قربانیان «ارّه» محمد بن سلمان

گروه جهان الف،   4000701117 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

تجاوزهای گسترده رژیم آل سعود ضد آزادی‌ها عمومی در عربستان در سایه انتقادهای بین‌المللی همچنان ادامه دارد و این امر عربستان و به ویژه ولیعهد جوان آن که در دنیای عرب مشهور به «اره» است را در صدر لیست ناقضان حقوق بشر قرار داده است.

 قربانیان «ارّه» محمد بن سلمان

به گزارش الف، رکورد شکنی‌های عربستان سعودی در نقض حقوق بشر و آزادی‌های اجتماعی در حدی است که مشابه آن در بسیاری از کشورهای دیگر قابل مشاهده نیست. این کشور دارای نظام پادشاهی مطلق است بدین معنا که پادشاه به نوعی نماد استیلای یک شخص در راس حکومت است.عربستان سعودی در حالی‌که ادعا می‌کند برای استقرار دموکراسی و گسترش آن تلاش می‌کند، در رویکردی دوگانه در راستای محروم کردن ملتش از کمترین میزان دموکراسی و سرکوب مخالفان و منتقدان  داخلی خود گام برمی‌دارد.

امروزه نقض فراگیر حقوق بشر در سراسر جهان توسط دولت‌های مختلف نسبت به ملت‌ها و اقلیت‌ها یکی از موضوعات مهم دنیا بوده که نگرانی سازمان‌های بین‌المللی و جامعه بشری را در پی داشته است. هر وقت صحبت از نقض حقوق بشر در مجامع جهانی به میان می‌آید نام عربستان سعودی در صدر لیست ناقضان حقوق بشر قرار می‌گیرد.

سازمان بین المللی «فریدوم» وضعیت دموکراسی در کشورهای سراسر جهان را بر اساس 25 شاخص مورد بررسی قرار داد که در میان کشورهای عربی، عربستان سعودی در سایه سیاست‌های سرکوبگرانه رژیم آل سعود و عدم وجود یک نظام دموکراتیک در آن، وضعیت مطلوبی از نظر آزادی بیان و دموکراسی ندارد. این سازمان عربستان را هفتمین کشور از لحاظ نقض آزادی‌ها و دموکراسی در جهان و اولین رتبه در نبود آزادی‌های سیاسی و ششمین رتبه  در نقض آزادی مدنی قرار داد.

براساس این پژوهش، عربستان شاهد محاکمه‌های قضایی ناعادلانه و بازداشت‌های ظالمانه است و محاکمه ده‌ها شهروند متهم درباره آزادی بیان نیز دارای ایراد‌های حقوقی است. از جمله سایر روش‌های سرکوب آزادی بیان در عربستان اعمال محدودیت در اخذ گذرنامه و یا لغو آنها برای کنترل رفت و آمد شهروندان به خارج از کشور، هک تلفن همراه با استفاده از نرم افزارهای جاسوسی و تهدید اعضای خانواده فعالان اجتماعی می باشد.

نهادهای حقوق بشری اعلام کردند که مقامات سعودی از اوایل سال 2021  تاکنون حکم اعدام حدود 50 بازداشتی را اجرایی کردند و 41  بازداشتی دیگر نیز در این کشور با مجازات اعدام روبرو هستند و این درحالی است که دستگاه قضایی عربستان حکم‌های ناعادلانه‌ای علیه زندانیان آزادی بیان صادر می‌کند که هیچ شفافیت و عدالتی در آن‌ها نیست و این احکام تنها در سایه اعترافات اجباری که از زندانیان آزادی بیان گرفته شده، صادر شده‌اند.

سیاست سرکوب‌گری آل سعود شامل نوجوانان زیر 18 سال نیز می‌شود و این درحالی است که عربستان هنوز مجازات اعدام را برای نوجوانان اعمال می‌کند به‌ویژه اینکه آن‌ها تحت شکنجه زیاد اعتراف می‌کنند و مقامات سعودی با ساختن اتهاماتی علیه آن‌ها به‌صورت آشکار حقوق آن‌ها را نقض می‌کنند.

در همین راستا سازمان اروپایی ـ سعودی حقوق بشر اعلام کرد که تعداد مجازات اعدام در عربستان نشان می‌دهد که مجازات علیه بازداشت‌شدگان آزادی بیان و کودکان در حال افزایش است. همانطور که  چندی پیش وزارت کشور عربستان سعودی از اجرای حکم اعدام «مصطفی بن هاشم بن عیسی آل درویش»  جوان شیعه به اتهام داشتن تصاویری از اعتراضات سال 2012  خبر داد و این موضوع مورد انتقاد محافل حقوق بشری در سطح جهان قرار گرفت. مصطفی آل‌درویش جوان اهل قطیف با اتهامات ساختگی بازداشت شد که شامل دهها تن از کسانی می‌شود که در تظاهرات مسالمت‌آمیز سال 2011  شرکت کردند و توسط نیروهای امنیتی سعودی کشته شدند.

گزارش‌های ویژه بازرسان در زمینه آزادی مذهب و اعتقاد نشان از بازداشت گسترده پیروان اقلیت‌های مذهبی در عربستان سعودی به ویژه شیعیان دارد. تبعیض گسترده اجتماعی علیه ساکنان مناطق شرقی یا جامعه شیعه «احساء» و « القطیف» دنبال می‌شود. مقامات سعودی علاوه بر آنکه در زمینه‌های آزادی بیان و فعالیت‌های مذهبی عرصه را بر شیعیان تنگ کرده ‌اند و مانع فعالیت‌های مسالمت آمیز آنها می‌شوند؛ پا را فراتر گذاشته و اقدام به اعدام و تخریب منازل و یا مساجد آنها می‌کنند؛ شیعیانی که چیزی جز احقاق حقوق خود در زمینه‌های  سیاسی و اقتصادی و مشارکت در نهادهای دولتی این کشور نمی‌خواهند.

رژیم آل سعود که صدور و اجرای احکام اعدام را تا سال 2020 کاهش داد تا وجهه خود را در سطح بین‌المللی بهبود بخشد، اما در سال جاری تعداد اعدام‌ها چند برابر شده و رویکرد سرکوب‌گرانه رژیم آل سعود همچنان ادامه دارد. مجازات اعدام همچنان به عنوان ابزاری برای سرکوب‌ مخالفان و منتقدان بن سلمان ادامه دارد. 

ولیعهد سعودی ثروت عربستان را برای ترمیم چهره خود نزد افکار عمومی کشور‌های غربی و جهان و همچنین برای  مقابله با انتقادات علیه خود هزینه می‌کند. وی با وجود اینکه لابی‌های متعددی را در آمریکا برای بهبود وجهه خود ایجاد کرده، اما آمارها نشان می‌دهد که این موضوع ادعاهای عربستان را در خصوص بهبود وضعیت دموکراسی و حقوق بشر در عربستان را رد می‌کند و نشان می‌دهد که سیاست اعلامی عربستان مبنی بر افزایش آزادی‌های عمومی مغایر با سیاست اعمالی این کشور در سرکوب‌ مخالفان و منتقدان داخلی است. این چیزی است که بسیاری از موسسات تحقیقاتی و سازمان‌های بین‌المللی نیز به آن اذعان کرده‌اند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۱۲۰۵۵۰۰:۴۱:۵۹ ۱۴۰۰/۷/۲
نقض حقوق بشر كار بسيار بدي هست.
ناشناس۲۲۱۲۲۹۸۱۰:۴۳:۲۳ ۱۴۰۰/۷/۲
البته کشتن با اره کلیومترها فراتر از مرزهای حقوق بشره، با کتک زدن یه زندانی خیلی فرق داره!!!!!
ناشناس۲۲۱۲۳۰۷۱۰:۵۰:۵۶ ۱۴۰۰/۷/۲
امریکا ناقض اصلی حقوق بشر است زیرا از بن سلمان دیکتاتور حمایت می کند.
ناشناس۲۲۱۲۳۸۱۱۱:۵۳:۲۳ ۱۴۰۰/۷/۲
خود آمریکا بزرگترین نقض کننده است چه با جنگ و چه با تحریم
ناشناس۲۲۱۳۴۶۸۰۸:۳۱:۲۶ ۱۴۰۰/۷/۳
پس چرا فرزندان سران کشور تو آمریکا زندگی می کنن؟
ناشناس۲۲۱۲۰۷۲۰۱:۱۳:۱۴ ۱۴۰۰/۷/۲
در کشور ما اینکار را باید مدعی العموم بکند با روش قانونی برای مفسدین اقتصادی که اخلال در نظام اقتصادی کشور می کنند
ناشناس۲۲۱۲۱۲۹۰۵:۴۶:۳۷ ۱۴۰۰/۷/۲
حالا یا با آره یا وسیله دیگه ،کشتن کشتنه !!.
ناشناس۲۲۱۲۲۹۷۱۰:۴۱:۳۲ ۱۴۰۰/۷/۲
شما هم با ماله ما رو کشتی!!!! خسته نمیشی از اینهمه ماله کشی!؟
ناشناس۲۲۱۲۴۹۷۱۳:۲۰:۱۰ ۱۴۰۰/۷/۲
چرا به شما برخورد؟!
ناشناس۲۲۱۲۲۹۹۱۰:۴۵:۵۶ ۱۴۰۰/۷/۲
قبلا عربده کش، چاقو کش، هفت‌تیر کش داشتیم، حالا ممد اره کش داریم!!!! خلاقیت و نوآوری در عربستان موج میزنه!!!
ناشناس۲۲۱۲۳۳۱۱۱:۲۲:۳۵ ۱۴۰۰/۷/۲
منظور از اره بن‌سلمان،بیچاره‌هایی هستند که به خشم او گرفتار شده‌اند نه لزوما با وسیله‌ای به نام اره،انها را کشته باشد. در اینجا اره به معنی بی شعوری و بی‌منطقی است
ناشناس۲۲۱۲۱۸۴۰۸:۳۱:۲۵ ۱۴۰۰/۷/۲
حاكم ديكتاتوردر هر كشوري باشد روش بن سلمان را داردولي وعده الهي براي انها نابودي ايست سرهنگ غذافي،صدام وحسني مبارك نمونه هاي نابودي ديكتاتور است
ناشناس۲۲۱۲۳۵۹۱۱:۳۷:۴۵ ۱۴۰۰/۷/۲
دیکتاتورها در همه جای دنیا هستند
ناشناس۲۲۱۲۴۴۹۱۲:۴۸:۰۸ ۱۴۰۰/۷/۲
ولی تو ایران ،حقوق بشر کامل رعایت میشه، عدالت کامل رعایت میشه، اختلاس نیست
ناشناس۲۲۱۲۵۰۵۱۳:۲۳:۰۷ ۱۴۰۰/۷/۲
منظور اینه که در هیچ جای دنیا جز عربستان مخالفان را نمی کشند یا سرکوب نمی کنند ؟؟!!!!!!!!!!!
ناشناس۲۲۱۲۹۷۴۱۹:۵۱:۲۰ ۱۴۰۰/۷/۲
منظور همون هست که میدونی!! اگر هم منظور رو متوجه نشدی دیگه هرچی توضیح بدن فایده نداره!!
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آقای رئیس جمهور؛‌ لطفا کمی آهسته تر!

  2. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

  3. اشتباه رئيسی در اردبیل

  4. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

  5. درس‌هایی از ماجرای یک استخدام که لغو شد

  6. پاسخ زاکانی، شهردار تهران به جنجال بکارگیری دامادش در شهرداری

  7. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

  8. مسئولانی که تصمیم می گیرند، مردمی که هزینه می دهند!

  9. واکنش سردار حمیدی به سرباز راهوری که ترند فضای مجازی شد چه بود؟

  10. بادام هایی که کام جامعه را تلخ کرد

  11. روحانی: مدعیان اسلامیت را با ترازوی اخلاق باید سنجید

  12. اردوغان خطاب به مقام‌های باکو؛ از مرزهای ارمنستان هم آن‌طرف‌تر می‌روید

  13. تحولی قابل توجه در صدا و سیما

  14. جنجال انتصاب داماد زاکانی در شهرداری/ چه کسی سخنگوی دولت می شود؟ / روایت علی مطهری از دیدار با اژه‌ای

  15. حکم عجیب یک قاضی برای سارق بادام هندی!

  16. علی دایی: زندگی مرفه حق من است/ پنت هاوس ندارم؛ خانه‌۴۱۸متری دارم/ دوست ندارم در این سن اشتباه کنم/ اگر می‌خواستم جور دیگری زندگی کنم۲۰برج۲۰طبقه داشتم

  17. به افکار عمومی احترام بگذارید

  18. اختلال در سامانه بنزین و گمانه زنی ها در فضای مجازی/ تایید حمله سایبری

  19. این راهش نیست!

  20. سنگدوینی: وزیر نفت باید پاسخگوی استخدام دخترم باشد نه من

  21. خطر ۱۷میلیون واکسن نزده / قالیباف: مردم را دسته‌بندی نکنیم/ کیهان: نباید برای آغاز مذاکرات وین تعجیل کرد

  22. حمله شدید ۲۰:۳۰ به زاکانی برای انتصاب دامادش!

  23. دست خالی آمریکا در تحولات سیاسی-نظامی یمن

  24. شاهزاده دبی بر روی بلندترین چرخ و فلک جهان

  25. شگردهای غرب در تسلیم کردن ملت های جهان

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما