عددهای هشداردهنده در بودجه نویسی

گروه اقتصادی الف،   4000702075 ۳۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
عددهای هشداردهنده در بودجه نویسی

هر ساله در فصل بودجه ریزی، رسانه ها اغلب اخباری کلی از بودجه، منتشر می‌کنند و جزئیات و زوایای آن کمتر به اطلاع شهروندان می رسد. 

دولت به عنوان نماینده ملت، وظیفه دارد تا درآمدهای محدود سالیانه را به برترین اولویت ها تخصیص دهد. 

به اذعان منتقدین و کارشناسان بودجه ریزی در ایران، بر اساس این تعریف از بودجه، اختصاص هر رقمی به مسائل حاشیه ای و نه چندان ضروری، آن هم در کشوری که با رکود تورمی، تحریم و ناتوانی در فروش نفت، رو به رو است، یک نوع «بی مسئولیتی» تلقی می شود. 

برخی اقتصاد دانان رادیکال تر ایرانی، تخصیص بودجه به مسائل غیر ضروری در شرایط حال حاضر اقتصاد ایران که بیش از 40 میلیون شهروند، رسماً در زیر خط فقر قرار دارند، را «خیانت» توصیف  کرده اند. 

بودجه جاری (سال 1400) در آخرین ماه های دولت قبل، به مجلس یازدهم ارادئه شد. به غیر از نمایندگان مجلس، قوه مجریه و شورای نگهبان، نهادهایی مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرکز پژوهش های مجلس و بسیاری از چهره های شاخص سیاسی نیز در بودجه ریزی نقش دارند. 

در این گزارش به صورت گذرا و کوتاه برخی از اعداد، جداول و ردیف های بودجه 1400معرفی می شود. 

ساخت مصلی تهران کندتر از ساخت اهرام ثلاثه

در جدول اعتبار طرح های تملک دارایی بودجه سال جاری در سال جاری نیز مبلغ 85 میلیارد و 548 میلیون به تکمیل ساختمان مصلی بزرگ تهران تخصیص یافته است. 

این عدد در سال قبل 50 میلیارد تومان بود. ساخت ساختمان مصلی بزرگ تهران در سال 1374 آغاز شد و پس از 31 سال هنوز به اتمام نرسیده است. این در حالی است که بر اساس اعلام وزارت میراث باستانی و گردشگری مصر، ساخت هر کدام از هرم های اهرام ثلاثه ، در کمتر از 30 سال ساخته شده اند. 

در واقع در بازه زمانی 2250 قبل از میلاد تا 1300 پیش از میلاد، قریب 80 هرم با دست خالی و بدون فناوری مدرن امروزی در مصر ساخته شد. 

کندی ساخت پروژه مصلی تهران به نوعی به نمادی از ناکارآمدی اقتصاد کشور، تبدیل شده است. این در حالی است که چینی ها در سال های اخیر شهرهای جدیدی در عرض تنها یک سال ایجاد کرده اند که میزان اعیانی آنها چندین برابر مصلی بزرگ تهران است.  

تا کنون هیچ مقام رسمی در مورد جزئیات  هزینه کرد بودجه و پیمانکاران و نهادهای ناظر در پروژه مصلی بزرگ تهران، به صورت رسمی اظهار نظر نکرده است. پیمانکار پروژه نیز بر خود لازم نداسته که گزارشی به مردم ارائه نمایید. 

سود 3 میلیون تومانی پرسپولیس برای دولت 

همانگونه که علم اقتصاد ثابت کرده است که دولت ها، تاجر خوبی نیستند، به نظر نمی رسد که نهاد دولت، باشگاه دار  چندان خوبی هم باشد. 

ورزش در همه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، امری است که به صورت کامل در حیطه بخش خصوصی قرار دارد. با این همه دیوانسالاران اقتصادی و سیاسی در کشور، هر ساله به دلیل آنچه «برخی ملاحظات اجتماعی» خوانده می شود، بودجه ای را به دو تیم بزرگ پایتخت نشین اختصاص می دهند. 

در واقع همه تیم های حاضر در لیگ برتر فوتبال ایران، از بودجه دولتی ارتزاق می‌کنند. به بیان ساده تر، در هر سال مالی، بیش از 80 میلیون ایرانی اعم از سوخت بر، کولبر، کارگر، دستفروش،.... بودجه عقد قراردادهای میلیاردی بازیکنان تیم های فوتبال و دیگر هزینه های آنها را تامین می کنند. 

در بخش جداول شرکت های دولتی سود ده یا سر به سر دولت در بودجه 1400، هزینه باشگاه پرسپولیس برای دولت ایران 94 میلیارد و 853 میلیون و 200 هزار تومان بوده و درآمد این باشگاه نیز 95 میلیارد تومان قید شده است.

در واقع پس از کسر مالیات و دیگر هزینه ها، باشگاه پرسپولیس توانسته است مبلغ 3 میلیون و 700 هزار تومان برای دولت عایدی کسب کند. 

بودجه باشگاه استقلال برای سال جاری اما کمتر بوده و مبلغ 69 میلیارد و 498 میلیون تومان برای آنها در نظر گرفته شده است. 

البته این باشگاه هیچ درآمدی نداشته است. عدم درآمد زایی این دو باشگاه با هواداران چند ده میلیونی، یکی از دلائلی است که مخالفان باشگاه داری دولتی برای لزوم خصوصی سازی آنها بیان می کنند. 

مالیات بر کدام درآمد؟!

در بودجه 1400 دولت برای بخش درآمدهای ناشی از مالیات، مبلغ چشمگیر 251 هزار و 522 میلیارد و 813 میلیون تومان در نظر گرفته است. 

این در حالی است که بر اساس گفته رسمی رئیس سابق سازمان برنامه و بودجه ، درآمد کشور از محل فروش نفت در سال 1399 تنها مبلغ 1 میلیارد و 200 میلیون دلار بوده است.

با توجه به ادامه و تشدید تحریم های یکجانبه نفتی، پیش بینی نمی شود که این عدد در سال 1400  رشد قابل توجهی داشته باشد. 

بر این اساس، در حالی که درآمد دولت بر اساس قیمت نرخ روز ارز، از محل فروش نفت، در خوشبیانه ترین حالت ممکن رقمی در حدود 33 هزار میلیارد تومان است، سیاستگذار مالیاتی در نظر دارد، بیش از 251 هزار میلیارد تومان مالیات از مردم و صاحبان مشاغل وصول نمایید. 

با توجه به اینکه کسب و کار و میزان رشد اقتصادی در ایران،  تابعی مستقیم از فروش نفت است، به صورت طبیعی در بازه زمانی که فروش نفت کاهش می یابد، عموم کسب و کارها نیز در کشور دچار رکود می شوند. شیوع همه گیری ویروس کووید 19 نیز سبد درآمدی بسیاری از ایرانیان را خالی تر کرده است.

به این جهت اقتصاد دانان ایرانی در مصاحبه های رسانه ای خود، شگفتی خود را از افزایش شدید مالیات ها در اوج رکود تورمی پنهان نکرده اند. در حالی که در کشورهای توسعه یافته دقیقاً بر عکس این فرمول عمل می شود و برای ایجاد رونق در کسب و کارها و حرکت دوباره چرخ اقتصادها، مشوق های گسترده مالیاتی در نظر گرفته می شود. در ایران به دلیل ضعف ساختاری نظام مالیاتی، بخش های تاریک، دلال ها و کاسبان تحریم، عموماً مالیاتی نمی پردازند و فشار مالیات غالباً بر دوش کارمندان و صاحبان تولید و صنایع شفاف قرار دارد. 

درآمد سرشار شرکت های پژوهشی از بودجه 1400

هر ساله در بودجه کشور، ردیف های گنگ و بسیار کلی برای تخصیص بودجه، جهت انجام مطالعات و پژوهش های مختلف، در نظر گرفته می شود. شرکت‌های پژوهشی و مطالعاتی بسیاری به صورت قارچ وار در سایه صدها میلیارد بودجه دولتی رشد کرده اند. 

بسیاری از این شرکت‌ها وابسته و منسوب به چهره های سیاسی محسوب می‌شوند. آنچه که به اصطلاح مطالعه و خروجی این شرکت ها، خوانده می شود، معمولاً ملغمه ای از کپی کاری، مقداری ترجمه و نظرات شخصی چند کارشناس حق التحریری است. 

مدیر مجموعه دولتی پس از دریافت چند جلد از پژوهش مزبور، آن را در نامه ای با پیوست صلوات برای زیرمجموعه ارسال می کند و بر اساس رسوم اداری ایران، در اغلب اوقات کسی هم این به اصطلاح پژوهش ها را مطالعه نمی کند و در نهایت پس از سال‌ها خاک خوردن در انباری، به صورت کاغذ باطله فروخته می‌شود. 

چند مثال از بودجه های پژوهشی در بودجه 1400 ؛

1_پژوهش های کاربردی در زمینه میراث فرهنگی و صنایع دستی: 45 میلیارد و 276 میلیون تومان
2_برنامه پژوهش در امور فرهنگی و رسانه ای 11 میلیارد و 119 میلیون تومان
3_مطالعه و امکان سنجی پروژه های بخش فرهنگ 10 میلیارد و 636 میلیون تومان
4_ تحقیق ، تعمیق و ترویج معارف انقلاب اسلامی 8 میلیارد و 387 میلیون تومان

ده ها مثال مشابه دیگر نیز در بودجه سال جاری وجود دارد و علاوه بر اینها، هر دستگاه اجرایی و عمومی نیز خود بودجه جداگانه ای برای انجام پژوهش و تحقیق در نظر می گیرد. تا کنون هیچ مطالعه رسمی در مورد میزان اثر گذاری این به اصطلاح پژوهش ها، انجام نگرفته است. 

با توجه به آنکه کسب درآمد در این حوزه بسیار آسان است و سود سرشاری نیز دارد، تنها شرکت های منتسب به اصحاب نفوذ و قدرت، توانایی جذب چنین پروژه های را دارند. 

در کنار بودجه میلیاردی دریافتی بابت این پروژه ها تحقیقی و مطالعاتی از سوی شرکت های پژوهشی، هزینه تمام شده انجام تحقیق، معمولاً بسیار ناچیز است و بخش عمده ای از آن را، مبلغ کم حق پژوهانه و حق التحریر چند کارشناس و پژوهشگر پاره وقت تشکیل می دهد. 

مالیات بر مصرف سیگار

در بودجه 1400 مبلغ 2 هزار و 734 میلیارد تومان درآمد از محل مالیات بر مصرف سیگار پیش بینی شده است. 
علی رغم تلاش های مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت ‌های مختلف برای اجرای برنامه های ملی موثر برای کاهش مصرف سیگار، از طریق محدود کردن واردات، درآمد های مالیاتی قابل توجه و حقوق گمرکی ایجاد شده برای دولت و نفوذ چند شرکت مافیای وارد کننده برندهای مشهور آمریکایی و بریتانیایی، مانع اجرای چنین برنامه های شده است. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۱۳۵۰۹۰۹:۲۵:۵۰ ۱۴۰۰/۷/۳
در این شرایطی که در آن قرار داریم، با این نرخ تورم، حتی برای 3 ماه دیگر هم نمی توان بودجه نوشت. چه برسد برای یک سال آینده!
mostaf.kamali95@yahoo.com۲۲۱۳۵۴۴۱۰:۱۴:۳۶ ۱۴۰۰/۷/۳
تعارف که لازم نیست عده زیادی در طی سالیان دراز ثروت کشور را که در واقع سفره مردم بوده است را غارت کرده اند تنها راه اصلاح اساسی اقتصاد کشور و نجات انقلاب و کشور ملی کردن این ثروت های گنج قارونی و افسانه ای و کهکشانی و کلان با راهکار قانونی که اجرای سند تحول قوه قضا با محوریت مشروعیت سنجی اموال و اجرای قانون اعاده اموال نامشروع می باشد
ناشناس۲۲۱۴۴۷۰۰۳:۵۷:۵۵ ۱۴۰۰/۷/۴
چه عجب متن ات را کمی عوض کردی؟ خسته نباشی!!! سالیان سال هست همین متن البته با این مضمون زیر مقالات در سایت الف کپی می کنی، موفق باشی
ناشناس۲۲۱۳۵۷۹۱۰:۵۶:۵۶ ۱۴۰۰/۷/۳
دولت قبل بودجه را پیش خور کرده و 450 هزار میلیارد تومان کسری بودجه به ارث گذاشته است.
ناشناس۲۲۱۳۶۵۷۱۲:۲۴:۵۸ ۱۴۰۰/۷/۳
تازه با اعداد کذایی خصوص در میزان فروش نفت که الان دست‌پخت آن را در تورم می بینیم
ناشناس۲۲۱۳۶۸۳۱۲:۵۱:۱۰ ۱۴۰۰/۷/۳
پنیر 400 گرمی از اول مهر با 10 درصد افزایش 22 هزار تومن شد. ماست کم چرب 900 گرمی از 14 هزار تومن شده 18 هزار تومن. حتماً تقصیر روحانی است!!
ناشناس۲۲۱۳۸۲۷۱۴:۴۳:۲۷ ۱۴۰۰/۷/۳
تورم 1000 درصدی که دولت روحانی ایجاد کرده یک شبه و یک ماهه قابل کنترل نیست از رئیسی انتظار معجزه نداریم.
ناشناس۲۲۱۳۸۳۰۱۴:۴۴:۴۶ ۱۴۰۰/۷/۳
انموقع که میگفتین با روحانی تا 1400 باید فکر این روزها را می کردین.
ناشناس۲۲۱۳۸۳۱۱۴:۴۵:۳۱ ۱۴۰۰/۷/۳
گندی که اصلاح طلبان بالا اوردند به راحتی قابل جمع کردن نیست.
ناشناس۲۲۱۳۸۴۶۱۴:۵۳:۴۴ ۱۴۰۰/۷/۳
با روحانی روند ونزوئلا شدن ایران تسهیل شد.
mostafa.kamali95@yahoo.com۲۲۱۳۶۹۳۱۲:۵۸:۱۳ ۱۴۰۰/۷/۳
ثروت در جامعه بسیار زیاد است منتهی تعادل اقتصادی نیست و ثروت های کلان بصورت گنج قارونی و افسانه ای و تکاوری در تصرف عده ای خاص است مه باید ملی گشته و متصرفین به جرم اخلال در نظام اقتصادی به مجازات برسند
ناشناس۲۲۱۳۵۱۲۰۹:۲۶:۵۶ ۱۴۰۰/۷/۳
چند درصد از بودجه سال 1400 محقق شد که می خواهید برای سال 1401 از حالا بودجه بنویسید؟
ناشناس۲۲۱۴۲۹۱۲۳:۰۵:۰۴ ۱۴۰۰/۷/۳
مطالب مطروحه مربوط به بودجه سال جاري ١٤٠٠ است. بحثي از بودجه سال آتي نيست.
ناشناس۲۲۱۳۵۱۴۰۹:۲۹:۱۲ ۱۴۰۰/۷/۳
وقتی بتوان بودجه را بعد از تصویب مجلس مجدداً توسط عده ای دوباره تغییر داد، بودجه نویسی به چه درد می خورد؟
ناشناس۲۲۱۳۵۱۶۰۹:۳۰:۲۲ ۱۴۰۰/۷/۳
بودجه صدا و سیما و بسیاری از نهادهای فرهنگی باید به یک دهم کاهش داده یا حذف کرد.
ناشناس۲۲۱۳۵۷۳۱۰:۵۲:۵۰ ۱۴۰۰/۷/۳
معلوم است که وقتی افکارت دست خودت نباشد باید هم این چنین حرفی را بزنی
ناشناس۲۲۱۳۷۱۵۱۳:۱۳:۵۸ ۱۴۰۰/۷/۳
اتفاقا افکارمان دست خودمان است چون چشمانمان باز است وتلاش وتاثیر آنها را بر جامعه می بینیم آنکه افکارش دست دیگران است در خواب عمیق و رویاست !
ناشناس۲۲۱۳۹۱۵۱۶:۰۰:۵۳ ۱۴۰۰/۷/۳
بعله از تلاش شما در نفرت پراکنی داریم می بینیم
ناشناس۲۲۱۳۵۲۰۰۹:۳۲:۰۶ ۱۴۰۰/۷/۳
ساخت یک میلیون مسکن در سال دیگر پولی برای برای بودجه نویسی برای کشور باقی نمی گذارد.
ناشناس۲۲۱۳۵۷۶۱۰:۵۶:۰۲ ۱۴۰۰/۷/۳
هزینه ساخت مسکن از طریق بانک مسکن تامین خواهد شد و از بودجه جاری دولت تامین نمی شود.
ناشناس۲۲۱۳۶۳۵۱۲:۱۱:۲۴ ۱۴۰۰/۷/۳
بانک دولتی!!!!!!!
ناشناس۲۲۱۴۲۲۴۲۱:۵۳:۵۵ ۱۴۰۰/۷/۳
بانک مسکن! از کجا قرار هست هزینه کند؟!!
رضا۲۲۱۵۴۹۰۱۹:۳۳:۰۸ ۱۴۰۰/۷/۴
بانک مسکن همچو سرمایه ای را در اختیار ندارد
ناشناس۲۲۱۳۶۸۹۱۲:۵۵:۲۱ ۱۴۰۰/۷/۳
دولت تسهیلات را فراهم می کند تا سرمایه گذار راغب شود بیاید
ناشناس۲۲۱۳۵۶۹۱۰:۵۱:۰۰ ۱۴۰۰/۷/۳
مثلا این چیزها علت مشکلات بودجه کشور است؟ نخیر بودجه را باید با نظم و واقعیات نوشته شود وبا مالیات ستانی دولت ها اداره می کنند ولی در کشور شما نصف این درآمد را هم نمی گیرید و با پول نفت آن را جبران می کردین و تورم و گرانی و بیکاری بر کشور تحمیل می کردین هرچند مانند همه جای دنیا باز کم خواهد آمد و مانند شما با تورم آن را جبران نمی کنند!
ناشناس۲۲۱۳۵۹۳۱۱:۱۱:۱۰ ۱۴۰۰/۷/۳
مقاله قابل توجهی بود و لی این نوک کوه یخ هست
آریابان۲۲۱۳۸۵۱۱۵:۰۱:۳۸ ۱۴۰۰/۷/۳
شیخ اجل سعدی چه زیبا فرموده : بر آن کدخدا زاده باید گریست که دخل نوزده باشد، خرج بیست در این دوران انفجار لحظه ای اطلاعات و شفافیت هرگونه درآمد و همه ی هزینه ها ، آیا باز هم میتوان با تمسک به انواع و اقسام بهانه تراشی های "صد تا یک من غاز" باز هم چنین بودجه هایی رو به خورد ملت داد ؟!؟!؟!؟!؟
ناشناس۲۲۱۳۶۴۰۱۲:۱۳:۳۵ ۱۴۰۰/۷/۳
فروش نفت در سال ۱۴۰۰ ، ۳۳ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است !!!! اینکه یه پولی هم باید بزارید روش فقط یارانه ها رو بدین . بقیه درآمد دولت هم مالیات از مردمی که دارند دست و پا میزنن .
ناشناس۲۲۱۳۶۵۱۱۲:۱۹:۴۹ ۱۴۰۰/۷/۳
با تورم بالا می خواهید رقم بودجه ثابت باشد؟ قبلا با نفت جبران می کردین و تورم به کشور می زدین الان با علم اقتصاد باید جبران کنید! و تورم کم به ارمغان خواهد آورد و ربطی هم به بودجه دادن یا ندادن به این ها هم ندارد
ناشناس۲۲۱۳۶۷۷۱۲:۴۷:۰۷ ۱۴۰۰/۷/۳
وقتی یه شرکت خصوصی به هر دلیل دچار مشکلات مالی میشه سیاست های انقباضی مانند کاهش حقوقها،تعدیل نیرو،کاهش هزینه های بالاسری و ... در پیش میگیره.اونوقت دولت با این وضعیت درآمدی چطوری هرسال هزینه کردش و افزایش میده؟؟؟؟!!!!!
ناشناس۲۲۱۳۷۴۳۱۳:۳۷:۰۵ ۱۴۰۰/۷/۳
تنها راه و خدا پسندانه ترین راه حذف بودجه های نجومی خصوصی کردن صدا و سیما و حذف بودجه نجومی آن تا بار مالیات مضاعف از دوش مردم بیچاره برداشته گردد و رفاه کشور تضمین شود .
ناشناس۲۲۱۳۷۶۶۱۳:۴۹:۵۲ ۱۴۰۰/۷/۳
همین چندماه پیش چندین میلیارد تومان هزینه بی نتیجه برای سنجش الودگی صوتی مصلا صورت گرفت آنهم در یک قرارداد با وزارت راه و مرکز تحقیقاتیش در حالیکه کل سنجش صوتی مصلا شاید با صد میلیون تومان هم انجام میگرفت !! مصلا تبدیل به رودخانه بی پایان رانتخواری و پروژه های صوری تبدیل شده و هیجکس هم عین خیالش نیست.
مهدی۲۲۱۳۷۸۲۱۴:۱۰:۱۹ ۱۴۰۰/۷/۳
واقعا واقعا مقاله زیبایی بود خیلی لازم بود
احسان۲۲۱۳۸۶۴۱۵:۱۲:۱۶ ۱۴۰۰/۷/۳
ساخت مصلی تهران کندتر از ساخت اهرام مصر ساخت ساختمان مصلی بزرگ تهران در سال 1374 آغاز شد و پس از 31 سال هنوز به اتمام نرسیده است. این در حالی است که بر اساس اعلام وزارت میراث باستانی و گردشگری مصر، ساخت هر کدام از هرم های اهرام ثلاثه ، در کمتر از 30 سال ساخته شده اند. کندی ساخت پروژه مصلی تهران به نوعی به نمادی از ناکارآمدی اقتصاد کشور، تبدیل شده است. به اینها اضافه کنید « آزاد راه شمال» « واکسن » « فرودگاه » « خودرو سازی» .... در عمل هیچ و پوچ و در ادعا بسیار. تازه ما سرمنشا علم کوانتوم هستیم.
ناشناس۲۲۱۴۰۹۳۱۹:۳۴:۳۸ ۱۴۰۰/۷/۳
یکی دوماهی هست هم اینترنت خانگی هم گوشی سریع بسته ها تموم میشه ظاهرا تعرفه ها رو بدون اطلاع مردم دستکاری کردن...قبل از دست تو جیب مردم کردن حداقل خبر بدین.
ناشناس۲۲۱۴۰۹۶۱۹:۴۰:۰۲ ۱۴۰۰/۷/۳
اشکال در بودجه بینهایته: بودجه های خاصه برای موسسات خودی بی فایده، موازی کاری و ....
ناشناس۲۲۱۴۶۸۵۰۹:۰۱:۱۸ ۱۴۰۰/۷/۴
کاری ندارد پول چاپ کنید و قمیت اب وب رق و.. را افزایش بدهید و جریمه برای نفس کشیدن
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس جمهور؛‌ لطفا کمی آهسته تر!

 2. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

 3. اشتباه رئيسی در اردبیل

 4. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

 5. درس‌هایی از ماجرای یک استخدام که لغو شد

 6. پاسخ زاکانی، شهردار تهران به جنجال بکارگیری دامادش در شهرداری

 7. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

 8. مسئولانی که تصمیم می گیرند، مردمی که هزینه می دهند!

 9. واکنش سردار حمیدی به سرباز راهوری که ترند فضای مجازی شد چه بود؟

 10. بادام هایی که کام جامعه را تلخ کرد

 11. روحانی: مدعیان اسلامیت را با ترازوی اخلاق باید سنجید

 12. اردوغان خطاب به مقام‌های باکو؛ از مرزهای ارمنستان هم آن‌طرف‌تر می‌روید

 13. تحولی قابل توجه در صدا و سیما

 14. جنجال انتصاب داماد زاکانی در شهرداری/ چه کسی سخنگوی دولت می شود؟ / روایت علی مطهری از دیدار با اژه‌ای

 15. حکم عجیب یک قاضی برای سارق بادام هندی!

 16. علی دایی: زندگی مرفه حق من است/ پنت هاوس ندارم؛ خانه‌۴۱۸متری دارم/ دوست ندارم در این سن اشتباه کنم/ اگر می‌خواستم جور دیگری زندگی کنم۲۰برج۲۰طبقه داشتم

 17. به افکار عمومی احترام بگذارید

 18. اختلال در سامانه بنزین و گمانه زنی ها در فضای مجازی/ تایید حمله سایبری

 19. این راهش نیست!

 20. سنگدوینی: وزیر نفت باید پاسخگوی استخدام دخترم باشد نه من

 21. خطر ۱۷میلیون واکسن نزده / قالیباف: مردم را دسته‌بندی نکنیم/ کیهان: نباید برای آغاز مذاکرات وین تعجیل کرد

 22. حمله شدید ۲۰:۳۰ به زاکانی برای انتصاب دامادش!

 23. دست خالی آمریکا در تحولات سیاسی-نظامی یمن

 24. شاهزاده دبی بر روی بلندترین چرخ و فلک جهان

 25. شگردهای غرب در تسلیم کردن ملت های جهان

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما