رئیس دیوان عدالت اداری: ورود ۲۵۰ هزار پرونده به دیوان عدالت اداری زیبنده نظام اسلامی نیست

گروه سیاسی الف،   4000631106 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

 رئیس دیوان عدالت اداری گفت: وارد شدن بیش از ۲۵۰ هزار پرونده به مجموعه قضائی همچون دیوان عدالت اداری، به معنای مشکل بسیار در عقبه است و زیبنده نظام اسلامی نیست.

رئیس دیوان عدالت اداری: ورود ۲۵۰ هزار پرونده به دیوان عدالت اداری زیبنده نظام اسلامی نیست

به گزارش فارس، حجت‌الاسلام مظفری، رئیس دیوان عدالت اداری، در مراسم افتتاح مرکز نوآوری‌های حقوقی پژوهشگاه قوه قضائیه با تسلیت ایام اربعین و نیز گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس گفت: در کشور ما جهش خوبی در حوزه تولید علم صورت گرفته است؛ اما چیزی که به آن توجه نشده است، اولاً شناسایی نیازمندی‌ها و اولویت‌ها و ثانیاً توجه به هدف غائی پژوهش است.

وی گفت: در حوزه حقوق، کتاب‌های متعددی از سوی اساتید مختلف منتشر شده است ولی غالب موضوعات و حتی نوع عبارات یکی است و خیلی چیز جدیدی نصیب مخاطب نیست. باید بدانیم کدام مشکل و چالش را در کار تحقیقی خود حل کنیم. شناخت آسیب‌ها و چالش‌ها و ضرورت‌ها و ارائه راهکارها بدیهی‌ترین کار در آغاز تحقیقات است. باید دنبال تحقیقی برویم که به کار اجرایی تبدیل شود. بر این اساس پژوهشگاه‌های دستگاه‌های اجرایی به دنبال این هستند که تحقیقات تبدیل به وحدت رویه و نظریه قضائی شود تا مشکلی از مشکلات مردم در دستگاه قضائی حل شود.

مظفری افزود: در قوه قضائیه چالش‌های بسیاری داریم. برای نمونه در حوزه مسائل فقهی این چالش‌ها زیاد است. زمانی که مسئولیت معاونت قضائی را داشتم در خصوص بررسی پرونده‌هایی که اعمال ماده ۴۷۷ می‌شدند، مواد قانونی با مبنای عمیق فقهی بودند که در خیلی مسائل می‌ماندیم و در فتاوا چیزی پیدا نمی‌کردیم. مقررات قانونی ما در این زمینه روشن نیست با اینکه ۴۰ سال از عمر قوه قضائیه می‌گذرد و قوانین اصلاح شده‌اند.

وی ادامه داد: این چالش‌ها در بحث حقوق عمومی و اداری هم وجود دارد. به تعبیر مقام معظم رهبری، قوه قضائیه نبض حاکمیت ملی است. اگر دستگاه قضا درست کار نکند، بدن یعنی جامعه هم درست کار نخواهد کرد.

رئیس دیوان عدالت اداری در ادامه با اظهار این که در این دیوان با دستگاه‌های اداری مواجهه داریم، گفت: بیش از ۲۵۰ هزار پرونده به مجموعه قضائی مانند دیوان عدالت اداری وارد شدن، به معنای مشکل بسیار در عقبه است. زیبنده نیست که بعد از استقرار نظام اسلامی، این همه پرونده وارد دیوان شود. دلیل آن این است که یا مردم از حقوق خود مظلع نیستند یا بسترهای لازم برای اینکه مردم به حقوق شهروندی خود برسند فراهم نیست.

مظفری افزود: آیین دادرسی روشن است و نقشه راه مشخص است اما پرونده که وارد سیستم قضائی می‌شود، برخی اوقات با گرفتاری‌هایی مواجه می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد که در مرحله اجرا بسترها را فراهم نکرده‌ایم. بیش از ۱۵ میلیون فرآیند قضایی دادرسی در کشور در مجموعه ۸۰ میلیونی اتفاق می‌افتد و همه از مسئولان تراز اول تا آحاد مردم در حال گله کردن هستیم ولی معلوم نیست منتظر که هستیم که این چالش‌ها را برطرف کند.

وی با گفتن اینکه با ادبیات ساده حقوقی می‌توان قانون را ساده کرد تا بهره‌برداری‌های مختلف از ماده قانونی شود، تأکید کرد: شعبه‌های قضائی از قوانین برداشت‌های مختلف دارند؛ هرچند نمی‌توان برداشت‌ها را صد در صد به هم نزدیک کنیم؛ اما بخش بزرگی از این اختلاف‌ها به قانون‌نویسی برمی‌گردد که عموم مردم را با اختلال مواجه کرده است.

وی ادامه داد: نشستن در سالن و شرکت در همایش‌های علمی دردی را دوا نمی‌کند. باید در کنار قاضی در محکمه بنشینید و ببینید که راجع به مشکلات چه می‌کنند و گره‌ها و مشکلات چیست تا به نقطه هدف و کلیدی برسید.

مظفری در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: مشکلات دیوان عدالت اداری و حقوق خصوصی شامل این موارد هستند؛ پراکندگی مقررات و عدم شفافیت در حوزه حقوق عمومی، عدم اطلاع و آ‌شنایی افراد به حقوق قانونی خود،‌ بی‌توجهی به دستگاه‌های دولتی و اجرایی به موازین قانونی و آرای هیئت عمومی دستگاه‌های قضائی، ضعف در نمایندگان حقوقی دستگاه‌های اجرایی، نداشتن آیین دادرسی منسجم در نهادهای شبه قضائی، عدم برخورداری کافی آرا و تصمیماتی که از کمیسیون‌ها صادر می‌شود از ادبیات حقوقی مناسب، عدم نظارت متناسب دستگاه‌های نظارتی و بعضاً سلب قدرت تصمیم‌گیری مدیران، ‌عدم پیش‌بینی بار مالی در برخی مصوبه‌ها، ضمانت اجرای مصوبه‌ها.

رئیس دیوان عدالت اداری در پایان گفت: آمادگی این را داریم که از پژوهشگران و دانشجویان در حوزه اغنای علمی دیوان عدالت اداری چه در بحث محتوایی و تولید نظریه در هیئت عمومی و بخش‌های دیگر استفاده کنیم.

گفتنی است؛ مراسم افتتاحیه مرکز نوآوری‌های حقوقی پژوهشگاه قوه قضائیه، امروز چهارشنبه  ۳۱ شهریورماه با حضور حجت‌الاسلام مظفری، رئیس دیوان عدالت اداری و حجت‌اله علم‌الهدی، رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه افتتاح شد.

مرکز نوآوری‌های حقوقی پژوهشگاه قوه قضائیه نقطه عطفی در پژوهشگاه خواهد بود. این مرکز با رسالت اتصال اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور به بدنه قوه قضائیه پلی برای ورود استارت‌آپ‌ها به منظور حل مسائل نظام قضایی کشور و ارائه خدمات حقوقی فناورانه و نوآورانه است.

از برنامه‌های این مرکز اعلام فراخوان نخستین دوره شتابدهی حقوقی و قضایی کشور با محورهای مورد نیاز قوه قضائیه از اواسط مهرماه خواهد بود. همچنین فضای کار اشتراکی این مرکز محیطی جذاب برای حضور تیم‌های نوآوری و علاقمندان فعالیت در حوزه‌های فناوری حقوقی و حقوق فناوری است.

دیدگاه کاربران

سید۲۲۱۰۴۸۵۱۸:۱۷:۵۶ ۱۴۰۰/۶/۳۱
دست کسی که پارتی ندارد کوتاه است
ناشناس۲۲۱۰۴۹۹۱۸:۲۹:۳۴ ۱۴۰۰/۶/۳۱
کجای کاری برادر درقوه قضائیه ورودی پرونده ها به ده ها میلیون در سال می رسد.
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. ایران کره جنوبی را شوکه کرد

 2. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

 3. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

 4. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

 5. اردوغان در کوچه بن بست

 6. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

 7. پاسخ مجری به یاوه‌گویی الهام علی‌اف

 8. سیف، رییس اسبق بانک مرکزی، به ۱۰ سال حبس محکوم شد

 9. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

 10. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

 11. ضرغامی: کوروش شاید اولین کسی است که تلاش کرد اقوام را به وحدت برساند / پاسارگاد نمادی از مدنیت است

 12. رونمایی غرورانگیز از دستیابی ایران به فناوری پرتاب سرد موشک‌های پدافندی

 13. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

 14. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

 15. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

 16. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

 17. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

 18. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

 19. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

 20. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

 21. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

 22. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

 23. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

 24. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

 25. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

  2. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

  3. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

  4. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

  5. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

  6. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

  7. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

  8. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

  9. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

  10. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

  11. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

  12. بایسته های سفرهای استانی رئیس جمهور

  13. وعده زاکانی درباره تحول شش‌ماهه در تهران/ نتایج یک نظرسنجی درباره محبوبیت رئیسی/ دفاع رئیس دیوان عدالت اداری از رانت قضات برای وکالت

  14. جزئیاتی از فساد چندصدمیلیون‌دلاری دولت روحانی در واردات و تولید نهاده دام/ پای اقوام نزدیک وزرا درمیان است!

  15. سامانه بی سامان ثبت حقوق مدیران !

  16. غریب آبادی خطاب به گروسی: فایده عضویت در ان.پی.تی چیست؟

  17. وعده ای ۴ ساله که هنوز عملی نشده است

  18. واکنش آیت‌الله جنتی به مذاکرات ایران و عربستان/ اعتراض مصدق به مجلس بابت حذف رانت قضات برای وکالت

  19. سردار حاجی زاده: ماجراجویی علیه ایران را پشیمان‌کننده پاسخ می‌دهیم/ عاملان و آمران ترور «حاج قاسم» تحت تعقیب ما هستند

  20.   محسن رضایی: اقتصاد کشور نیازمند جراحی های بزرگ است

  21. بلاتکلیفی در برخی دستگاهها/به انتصابات شتاب دهید

  22. واگذاری پرونده چین و آینده سیاسی علی لاریجانی

  23. الهام علی اف بازیگر اصلی نیست؛ سخنگو است

  24. بازدید رییسی از بنای تاریخی تخت جمشید و گفتگو با گردشگران

  25. رئیسی: معیشت و سفره مردم دغدغه روزانه و هر ساعت من است/ نسبت به مذاکرات نتیجه محور حتما جدی هستیم

  آخرین عناوین