امیرعبداللهیان: بر اساس رفتار عملی بایدن تصمیم می‌گیریم/ بزودی مذاکرات وین از سر گرفته می‌شود

گروه جهان الف،   4000703012 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که در حال بررسی پرونده مذاکراتی وین هستیم و بزودی مذاکرات از سر گرفته خواهد شد، گفت: بر اساس رفتار عملی بایدن تصمیم می‌گیریم و پنجره فرصت برای همیشه باز نخواهد بود.

امیرعبداللهیان: بر اساس رفتار عملی بایدن تصمیم می‌گیریم/ بزودی مذاکرات وین از سر گرفته می‌شود

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (جمعه) در نشستی با روزنامه نگاران و خبرنگاران ارشد رسانه‌های آمریکایی و سازمان ملل سیاست‌های دولت جدید با تمرکز بر سیاست خارجی را تبیین کرد.

* ما بر اساس رفتار عملی آقای بایدن تصمیم خواهیم گرفت

وی در سخنان مقدماتی در این خصوص اظهار داشت: اولویت اصلی دولت جدید، پیگیری سیاست خارجی متوازن است. ما برای ارتباط با همه کشورهای جهان برنامه داریم و تنها رژیمی که از نظر ما مشروعیت نداشته و ارتباطی بین ما و آن کشور برقرار نخواهد شد رژیم جعلی اسرائیل است که آن را به رسمیت نمی‌شناسیم و نسبت به سیاست‌های غیرسازنده و اقدامات تخریب کننده آن در منطقه مواضع روشن و دقیقی داریم. 

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص آمریکا نیز اظهار داشت: ملاک ما مشاهده رفتار عملی سیاستمداران و دولتمردان آمریکایی است.  ما بر اساس رفتار عملی آقای بایدن تصمیم خواهیم گرفت. 

امیرعبداللهیان در خصوص موضوع برجام با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها از یک‌سو به بازگشت به برجام تاکید می‌کنند و از ایران می خواهند که به میز مذاکرات وین برگردد، اما همزمان تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال می‌کنند، این نوع رفتار را پارادوکسیکال خواند که حاوی پیام سازنده‌ای نیست.

* پنجره فرصت برای همیشه باز نخواهد بود

وزیر امور خارجه با یادآوری این نکته که دولت جدید از زمان شروع  به کار، سیاست روشن و صریح خود در قبال برجام مبنی بر به رسمیت شناختن تداوم مذاکرات، فاصله نگرفتن از برجام و پیگیری بازگشت کامل همه طرف‌ها به برجام را اعلام کرده است، تاکید کرد که این‌ پنجره فرصت برای همیشه باز نخواهد بود.

وی سفر آقای گروسی به تهران و دیدار با رئیس جدید سازمان انرژی اتمی و توافق سازنده ای که با یکدیگر داشتند را علامت و اقدام مثبت دیگری از سوی ایران برشمرد. 

* دولت جدید ایران دولتی عمل‌گرا است

به گزارش  فارس، امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود به دریافت پیام‌های رسانه‌ای و دیپلماتیک متعارض از کاخ سفید اشاره کرد و خطاب به اصحاب رسانه در نیویورک اظهار داشت: دولت جدید ایران دولتی عمل‌گرا است. برای ما بیش از حرف و کلمات، میزان عمل دولتمردان آمریکایی به تعهداتشان اهمیت دارد. این قابل قبول نیست که بایدن از یک‌سو از مذاکره، توافق و حتی درخواست برای مذاکره دوجانبه با ایران صحبت کند، اما سیاست‌های غلط رئیس جمهور قبلی آمریکا یعنی ترامپ را ادامه دهد.

به گفته وی این رفتار آمریکا است که نتیجه مذاکرات برجام را مشخص می‌کند و افزود: از زمانی که آقای بایدن مسئولیت خود را به عهده گرفته است، هیچ اقدام عملی سازنده به غیر از اظهارنظرهای متناقض از او مشاهده نشده است.

وزیر خارجه در ادامه با اشاره به عدم امکان استفاده ایران از پول‌ها و دارایی‌های خود در بانک‌های ژاپن، کره جنوبی و برخی از کشورها برای خرید داروهای مورد نیاز و واکسن، از تحریم‌های آمریکا به عنوان جنایت و تروریسم نام برد. 

* در حال بررسی پرونده مذاکراتی وین هستیم و بزودی مذاکرات وین از سر گرفته خواهد شد

وزیر امور خارجه اظهار داشت: در حال بررسی پرونده مذاکراتی وین هستیم و بزودی مذاکرات وین از سر گرفته خواهد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در عین حال بر این نکته تاکید کرد که مذاکره‌ای را سازنده می‌دانیم که دارای نتایج ملموس و عملی باشد. 

امیرعبداللهیان در خصوص موضوعات منطقه‌ای نیز با اشاره به این‌که در سیاست خارجی دولت جدید ایران طراحی برخورداری از بهترین مناسبات با کشورهای همسایه و منطقه دنبال می‌شود، در جریان بودن گفت‌وگوها در خلیج فارس، ابتکارات سازنده برای بازگشت صلح به یمن و سوریه و همچنین تشکیل دولت فراگیر در افغانستان و پیشرفت و توسعه در عراق را به عنوان رئوس اولویت‌های سیاست‌های منطقه‌ای برشمرد.

وزیر امور خارجه در همین راستا اظهار داشت: اولویت دهی به همسایگان و قاره آسیا، به معنی نادیده گرفتن بقیه اولویت‌ها نیست، بلکه دنبال کردن سیاست خارجی متوازن و روابط خارجی فعال با همه کشورها و مبتنی بر احترام و منافع متقابل، اصول سیاست خارجی دولت جدید است.

* دولتمردان آمریکا بایستی بدانند زبان تحریم و تهدید کارایی نخواهد داشت/ دولتمردان آمریکا واقع بینانه به وین بیایند

امیرعبداللهیان در پایان سخنان خود خطاب به دولتمردان آمریکا اظهار داشت: ایالات متحده آمریکا نیز می‌تواند با تجدید نظر در سیاست‌های غلط و غیرسازنده خود در قبال جمهوری اسلامی ایران از این فرصت استفاده کند. ملت ایران تاریخ و تمدن بزرگی را با خود به همراه دارد و دولتمردان آمریکا بایستی بدانند زبان تحریم و تهدید کارایی نخواهد داشت، کما اینکه در ۴۰ سال گذشته به آنها ثابت شده است.

وی گفت: انتظار ما این است که دولتمردان آمریکا واقع بینانه به وین بیایند و به جای حرف‌های زیبا اقدامات عملی، مثبت، سازنده و قابل اندازه گیری داشته باشند و تردید نکنند اگر بخواهند با تداوم ادبیات و رفتار غیرسازنده گذشته صحبت کنند، جمهوری اسلامی ایران دست بسته نخواهد ماند. 

لازم به ذکر است در ادامه این جلسه، وزیر امور خارجه به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در گفت‌وگویی با خبرگزاری صدا و سیما با بیان این‌که در حال بررسی‌ برای بازگشت به مذاکرات وین هستیم گفت: نباید خودمان را معطل و منتظر نتیجه مذاکرات وین بگذاریم.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که دوشنبه شب ۲۹ شهریور ماه در رأس هیأتی برای شرکت در نشست مجمع عمومی وارد نیویورک شد در مدت حضورش با مقامات و وزرای خارجه برخی از کشورها دیدار و گفت‌و‌گو کرده است. وی در این مدت با وزرای خارجه لوکزامبورگ، فنلاند، کرواسی، هند، سوریه، ونزوئلا، انگلیس، آلمان، اسپانیا، ایرلند، بلاروس، دانمارک، ایتالیا، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، صربستان و ... و همچنین جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و به رایزنی پرداخت.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۱۳۵۶۳۱۰:۴۰:۲۸ ۱۴۰۰/۷/۳
آمریکا سالهاست سرکار تون گذاشته با مذاکرات.
ناشناس۲۲۱۳۶۶۴۱۲:۳۴:۲۲ ۱۴۰۰/۷/۳
کل منابع رو زمینی و زیر زمینی کشور معادل یکسال تولید ناخالص ملی امریکاست...
ناشناس۲۲۱۳۸۵۶۱۵:۰۶:۳۲ ۱۴۰۰/۷/۳
جالبه که درمورد این پیام که کاملا عددهاش قابل محاسبه هست هم یه عده براساس احساسات و لجبازی مثبت و منفی میدن!!!!!
ناشناس۲۲۱۳۷۳۴۱۳:۳۳:۲۶ ۱۴۰۰/۷/۳
اگر از مرحله هسته به توان نظامی و... حرکت نکنیم این بازی هست مگر یک جایی قطع بشود از طرف ما
ناشناس۲۲۱۳۵۸۴۱۱:۰۳:۱۱ ۱۴۰۰/۷/۳
من از روابط بین الملل چیزی نمی دانم اما اینرا میدانم جایگاه نخست وزیر ویا رئیس جمهور و یا رهبر یک کشور از وزیر امور خارجه بالاتر است ،هر کشوری که می خواهد باشد. نتیجه ای از این تفکرات و رفتارها نگرفته ایم که بخواهیم آنها را دوباره تکرار کنیم
کریم۲۲۱۳۵۸۹۱۱:۰۶:۵۲ ۱۴۰۰/۷/۳
بنظر افق امیدوار کننده ای پیش رو باشه.امیدوارم که عقلانیت جایگزین تعصبات کور گردد.
علی کریمی۲۲۱۳۶۰۲۱۱:۲۳:۲۳ ۱۴۰۰/۷/۳
جناب آقای امیرعبداللهیان مذاکره با غرب دستاوردی برای مردم نخواهد داشت، شما هم به این تله نیافتید.
ناشناس۲۲۱۳۶۱۷۱۱:۴۳:۲۷ ۱۴۰۰/۷/۳
چه آمریکا در برجام باشه چه نباشه چه تحریم باشید چه نباشید مجبورید به مذاکره راه دیگری ندارید،
ناشناس۲۲۱۳۸۶۳۱۵:۱۱:۰۵ ۱۴۰۰/۷/۳
البته این بیشتر درمورد آمریکا درسته چون هیچ راهی درمورد محدود کردن توانایی‌های ایران به جز مذاکره نداره!!! این حرف من نیست و اوباما هم اعتراف کرد!! اما ایران راه‌های زیادی برای تغییر وضع موجود داره: افزایش مبادلات با کشورهای همسایه حمایت از تولید داخل کاهش خام فروشی تسهیل مجوزهای کسب و کار هوشمندسازی مالیات
ناشناس۲۲۱۴۰۲۵۱۷:۵۲:۵۵ ۱۴۰۰/۷/۳
مذاکره باید در خود آژانس و طبق قانون خود آژانس نه کمتر نه بیشتر
ناشناس۲۲۱۳۶۷۲۱۲:۴۱:۳۸ ۱۴۰۰/۷/۳
تنها راه پیشرفت کشور تعامل و گفتگو با دنیا و در راس آن امریکاست. وقتی امریکا از برجام خارج شد. برجام ماهیت خود را از دست داد. همین روسیه و چین که سنگش را به سینه می زنید از تحریم های امریکا مجبور شدند پیروی کنند. پس چرا به جای چرخاندن لقمه دور سر مستقیما با امریکا مذاکره نمی کنید. بقیه مترسک هستند. همه اون کشورها با ما قطع رابطه کنند ولی امریکا یا ما تجارت داشته باشد. ما مشکلی نخواهیم داشت
ناشناس۲۲۱۳۷۳۲۱۳:۳۲:۱۱ ۱۴۰۰/۷/۳
به جای اینکه منافع ملی و مردم ایران را در نظر بگیرید بر اساس رفتار بایدن تصمیم میگیرد؟ وا مصیبتا جای افسوس داره یک دیپلمات این حرف را میزنه الفبای سیاست را .. میدونید؟
ناشناس۲۲۱۳۸۴۷۱۴:۵۴:۲۲ ۱۴۰۰/۷/۳
آقای عبداللهیان مواظب باشید جوگیر نشوید ! شما به عنوان نماینده یک ملت صحبت و توافق می کنید با رعایت روابط و قواعد دیپلماسی و مانند یک سیاستمدار و با نگاه حافظ منافع ملی عمل و رفتار کنید و نه شوالیه .. وار ! مواظب افرادی مانند ..کیهان و امثالهم باشید ، اینها همان افراد بیرون گودال ها هستند که دیگران را تحریک می کنند ! و سربزنگاه ها .. کی بود ، کی بود ، من نبودم ! سر می دهند و شما می مانی و یک ملت و .. کاسبان تحریم هرگز اجازه نمی دهند ، این کشتی به ساحل امن برسد و مردم به آسایش و آرامش برسند !
امید۲۲۱۳۸۶۵۱۵:۱۳:۵۸ ۱۴۰۰/۷/۳
یک پیشنهاد کاربردی حالا که قراره بده بستون کنید و براساس سوابق بدعهدی غرب و آمریکا به انجام تعهدات ویاتداوم امتیازات غرب اعتمادی نیست برای افزایش فشار سیاست یک گام به جلو و دوگام به عقب را پیشه کنید. برای اتلاف وقت هم جواب میده.
ناشناس۲۲۱۳۸۷۸۱۵:۲۷:۲۵ ۱۴۰۰/۷/۳
کی گفته مجبور به مذاکره هستیم ما خدارو داریم توکل به خدا اگه انقلابی حرکت کنیم خدا پشتمونه
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس جمهور؛‌ لطفا کمی آهسته تر!

 2. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

 3. اشتباه رئيسی در اردبیل

 4. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

 5. درس‌هایی از ماجرای یک استخدام که لغو شد

 6. پاسخ زاکانی، شهردار تهران به جنجال بکارگیری دامادش در شهرداری

 7. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

 8. مسئولانی که تصمیم می گیرند، مردمی که هزینه می دهند!

 9. واکنش سردار حمیدی به سرباز راهوری که ترند فضای مجازی شد چه بود؟

 10. بادام هایی که کام جامعه را تلخ کرد

 11. روحانی: مدعیان اسلامیت را با ترازوی اخلاق باید سنجید

 12. اردوغان خطاب به مقام‌های باکو؛ از مرزهای ارمنستان هم آن‌طرف‌تر می‌روید

 13. تحولی قابل توجه در صدا و سیما

 14. جنجال انتصاب داماد زاکانی در شهرداری/ چه کسی سخنگوی دولت می شود؟ / روایت علی مطهری از دیدار با اژه‌ای

 15. حکم عجیب یک قاضی برای سارق بادام هندی!

 16. علی دایی: زندگی مرفه حق من است/ پنت هاوس ندارم؛ خانه‌۴۱۸متری دارم/ دوست ندارم در این سن اشتباه کنم/ اگر می‌خواستم جور دیگری زندگی کنم۲۰برج۲۰طبقه داشتم

 17. به افکار عمومی احترام بگذارید

 18. اختلال در سامانه بنزین و گمانه زنی ها در فضای مجازی/ تایید حمله سایبری

 19. این راهش نیست!

 20. سنگدوینی: وزیر نفت باید پاسخگوی استخدام دخترم باشد نه من

 21. خطر ۱۷میلیون واکسن نزده / قالیباف: مردم را دسته‌بندی نکنیم/ کیهان: نباید برای آغاز مذاکرات وین تعجیل کرد

 22. حمله شدید ۲۰:۳۰ به زاکانی برای انتصاب دامادش!

 23. دست خالی آمریکا در تحولات سیاسی-نظامی یمن

 24. شاهزاده دبی بر روی بلندترین چرخ و فلک جهان

 25. شگردهای غرب در تسلیم کردن ملت های جهان

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما