲۲۱۶۲۷۰۱۵:۳۹:۵۹ ۱۴۰۰/۷/۵
ایران باید سامانه های دفاعی به عربستان بفروشد هم جلوی اسرائیل را گرفته هم نشانه حسن نیت ایران است و دسیسه تفرقه بین امت اسلامی را تا حدودی خنثی میکند.وهم باب ورود ایران به تجارت پرسود محصولات نظامی باز خواهد کرد
ایرانی۲۲۱۷۸۶۰۱۴:۱۱:۵۸ ۱۴۰۰/۷/۶
عربستان عملا با ایران دشمنی دارد
ناشناس۲۲۱۶۲۹۶۱۶:۱۴:۲۵ ۱۴۰۰/۷/۵
قراربود امریکا بخره امریکا پول مفت نداشت حالا عربستان می خره خندهداره مگه عربستان پدافند های پاتریود رونخریده بود امریکا همه رو جمع کرد وبرد
ناشناس۲۲۱۶۳۲۷۱۶:۳۷:۴۵ ۱۴۰۰/۷/۵
بن سلمان شد پادشاه غربستان و گاو بزرگ که به آمریکا اسرایل وگورهک منافقین وداعش که شیر بدهد وگرنه گنبد آهنین بدرد خود اسرایل نخورد حال برای عربستان جه خواهد کرد
ناشناس۲۲۱۶۴۰۸۱۸:۰۲:۴۵ ۱۴۰۰/۷/۵
اقای محترم وهابی چه میداند معنی مسلمانی چیه دیریازودعربستان اشغال میشودعین عراق
سلام۲۲۱۶۴۱۵۱۸:۰۵:۳۹ ۱۴۰۰/۷/۵
بن سلمان باید به فکرخرید یک آبکش خوب باشد.
سلام۲۲۱۶۴۲۷۱۸:۱۴:۳۸ ۱۴۰۰/۷/۵
به قول شاعر: ذات نایافته زهستی بخش/ کی تواند که شود هستی بخش؟. درود برمقاومت.
عباس رضا۲۲۱۶۴۶۲۱۸:۴۵:۲۹ ۱۴۰۰/۷/۵
عربستان باید بداند با این کار حریم هوایی کشور عربستان را در اختیار اسرائیل قرار داده و در مناقشات منطقه ای که یک طرف اسرائیل باشد به علت وابستگی وهمینطور اطلاع نواقص این سامانه از طرف سازنده که اسرائیل می باشد دیگر حرفی برای گفتن ندارد
امین۲۲۱۶۵۳۱۱۹:۴۶:۲۰ ۱۴۰۰/۷/۵
چه گنبدآهنی که موشکهای غزه و لبنان حزب الله ازتوش رد می شود
ناشناس۲۲۱۷۲۵۹۰۸:۴۳:۰۳ ۱۴۰۰/۷/۶
شما موشک 2 متری رو با موشک 20 متری یکی میدونی! سواد نظامی شما در این حده؟ در ضمن 90 درصد همون موشک های دو متری رو هم گنبد آهنین ساقط کرد
ناشناس۲۲۱۷۷۲۷۱۳:۰۵:۲۲ ۱۴۰۰/۷/۶
90 درصد نه 60 درصد و این که موشک بالستیک و با سوخت جامد را اول بدان چی هست
حسن پور اسفراین۲۲۱۶۶۰۲۲۰:۳۲:۳۹ ۱۴۰۰/۷/۵
گنبد اهنین هیچ دردی را برای عربستان سعودی دوا نمی کند وفقط بهتر است که اخلاقشان را در منطقه خاورمیانه خوب کنند
ناشناس۲۲۱۶۷۰۴۲۱:۴۱:۰۳ ۱۴۰۰/۷/۵
خدا رو شکر جهان به سمت دوستی و صلح پیش بره
ناشناس۲۲۱۷۴۵۹۱۰:۱۰:۵۵ ۱۴۰۰/۷/۶
چقدر کوته فکر داریم اینحا
رضا۲۲۱۶۷۴۳۲۲:۰۳:۵۸ ۱۴۰۰/۷/۵
استدلال ها قانع کننده نبود ! عادی سازی روابط عربستان و اسراییل مقدمه عادی سازنده سایر کشورهای عربی خواهد بود. آن روز دور نیست.
فرزند وطن۲۲۱۶۷۴۴۲۲:۰۴:۰۹ ۱۴۰۰/۷/۵
دست خوش با این مدیریتتون
ناشناس۲۲۱۶۹۲۵۲۳:۵۸:۵۲ ۱۴۰۰/۷/۵
وطن فروش نه فرزند وطن. دیگه ازاین واضحترمگه وجود داره که ازوهابیون ویهودیان طرفداری کردن وعلیه کشور خودموضوع گرفتن بهش نمیگن مزدوری؟؟؟! بدبختهای غربزده
ناشناس۲۲۱۷۰۰۶۰۰:۵۸:۲۷ ۱۴۰۰/۷/۶
فکر کنم طالبان را عربستان در انتقام جویی انصارالله یمن با آمریکا دست به یکی کرد وپاکستان ونقشه اسراییل بود حالا طالبان پول نیاز دارد افغان که پول بدان پدرش هم میکشد
مهدی جلالوند۲۲۱۶۸۵۵۲۳:۲۳:۴۰ ۱۴۰۰/۷/۵
عملکردگنبداهنین ازتادوپاتریوت بهترخواهدبود.
ناشناس۲۲۱۷۲۲۹۰۸:۲۳:۲۱ ۱۴۰۰/۷/۶
ای کاش ملتها و مقامات خاورمیانه بسمت صلح بروند و هزینه های جنگ را صرف آموزش و رفاه مردمان خود کنند
کریم۲۲۱۷۲۳۱۰۸:۲۳:۵۷ ۱۴۰۰/۷/۶
استدلال های منتشره به نحوی است که واقعیت ها را به گونه ای که ما دلمان می خواهد بیان میکنند. سیستم ارتباطات جهانی خیلی با تصورات و آینده نگری های سناریست های ما تفاوت دارد. این رو همه میدونن، همه!
ناشناس۲۲۱۷۳۸۰۰۹:۳۵:۵۹ ۱۴۰۰/۷/۶
این خرید از عادی سازی روابط بسیار مهم تر است. معناش این است که عربستان هیچگاه قصد اقدام نظامی علیه اسراییل نخواهد داشت.
آرمین۲۲۱۷۷۴۳۱۳:۱۲:۱۲ ۱۴۰۰/۷/۶
جناب عربستان شما از پس با برهنه های یمن بر بیا خرید گنبد آهنی پیش کش
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آقای رئیس جمهور؛‌ لطفا کمی آهسته تر!

  2. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

  3. اشتباه رئيسی در اردبیل

  4. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

  5. درس‌هایی از ماجرای یک استخدام که لغو شد

  6. پاسخ زاکانی، شهردار تهران به جنجال بکارگیری دامادش در شهرداری

  7. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

  8. مسئولانی که تصمیم می گیرند، مردمی که هزینه می دهند!

  9. واکنش سردار حمیدی به سرباز راهوری که ترند فضای مجازی شد چه بود؟

  10. بادام هایی که کام جامعه را تلخ کرد

  11. روحانی: مدعیان اسلامیت را با ترازوی اخلاق باید سنجید

  12. اردوغان خطاب به مقام‌های باکو؛ از مرزهای ارمنستان هم آن‌طرف‌تر می‌روید

  13. تحولی قابل توجه در صدا و سیما

  14. جنجال انتصاب داماد زاکانی در شهرداری/ چه کسی سخنگوی دولت می شود؟ / روایت علی مطهری از دیدار با اژه‌ای

  15. حکم عجیب یک قاضی برای سارق بادام هندی!

  16. علی دایی: زندگی مرفه حق من است/ پنت هاوس ندارم؛ خانه‌۴۱۸متری دارم/ دوست ندارم در این سن اشتباه کنم/ اگر می‌خواستم جور دیگری زندگی کنم۲۰برج۲۰طبقه داشتم

  17. به افکار عمومی احترام بگذارید

  18. اختلال در سامانه بنزین و گمانه زنی ها در فضای مجازی/ تایید حمله سایبری

  19. این راهش نیست!

  20. سنگدوینی: وزیر نفت باید پاسخگوی استخدام دخترم باشد نه من

  21. خطر ۱۷میلیون واکسن نزده / قالیباف: مردم را دسته‌بندی نکنیم/ کیهان: نباید برای آغاز مذاکرات وین تعجیل کرد

  22. حمله شدید ۲۰:۳۰ به زاکانی برای انتصاب دامادش!

  23. دست خالی آمریکا در تحولات سیاسی-نظامی یمن

  24. شاهزاده دبی بر روی بلندترین چرخ و فلک جهان

  25. شگردهای غرب در تسلیم کردن ملت های جهان

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما