بایدن: آماده بازگشت به اجرای کامل برجام هستیم

گروه جهان الف،   4000630114 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

رییس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصریح کرد که زور نظامی پاسخ همه مشکلات دنیا نیست.

بایدن: آماده بازگشت به اجرای کامل برجام هستیم

به گزارش فارس، «جو بایدن»، رئیس‌جمهور امریکا در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که همه مشکلات دنیا را نمی‌توان با توسل به زور نظامی حل کرد.

او گفت آمریکا آماده است در صورت لزوم از زور نظامی استفاده کند اما « قدرت نظامی آمریکا بایستی آخرین راهکار ما باشد نه نخستین راهکار و ما نباید از آن به عنوان پاسخی برای تمامی مشکلات استفاده کنیم.»

بایدن در بخشی از سخنانش درباره ایران و برجام گفت: «ایالات متحده به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای متعهد است.»

او در ادامه تصریح کرد: «در حال تلاش با گروه ۱+۵ برای تعامل دیپلماتیک با ایران و بازگشت به برجام هستیم. آماده‌ایم اگر ایران هم اقدام مشابه انجام دهد به پایبندی کامل برجام برگردیم.»

مذاکرات وین و دولت بایدن

دولت «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین، پایتخت اتریش زمینه‌های لازم برای بازگشت کشورش به توافق هسته‌ای برجام را فراهم کند.

تا کنون ۶ دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.

یکی از زمینه‌های اختلاف در این مذاکرات اصرار آمریکا بر حفظ برخی از تحریم‌هایی است که دولت «دونالد ترامپ» بعد از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرده است. مضاف بر این، دولت بایدن اعلام کرده هیچگونه ضمانتی نمی‌تواند درباره عدم خروج دوباره دولت‌های بعدی آمریکا از برجام بدهد.

مضاف بر این، مقام‌های دولت آمریکا پیش از این تصریح کرده‌اند که قصد دارند از ورود به برجام به عنوان «سکویی» جهت پرداختن به سایر اختلافات از جمله مسائل موشکی و منطقه‌ای استفاده کنند.

اخیراً مقام معظم رهبری در جلسه‌ای تأکید کردند آمریکایی‌ها خواستار گنجاندن بندی در توافق هسته‌ای برجام برای ملزم کردن ایران به گفت‌وگو بر سر مسائل موشکی و منطقه‌ای هستند.

رهبر انقلاب اسلامی چهارشنبه هفته گذشته در آخرین دیدار با دولت دوازدهم خاطرنشان کردند: «آمریکایی‌ها در زبان و وعده می‌گویند تحریم‌ها را بر می‌داریم اما تحریم‌ها را برنداشتند و برنمی‌دارند، ضمن آنکه شرط هم می‌گذارند و می‌گویند که باید در همین توافق جمله‌ای بگنجانید که بعداً درباره برخی موضوعات صحبت شود و گرنه توافقی نخواهیم داشت.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: «آنها می‌خواهند با گذاشتن این جمله، بهانه‌ای برای دخالت‌های بعدی خود درباره اصل برجام و مسائل موشکی و منطقه‌ای فراهم کنند و اگر ایران حاضر به بحث درباره آنها نشود بگویند توافق را نقض کرده‌اید و توافق، بی‌توافق.»

جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد. تهران البته تأکید کرده اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد.

سخنان بایدن درباره چین

جو بایدن همچنین درباره چین مدعی شد که ایالات متحده دنبال به راه انداختن جنگ سردی دیگر در دنیا نیست و آماده تعامل با همه کشورهای دنیا است. او گفت: «ایالات متحده آماده همکاری با هر کشوری است که قدم بردارد و به دنبال حل و فصل مسالمت‌آمیز برای چالش‌های مشترک باشد.

رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد کشورش بعد از اتمام جنگ در افغانستان دورانی از «دیپلماسی مستمر» را آغاز کرده است.

بایدن و رژیم صهیونیستی

رئیس‌جمهور آمریکا درباره رژیم صهیونیستی هم اظهارنظر کرد و گفت که همچنان راهکار دو دولتی را بهترین راهکار برای حل و فصل تنش‌ها میان این رژیم با فلسطینی‌ها می‌داند.

او گفت: «همچنان معتقدم که راهکار دو دولتی بهترین روش برای تضمین آینده اسرائیل و زیست صلح‌آمیز در کنار کشوری مستقل و دوام‌پذیر به نام فلسطین است. از این هدف فاصله زیادی داریم ولی نباید از رسیدن به آن ناامید شویم.»

صدها هزار اسرائیلی در شهرک‌هایی یهودی‌نشین که رژیم صهیونیستی بعد از جنگ ۱۹۶۷ و اشغال سرزمین‌های فلسطینی در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس ساخته است سکونت دارند.

 سازمان ملل و بیشتر کشورهای جهان شهرک‌های رژیم صهیونیستی را غیرقانونی می‌دانند زیرا این رژیم در جنگ سال ۱۹۶۷ میلادی این سرزمین‌ها را اشغال کرده و بر مبنای کنوانسیون ژنو هر گونه ساخت و ساز از سوی اشغال‌گر در سرزمین‌های اشغالی ممنوع است.

فلسطینیان به دنبال تشکیل کشوری مستقل در کرانه باختری و نوار غزه هستند که پایتخت آن بیت‌المقدس باشد. آن‌ها همچنین خواستار خروج اسرائیل از سرزمین‌های اشغال شده در سال ۱۹۶۷ هستند، اما اسرائیل از بازگشت به مرزهای پیش از جنگ شش روزه امتناع می‌کند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۰۸۷۱۱۱۹:۲۰:۲۴ ۱۴۰۰/۶/۳۰
بله گفت ولي مشروط به تعهدات ايران گفت
ناشناس۲۲۰۸۷۲۳۱۹:۳۵:۴۱ ۱۴۰۰/۶/۳۰
هرگونه بتن ریزی در قلب دانش و صنعت کشور به خاطر این بمب اتم داران خیانت به کشور و شهیدان است
سیدرضا۲۲۰۸۷۲۸۱۹:۳۹:۳۵ ۱۴۰۰/۶/۳۰
با سلام واحترام فرصت بسیار مناسبی برای رفع تحریم ها و بازگشت به برجام فراهم شده است.والبته کاهش فشار اقتصادی بر مردم مظلوم ایران. باید از این فرصت بخوبی استفاده کرد.
ناشناس۲۲۰۸۹۴۰۲۳:۱۴:۵۹ ۱۴۰۰/۶/۳۰
بی دلیل خودمان را گول نزنیم. اگر قرار باشد با هر انتخابات آمریکا، نظام اقتصادی ایران زیر و رو شود و ما در وحشت از رییس جمهور بعدی باشیم. همان بهتر است که توافقی صورت نگرفته و یک چاره اساسی بکنیم. این شل کن سفت کن، بیشتر به ما ضربه می‌زند. یا زنگی زنگ، یا رومی روم.
امید۲۲۰۸۷۲۹۱۹:۳۹:۴۶ ۱۴۰۰/۶/۳۰
بسم الله الرحمن الرحیم باز هم دروغ دروغ دروغ . خوب اگر راست می گویید که صد در صد دروغ است تمام تحریم ها را بردارید ایران هم بعد از راستی آزمایی به سرعت تمام تعهدات خود را انجام خواهد داد .
ناشناس۲۲۰۸۷۴۲۱۹:۵۰:۰۲ ۱۴۰۰/۶/۳۰
نهایت تحریم ها این چیزی است که در حال تجربه آن هستیم چیز بیشتری برای تحریم وجود ندارد ما باید سلاح هسته ای داشته باشیم تا بتوانیم از خودمان دفاع کنیم همین الان هم همسایگان در حال تهدید ما هستند تهدید ها از سوی کشور های دیگر که جای خود دارد حداقل با سلاح هسته ای بخش زیادی از این تهدید ها خنثی می شود اگر الان به برجام برگردیم فقط ضرر می کنیم
ناشناس۲۲۰۸۷۴۸۱۹:۵۴:۴۸ ۱۴۰۰/۶/۳۰
برجام رو اجرا کنید چون دیگه حتی مخالفای برجام هم معتقدند برجام خسارت محض نیست پس دیگه معطل نکنید .
ناشناس۲۲۰۸۷۶۹۲۰:۲۴:۰۰ ۱۴۰۰/۶/۳۰
بایدن خوابالو آبروی آمریکا رو برده
ناشناس۲۲۰۸۷۷۹۲۰:۳۵:۰۳ ۱۴۰۰/۶/۳۰
..خب برگرد دیگه! آمریکا بود که یک طرفه خارج شد حالا طلبکار هم هستن؟!!
ناشناس۲۲۰۸۷۸۶۲۰:۴۱:۲۶ ۱۴۰۰/۶/۳۰
اگر ما کل برنامه هسته ایمون رو هم نابود کنیم به احتمال زیاد آمریکا تحریمهای شدید علیه ایران رو نگه خواهد داشت حتی اگر بصورت موقت برداره چون مساله اصلی قدرت ایرانه.
ناشناس۲۲۰۸۸۰۴۲۱:۰۰:۲۱ ۱۴۰۰/۶/۳۰
بایدن دروغگو
ناشناس۲۲۰۸۹۶۵۲۳:۳۰:۲۱ ۱۴۰۰/۶/۳۰
همه روساي جمهور كشورها در سخنراني سازمان ملل خود با آنچه در عمل انجام ميدهندمتفاوت است بايدن هم براي بازگشت به برجام براي ايران شرط ميگذارد ولي در سازمان ملل خلاف آن سخن ميگويد
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس جمهور؛‌ لطفا کمی آهسته تر!

 2. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

 3. اشتباه رئيسی در اردبیل

 4. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

 5. درس‌هایی از ماجرای یک استخدام که لغو شد

 6. پاسخ زاکانی، شهردار تهران به جنجال بکارگیری دامادش در شهرداری

 7. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

 8. مسئولانی که تصمیم می گیرند، مردمی که هزینه می دهند!

 9. واکنش سردار حمیدی به سرباز راهوری که ترند فضای مجازی شد چه بود؟

 10. بادام هایی که کام جامعه را تلخ کرد

 11. روحانی: مدعیان اسلامیت را با ترازوی اخلاق باید سنجید

 12. اردوغان خطاب به مقام‌های باکو؛ از مرزهای ارمنستان هم آن‌طرف‌تر می‌روید

 13. تحولی قابل توجه در صدا و سیما

 14. جنجال انتصاب داماد زاکانی در شهرداری/ چه کسی سخنگوی دولت می شود؟ / روایت علی مطهری از دیدار با اژه‌ای

 15. حکم عجیب یک قاضی برای سارق بادام هندی!

 16. علی دایی: زندگی مرفه حق من است/ پنت هاوس ندارم؛ خانه‌۴۱۸متری دارم/ دوست ندارم در این سن اشتباه کنم/ اگر می‌خواستم جور دیگری زندگی کنم۲۰برج۲۰طبقه داشتم

 17. به افکار عمومی احترام بگذارید

 18. اختلال در سامانه بنزین و گمانه زنی ها در فضای مجازی/ تایید حمله سایبری

 19. این راهش نیست!

 20. سنگدوینی: وزیر نفت باید پاسخگوی استخدام دخترم باشد نه من

 21. خطر ۱۷میلیون واکسن نزده / قالیباف: مردم را دسته‌بندی نکنیم/ کیهان: نباید برای آغاز مذاکرات وین تعجیل کرد

 22. حمله شدید ۲۰:۳۰ به زاکانی برای انتصاب دامادش!

 23. دست خالی آمریکا در تحولات سیاسی-نظامی یمن

 24. شاهزاده دبی بر روی بلندترین چرخ و فلک جهان

 25. شگردهای غرب در تسلیم کردن ملت های جهان

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما