تشکیل سازمان طب ایرانی، مفید یا مضر برای مردم؟/ اختلاف ادامه‌دار میان طب نوین و ایرانی

گروه اجتماعی الف،   4000629035 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

به‌تازگی، طرحی در مجلس مطرح شده است که طبق آن، سازمان طب ایرانی در کشور راه اندازی خواهد شد؛ این موضوع باعث شده، برخی درباره اجرای این طرح، موضع گیری کنند.

تشکیل سازمان طب ایرانی، مفید یا مضر برای مردم؟/ اختلاف ادامه‌دار میان طب نوین و ایرانی

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، همیشه دعوای طب سنتی با طب نوین یکی از موضوعات پر سر و صدا در کشور بوده است، پزشکی نوین توصیه های طب سنتی را قبول ندارد و می‌گوید غیر علمی و مستند بر شواهد علمی نیست اما در آن سوی میدان، طب سنتی این ادعا را دارد که بیش از هزار سال سابقه درمان بیماری های مختلف در کشور را داشته و عارضه هایی که طب نوین نمی تواند آن را درمان کند طب سنتی و ایرانی به راحتی آن را درمان خواهد کرد.

به تازگی طرحی در کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح شده و به موجب آن قرار است سازمان طب ایرانی در کشور راه اندازی شود، همین  موضوع باعث شد تا طرفین دو قطبی طب سنتی و نوین موضع خود درقبال اجرای این طرح را بازگو کنند.

محمد رضا ظفر قندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نامه ای به مجلس شورای اسلامی گفت که «امید است با اهتمام شما، از شأن و منزلت علم مبتنی بر شواهد و تخصص لازم در مقوله تأمین سلامت مردم، محافظت و از آسیبی که شبه علم و روش‌های غیرعلمی به مردم وارد می‌کنند، پیشگیری شود.»

او در این نامه ذکر کرده است «محتوای این طرح تشکیل سازمانی حرفه ای است و به افرادی که فاقد دانش کافی در مورد طبابت و سلامت انسان ها هستند، اجازه مداخله نظام مند در موضوع بسیار پیچیده و تخصصی سلامت و بیماری را می‌دهد؛ به نوعی به مداخلاتی که اینگونه افراد انجام می دهند، اعتبار و رسمیت می بخشد.

این در حالی است که منطقاً هر گونه مداخله مربوط به سلامت فارغ از ماهیت و تاریخچه آن، تنها در صورتی می تواند به صورت رسمی تجویز شود که بر اساس روش های علمی و عقلی، هم ایمنی و هم اثر بخشی آن روش تأیید شده باشد و توسط افرادی که به صورت نظام مند برای حرفه پزشکی و حرفه های وابسته آموزش کافی دیده اند؛ تجویز شوند. مداخلات طب مکمل هم قطعاً از این قاعده عمومی مستثنی نیستند.»

 

طب باید متکی بر شواهد علمی باشد

امیر صدری سرپرست روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور سازمان نظام پزشکی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به مطرح شدن تشکیل سازمان طب مکمل در کمیسیون بهداشت مجلس کشور اظهار کرد: یک پزشک برای تشخیص بیماری مراجعه کننده خود نیازمند بررسی برخی از علائم و کنار هم قراردادن شواهد علمی است تا براساس دانش و منطق اقدام به تشخیص عارضه فرد بیمار کرده و داروی مناسب را تجویز کند. امروزه طب باید متکی بر شواهد علمی باشد و در مجامع علمی مختلف بین المللی مورد تایید قرار گرفته باشد.

او ادامه داد: منابع مختلف علمی بررسی و در صورت داشتن شواهد درست در مراکز مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. پیروان طب سنتی، ایرانی مدام دلایلی متکی بر گذشته و تاریخ می آورند که این ادعا در شرایط کنونی قبول نیست.

صدری بیان کرد: در حال حاضر ایران در حوزه های پیوند کبد، کلیه و درمان های چشمی، ام اس و بسیاری از حوزه های دیگر در حال تولید علم بوده و جزو منابع مورد استناد مراکز علمی جهانی است؛ اما در نقطه مقابل متاسفانه هزاران نفر در حوزه های موسوم به سنتی و ایرانی مشغول به کار هستند ولی فعالیت شان صرفا در حوزه های درآمدی و برخورد با بیماران است و به تولید علم نمی پردازند؛ در مراکز طب سنتی و ایرانی تاسیس شده شاهد انجام کارهای علمی مبتنی بر شواهد قابل ارائه در سطح اول علمی دنیا تولید نمی شود.

او افزود: برخی از افراد فعال در حوزه طب سنتی برای درمان بیماری های مختلف مانند سرطان ادعا دارند اما یکبار در مراکز علمی درجه یک حاضر به ارائه مدارک و شواهد و طرح ایده خود نشده اند. ما پذیرای علم مبتنی بر شواهد علمی هستیم و از فعالان این حوزه درخواست داریم که علم خود را به روز کنند.

 

طب نوین نتوانسته راهی برای درمان کرونا پیدا کند

حسین روا زاده پزشک عمومی و پدر طب نوین ایرانی اسلامی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به ضرورت تشکیل سازمان طب ایرانی و اسلامی در کشور اظهار کرد: این سازمان که در کمیسیون اجتماعی مجلس مصوب شده است باعث شده تا اطلاعات تاریخ هزار ساله طب سنتی جمع آوری و برای بهبود کیفیت زندگی مردم و درمان بیماری های صعب العلاجی که طب نوین قادر به درمان آن نبوده به راحتی این کار را انجام دهد.

او ادامه داد: در اصل ایجاد سازمان طب ایرانی و اسلامی به موازات طب نوین باعث ایجاد یک رقابت شده و این موضوع سبب پیشرفت بیشتر به دلیل رقابت خواهد شد.

روازاده گفت: طب نوین ضعیف است و هنوز نتوانسته راه درمانی برای بیماری کرونا پیدا کند در حالی که طب ایرانی و اسلامی به راحتی می‌تواند بیماران کرونایی را درمان کند. به همین دلیل سازمان طب ایرانی و اسلامی باید تشکیل شود تا اهداف بلند طب ایرانی با تاریخ هزار ساله استفاده از گیاهان دارویی را به سرانجام برساند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۰۶۹۹۷۱۲:۵۱:۴۹ ۱۴۰۰/۶/۲۹
دنیا به سوی پیشرفت می رود. ما داریم به گذشته بر می گردیم!!
ناشناس۲۲۰۷۰۴۶۱۳:۳۲:۳۰ ۱۴۰۰/۶/۲۹
پیشرفت شما از نوع آبکی است در ضمن در مدینه فاضله تو به این طب ها اهمیت می دهند
ناشناس۲۲۰۷۲۰۴۱۵:۲۵:۵۵ ۱۴۰۰/۶/۲۹
چه اصراری است که بگویید طب ایرانی.
معلم بیوتک۲۲۰۷۲۶۶۱۶:۲۲:۵۰ ۱۴۰۰/۶/۲۹
به کسانی که مدعی علاج کرونا با طب سنتی هستند باید ویروس کرونا را ترریق کرد و بعد از انهاخواست که خود را معالجه کنند.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آقای رئیس جمهور؛‌ لطفا کمی آهسته تر!

  2. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

  3. اشتباه رئيسی در اردبیل

  4. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

  5. درس‌هایی از ماجرای یک استخدام که لغو شد

  6. پاسخ زاکانی، شهردار تهران به جنجال بکارگیری دامادش در شهرداری

  7. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

  8. مسئولانی که تصمیم می گیرند، مردمی که هزینه می دهند!

  9. واکنش سردار حمیدی به سرباز راهوری که ترند فضای مجازی شد چه بود؟

  10. بادام هایی که کام جامعه را تلخ کرد

  11. روحانی: مدعیان اسلامیت را با ترازوی اخلاق باید سنجید

  12. اردوغان خطاب به مقام‌های باکو؛ از مرزهای ارمنستان هم آن‌طرف‌تر می‌روید

  13. تحولی قابل توجه در صدا و سیما

  14. جنجال انتصاب داماد زاکانی در شهرداری/ چه کسی سخنگوی دولت می شود؟ / روایت علی مطهری از دیدار با اژه‌ای

  15. حکم عجیب یک قاضی برای سارق بادام هندی!

  16. علی دایی: زندگی مرفه حق من است/ پنت هاوس ندارم؛ خانه‌۴۱۸متری دارم/ دوست ندارم در این سن اشتباه کنم/ اگر می‌خواستم جور دیگری زندگی کنم۲۰برج۲۰طبقه داشتم

  17. به افکار عمومی احترام بگذارید

  18. اختلال در سامانه بنزین و گمانه زنی ها در فضای مجازی/ تایید حمله سایبری

  19. این راهش نیست!

  20. سنگدوینی: وزیر نفت باید پاسخگوی استخدام دخترم باشد نه من

  21. خطر ۱۷میلیون واکسن نزده / قالیباف: مردم را دسته‌بندی نکنیم/ کیهان: نباید برای آغاز مذاکرات وین تعجیل کرد

  22. حمله شدید ۲۰:۳۰ به زاکانی برای انتصاب دامادش!

  23. دست خالی آمریکا در تحولات سیاسی-نظامی یمن

  24. شاهزاده دبی بر روی بلندترین چرخ و فلک جهان

  25. شگردهای غرب در تسلیم کردن ملت های جهان

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما