عذرخواهی کلیسای کاتولیک از نسل کشی بومیان در مدارس شبانه‌روزی کانادا

گروه جهان الف،   4000703065

کلیسای کاتولیک به صراحت از بومیان کانادا به خاطر یک قرن سوءاستفاده، نسل کشی و تخلفات حقوق بشری در مدارس شبانه روزی تحت مدیریت کلیسا عذرخواهی کرد.

عذرخواهی کلیسای کاتولیک از نسل کشی بومیان در مدارس شبانه‌روزی کانادا

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، با این حال رهبران بومی کانادا همچنان منتظرند که شخص پاپ این گناه را گردن بگیرد.

کلیسای کاتولیک با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر تعهد کامل به مصالحه و آشتی اعلام کرد ما اسقف های کاتولیک کانادا پیشیمانی عمیق خود را ابراز و بی چون و چرا عذرخواهی می کنیم.

این عذرخواهی پس از آن عنوان شد که حدود یک هزار و ۲۰۰ قبر بی نام و نشان در سه مکانی که کودکان بومی کانادا آنجا در مدارس ساکن بودند، کشف شد.

در مجموع حدود ۱۵۰ هزار کودک هندی، متیس و اینوئیت از اواخر سال های ۱۸۰۰ تا سال های ۱۹۹۰ میلادی در ۱۳۹ مدرسه مسکونی در سراسر کانادا ثبت نام کردند و ماه ها یا سال ها از خانواده هایشان دور بودند.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا مراسم یادبود رسمی برای هزاران کودک بومی که در این مدارس جان باختند یا مفقود شدند، مشخص کرد. وی چندی پیش گفت که کانادایی ها از نحوه رفتار کشور ما وحشت زده و شرمنده شده اند.

در همین حال، کلیسای کاتولیک در بیانه خود به رنج کودکان بومی و تخلفات حقوق بشری شدید این کودکان شامل بدرفتاری های جسمی، روانی، عاطفی، روحی، فرهنگی و جنسی به دست مدیران و معلمان اذعان کرد.

در این بیانیه آمده است: بسیاری از جوامع مذهبی و قلمروهای اسقف نشین کاتولیک در این سیستم مشارکت داشتند که منجر به سرکوب زبان، فرهنگ و معنویت بومی شد و از احترام به تاریخ غنی، سنن و خرد مردم بومی خودداری کرد.

همچنین، یک کمیسیون مصالحه و حقیقت یاب به این نتیجه رسید که سیاست شکست خورده دولت کانادا به مثابه «نسل کشی فرهنگی» است.

امروزه، تجربیات مدارس شبانه روزی عامل موارد بالای فقر، اعتیاد به الکل، خشونت خانگی و آمار زیاد خودکشی در جوامع بومی کانادا محسوب می شود.

در پی کشف گورهای جمعی در استان های بریتیش کلمبیا و ساسکاچوان کانادا، جستجوها برای مکان های احتمالی بیشتر با استفاده از سیستم های راداری جریان دارد.

در این میان، قبایل در حال جمع آوری اسناد قدیمی هستند که ممکن است به شناسایی متوفیان در گورهای جمعی کمک کند و بر سرنوشت سایرینی که هرگز به خانه بازنگشتند، روشنایی افکند.

گروه ها و رهبران بومی کانادا با حمایت ترودو از پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان خواسته اند به خاطر نقش کلیسا در مدارس شبانه روزی، از بومیان کانادا در خاک این کشور عذرخواهی کند.

رهبران بومی می گویند از عذرخواهی کلیسا استقبال می کنند، اما زمانی معنای بیشتری می یابد که از طرف شخص پاپ انجام شود.

قرار است هیاتی از بومیان کانادا در ماه دسامبر (آذر) به واتیکان سفر و با پاپ دیدار کند. همچنین بناست برنامه سفر پاپ به کانادا برای این روند التیام دهنده برقرار شود.

نخستین مدارس شبانه‌روزی دینی در دهه هشتم قرن نوزدهم میلادی و با هدف همسان‌سازی بومیان کانادا با فرهنگ مهاجران آغاز به کار کرد. دولت بودجه مدارس را تأمین و کلیسای کاتولیک آن‌ها را اداره می‌کرد. تا سال ۱۹۹۶ حدود ۱۵۰ هزار کودک بومی در این مدارس آموزش دیدند که از میان آنها حدود ۶ هزار نفر، به دلایل گوناگون جان خود را از دست دادند و برخی نیز مورد تجاوز و شکنجه قرار گرفتند. به دلیل اعتراض‌های گسترده، روند تعطیلی این مدارس از سال ۱۹۸۶ آغاز و در سال ۱۹۹۶، آخرین مدرسه شبانه‌روزی دینی بسته شد.   

در ماه‌های اخیر و با کشف اجساد نزدیک به هزار کودک در ساختمان‌های متروکه این مدارس، بار دیگر خاطره سوء رفتار با بومیان در اذهان ساکنان اصلی کانادا زنده شد و اعتراض‌ها به جایی رسید که در روز ملی این کشور هزاران معترض نمادهای صدها سال استعمار این کشور آمریکای شمالی را پائین کشیدند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. ایران کره جنوبی را شوکه کرد

  2. آقای رئیس جمهور؛‌ لطفا کمی آهسته تر!

  3. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

  4. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

  5. اشتباه رئيسی در اردبیل

  6. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

  7. درس‌هایی از ماجرای یک استخدام که لغو شد

  8. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

  9. واکنش سردار حمیدی به سرباز راهوری که ترند فضای مجازی شد چه بود؟

  10. روحانی: مدعیان اسلامیت را با ترازوی اخلاق باید سنجید

  11. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

  12. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

  13. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

  14. بزن بزن وسط زمین چمن؛ درگیری شدید در نیمه‌نهایی آسیا

  15. تصویری از تولیت آستان قدس رضوی در حال خرید میوه از بلوار هاشمی نژاد مشهد

  16. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

  17. حکم عجیب یک قاضی برای سارق بادام هندی!

  18. این راهش نیست!

  19. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

  20. سنگدوینی: وزیر نفت باید پاسخگوی استخدام دخترم باشد نه من

  21. شاهزاده دبی بر روی بلندترین چرخ و فلک جهان

  22. دستور لغو استخدام دختر نماینده مجلس در وزارت نفت صادر شد

  23. دیپلمات سابق ایتالیایی: اهرم های فشار آمریکا علیه ایران از کار افتاده است

  24. راه حل آشوب های انتخاباتی عراق

  25. مهران غفوریان سکته کرد

  ابر آروان

  آخرین عناوین