رییس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح: تاکنون حدود ۹۸ هزار بیمار کرونایی در بیمارستان های نیروهای مسلح بستری شده اند

گروه اجتماعی الف،   4000628088

رییس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح گفت: ۴۰ بیمارستان صحرایی در طول یک سال اخیر توسط نیروهای مسلح راه اندازی شد که ۲۵ مورد آن در پیک پنجم بوده است.

تاکنون حدود ۹۸ هزار بیمار کرونایی در بیمارستان های نیروهای مسلح بستری شده اند

به گزارش وبدا، سردار حسن عراقی زاده، در جلسه ای با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ستاد وزارت بهداشت، گفت: مجموعه بهداشت و درمان نیروهای مسلح در طی این 40 سال اخیر، در تمام بحران ها، بلایا، بیماری ها و اجرای طرح های ملی مانند واکسیناسیون های گسترده، تمام قد در خدمت مردم و وزارت بهداشت بوده و انجام وظیفه کرده و به این انجام وظیفه نیز افتخار کرده است و درواقع این را وظیفه دینی و ملی خود دانسته و می دانند.

وی افزود: از اسفندماه 98 که کشور با بحران کرونا مواجه شد، در ستاد کل نیروهای مسلح، قرارگاه امام رضا (ع) تشکیل شد و رییس این قرارگاه سردار باقری بودند و زیرمجموعه آن 9 کارگروه تشکیل شد و متناظر این قرارگاه در سایر سازمان نیز کمیته ای شکل گرفت. به تبع تشکیل این کمیته ها همکاری ما در عرصه های مختلف با عزیزان در وزارت بهداشت آغاز شد و هر اقدامی که انجام می دهیم به صورت هماهنگ و با درخواست ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت است.

وی بیان کرد: تمام توانِ نیروهای مسلح، در این مقطع، پای کار آمد و به بیمارستان آماده باش داده شد. حدود 6 هزار تخت بیمارستانی در اختیار نیروهای مسلح است (که برنامه ریزی کرده ایم که تعداد آنها را تا 5 سال آینده به 10 هزار تخت برسانیم) که با شروع کرونا در ابتدا اعلام شد 70 درصد ظرفیت تخت ها و در پیک دوم و سوم و پیرو فرمایش مقام معظم رهبری، 100 درصد تخت ها را در اختیار بیماران کرونایی قرار دادیم.

سردار عراقی زاده با بیان اینکه برخی از بیمارستان های نیروهای مسلح داخل پایگاه ها قرار داشته و مردم به آنها تردد ندارند به همین دلیل ظرفیت این بیمارستان به طور صد درصد پر نشد، خاطرنشان کرد: علاوه بر بیمارستان های ثابت، بیمارستان های صحرایی مورد تقاضا بود که در نقاطی مستقر شوند. ارتش جمهوری اسلامی تاکنون 13 بیمارستان صحرایی را در شهرهای مختلف حسب درخواست راه اندازی کرده و بین یک ماه تا چندماه برقرار بوده اند؛ همچنین 9 بیمارستان صحرایی را فقط در پیک پنجم در زاهدان، کرمانشاه، رشت، شهر قدس، خاش، بهارستان تهران، قم و فومن در فاز دوم راه اندازی کرده است. سپاه 27 بیمارستان صحرایی راه اندازی کرد که 16 مورد آن در پیک پنجم اتفاق افتاد. در مجموع، 40 بیمارستان صحرایی در طول یک سال اخیر توسط نیروهای مسلح راه اندازی شد که 25 مورد در پیک پنجم بوده است. برخی از این بیمارستان ها نیز هنوز برپاست.

راه اندازی 70 کلینیک تنفسی سرپایی برای ارائه داروهای درمان کرونا

وی گفت: نوع دیگری از خدمت، راه اندازی 70 کلینیک تنفسی سرپایی برای ارائه داروهای درمان کرونا در استان های مختلف توسط نیروهای مسلح بود. حدود 35 هزار نفر در این مراکز تحت مداوا قرار گرفتند. همچنین در مقطعی که به نیروی انسانی نیاز بود، 400 نیروی مراقبتی شامل پرستار، بهیار و مراقب سلامت را سازماندهی کردیم و در استان های مختلف در اختیار دانشگاه ها قرار گرفتند.

رییس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه تاکنون حدود 98 هزار بیمار کرونایی در بیمارستان های نیروهای مسلح بستری شده اند، تصریح کرد: موضوع بعدی نقاهتگاه ها است؛ در ابتدا تصور بر این بود که بعداز ترخیص، بیماران را به منزل نفرستیم و در نقاهتگاه ها نگهداری شوند و در این راستا، تعداد زیادی نقاهتگاه در کشور راه اندازی شد.

وی گفت: همچنین نیروهای تخصصی که درخواست شد از سوی نیروهای مسلح در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرند، توسط ارتش 292 نفر، توسط سپاه 988 نفر، توسط نیروی انتطامی 61 نفر و در مجموعه 1341 نفر نیروی تخصصی شامل پزشک و پرستار در استان های مختلف در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار گرفت.

سردار عراقی زاده یادآور شد: راه اندازی مراکز واکسیناسیون از دیگر خدماتی بود که توسط نیروهای مسلح نیز انجام شد و فقط در شهر تهران 12 مرکز تجمیعی واکسیناسیون توسط نیروهای مسلح راه اندازی شد. ارتش 3 مرکز و حدود 363 هزار نفر، سپاه و بسیج 5 مرکز و 144 هزار و 984 نفر، وزارت دفاع 2 مرکز و 105 هزار نفر و نیروی انتظامی دو مرکز و 95 هزار و 907 نفر را واکسینه کرده اند. در کل کشور 172 مرکز واکسیناسیون تاکنون توسط مجموعه نیروهای مسلح و بسیج راه اندازی شده است.

رییس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در بخش صنایع، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، تولیدات خود را به تولید محصولات موردنیاز کرونا مانند تولید ماسک، کیت تشخیصی و واکسن اختصاص داد.

وی گفت: مجموعا 39 طرح تحقیقاتی ازبین صدها طرحی که ارسال شده، خاتمه یافته و 20 طرح در دست اجرا است؛ در مورد واکسن نیز علاوه بر مجموعه سپند، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله نیز با یک پلتفرم دیگر واکسن نورا در خط تولید قرار داده و اکنون در فاز دوم کارآزمایی بالینی قرار دارد. 

وی در ادامه به فعالیت های بسیج و نیروی انتظامی اشاره و گزارشی درخصوص عملکرد این حوزه ها در ایام کرونا ارائه کرد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. ایران کره جنوبی را شوکه کرد

 2. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

 3. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

 4. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

 5. اشتباه رئيسی در اردبیل

 6. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

 7. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

 8. درس‌هایی از ماجرای یک استخدام که لغو شد

 9. اردوغان در کوچه بن بست

 10. آقای رئیس جمهور؛‌ لطفا کمی آهسته تر!

 11. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

 12. واکنش سردار حمیدی به سرباز راهوری که ترند فضای مجازی شد چه بود؟

 13. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

 14. روحانی: مدعیان اسلامیت را با ترازوی اخلاق باید سنجید

 15. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

 16. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

 17. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

 18. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

 19. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

 20. بزن بزن وسط زمین چمن؛ درگیری شدید در نیمه‌نهایی آسیا

 21. تصویری از تولیت آستان قدس رضوی در حال خرید میوه از بلوار هاشمی نژاد مشهد

 22. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

 23. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

 24. شاهزاده دبی بر روی بلندترین چرخ و فلک جهان

 25. دستور لغو استخدام دختر نماینده مجلس در وزارت نفت صادر شد

ابر آروان

آخرین عناوین