قیمت خانه در تهران از اروپا بیشتر شده است!  

گروه اقتصادی الف،   4000629015 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه قیمت خانه در تهران با برخی شهرهای اروپایی برابری می کند و بعضا بیشتر شده است گفت: از سال ۹۰ به بعد دچار رکود ساخت و ساز شدیم که نتیجه آن به شکل رشد لجام گسیخته قیمت مسکن بروز پیدا کرد.

قیمت خانه در تهران از اروپا بیشتر شده است!  

فرشید پورحاجت در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از سال ۱۳۹۰ فشارهایی به حوزه ساخت و ساز وارد شده که تاثیرش را الان داریم می‌بیینیم. قیمت خانه در تهران به قدری جهش کرده که با شهرهای اروپایی برابری می‌کند و حتی بیشتر شده است. با قیمت رهن آپارتمان در تهران و کلانشهرها می‌توان در ترکیه واحد مسکونی خریداری کرد.

وی افزود: بخش ساخت و ساز در ایران با انواع و اقسام موانع روبه‌رو شده است. تمام دستگاههای خدمات‌رسان نگاه درآمدی به این حوزه دارند و هیچ خدماتی به صنعت ساختمان ارایه نمی‌دهند. به همین دلیل عمده سازندگان، بخش تولید را را رها کرده و به فعالیتهای واسطه‌ای مشغول شده‌اند و تولید ساختمان در کشور ریزش ۵۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۰ داشته است.

دبیر کانون انبوه‌سازان با بیان اینکه فرار سرمایه‌ها از بخش مسکن انعکاسی از فرار سرمایه‌ها از کشور است، تاکید کرد: تولید در کشور بسیار پرریسک شده و بخش ساختمان به عنوان موتور محرک اقتصاد کشور در رکود عمیق به سر می‌برد. کار به جایی رسیده که تعداد واحدهای خریداری شده توسط ایرانیها در ترکیه از تعداد معاملات پرتقاضاترین منطقه تهران بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه از مهاجرت نخبگان به مهاجرت سرمایه‌ها رسیده‌ایم گفت: سرمایه‌گذار کار خود را بلد است. وقتی در داخل با انواع و اقسام مشکلات مواجه می‌شود پولش را به خارج انتقال می‌دهد. ایرانی‌ها در ماه گذشته با خرید ۹۱۱ خانه در ترکیه رکورد ماهیانه خرید مسکن در این کشور را شکستند. این آمار نسبت به دو سال قبل رشد ۴۷ درصدی یافته است در حالی که مرداد امسال معاملات در تهران ۳۹ درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرد.

به گفته پورحاجت، هرکس خواسته در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری کند به نوعی درگیر بروکراسی و مقررات دست و پاگیر شده و عطای کار را به لقایش بخشیده است. از ۷۶۰ هزار پروانه ساختمانی در سال ۱۳۹۰ به کمتر از ۴۰۰ هزار در سال ۱۳۹۸ رسیدیم و سال گذشته نیز آمار کمتر از این مقدار بود.

دبیر کانون انبوه‌سازان مدعی شد: نه تنها در تهران، بلکه در مناطق برخوردار سایر کلانشهرها بعضا نرخ رهن آپارتمان، میلیاردی شده است. با حدود نصف این مبلغ می‌توان در استانبول خانه خریداری کرد. مردم این مسائل را تشخیص می‌دهند و به دنبال رفاه و آسایش در بیرون از مرزها می‌گردند. البته در بسیاری موارد هم سرمایه خود را پس از انتقال به کشورهای منطقه از دست می‌دهند و از اینجا رانده و از آنجا مانده می‌شوند.

پورحاجت، کسری مسکن در کشور را حدود ۵ میلیون واحد دانست و افزود: این یعنی ما ۵ میلیون ظرفیت در بخش مسکن داریم که باید از آن در جهت رونق اقتصادی استفاده کنیم. اما عجیب است که راه تولید مسکن را بن‌بست کرده‌ایم. اولین کار دولت و مجلس انقلابی باید اصلاح سیاستهای مالیاتی در بخش مسکن باشد. هم اکنون به جای وضع مالیات بر دلالی مسکن، فشار بر دوش حوزه تولید قرار دارد. قوانین و مقررات رکودزا باید برداشته شود. اگر موانع از میان برود در گام اول ظرفیت افزایش ۳۵ درصدی تولید مسکن را داریم و می‌توانیم به تدریج به اهداف ساخت سالانه یک میلیون واحد مطابق قانون جهش تولید و تامین مسکن دست پیدا کنیم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۰۶۷۳۹۰۹:۳۵:۲۸ ۱۴۰۰/۶/۲۹
قمیت خوراکی ها هم قیمت دارو هم ارز 4200 می گیرند داری منقضی شده و خوراکی های غیراستانداردو فاسد می خرند ولی با ارز صدهزارتومانی می فروشند
ناشناس۲۲۰۶۷۴۳۰۹:۴۰:۱۴ ۱۴۰۰/۶/۲۹
متاسفانه کارشناس محترم بهر دلیل به موضوع لزوم ارتقا کیفیت ساختمان و افزایش طول عمر آن توجه نکرده است، بنابرین بخش عمده مطالب ایشان بیشتر شرح موضوع است‌،
ناشناس۲۲۰۶۷۹۲۱۰:۱۰:۳۲ ۱۴۰۰/۶/۲۹
این ها همان دلالان هستند که قیمت را چند برابر کردن و می‌روند آنجا سرمایه گذاری
ناشناس۲۲۰۷۱۱۲۱۴:۱۷:۱۷ ۱۴۰۰/۶/۲۹
خب این اگر پیشرفت نیست پس چیه؟
ناشناس۲۲۰۷۱۹۳۱۵:۱۶:۴۶ ۱۴۰۰/۶/۲۹
آقای اسلامی را به جای اینکه توبیخ کنند شد رییس انرژی اتمی خدایا همه انهایی که گرانی ها را درست کردند ومردم را سردر گریبان کردند
علیرضا۲۲۰۷۳۳۴۱۷:۰۸:۵۲ ۱۴۰۰/۶/۲۹
مسکن باید دولت باشد و بخش خصوصی نباید دخالتی در امورات مسکن و زمین داشته باشند. چرا بعضی ها باید ده تا آپارتمان خالی داشته باشند،آنوقت بنده و امثال من،یک آپارتمان ۶۰ متری هم نتوانیم بخریم.دلال جماعت باید حذف بشد.
ناشناس۲۲۰۷۴۴۲۱۸:۳۸:۴۵ ۱۴۰۰/۶/۲۹
همه هزینه ها جهانی ودر سطح کشورهای پیشرفته اروپایی ولی درآمد ها همانند کشورهای تاپ افریقایی است
چی بگم۲۲۰۷۵۰۵۲۰:۰۰:۳۱ ۱۴۰۰/۶/۲۹
اگه فقط جلوی کارمندای مفت خور رو بگیرن به والله ۹۰ درصد مشکلات حل میشه وقتی صدور مجوز چند سال طول میکشه معلومه که اوضاع همین میشه.
مهدی۲۲۰۷۵۵۲۲۱:۱۸:۱۲ ۱۴۰۰/۶/۲۹
اطلاعاتتان اشتباه هست و اصلا اینگونه نیست . خانه در شمال شهر و شمال شهر شهرهای اروپا از لحاظ قیمت قابل مقایسه نیست
ناشناس۲۲۰۷۵۶۵۲۱:۲۸:۵۱ ۱۴۰۰/۶/۲۹
هرچه این مردم می‌کشند از دست دروغای شما خبرگزاریاست که بازار همه چیو به گند کشیدین
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آقای رئیس جمهور؛‌ لطفا کمی آهسته تر!

  2. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

  3. اشتباه رئيسی در اردبیل

  4. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

  5. درس‌هایی از ماجرای یک استخدام که لغو شد

  6. پاسخ زاکانی، شهردار تهران به جنجال بکارگیری دامادش در شهرداری

  7. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

  8. مسئولانی که تصمیم می گیرند، مردمی که هزینه می دهند!

  9. واکنش سردار حمیدی به سرباز راهوری که ترند فضای مجازی شد چه بود؟

  10. بادام هایی که کام جامعه را تلخ کرد

  11. روحانی: مدعیان اسلامیت را با ترازوی اخلاق باید سنجید

  12. اردوغان خطاب به مقام‌های باکو؛ از مرزهای ارمنستان هم آن‌طرف‌تر می‌روید

  13. تحولی قابل توجه در صدا و سیما

  14. جنجال انتصاب داماد زاکانی در شهرداری/ چه کسی سخنگوی دولت می شود؟ / روایت علی مطهری از دیدار با اژه‌ای

  15. حکم عجیب یک قاضی برای سارق بادام هندی!

  16. علی دایی: زندگی مرفه حق من است/ پنت هاوس ندارم؛ خانه‌۴۱۸متری دارم/ دوست ندارم در این سن اشتباه کنم/ اگر می‌خواستم جور دیگری زندگی کنم۲۰برج۲۰طبقه داشتم

  17. به افکار عمومی احترام بگذارید

  18. اختلال در سامانه بنزین و گمانه زنی ها در فضای مجازی/ تایید حمله سایبری

  19. این راهش نیست!

  20. سنگدوینی: وزیر نفت باید پاسخگوی استخدام دخترم باشد نه من

  21. خطر ۱۷میلیون واکسن نزده / قالیباف: مردم را دسته‌بندی نکنیم/ کیهان: نباید برای آغاز مذاکرات وین تعجیل کرد

  22. حمله شدید ۲۰:۳۰ به زاکانی برای انتصاب دامادش!

  23. دست خالی آمریکا در تحولات سیاسی-نظامی یمن

  24. شاهزاده دبی بر روی بلندترین چرخ و فلک جهان

  25. شگردهای غرب در تسلیم کردن ملت های جهان

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما