امیرعبداللهیان: ملاک تصمیم نهایی ایران برای مذاکره رفتار عملی آمریکاست

گروه جهان الف،   4000704017

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه ما بر مبنای رفتار عملی آمریکایی ها قضاوت خواهیم کرد، گفت: پیامهای متعارض آمریکایی ها که از کانال های رسانه ای و دیپلماتیک به ما منتقل می شود، ملاک تصمیم گیری نهایی ما نخواهد بود.

امیرعبداللهیان: ملاک تصمیم نهایی ایران برای مذاکره رفتار عملی آمریکاست

به گزارش ایرنا، رئیس دستگاه دیپلماسی عصر شنبه به وقت محلی در گفتگو با خبرنگاران ایرنا و صدا و سیما پیش از ترک نیویورک اظهار داشت: در سفر پنج روزه ای که به نیویورک داشتم، این فرصت فراهم شد که با حدود ۵۰ مقام سیاسی ملاقات کنم. همچنین دو نشست مهم با اصحاب رسانه، اندیشکده ها و اساتید دانشگاهی آمریکا داشتم.

سبقت کشورها از یکدیگر برای ملاقات
وزیر امور خارجه اظهار داشت: در مجموع ارزیابی که می توانم ارائه دهم ، اولا به دلیل اهمیت جمهوری اسلامی ایران کشورها در ملاقات کردن و شنیدن سیاست دولت جدید جمهوری اسلامی ایران سعی می کردند از هم سبقت بگیرند.
رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: حقیقتا اگر این امکان برای من وجود داشت که دو سه روز دیگر در نیویورک بمانم، هنوز بعضی از ملاقات ها در برنامه کاری پیش بینی می شد که بدلیل ضیق وقت نتوانستم این ملاقات ها را انجام دهم و بعضی ها را بصورت تلفنی و در حاشیه اجلاس دنبال کردیم.
وزیر امور خارجه گفت: فرصتی شد که به روشنی سیاست خارجی دولت سیزدهم تبیین شود. طرفهای خارجی، اروپایی ها، آمریکای لاتین، آفریقا و کشورهای عربی، همه از محورها و رویکرد دولت جدید استقبال می کردند.

تمرکز بر توسعه همکاری های اقتصادی و تجارت بین الملل
ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران افزود: تمرکز ما در بحث ها بر چند موضوع بود. موضوع اول، توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی و تمرکز بر تجارت بین الملل با کشورها بود.
امیرعبداللهیان اظهار داشت: ان شاء الله اتفاقات خوبی در آینده نه چندان دور در این عرصه در کشور رخ خواهد داد.

چگونگی بازگشت ایران به برجام و مذاکرات وین
وی افزود: موضوع دیگر که از بحث های جدی هم در دیدار با آقای گوترش دبیر کل سازمان ملل و هم با تعدادی از وزرای خارجه از جمله فرانسه، آلمان و انگلیس و نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام شد، بحث چگونگی بازگشت ایران به برجام و مذاکرات وین بود.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما به صراحت رفتار آمریکایی ها را به ویژه در جلسه بسته با سران و مدیران اندیشکده های آمریکایی و اساتید روابط بین الملل در آمریکا تبیین کردیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: جلسه ای اقناعی داشتیم نسبت به اینکه بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، متانت، حکمت و منطق حاکم است، اما بر رفتار تصمیم گیرندگان و کاخ سفید در آمریکا یک شتابزدگی و بی منطقی حاکم شده است که جهانیان در وضعیت امروز افغانستان بخشی از این سیاست های نادرست و ناکارامد آمریکایی ها را ملاحظه می کنند.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: البته ما در آمریکا این مطلب را هم با صراحت اعلام کردیم که بر مبنای رفتار عملی آمریکایی ها قضاوت خواهیم کرد و پیامهای متعارض آمریکایی ها  که از کانال های رسانه ای یا کانال های دیپلماتیک به ما منتقل می شود، ملاک تصمیم گیری نهایی ما نخواهد بود.

استقبال دولت جدید از رفت و آمد و حضور ایرانیان
امیرعبداللهیان گفت که آخرین برنامه با مسوولان و کارکنان دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن بود که در نیویورک، موضوعات متنوع مربوط به جامعه بزرگ ایرانیانی را که در خارج از کشور حضور دارند و بخشی از ایرانیان که در آمریکا حضور دارند، دنبال می کنیم.
وزیر امور خارجه افزود: در همین جا مایلم تاکید کنم به ایرانیان مقیم خارج از کشور که دولت جدید به گرمی استقبال می کند از رفت و آمد و حضور ایرانیان استقبال می کند و از اینکه هرکدام از ایرانیان سفیر فرهیخته ای برای ایران اسلامی در خارج از کشور بوده و باشند، ما افتخار می کنیم .
وی تصریح کرد: همه ما ایرانی ها در هر جای دنیا که باشیم دلمان برای ایران اسلامی می تپد و برای اعتلای پرچم جمهوری اسلامی ایران تلاش خواهیم کرد.

قدردانی وزیر خارجه از ایرنا و صدا و سیما
وزیر امور خارجه در پایان اظهار داشت:از همکاران عزیزم هم در صدا و سیما و هم در خبرگزاری ایرنا تشکر می کنم  که در پنج روز گذشته بطور فعال و شبانه روزی تلاش کردند که اخبار خوب اتفاقاتی را که در حاشیه اجلاس هفتاد و ششم سالانه مجمع عمومی در نیویورک رخ داد، بخوبی منعکس کنند.
وی ابراز امیدواری کرد: از این سفر و گفتگوهای فشرده دیپلماتیک، توافقاتی که در پی  آن انجام شده و از استقبال گرم کشورهای مختلف از دولت جدید در ایران و توجه ویژه شان به جمهوری اسلامی ایران، حداکثر منافع را مردم عزیز کشورم شاهد باشند و ان شاء الله در همه ابعاد زندگی شان تاثیر مثبت و موثرش را بتوانیم ببینیم.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. ایران کره جنوبی را شوکه کرد

 2. آقای رئیس جمهور؛‌ لطفا کمی آهسته تر!

 3. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

 4. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

 5. اشتباه رئيسی در اردبیل

 6. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

 7. درس‌هایی از ماجرای یک استخدام که لغو شد

 8. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

 9. واکنش سردار حمیدی به سرباز راهوری که ترند فضای مجازی شد چه بود؟

 10. روحانی: مدعیان اسلامیت را با ترازوی اخلاق باید سنجید

 11. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

 12. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

 13. بادام هایی که کام جامعه را تلخ کرد

 14. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

 15. بزن بزن وسط زمین چمن؛ درگیری شدید در نیمه‌نهایی آسیا

 16. تصویری از تولیت آستان قدس رضوی در حال خرید میوه از بلوار هاشمی نژاد مشهد

 17. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

 18. حکم عجیب یک قاضی برای سارق بادام هندی!

 19. این راهش نیست!

 20. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

 21. سنگدوینی: وزیر نفت باید پاسخگوی استخدام دخترم باشد نه من

 22. شاهزاده دبی بر روی بلندترین چرخ و فلک جهان

 23. دستور لغو استخدام دختر نماینده مجلس در وزارت نفت صادر شد

 24. دیپلمات سابق ایتالیایی: اهرم های فشار آمریکا علیه ایران از کار افتاده است

 25. راه حل آشوب های انتخاباتی عراق

ابر آروان

آخرین عناوین