یک پیشنهاد اقتصادی به وزارت خارجه 

محمد سعادتمند، گروه سیاسی الف،   4000703033 ۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
یک پیشنهاد اقتصادی به وزارت خارجه 

 وزارت خارجه در هر کشوری من جمله ایران از اهمیت بسیار زیادی به ویژه در زمینه انواع تعاملات با کشورهای خارجی ، سازمانهای بین المللی و دیگر مجموعه های جهانی برخوردار است.

این تعاملات  که معمولا توسط سفارتخانه ها هماهنگ می شوند شامل رایزنی های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و ... بین کشورها می باشد.
در این بین و آنچه که در ادوار گذشته در وزارت خارجه دیده ایم این است که  متاسفانه پرداختن به مباحث اقتصادی بسیار کمرنگ بوده و در بسیاری از مواقع کاملا به فراموشی سپرده شده اند.

سالهاست که شعار توجه به این امر مهم در وزارت خارجه داده می شود اما آنچه که اتفاق افتاده به هیچ عنوان مطلوب نبوده و در بسیاری از موارد علی رغم روابط بسیار نزدیک سیاسی و دیپلماتیک بین کشورمان و کشورهای هدف ، اما در بحث اقتصادی کاملا قافیه را به رقبا باخته و در رده های بسیار پایین به لحاظ حجم تجارت و سرمایه گذاری  با کشورهای مورد نظر قرار گرفته ایم.

واقعیت این است که  یکی ازمهمترین اهداف مراودات سیاسی با هر کشوری همانا بهره برداری متقابل اقتصادی بین طرفین می باشد که نتیجه آن افزایش ثروت کشور و بهبود وضع اقتصادی مردم بوده  و کاملا واضح است که  بخش عمده این امر مهم متوجه سفرا و رایزنان اقتصادی شاغل در سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران در اقصی نقاط عالم  می باشد.

پس پیشنهاد مشخص به وزرات خارجه محترم این است که برای نیل به این هدف مهم چند کاراشاره شده در ذیل را مد نظر قرار دهند :

1-  در ابتدا ایجاد یک تعامل بین وزارت خارجه و وزارتخانه های اقتصادی و فعالان بخش خصوصی در زمینه های مختلف صنعتی ، کشاورزی ، فناوری و.... برای آشنایی با مجموعه توانایی ها و همچنین کمبودها و درخواست های خارجی آنها .

2-- انتخاب سفرایی که علاوه برداشتن شرایط عمومی یک سفیر دارای درک و شم اقتصادی هم باشند ، ارائه آموزشهای مرتبط  به آنها و دیگر کارمندان و رتبه بندی سفارتخانه ها ، سفرا و رایزنان  اقتصادی با توجه به توفیقات آنها در راستای وظایف اقتصادی محوله .

3- موظف نمودن سفارتخانه های کشور برای شناسایی ظرفیت های گوناگون کشورهای محل استقرارو رایزنی با دولت و فعالان بخش خصوصی آن کشورها و ایجاد زمینه آشنایی و تعامل آنها با همتایان ایرانی در راستای اهداف اقتصادی مورد نظر کشور.

4 - ایجاد یک چارت و وظیفه  قانونی  برای هر سفارتخانه به جهت جذب سرمایه خارجی ، فناوری های پیشرفته  وایجاد زمینه های صدور خدمات فنی مهندسی و کالا به کشورهای محل ماموریت .

به طور مثال سفرایی که در کشورهای  صنعتی و پیشرفته در حال انجام وظیفه هستند موظف به رایزنی و ایجاد زمینه مناسب جهت جذب سرمایه و فناوری از آن کشورها بوده و سفرای مستقر در دیگر کشورها موظفند در جهت صدور خدمات فنی مهندسی و کالاهای ایرانی به کشورهای محل ماموریت خود فعالیت نمایند.

پر واضح است که برای تحقق این هدف مهم ، رفع تحریم ها یکی از پیش شرطهای اساسی مسئله می باشد که امیدواریم دولت آقای رییسی همانگونه که در آغاز فعالیت خود  موضوعات مهمی مانند واردات واکسن و پیوستن به سازمان شانگهای را با سرعت خوبی محقق نموده است  در مورد رفع تحریم ها  نیز هر چه زودتر ورود کرده و با صلابت و قاطعیت همراه با واقع بینی و انعطاف منطقی  زمینه رفع این تحریم های ظالمانه را هم فراهم نماید.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۱۷۲۸۸۰۹:۰۵:۱۷ ۱۴۰۰/۷/۶
تا موقعی که بانکهای ایران تحریم هستند و حتی کشوری مانند عراق طلب های ما را پس نمی دهد، اقتصاد در این درجا می زند.
ناشناس۲۲۱۷۵۲۸۱۰:۵۰:۴۴ ۱۴۰۰/۷/۶
هیلاری کلینتون: تحریمهای بانکی و نفتی جمهوری اسلامی در حمایت از سبزها و اصلاح طلبان بود.
ناشناس۲۲۱۷۵۴۸۱۱:۰۳:۳۵ ۱۴۰۰/۷/۶
امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، رییس بنیاد شهید، با بیان اینکه قرار است حدود ۵ هزار خودرو برای جانبازان وارد شود گفت: امکانات قانونی واردات این خودروها تنها در مناطق آزاد فراهم است.
ناشناس۲۲۱۷۵۵۲۱۱:۰۵:۳۷ ۱۴۰۰/۷/۶
رئیس اتحادیه سوپرمارکت تهران می‌گوید شرایط اجاره، فروش کم و شرایط اقتصادی باعث شده ۲۰ درصد سوپرمارکت‌های تهران، مغازه‌های خود را ببندند.
ناشناس۲۲۱۷۵۸۱۱۱:۱۸:۵۵ ۱۴۰۰/۷/۶
بخش خصوصی بلد هستند
آریابان۲۲۱۷۸۴۴۱۴:۰۵:۱۱ ۱۴۰۰/۷/۶
بشرطی البته ، که نخواهند یک شبه ره صد ساله رو طی کنند و بار خودشون رو با پایین آوردن کیفیت و انباشت سود بیشتر بببندند که البته ریزش مشتری و از دست دادن بازار را در پی خواهد داشت ؛ تجربه تلخی که علاوه در بازار های داخلی ، تیشه به ریشه صادرات زده و قوز بالا قوز شده !!!!!!
ناشناس۲۲۱۷۶۰۶۱۱:۴۱:۵۳ ۱۴۰۰/۷/۶
وقتی نهادی ماند فیفا نمی تواند به ایران پول بفرستد یک سرمایه دار چطور می خاهد به ایران پول پفرستد و بعد چطور می خواهد پولش رو از ایران بیرون ببرد؟ گذشت اون زمانی که تاجر ها پولشون رو تو گونی جابجا می کردن
ناشناس۲۲۱۷۲۹۳۰۹:۰۷:۲۴ ۱۴۰۰/۷/۶
سفارتخانه های ایران در خارج، خودشان به خاطر تحریم ها با هزاران مشکل از جمله باز کردن حساب بانکی و پرداخت پول آب و برق و تلفن خود مواجه هستند.
ناشناس۲۲۱۷۷۴۹۱۳:۱۴:۵۲ ۱۴۰۰/۷/۶
کارمندان این سفارتخانه ها برای دریافت حقوق خود به کارکنان محلی متوسل می شوند
ناشناس۲۲۱۷۲۹۷۰۹:۰۸:۴۷ ۱۴۰۰/۷/۶
وزارت خارجه در دولت قبل وزارت برجام بود و برای مدت طولانی در چین سفیر نداشتیم اما دولت جدید اقتصاد کشور را معطل برجام نخواهد کرد و تعامل و همکاری تجاری با 15 کشور همسایه در الویت هست.
ناشناس۲۲۱۷۳۱۰۰۹:۱۲:۱۵ ۱۴۰۰/۷/۶
چرا سیل پولهای مملکت برای خرید مسکن راهی ترکیه می شوند؟ بهتر است اول شرایط موجود در داخل درست شود تا فرار سرمایه از ایران صورت نگیرد.
ناشناس۲۲۱۷۶۱۳۱۱:۴۴:۵۲ ۱۴۰۰/۷/۶
نویسنده مقاله بهتره که به جای اینکه به فکر ورود سرمایه به داخل ایران باشه فکری به حال خروج سرمایه از کشور کند. چون هر چقدر هم که سرمایه وارد کشور شود (بر فرض محال) چندین برابر اون از کشور خارج می شود. مثلا در همین مرداد ماه سال 1400 در عرض یک ماه ایرانی ها در ترکیه 911 خانه خریدن که کمترین آن ها 300 هزار دلار قیمت دارد
ناشناس۲۲۱۷۳۱۲۰۹:۱۲:۴۹ ۱۴۰۰/۷/۶
پیشنهاد میشود در سفارتخانه ها و یا مراکز فرهنگی در کشور های خارجی ایران نمایشگاه توانمندی و ظرفیت های خود را بصورت دائمی نمایش بگذارد و برای صنعت توریسمم و سفر به ایران تمهیدات ویژه بگذارد کم هزینه ترین صنعت و پر فایده تربن صنعت برای کشور صنعت توریسم است
ناشناس۲۲۱۷۳۱۶۰۹:۱۴:۲۳ ۱۴۰۰/۷/۶
سفارتخانه های ایران چه کار می توانند بکنند وقتی فرار مغز و سرمایه کماکان از ایران با سرعت سرسام آور در حال انجام است.
ناشناس۲۲۱۷۷۸۵۱۳:۳۹:۱۶ ۱۴۰۰/۷/۶
همان کاری کره جنوبی و چین می کنند همزمان با فرار نخبگانشان
ناشناس۲۲۱۷۳۲۴۰۹:۱۶:۵۲ ۱۴۰۰/۷/۶
خود ایرانی ها پولهایشان را در بازارهای کاذب خودرو، مسکن، سکه و ارز و....سرمایه گذاری می کنند. چطور توقع دارید که یک بازرگان خارجی با ایران مراوده کند؟
ناشناس۲۲۱۷۳۳۱۰۹:۱۸:۴۳ ۱۴۰۰/۷/۶
اعتبار سخت به دست می آید و با یک لغزش کوچک از بین می رود. موضوع این است که اعتبار اقتصادی .... ایران در دنیا کاهش یافته است.
ناشناس۲۲۱۷۶۰۳۱۱:۳۹:۵۷ ۱۴۰۰/۷/۶
کاهش پیدا نکرده برادر. کلا نابود شده. من به یک عراقی پیشنهاد دادم در شرکت ما سرمایه گذاری کند طرف که عراقی بود گفت خدا هم حاضر نیست در ایران سرمایه گذاری کند
ناشناس۲۲۱۷۳۷۱۰۹:۳۱:۲۳ ۱۴۰۰/۷/۶
سرمایه خودش راهش رو پیدا می کنه. سرمایه دار ها بچه نیستن که نیاز باشه کسی بهشون یاد بده.
ناشناس۲۲۱۷۳۸۷۰۹:۳۸:۳۰ ۱۴۰۰/۷/۶
Fatf و برجام دوای کاره فقط بقیه‌اش حرفه
ناشناس۲۲۱۷۵۳۱۱۰:۵۱:۵۶ ۱۴۰۰/۷/۶
FATF هم کلاه گشاد دیگری مثل برجام است و سبب تشدید تحریم ها و فشار حداکثری دشمن خواهد شد.
ناشناس۲۲۱۸۰۰۶۱۵:۳۰:۳۳ ۱۴۰۰/۷/۶
تعداد کشور های عضو سازمان ملل 190 کشور. تعداد کشور های عضو FATF اما 205 کشور است!
ناشناس۲۲۱۷۵۶۹۱۱:۱۵:۳۷ ۱۴۰۰/۷/۶
دوباره که سوتی دادی
ناشناس۲۲۱۸۰۳۳۱۵:۴۴:۳۸ ۱۴۰۰/۷/۶
تو اصلا معنی سوتی دادن را می دونی که همه جا تکرارش می کنی ؟؟ بنده خدا نظرش را گفته کی گفته نظریات شماها حرف حسابه و نظریات بقیه سوتی ؟؟
تبریزی۲۲۱۷۵۹۲۱۱:۲۵:۱۰ ۱۴۰۰/۷/۶
برجام دوا نیست. ترامپ هم رئیس جمهور بعدیه و از برجام احتمالی هم خارج میشه. دوای کار فقط پذریش واقعیات دنیا و عادی سازی روابط با آمریکاست. والسلام.
ناشناس۲۲۱۷۷۳۵۱۳:۰۷:۳۵ ۱۴۰۰/۷/۶
واقعیات دنیا این است که کدخدای تو دست از شرارت بردارد و با توافقاتی که ما باج هم می‌دادیم به آنها پایبند باشد وگرنه افولش را بیشتر سرعت خواهیم داد
ناشناس۲۲۱۷۸۵۵۱۴:۰۹:۴۶ ۱۴۰۰/۷/۶
امریکا باید در سیاست های خود تجدید نظر کند و دست از تحریم و تهدید و ترور و مداخله در امور داخلی ایران و سایر کشورها بردارد تا زمانیکه خوی قلدری و روحیه استکباری دارند تعامل با اونها ممکن نیست.
ناشناس۲۲۱۷۹۹۷۱۵:۲۵:۰۸ ۱۴۰۰/۷/۶
نتیجه باید گفتن شما رو هم دیدیم. عمر و جوانی مان رفت و سوخت و امروز مجرد 35 ساله هستیم با کوله باری از آرزوهای بر باد رفته. بدون امید به آینده با حداقل حقوق روزانه 10 ساعت کار می کنیم
ناشناس۲۲۱۷۳۹۶۰۹:۴۱:۳۳ ۱۴۰۰/۷/۶
سفارتخانه کشورهای صادرات محور یک میز دیپلماسی اقتصادی دارند ولی ظاهرا برای ایران برعکس بوده و میز واردات بوده!
ناشناس۲۲۱۷۴۰۱۰۹:۴۳:۱۷ ۱۴۰۰/۷/۶
رفع تحریم تسهیل می کند ولی بهانه ای بیش نیست چون الان هم در برخی کشورهای شرقی و غربی ایران خدمات فنی مهندسی داده می شود
اینجی۲۲۱۷۴۶۰۱۰:۱۱:۴۷ ۱۴۰۰/۷/۶
جناب سعادتمند حواس این وزارت رو پرت نکنید! نهاد اقتصاد تئوریسین ها و سیاستگذاران خود را میطلبد. وزارت امور خارجه ذیل نهاد سیاست است و نقشش تسهیلگری در حوزه مناسبات خارجی که اگر کارکردش درست باشد بزرگترین خدمت را به نهاد اقتصاد خواهد داشت.
ناشناس۲۲۱۷۴۶۹۱۰:۱۴:۴۷ ۱۴۰۰/۷/۶
مطلب کاملا منطقی و درستی است به شرط آنکه در روابط خارجی ما سیاست ارجح به اقتصاد نباشد
ناشناس۲۲۱۷۵۰۰۱۰:۳۱:۲۲ ۱۴۰۰/۷/۶
برای یک ارتباط اقتصادی باید اول ارتباط بانکی ایجاد شود. وقتی در کشور بسته است مگر می شود با چمدان خرید و فروش کرد؟ هر قراردادی با هر شرکت معتبر بسته شود باید ال سی باز کرد و بانک عامل معرفی کرد. ما داریم؟!!!!!!
ناشناس۲۲۱۷۵۷۹۱۱:۱۸:۴۲ ۱۴۰۰/۷/۶
وزارتخارجه باید تسهیل کننده مناسبات اقتصادی باشد ، از نظر سیاسی و حقوقی، بقیه کار بعهده بخش خصوصی است.
ناشناس۲۲۱۷۷۹۴۱۳:۴۱:۲۰ ۱۴۰۰/۷/۶
تحریم FATF
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. ایران کره جنوبی را شوکه کرد

 2. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

 3. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

 4. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

 5. اردوغان در کوچه بن بست

 6. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

 7. پاسخ مجری به یاوه‌گویی الهام علی‌اف

 8. سیف، رییس اسبق بانک مرکزی، به ۱۰ سال حبس محکوم شد

 9. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

 10. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

 11. ضرغامی: کوروش شاید اولین کسی است که تلاش کرد اقوام را به وحدت برساند / پاسارگاد نمادی از مدنیت است

 12. رونمایی غرورانگیز از دستیابی ایران به فناوری پرتاب سرد موشک‌های پدافندی

 13. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

 14. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

 15. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

 16. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

 17. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

 18. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

 19. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

 20. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

 21. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

 22. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

 23. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

 24. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

 25. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

  2. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

  3. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

  4. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

  5. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

  6. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

  7. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

  8. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

  9. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

  10. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

  11. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

  12. بایسته های سفرهای استانی رئیس جمهور

  13. وعده زاکانی درباره تحول شش‌ماهه در تهران/ نتایج یک نظرسنجی درباره محبوبیت رئیسی/ دفاع رئیس دیوان عدالت اداری از رانت قضات برای وکالت

  14. جزئیاتی از فساد چندصدمیلیون‌دلاری دولت روحانی در واردات و تولید نهاده دام/ پای اقوام نزدیک وزرا درمیان است!

  15. سامانه بی سامان ثبت حقوق مدیران !

  16. غریب آبادی خطاب به گروسی: فایده عضویت در ان.پی.تی چیست؟

  17. وعده ای ۴ ساله که هنوز عملی نشده است

  18. واکنش آیت‌الله جنتی به مذاکرات ایران و عربستان/ اعتراض مصدق به مجلس بابت حذف رانت قضات برای وکالت

  19. سردار حاجی زاده: ماجراجویی علیه ایران را پشیمان‌کننده پاسخ می‌دهیم/ عاملان و آمران ترور «حاج قاسم» تحت تعقیب ما هستند

  20.   محسن رضایی: اقتصاد کشور نیازمند جراحی های بزرگ است

  21. بلاتکلیفی در برخی دستگاهها/به انتصابات شتاب دهید

  22. واگذاری پرونده چین و آینده سیاسی علی لاریجانی

  23. الهام علی اف بازیگر اصلی نیست؛ سخنگو است

  24. بازدید رییسی از بنای تاریخی تخت جمشید و گفتگو با گردشگران

  25. رئیسی: معیشت و سفره مردم دغدغه روزانه و هر ساعت من است/ نسبت به مذاکرات نتیجه محور حتما جدی هستیم

  آخرین عناوین